Zprávy o softwaru pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o softwaru pro Macy

10. června 2011, 00.00 | Apple vydal iTunes 10.3.1 a aktualizaci grafického firmwaru letošních iMaců. Čtvrtá předběžná verze Mac OS X Lion přidala funkci Find My Mac. A objevily se údajné snímky obrazovek programů Final Cut Pro X a Motion 5.

V pondělí Apple ukázal, co chystá pro své hlavní softwarové platformy, ovšem v průběhu tohoto týdne se objevily i další zprávy související se softwarem pro Macy, nejprve se podíváme na nejnovější softwarové aktualizace Applu:

iTunes 10.3.1 přinášejí počáteční podporu některých funkcí služby iCloud

Vydání nové verze iTunes jsme sice již zmínili v podrobné zprávě ze zahájení WWDC 2011, ale pro přehlednost a úplnost se k tomu zde ještě vrátíme.

Nová verze iTunes přináší počáteční podporu některých funkcí zaváděných v rámci chystané nové služby iCloud Applu. K tomu měla sloužit verze 10.3, uvolněná už (s několikahodinovým zpožděním) v pondělí, jenže ta obsahovala závažnou chybu, a tak bylo nutné v úterý vydat opravnou verzi 10.3.1.

Řada uživatelů, kteří si nainstalovali verzi 10.3, totiž začala mít potíže se synchronizací přístrojů s iOS, při pokusu o ni dostávali chybové hlášení „unknown error (-50)“. Doprovodné poznámky iTunes 10.3.1 to sice nezmiňují, ale ve středu Apple zveřejnil podpůrný dokument, v němž přiznává, že po přechodu na iTunes 10.3 a po zapnutí automatického stahování v předvolbách iTunes lze při snaze o synchronizaci zařízení s iOS obdržet chybové hlášení s kódem „-50“. A jako řešení nepřekvapivě doporučuje přejít na verzi 10.3.1 nebo vyšší.

iTunes 10.3.x doplňují podporu funkcí spojených s připravovanou službou iCloud. Ta sice bude spuštěna až na podzim spolu s uvedením ostré verze iOS 5, ale některé její možnosti lze používat už teď.

Hudbu již dříve zakoupenou v iTunes Store je nově možné zdarma dodatečně stahovat na další podporovaná zařízení uživatele (na Macy a přístroje s iOS), totéž se dá dělat s aplikacemi iOS z App Store a s elektronickými knihami z obchodu iBookstore, který byl nově propojen s iTunes Store. A dále nové iTunes dovolují nastavit již zmíněné automatické stahování takovéhoto obsahu po jeho zakoupení na další zařízení.

Jinak se iTunes 10.3.1 zřejmě nijak neliší od verze 10.2.2 uvedené koncem dubna a stejné jsou také požadavky programu (Mac OS X 10.5 či vyšší nebo Windows XP SP2 a vyšší, podrobnější seznam všech požadavků najdete na níže odkazovaných stránkách pro stažení).

iTunes 10.3.1 se nabízejí přes Software Update, případně se dají stáhnout ručně z webu Applu (vlastní stahování ovšem probíhá z této stránky, jež poskytne odpovídající variantu podle přistupující platformy). Takto lze získat iTunes pro Mac OS X (o velikosti 74,02 MB) či pro 32bitová vydání Windows (76,96 MB), variantu pro 64bitová vydání Visty či Windows 7 najdete tady (77,83 MB).

Plnou podporu služby iCloud a iOS 5 přinesou až iTunes 10.5

Podporu všech funkcí služby iCloud a také iOS 5 zajistí až iTunes 10.5, které jsou od pondělí dostupné v beta verzi pro registrované vývojáře. (Ti ji mimo jiné potřebují, aby vůbec nainstalovali první beta verzi iOS 5 na své testovací přístroje.)

Protože jde o časnou beta verzi, může ostrá verze iTunes 10.5 přinést ještě další změny, ale už teď se ví, že kromě podpory pro iCloud a nový iOS nabízí též drobná vylepšení uživatelského rozhraní, například navrací vodorovné uspořádání tlačítek okna (onoho „semaforu“, od verze 10.0 jsou tato tlačítka uspořádaná svisle, což mnohé uživatele rozčiluje).

Celkově byl vzhled programu přizpůsoben stylu Mac OS X Lion, došlo k úpravám tlačítek postranní lišty a nástrojového panelu. A též přibyla předvolba pro vypnutí automatického stahování přes bezdrátová připojení, jež bude iCloud umožňovat.

Aktualizace grafického firmwaru letošních iMaců řeší možné potíže

Ve středu pak Apple vydal aktualizaci grafického firmwaru pro letošní iMacy (uvedené na trh počátkem května).

Apple k ní uvádí, že řeší problém, který ve vzácných případech mohl způsobit zaseknutí iMacu během spouštění či probouzení ze spánku. Podrobněji to rozebírá tenhle podpůrný dokument, podle něhož se při takovém zaseknutí iMacu na obrazovce objeví bílé či šedé pozadí. A při používání takto postiženého stroje se mohou na obrazovce vyskytovat svislé čáry.

Aktualizace iMac Graphic FW Update 2.0 by to měla vyřešit, nabízí se přes Software Update, anebo se dá ručně stáhnout odtud, její velikost činí pouhých 699 KB, vyžaduje Mac OS X 10.6.7 nebo vyšší.

Protože jde o aktualizaci firmwaru, při její instalaci se nesmí přerušit napájení stroje, to by mohlo způsobit, že počítač už potom vůbec nebude možné spustit. Po dokončení instalace se musí iMac restartovat.

Čtvrtá předběžná verze Lionu doplnila funkci „Find My Mac“

V pondělí Apple mimo jiné předvedl Mac OS X Lion a zároveň uvolnil jeho už čtvrtou předběžnou verzi (Developer Preview 4) pro vývojáře.

Ti ji samozřejmě ihned počali zkoumat a mimo jiné zjistili, že nově tato verze přidala funkci „Find My Mac". Náznaky, že se taková funkce chystá, sice byly nalezeny již v dřívějších beta verzích Lionu, ale teď už je tam viditelně přítomná.

Jak napovídá její název, jde o obdobu funkce „Find My iPhone“ pro přístroje s iOS, obstarávané stejnojmennou aplikací. Jeden uživatel zaslal serveru MacRumors snímky obrazovek ukazující, jak se s novou funkcí pracuje.

Když se zapne v systémových předvolbách, dovolí přes Internet vyhledat daný Mac. Nalezne-li ho, lze na něm nechat zaznít zvukové upozornění nebo zobrazit textovou zprávu pro případného nálezce. Zároveň se na něm dá povolit pouze hostovský přístup, pokud bude mít zamčenou obrazovku, pak na něm půjde používat jenom Safari.

A jestliže uživatel usoudí, že jeho Mac byl odcizen, má možnost stroj na dálku uzamknout, nebo mu dokonce může na dálku vymazat disk, poté už ho ale nebude možné dále vyhledávat. V případě dálkového uzamčení se na daném Macu objeví šedá obrazovka s políčky pro zadání bezpečnostního kódu, jímž lze stroj opět odblokovat. Tohle vše se dá provádět výše zmíněnou aplikací Find My iPhone z přístrojů s iOS.

Od pondělí víme, že se Mac OS X Lion začne v červenci prodávat v Mac App Store za 29,99 USD, funkce „Find My Mac“ ovšem vyžaduje též službu iCloud. Ta sice bude jako celek koncovým uživatelům dostupná až na podzim po vydání iOS 5 (vývojáři již nyní mohou používat její beta verzi), ale některé její funkce jsou dostupné už teď (viz výše uvedený popis iTunes 10.3.1) a je velmi pravděpodobné, že funkce pro vyhledávání Maců bude též zpřístupněna dříve, nejspíš již příští měsíc po vydání Lionu.

Web Applu nabízí seznam všech novinek Lionu

Mimochodem, když mluvíme o Lionu, na webu Applu se už nachází seznam všech nových vlastností tohoto operačního systému, celkem jich má být přes 250.

Najde se tam toho hodně, avšak pro mnohé české uživatele bude zajímavá hlavně jedna věc. Už druhá dodatečná aktualizace druhé předběžné verze Lionu nasvědčovala, že tentokrát bude česká lokalizace obsažená ve standardní instalaci a zmíněný seznam novinek to potvrzuje, položka „New system languages“ (nové systémové jazyky) uvádí, že nově se Lion bude dodávat v arabštině, češtině, maďarštině a turečtině.

Objevily se údajné snímky obrazovek programů Final Cut Pro X a Motion 5

V polovině dubna Apple představil novou verzi svého profesionálního střihového programu, Final Cut Pro X. Vedle popisu jeho hlavních vlastností také prozradil, že se začne prodávat v červnu za 299 USD v Mac App Store.

Dnes končí první červnová dekáda, a tak se na uvedení tohoto programu jistě již usilovně pracuje. A těžko překvapí, že se na Webu objevily údajné snímky obrazovek jak Final Cutu Pro X, tak také programu Motion 5.

Ve středu je na Twitteru zveřejnil uživatel „BWilks2001“ a předal je AppleInsideru. Jejich autenticita je samozřejmě sporná, ale jejich pravost se úplně vyloučit nedá. (Zanedlouho totiž byl z Twitteru odstraněn celý účet tohoto uživatele, což by mohl být důsledek zásahu Applu a tedy vlastně nepřímé potvrzení jejich pravosti, jisté to však pochopitelně není.)

Jsou-li tyto snímky skutečně pravé, jde o první bližší pohled na aplikace nové verze balíku Final Cut Studio pro profesionální zpracování videa. Ten byl naposledy výrazněji modernizován v červenci 2009, takže nová verze je rozhodně třeba.

Apple ovšem v dubnu ukázal pouze Final Cut Pro X, o dalších programech balíku se vůbec nezmínil. (V současnosti Final Cut Studio zahrnuje aplikace Final Cut Pro 7, Motion 4, Soundtrack Pro 3, Color 1.5, Compressor 3.5 a DVD Studio Pro 4.)

„BWilks2001“ ovšem nyní tvrdí, že vedle již zmíněného Final Cutu Pro X bude vydán též Motion 5 a dále na Twitteru uvedl, že zřejmě vyjde i nová verze programu Color. A ujišťuje, že nejde o výsledek práce ve Photoshopu, takový talent prý nemá.

Z dubnového předvedení víme, že Final Cut Pro X bude mít zcela novou vnitřní architekturu, jež využívá prostředí Cocoa, podporuje 64bitové zpracování a umí používat další moderní funkce a komponenty Mac OS X. S pomocí technologie Grand Central Dispatch Snow Leoparda dokáže program současně využívat až 8 procesorových jader a bude podporovat škálovatelné závěrečné zpracování (rendering) videa v pozadí.

Bude užívat správu barev postavenou na systému ColorSync Mac OS X a nabídne přehrávací systém nezávislý na rozlišení, schopný zpracovávat formáty s rozlišením až 4K. Dále přinese vylepšený automatický import a správu mediálního obsahu, dostane novou „magnetickou“ časovou osu a zlepší střih zvuku. Změn se dočká také uživatelské rozhraní. Apple dále slíbil, že vše půjde ovládat i z klávesnice a bude možné provádět selektivní úpravy vybraných částí scény, třeba obličeje postavy.

Ze zaslaných snímků se o Final Cutu Pro X nevyčte mnoho nového vedle toho, co již víme od Applu. V případě programu Motion 5 by ovšem, jsou-li snímky pravé, šlo o první ukázku vzhledu nové verze, jsou na nich vidět prohlížeč projektů, nová „rigovací“ funkce a funkce pro úpravu barev.

Už brzy bychom neměli být odkázáni na takovéto „pokoutní" zdroje, nejpozději za několik týdnů se v Mac App Store objeví Final Cut Pro X a zřejmě i další nové verze aplikací Final Cut Studia. Lze ovšem předpokládat, že stejně jako v případě ostatních programových balíků Applu se v jeho internetovém obchodu budou tyto programy nabízet samostatně. A vzhledem k tomu, jaký způsob prodeje Apple oznámil pro Lion, tak nejspíš nebude existovat krabicová verze ani pro Final Cut Studio.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: