Zprávy související s iPhonem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy související s iPhonem

7. srpna 2009, 00.00 | V Kanadě se zřejmě v blízké budoucnosti začne prodávat 8GB iPhone 3GS, který možná nakonec nahradí dosud prodávaný iPhone 3G. Do Číny údajně odlétl tým vyjednavačů Applu, aby dojednal poslední podrobnosti dohody s operátorem China Unicom. A nejnovější beta verze firmwaru 3.1 obsahuje odkaz na neznámé zařízení „iProd1,1“, což naznačuje, že by tato tajemná novinka mohla na trh přijít již brzy.

Sklizeň okurek sice vrcholí, přesto se nějaké zprávy objevují, včetně těch o iPhonu. Sice se z velké části jedná o pověsti a nepřímé náznaky, ale jak ukázaly předchozí měsíce, i ty obvykle obsahují nějaké významné informace.

iPhone 3GS s 8GB paměti možná nahradí iPhone 3G

Když počátkem června Apple na konferenci WWDC 2009 ohlásil iPhone 3GS, zároveň sdělil, že bude nadále prodávat iPhone 3G, ve verzi s 8 GB paměti jeho dotovaná cena v USA a některých dalších zemích činí 99 USD.

Teď se však objevily náznaky, že by ho mohla nahradit 8GB varianta iPhonu 3GS. Vypadá to tak podle zpráv z Kanady, jež zveřejnil známý zpravodajský blog The Boy Genius Report. Jeho zdroje mu totiž zaslaly fotografie vnitřních dokumentů kanadského operátora Rogers Wireless (provozovatele iPhonu v zemi javorového listu), které mluví o uvedení 8GB verze iPhonu 3GS a o snaze snížit stávající skladové zásoby staršího modelu.

Dokumenty vypadají poměrně věrohodně a zdají se naznačovat, že by se nový model měl prodávat právě místo zmíněného iPhonu 3G za 99 USD. Zatím však vůbec není jasné, za jakou cenu (nejspíš však asi o něco vyšší než oněch 99 USD), to by mohlo znamenat, že se zásoby iPhonu 3G už pomalu vyprodávají a nahradí je tento model.

To by celkem dávalo smysl, nasvědčovalo by to, že Apple vyprodával existující skladové zásoby iPhonu 3G, ale nové již nevyráběl (z hlediska logistiky i ekonomické efektivity by jistě bylo výhodnější vyrábět pouze iPhone 3GS) a snížení dotované ceny iPhonu 3G na 99 USD nejspíš bylo obchodním tahem, jímž se ho Apple snažil doprodat.

Na tiskové konferenci k finančním výsledkům za minulé čtvrtletí zástupci Applu prohlásili, že podíl iPhonu 3G na celkovém prodeji pokládají za obchodní tajemství, prozradili pouze to, že levnějším modelem chtějí využít cenové elasticity, což se ale dá vyložit právě jako snaha o výprodej staršího modelu.

Samozřejmě, teprve v následujících týdnech a měsících uvidíme, nakolik byly tyhle náznaky podložené, v září se očekává představení nových iPodů, přičemž Apple obvykle současně oznamuje též změny cenové politiky pro iPhony, takže tehdy se nejspíš dočkáme potvrzení či vyvrácení uvedených informací.

Tým vyjednávačů Applu odletěl do Číny dojednat závěrečné podrobnosti dohody s China Unicomem

Už delší dobu přicházejí zprávy týkající se uvedení iPhonu v Číně, minulý týden dokonce některé zdroje tvrdily, že již byla příslušná dohoda uzavřena, to však oficiální místa poté popřela, ale objevily se fotografie údajného iPhonu pro druhého největšího čínského operátora China Unicom. Teď to však vypadá, že jednání s China Unicomem opravdu vstoupilo do závěrečné fáze.

Deník International Business Times totiž (v poněkud kostrbatém anglickém překladu) cituje zprávu čínského zpravodajského webu Sina Technology Zhiguo (právě ten zveřejnil ony fotografie čínského iPhonu), podle níž tento týden do Číny odletěl tým vedoucích pracovníků Applu, aby s China Unicomem jednal o podmínkách vstupu iPhonu na čínský trh. Členem vyjednávacího týmu Applu by měl být také Greg Joswiak, viceprezident pro globální marketing iPodů a iPhonů.

Tým se má setkat též s úředníky čínského ministerstva obchodu a informačních technologií, ze strany čínských úřadů však zřejmě potíže nebudou, protože Apple už získal potřebnou licenci k provozování iPhonu v Číně, to potvrzuje též International Business Times, podle něhož web čínského telekomunikačního regulátora udává, že Apple dostal licenci pro iPhone platnou po dobu pěti let.

Jednání v Číně probíhají již dlouho, přičemž se China Unicom jeví jako nejvhodnější kandidát, protože provozuje 3G síť kompatibilní se standardy v ostatních zemích. Už letos v břenu navštívili vedoucí představitelé China Unicomu (včetně prezidenta Li Ganga) cupertinský areál Applu, tehdy zřejmě začalo současné kolo jednání, nyní je však potřeba dojednat závěrečné podrobnosti, o což se bude snažit tým Applu v Číně.

Apple samozřejmě o tento trh velice stojí - dnes již jde o největší trh mobilních telefonů na světě – ostatně na tiskové konferenci k finančním výsledkům za minulé čtvrtletí provozní ředitel Tim Cook řekl, že uvedení iPhonu do Číny považuje za prioritní projekt a doufá, že jeho prodej tam začne do jednoho roku. Bude sice záležet na tom, jak dopadnou nynější jednání, je však možné (nevyskytnou-li se nečekané nové překážky), že se telefon Applu objeví v Říši středu ještě mnohem dřív.

Beta verze firmwaru 3.1 odkazuje na tajemný „iProd“

Už první beta verze firmwaru 3.0 zpřístupněná vývojářům letos v březnu obsahovala odkazy na neznámé zařízení „iProd“, což vyvolalo mnohé dohady. Firmware 3.0 je na trhu již třetí měsíc, Apple ovšem usilovně pracuje na nástupnickém firmwaru 3.1, koncem července uvolnil jeho už třetí beta verzi.

A jak informuje Ars Technica, tato beta verze opět zahrnuje odkaz na zařízení „iProd“, jeden z vývojářů ho objevil v souboru USBConfiguration.plist.

To vypadá jako zjevný důkaz, že Apple na onom zařízení stále pracuje. Navíc, stejný soubor v beta verzi firmwaru 3.0 odkazoval na „iProd0,1“, tedy nejspíš velice raný prototyp (produkty Applu uvedené na trh nikdy nemají v identifikátoru modelu jako první číslici nulu). Příslušný .plist soubor obsahoval i další označení tehdy neznámých zařízení, včetně přístroje „iPhone2,1“, z něhož se později vyklubal v červnu uvedený iPhone 3GS.

Avšak obdobný .plist soubor z nejnovější beta verze firmwaru 3.1 odkazuje na „iProd1,1“, což obvykle značí první produkční verzi, takže se lze domnívat, že se již blíží jeho uvedení. „iProd1,1“ má identifikátor productID o hodnotě 4762 (zatímco pro „iProd0,1“ to bylo číslo 4757) a položka ConfigurationDescriptors ho popisuje jako „standardMuxPTPEthernet“, stejně jako iPhony. Vypadá to tedy, že by nový přístroj měl mít rychlé síťové připojení.

Ovšem není vůbec jasné, co by to vlastně mohlo být, ačkoli se vyrojila spousta nejrůznějších spekulací. Jako jedna z možností se přirozeně nabízí tablet, o němž se v poslední době tolik mluví, avšak ten by měl používat větší obrazovku s vyšším rozlišením a dosud nebyly objeveny žádné náznaky, že by firmware 3.1 zahrnoval odpovídající podporu.

A tak to vypadá spíše na něco podobného iPodu, Ars Technica uvažuje o novém iPodu nano vybaveném fotoaparátem (jenže ten nejspíš nebude užívat iPhone OS), ve skutečnosti však nikdo prostě nic určitého neví (pochopitelně kromě vývojových týmů Applu).

Jisté je jen to, že číslo verze 1,1 naznačuje, že by zařízení mělo přijít na trh a vzhledem k tomu, že nové iPody Apple obvykle představuje v září, možná by se mohl objevit také „iProd“, ať už to bude cokoli, současně se očekává vydání ostré verze firmwaru 3.1.

Soubor USBConfiguration.plist firmwaru 3.1 obsahuje ještě další identifikátory dosud neuvedených zařízení, „iPod3,1“ a „iPhone3,1“. „iPod3,1“ zřejmě bude předpokládaný nový iPod touch třetí generace (pravděpodobně vycházející z hardwaru iPhonu 3G a možná vybavený i jeho fotoaparátem schopným nahrávat video), protože dosavadní iPody touch používají označení „iPod,1“ a „iPod2,1“.

Trochu záhadný zůstává „iPhone3,1“. Zatímco první iPhone užíval identifikátor „iPhone1,1“ a iPhone 3G označuje kód „iPhone1,2“, iPhone 3GS nese modelové označení “iPhone 2,1“, což dobře odpovídá jejich hardwarovým rozdílům. „iPhone3,1“ by tedy nejspíš měl být nástupcem iPhonu 3GS (o němž se někdy mluví jako o „iPhonu 4G“, takže by to mohl být ten prototyp, který jeden čínský nešťastník ztratil a spáchal kvůli tomu sebevraždu).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: