Další pověsti o novém iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Další pověsti o novém iPhonu

6. dubna 2009, 07.00 | Apple údajně objednal pro nový iPhone snímače o rozlišení 3,2 megapixelu a AT&T v očekávání příchodu nového modelu výrazně posiluje svou 3G síť.

Apple sice o svém chystaném hardwaru zásadně mlčí, ale považuje se za prakticky jisté, že v létě uvede na trh nové modely iPhonu, nejspíš současně s vydáním ostré verze firmwaru 3.0 (jehož beta verzi představil 17. března, v beta verzi vývojářské sady se ostatně našly odkazy na pravděpodobný nový hardware).

Do léta již není tak daleko, a tak není divu, že se začínají vynořovat další pověsti o tom, co by nové přístroje mohly přinést.

Apple objednal pro fotoaparát nového iPhonu snímače s vyšším rozlišením

Tchajwanský server DigiTimes, který má velmi dobré vztahy s tamními výrobci a mnohdy prozradí ledacos zajímavého ze zákulisí výroby elektronických zařízení, cituje své obvyklé „tržní zdroje“, podle nichž Apple objednal nové snímače s vyšším rozlišením.

Konkrétně uvádí, že se Apple obrátil na kalifornskou firmu OmniVision, aby mu dodala 3,2megapixelové CMOS snímače pro nový iPhone. (OmniVision sice sídlí v Kalifornii, ale samotná výroba pochopitelně probíhá v Asii, OmniVision snímače pouze navrhuje a vlastní výrobu zadává jiným firmám.)

03mm05042009f.jpg

A dále DigiTimes tvrdí, že OmniVision získala od Applu též zakázku na pětimegapixelové CIS snímače pro další produkt Applu, jenž by se na trh měl dostat později v letošním roce. OmniVision údajně v soutěži o zakázku na fotosnímače porazila firmy STMicroelectronics a Aptina Imaging, zřejmě nabídla lepší podmínky (za současné situace se o podobné hromadné zakázky nepochybně bojuje velice tvrdě).

Informace serveru DigiTimes souhlasí s dřívějšími pověstmi o tom, že nový iPhone nasadí fotoaparát s vyšším rozlišením a navíc bude schopen nahrávat také video (určité náznaky podpory videokamery byly objeveny v beta verzi firmwaru 3.0).

Jak původní iPhone, tak iPhone 3G obsahují dvoumegapixelový fotoaparát, který nepodporuje záznam videa (sice existují hackerské aplikace, jež záznam videa umožní, ale oficiálně to nejde). Právě nepříliš valné parametry fotoaparátu iPhonu patří k jeho nejčastěji kritizovaným nedostatkům, lze-li věřit výše uvedenému, nový iPhone by se v tomto ohledu měl zlepšit.

Ovšem mnohem víc než na fyzickém rozlišení snímače bude záviset na dalších vlastnostech fotografického hardwaru, především na použité optice a možnostech přisvěcování (v poslední době sice přibývá telefonů, jejichž fotoaparáty nabízejí hodně vysoká rozlišení, až osm megapixelů, avšak jejich přínos pro kvalitu pořízených fotografií je značně sporný.)

Současný iPhone nenabízí ani přisvěcování, ani zaostřování, jak tomu bude u nového modelu, to zatím není jasné. Jenže právě způsob implementace nového snímače rozhodne o tom, nakolik se zvýší kvalita fotografií nového iPhonu.

AT&T posiluje svou 3G síť kvůli uvedení nového iPhonu

V USA zůstává výhradním poskytovatelem mobilních služeb pro iPhone operátor AT&T, z jeho chování proto lze nepřímo usuzovat i na další vývoj iPhonu, protože už teď musí provádět přípravné kroky kvůli letnímu uvedení nových modelů telefonů Applu.

A ty napovídají, že nové iPhony budou pravděpodobně generovat mnohem intenzivnější datový provoz než stávající přístroje. Již dřívější pověsti tvrdily, že by nový iPhone měl umožňovat vyšší přenosové rychlosti pro data ve 3G sítích. iPhone 3G podporuje směrem k uživateli (tedy pro download) maximální rychlost 3.6 Mb/s, nový model pravděpodobně bude zvládat alespoň 7,2 Mb/s a možná i mnohem víc, navíc se spekuluje též o zrychlení v opačném směru (pro upload).

04mm05042009f.jpg

Ovšem výkonnější komunikační elektronika v předpokládaném novém iPhonu by nebyla k velkému užitku, kdyby mobilní síť, v níž se bude telefon provozovat, nezajistila odpovídající přenosové kapacity. A právě to zřejmě AT&T dělá, připravuje se na další citelné zvýšení intenzity datového provozu generovaného iPhonem.

Už teď asi polovina datového provozu AT&T souvisí s iPhonem a podle únorových výsledků průzkumu firmy NetApplications zhruba dvě třetiny mobilních přístupů k Webu v USA připadají právě na iPhone.

Nový telefon Applu by však měl vést k ještě mnohem silnějšímu datovému provozu, jeden ze zdrojů AppleInsideru řekl, že po uvedení nového modelu iPhonu v létě AT&T očekává až zdesetinásobení provozu.

V rámci těchto příprav AT&T objednal pro svou páteřní síť velké množství nových směrovačů Juniper, nabízejících vysoké datové propustnosti a optimalizovaných pro proudové přenosy (streaming) videa.

Testování nové síťové infrastruktury se účastní i Apple a na jeho techniky údajně rychlost nových směrovačů udělala velký dojem, webové stránky se nahrávají mnohem rychleji než dříve.

Stále však zbývá udělat ještě hodně práce, nasazení nového vybavení by mělo být hotové během dvou měsíců, tak aby před předpokládaným uvedením nových telefonů v červnu zbylo ještě dost času, Apple prý AT&T pro instalaci a otestování modernizace 3G sítě stanovil jako mezní termín 31. květen.

Opakuje se tak scénář z minulých let, kdy před uvedením prvního iPhonu AT&T rozšířil pokrytí technologií EGDE a před zahájením prodeje iPhonu 3G urychlil budování své 3G sítě.

Americký operátor posiluje svou páteřní síť v očekávání většího datového povozu, ale pracuje i na vylepšení pokrytí 3G službami, na některých místech USA zavádí 3G službu ve frekvenčním pásmu 850 MHz (dosud používal pásmo 1900 MHz), jež dovoluje pokrytí většího území s méně BTS stanicemi.

Pro většinu českých uživatelů samozřejmě podrobnosti budování sítě AT&T nejsou samy o sobě příliš důležité, avšak výše popisované posilování 3G sítě AT&T lze považovat za poměrně přesvědčivý důkaz, že nový iPhone bude pracovat s daty ještě intenzivněji než stávající model, pravděpodobně tedy bude podporovat výrazně vyšší přenosové rychlosti a nejspíš rozšíří možnosti práce s videem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: