Zprávy související s iPhonem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy související s iPhonem

11. prosince 2009, 00.00 | Přišla první příznivější čísla o oficiálním prodeji v Číně. Od pondělí se bude iPhone prodávat v britských hypermarketech Tesco. A Foxconn údajně již dostal objednávku na výrobu iPhonu nové generace.

Zprávy o iPhonu se dnes týkají hlavně jeho prodeje, nejprve se podívejme na nová čísla z Číny:

China Unicom oznámil prodej 100 000 kusů

V Číně iPhone oficiálně prodává operátor China Unicom od 30. října, ovšem dosavadní údaje o prodeji byly velice nepříznivé, za první den se odbylo jen 5 000 kusů a pokus o prodej na aukčním serveru Taobao.com skončil naprostým fiaskem.

O to překvapivěji působí včerejší zpráva, podle níž China Unicom v nejlidnatější zemi světa prodal již 100 000 telefonů Applu (zprávu přinesla služba Dow Jones Newswires, v plném znění je však přístupná pouze předplatitelům).

Oproti dosavadním chmurným číslům sice znamená výraznou změnu, ale pořád to není nijak ohromné množství, vzhledem k tomu, kolik má Čína obyvatel (ovšem potřebnou kupní silou zatím disponuje jenom malá část z nich). Pro srovnání, v USA se při uvedení původního iPhonu jen za několik prvních dní prodalo 270 000 přístrojů a iPhonů 3GS se letos v létě udalo hned na počátku přes milion.

A protože samotný China Unicom (druhý největší čínský mobilní operátor) má v současnosti 114 milionů zákazníků, opravdu není zmíněný počet prodaných iPhonů zrovna ohromný, celkovou bilanci operátora asi příliš neovlivní, přesto dává jistou naději pro budoucnost.

Spolu s prodejem iPhonu China Unicom také spustil svou 3G síť, jedinou v Číně, jež je kompatibilní se standardy užívanými ve zbytku světa (ostatní operátoři se upnuli na specifický čínský standard vyžadující odlišné telefony). China Unicom tvrdí, že chce každý měsíc získat milion nových uživatelů 3G služeb a v říjnu se mu to skutečně povedlo.

Je přitom dost pravděpodobné, že mnozí z těchto uživatelů jsou vlastníci iPhonů, které se do Číny dostaly jinými kanály, oficiální prodej totiž musí soupeřit především s šedým trhem, na němž se nabízejí telefony Applu levněji a hlavně bez vládou vynucených omezení („oficiální“ iPhone nepodporuje WiFi připojení, je však naděje, že budoucí verze WiFi opět zavede, protože čínská vláda mezitím svůj zákaz zrušila).

Nová čísla naznačují, že by se Čína nakonec přece jenom mohla stát důležitým trhem pro iPhone, přesto se však asi nenaplní původní vysoce optimistické předpovědi, China Unicom sice stále tvrdí, že do tří let budou 10 procent jeho 3G zákazníků tvořit právě majitelé iPhonů, ale tomu již věří málokdo.

A tak přinejmenším v nejbližší budoucnosti bude zřejmě pro iPhone v Asii zajímavějším trhem mnohem menší Jižní Korea, kde se jen za první den prodalo 60 000 přístrojů, více ovšem ukážou až následující měsíce.

Od pondělí se bude iPhone prodávat v britských hypermarketech Tesco

Již koncem listopadu obchodní řetězec Tesco oznámil, že v Británii bude iPhone prodávat také ve svých hypermarketech a v prodejnách a na webu své odnože Tesco Mobile, kterou provozuje společně s operátorem O2 UK.

A nyní jsou již známy též podrobnosti této nabídky, prodej začne od pondělí 14. prosince a Tesco Mobile na svém webu již zveřejnila ceny telefonů a tarify.

Nabízet se bude jak 8GB iPhone 3G, tak 16GB a 32GB iPhony 3GS. Ty budou dostupné s předplacenou kartou a se dvěma paušály, pořizovací cena telefonů se liší podle zvoleného tarifu, přirozeně s vyššími paušály klesá (s nejdražším tarifem u levnějších modelů až na nulu). Všechny nabídky zahrnují podmíněně neomezené (uplatňuje se FUP) datové připojení.

Velký zájem bude zřejmě hlavně o levnější paušální tarif, s měsíčním poplatkem ve výši 20 GBP (570 Kč) a s minimálním úvazkem jen na 12 měsíců, to je asi o třetinu méně oproti srovnatelným nabídkám konkurence, jež navíc většinou vyžadují delší úvazek.

V Británii se tak iPhone stane opravdovým spotřebním zbožím, dá se očekávat, že to dále zvýší jeho odbyt (který citelně vzrostl již poté, co Apple umožnil jeho prodej dalším operátorům vedle dosavadního výhradního distributora O2).

Foxconn údajně již obdržel objednávku na nový model iPhonu

Nyní před Vánoci sice nejspíš vrcholí odbyt stávajících modelů iPhonu, ale již se objevují zprávy o jejich nástupci.

Foxconn, také u nás dobře známá tchajwanská firma zabývající se OEM výrobou nejrůznější spotřební elektroniky, včetně současných iPhonů, totiž měl dostat objednávku na výrobu iPhonu příští generace, tuhle stručnou zprávu poslal na Twitter šéfredaktor časopisu Mobile Review Eldar Murtazin. Jak připomíná Engadget, na rozdíl od mnohdy pochybných analytiků je tento člověk skutečným znalcem dění v mobilním světě, proto se jeho zprávě přikládá značná váha.

A načasování rozhodně dává smysl, bude-li Apple nový model chtít uvést opět počátkem léta, jak to zatím vždy dělal, musí výroba začít s dostatečným předstihem, protože lze zase počítat s odbytem mnoha milionů kusů.

Již na konci listopadu byly objeveny známky testování nového modelu iPhonu (s identifikačním kódem „iPhone 3,1“), Foxconn tak zřejmě začíná připravovat výrobu právě tohoto přístroje.

Přirozeně se zatím neví, jaké novinky poskytne, ale již koluje řada spekulací, uvažuje se například o nasazení výkonného, přesto úsporného procesoru Cortex-A9, nebo spíše o jeho speciální variantě navržené přímo Applem (týmem čipových designérů získaných převzetím firmy P.A. Semi loni na jaře).

V úvahu přichází také nasazení lepšího displeje či rychlejšího datového připojení a mluví se též o tom, že by budoucí iPhone mohl obsahovat RFID čtečku dovolující kupříkladu bezkontaktní vyřizování plateb nebo získávání různých informací.

Američtí uživatelé hodně spekulují o použití hybridní čipové sady, umožňující provozování telefonu jak v sítích GSM/UMTS, tak CDMA, což by dovolilo nasazení iPhonu u dalších významných amerických operátorů, ale názory na tuto možnost se hodně liší, někteří takový krok vítají, jiní ho považují za nepravděpodobný.

Různých dohadů o novém iPhonu bude nepochybně stále přibývat, navíc se dá předpokládat, že podobně jako v případě iPhonu 3GS bude v příštích měsících docházet k různým informačním únikům, hlavně z Číny (kde bude probíhat vlastní fyzická výroba), a tak si pověstí o iPhonu čtvrté generace určitě ještě užijeme do sytosti.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: