Zprávy o údajných nových modelech iPhonu a iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Zprávy o údajných nových modelech iPhonu a iPadu

18. srpna 2010, 00.00 | iOS 4 obsahuje náznaky blížícího se terénního testování chystaných nových modelů iPhonu a iPadu. Tchajwanský deník již jmenuje dodavatele komponent sedmipalcového iPadu. A beta verze iOS 4.1 přidaly volby pro herní síť Game Center.

Našla se též řada zpráv o různých náznacích a o pověstech týkajících se možných nových modelů iPhonu a iPadu a připravovaných verzí iOS:

iOS 4 zřejmě obsahuje kód pro autoaktivaci chystaných nových modelů iPhonu a iPadu

Pověsti o nových modelech iPadu a o verzi iPhonu pro sítě využívající standard CDMA (v Evropě je jejich podílů zanedbatelný, ale v USA je používají někteří z největších operátorů) kolují už delší dobu, ale nyní se podařilo odhalit náznaky nasvědčující, že by se tyto nové modely mohly již brzy testovat v terénu.

Blog Boy Genius Report (BGR) se totiž od jednoho ze svých zdrojů u Applu dozvěděl, že se v hlubinách iOS 4 ukrývá velice zajímavý blok kódu. Podle onoho zdroje se dotyčný kód dotáže na model zařízení, na němž běží a pokud to bude chystaný nový model iPhonu nebo iPadu, přístroj se bude automaticky aktivovat, aniž by bylo třeba procházet obvyklou aktivací přes iTunes.

Tento blok kódu se údajně objevuje v iOS každý rok před uvedením nového typu iPhonu či jiného zařízení a je z něj zase odstraněn těsně před jeho příchodem na trh. Tak mohou operátoři či partneři Applu nové přístroje testovat v terénu, aniž by je bylo nutné aktivovat (důvod tohoto opatření není zcela jasný, možná má zamezit úniku informací z aktivačních protokolovacích souborů, anebo se Apple prostě jen snaží parterům usnadnit život).

Pro údajné nové modely iPhonu zmíněný kód používá modelové identifikátory „iPhone3,2” a “iPhone3,3”, což naznačuje, že zřejmě nepůjde o úplně nový typ, ale spíše o pouhé modifikace iPhonu 4.

Už loni v březnu byl v tehdejší beta verzi iOS 3.0 nalezen kód „iPhone3,1“, z něhož se o 15 měsíců později vyklubal identifikátor iPhonu 4. A letos na jaře se v iOS 3.2 iPadu našly všechny modelové identifikátory vyskytující se v onom autoaktivačním kódu (a ještě některé další).

Dá se proto předpokládat, že se kódy týkají nějaké nové varianty iPhonu 4, na mysl pochopitelně přichází verze iPhonu 4 pro sítě CDMA, nedávná zpráva tvrdí, že tento telefon již prochází testy provozní způsobilosti (po nichž následují testy v terénu).

Jeví se proto jako velmi pravděpodobné, že někdy počátkem příštího roku se začne nabízet také CDMA verze iPhonu 4, není ale příliš jasné, proč onen blok kódu iOS 4 odkazuje dokonce na dva neuvedené modely iPhonu (takže se otevírá pole všemožným dohadům.)

V iOS 4 se nachází též kód „iProd2,1“, to nejspíš bude iPad nové generace, protože současný iPad byl ve starších verzích iOS označován jako „iProd1,1“, teprve před svým uvedením na trh počal používat identifikátor „iPad1,1“ (existoval ještě identifikátor „iProd0,1“, což byl zřejmě časný prototyp iPadu).

O novém iPadu se toho mnoho neví, z dosavadních pověstí vyplývá, že by nový model mohl nést výkonnější procesor Cortex-A9, hodně se probírá také varianta se 7“ displejem (někteří pochybují již o samotné existenci takového přístroje, ale podle níže zmíněných zpráv z Tchaj-wanu přípravy tohoto modelu už běží naplno).

Zatím jsme probírali identifikátory jednotlivých modelů, podle dalšího zdroje BGR ale kód platformy pro CMDA iPhone má být „N92AP“ (John Gruber z blogu Daring Fireball nedávno podotkl, že tento přístroj nese kódové označení “N92”), zatímco kód platformy pro nový iPod touch (ten se snad objeví v září) by měl znít „N81AP“.

Samozřejmě, jako vždy jde o nepřímé náznaky a nepotvrzené dohady, ale jestliže se ukážou jako pravdivé, budou zřejmě nové přístroje s iOS přicházet v mnohem rychlejším sledu než dosud, Apple tak nejspíš reaguje na sílící nástup konkurenčních platforem (zejména Androidu).

Z Tchaj-wanu přicházejí nové zprávy o 7“ iPadu

Když už je řeč o 7“ iPadu, z Tchaj-wanu dorazily další zprávy o tom, že výroba toho přístroje již začala. Před časem to naznačil tamní server DigiTimes a nyní ekonomický tchajwanský deník Economic Daily News předkládá dokonce výčet dodavatelů komponent pro nový přístroj (originál v čínštině najdete tady).

Chimei Innolux má dodávat 7” IPS LCD obrazovku, bude tedy používat stejnou zobrazovací technologii jako současný iPad, ale menšího formátu (podle dřívějších pověstí však má tento displej zachovat rozlišení 1 024 x 768 9,7“ iPadu). Dotykové ovládání obrazovky pak bude pocházet od Cando Corporation. A pokud jde o montáž přístroje, tu by měl zajišťovat Compal Electronics, jeden z největších OEM výrobců notebooků na světě (současný iPad montuje Foxconn, Apple se tak zřejmě rozhodl diverzifikovat dodavatele, možná i kvůli současným potížím s dodávkami).

Jako obvykle jmenované firmy odmítly zprávu komentovat, což v případě zakázky pro Apple vůbec nepřekvapuje. Prozrazením podrobností by se nepochybně připravily o možné budoucí zakázky a Apple by mohl zrušit i zakázku současnou (podobné věci již Steve Jobs v minulosti udělal).

Takovéto zprávy se sice musí hodnotit nanejvýš zdrženlivě, ale na druhou stranu se na Tchaj-wanu nachází většina dodavatelů komponent a OEM výrobců spotřební elektroniky (fyzická výroba se ovšem dnes většinou obstarává v kontinentální Číně). Jsou-li výše uvedená tvrzení pravdivá, mohl by se zmenšený 7“ iPad objevit na trhu již před Vánoci.

Beta verze iOS 4.1 obsahuje nové volby pro herní síť Game Center

Už v první beta verzi iOS 4.1 se znovu objevila podpora připravované sociální herní sítě Applu nazvané Game Center. Zatím ale nebylo jasné, zda tuto podporu bude vůbec zahrnovat též ostrá verze iOS 4.1 (ze třetí beta verze iOS 4.1 však Apple její podporu odstranil pro starší hardware).

Avšak nyní AppleInsider oznamuje, že se v beta verzích iOS 4.1 našly nové volby pro omezení hry více hráčů, jež naznačují, že síť Game Center bude opravdu spuštěna spolu s vydáním iOS 4.1.

Dotyčné volby se nacházejí v omezeních, která v rámci iOS dovolují firmám či rodičům určovat, jaké funkce zaměstnanci nebo děti na daném přístroji nesmí používat. Stávající volby například vypojí přístup k webovému prohlížeči Safari nebo k aplikaci YouTube, k fotoaparátu iPhonu a k lokalizačním službám. Také umožňují zakazovat nákupy obsahu z iTunes Store včetně nákupu z aplikací, případně lze určovat přístupný mediální obsah podle jeho hodnocení.

Avšak beta verze iOS 4.1 přidaly do obrazovky Restrictions (omezení) nacházející se v nastaveních systému nový oddíl Game Center a současně obsahují novou verzi API rozhraní GameKit zajišťujícího spolupráci s touto herní sítí.

Oddíl omezení Game Center zatím nese jedinou položku „Multi Player Games“, jež dovoluje vypnout přístup ke hrám více hráčů. Právě ty by měla nová herní síť Applu pomoci uspořádávat, bude poskytovat všechny potřebné funkce pro vytváření takových zápolení, pro zvaní účastníků do nich a pro vedení statistik o jejich výsledcích. Zmíněná nová volba zřejmě rodičům umožní, aby dětem zakázali účastnit se her více hráčů bez jejich svolení.

Apple síť Game Center popisoval jako jednu z významných novinek iOS 4, podle něj usnadní vývoj her, dovolí jednoduše doplňovat hru více hráčů a umožní větší standardizaci těchto funkcí, ovšem iOS 4.0 příslušnou podporu nezahrnoval.

Nyní to však vypadá, že spolu s vydáním ostré verze iOS 4.1 Apple skutečně spustí síť Game Center pro veřejnost. Zatím se přesně neví, kdy bude iOS 4.1 vydán, ale všeobecně se předpokládá, že to bude někdy na přelomu září a října. Rozhodně se v té době objeví OS 4.1 pro iPhone a iPod touch, zhruba na stejnou dobu ovšem byl přislíben také iOS 4.x pro iPad, není ale vůbec jisté, zda bude iOS 4.1 současně uvolněn jak pro iPhone a iPod touch, tak pro iPad, anebo jestli to budou dvě samostatné události.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: