Něco pověstí o vlastnostech letošního nového iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Něco pověstí o vlastnostech letošního nového iPhonu

23. března 2009, 02.00 | Předpokládaný nový iPhone by měl podporovat vyšší přenosové rychlosti v 3G sítích a měl by obsahovat videokameru.

Vzhledem k událostem minulého týdne se většina zpráv na serverech zabývajících se produkty Applu pochopitelně týká iPhonu. A jak se dalo čekat, už se vynořily i první pověsti o tom, co bychom mohli čekat v novém modelu telefonu.

Apple sice samozřejmě jako vždy odmítl komentovat jakékoli své plány ohledně nového hardwaru, ale již z analogie s dosavadním vývojem se jeví jako nanejvýš pravděpodobné, že s novým firmwarem 3.0, ohlášeným na léto, uvede Apple také nový model iPhonu (a možná těch modelů bude i víc, dá-li se věřit odkazům nalezeným v beta verzi nového firmwaru).

A teď se blíže podívejme na dvě pověsti o vlastnostech nového přístroje:

Nový iPhone údajně nabídne rychlejší datové připojení

Předpokládaný nový telefon Applu by měl podporovat ještě vyšší rychlosti přenosu dat. Alespoň to tvrdí Dan Frommer ze Silicon Alley Insideru, odvolává se však pouze na neurčité „zdroje z mobilního průmyslu“ a poté jen spekuluje o tom, co by to mohlo znamenat pro nový iPhone.

04mm22032009f.jpg

AppleInsider k tomu však dodává, že když se vezmou v úvahu už dříve zveřejněné plány operátora AT&T na modernizaci jeho sítí v USA (stále ještě nejvýznamnějším trhu iPhonu), jeví se jako nejpravděpodobnější zavedení podpory vyšších přenosových rychlostí ve 3G sítích.

Generální ředitel AT&T Mobility Ralph de la Vega v únoru v rozhovoru pro Engadget uvedl, že mimo jiné hodlají zvýšit rychlost 3G sítě, řekl, že jejich infrastruktura může jít až na 7,2 Mb/s (směrem k uživateli, tedy pro download).

Současný iPhone 3G zřejmě zvládá stahování dat nanejvýš rychlostí 3,6 Mb/s (v podstatě to potvrdil Greg Joswiak z Applu v loňském rozhovoru pro GearLog, firma iFixit sice při po rozebírání iPhonu 3G došla k závěru, že telefon používá platformu Infineon X-GOLD 608, jež podporuje stahování rychlostí až 7,2 Mb/s, avšak iPhone 3G nejspíš neobsahuje všechny čipy této platformy).

Nový letošní iPhone by tedy mohl podporovat vyšší přenosové rychlosti, teď jde o to, kam až v tom bude Apple chtít zajít.

Možné technologie pro zrychlení datových přenosů

Technologie umožňující rychlé datové přenosy ve 3G sítích se obecně označují jako HSPA. iPhone 3G implementuje protokol HSDPA urychlující stahování (download), mnohé 3G telefony a někteří operátoři už teď podporují pro HSDPA rychlost 7,2 Mb/, horní mez je ovšem až na 14,4 Mb/s (tu sice donedávna nikdo nepodporoval, ale například ve Švédsku již někteří operátoři plánují modernizaci sítě právě na tuhle rychlost).

Zároveň však už existují technologie zajišťující ještě vyšší rychlosti stahování, technologie HSPA+ (označovaná též jako Evolved HSPA , definovaná 3GPP standardy vydání Release 7) by v prvních implementacích měla překročit 20 Mb/s a teoretickou mez má ještě výše (na 42 Mb/s), de la Vega ve výše zmíněném rozhovoru připustil, že AT&T uvažuje právě o HSPA+ s 20 Mb/s a někteří operátoři spustí sítě HSPA+ již letos. (HSPA+ dost podstatně mění síťovou architekturu, proto se někdy tyto sítě označují jako sítě typu 3.5G).

V ještě vzdálenější budoucnosti by se mělo přejít na technologii LTE schopnou nabídnout přenosové rychlosti srovnatelné s WiFi 802.11n či Fast Ethernetem, jenže ta určitě nebude zavedena dříve než v roce 2010 (a spíše ještě později). Sítě LTE totiž představují novou, čtvrtou generaci (4G) mobilních sítí, sice navrhovanou s ohledem na kompatibilitu se stávajícími 3G sítěmi, přesto takový přechod jistě nebude bez potíží.

AppleInsider to sice nezmiňuje, ale v úvahu samozřejmě přichází také zrychlení datových přenosů v opačném směru (tedy od telefonu do sítě neboli upload), to v 3G sítích obstarává protokol HSUPA. Ten ve stávajících 3G sítích dovoluje přenosové rychlosti odesílání dat až do 5,76Mb/s (a se specifikacemi podle 3GPP Release 7 se dostane přes 10 Mb/s), k dalšímu zrychlení už bude nutný přechod na LTE.

Co lze čekat v novém iPhonu

Když si to dáme všechno dohromady, lze z toho odvodit, co se by se dalo očekávat pro letošní nový iPhone. Nasazení podpory technologie LTE se jeví nanejvýš nepravděpodobné, naopak podporu HSDPA s rychlostí alespoň 7,2 Mb/s lze považovat za téměř jistou, hypoteticky můžeme uvažovat i o vyšších rychlostech (protože již brzy budou zprovozněny první sítě s jejich podporou, a to i v zemích, kde se iPhone prodává, kupříkladu v Hongkongu nebo ve Skandinávii).

A podobně jde předpokládat zavedení protokolu HSUPA pro urychlení datových přenosů v opačném směru, protože mnohé konkurenční telefony stejné kategorie tohle podporují už nyní.

Nový iPhone má být vybaven videokamerou

AppleInsider se také ze svých zdrojů (které se již mnohokrát osvědčily) dozvěděl, že alespoň jeden z letošních nových modelů iPhonu by měl nabídnout možnost záznamu videa.

Zatím je pochopitelně známo jen málo podrobností, ale tato informace údajně pochází od osoby, jejíž zprávy o hardwarových novinkách Applu se v minulosti ukázaly jako nanejvýš spolehlivé.

Nový iPhone by tedy měl mít videokameru, tato funkce bude zřejmě doplněna k fotoaparátu, jehož umístění má zůstat stejné (na zadní straně telefonu), ten by zároveň měl umět pořizovat statické fotografie ve vyšším rozlišení. (Pro kvalitu pořízených snímků ovšem bude důležitá též použitá optika či možnosti přisvětlování, o tom však onen citovaný zdroj nemluvil.)

Vylepšený fotoaparát a videokamera však mají být jenom jednou z několika hardwarových novinek, které se objeví v novém iPhonu očekávaném letos v létě (termín uvedení nových iPhonů přirozeně dosud nikdo přesně nezná, odhady se pohybují od přelomu astronomického jara a léta až po počátek astronomického podzimu).

Zdroj AppleInsideru tvrdí, že nový telefon současně přinese výraznou modernizaci herního hardwaru (nejspíš tedy bude obsahovat výkonnější grafiku, v úvahu přicházejí třeba nové, nedávno ohlášené vícejádrové grafické čipy PowerVR).

Možnost nahrávání videa patří k nejčastěji kritizovaným nedostatkům iPhonu už od jeho prvního modelu, zdá se však, že podobně jako v případě jiných chybějících funkcí chce Apple s jejím zavedením počkat, dokud s ní nebude opravdu spokojen. (Pomocí hackerských aplikací sice lze video nahrávat na iPhonu už teď, ale tady se samozřejmě bavíme o oficiální podpoře.)

Možné náznaky chystané podpory záznamu videa

A již se také objevily náznaky, které nepřímo podporují výše uvedené tvrzení. Engadget totiž při propátrávání beta verze firmwaru 3.0 objevil panel služby MobileMe pro zveřejňování fotografií, jenž nyní nese titul „Publish Video“ (zveřejnit video). Samotný panel zatím žádnou funkci pro video nenabízí, ale nejde-li jen o přepsání (o čemž uvažuje Engadget), nasvědčuje to, že nový iPhone bude mít možnost pořizování videa. AppleInsider je však přesvědčen, na základě výše zmíněných informací o plánech Applu (které se dozvěděl krátce před úterním představením firmwaru 3.0), že o žádnou chybu nejde.

05mm22032009f.jpg

Video a 3G sítě

Rozšířená podpora videa na iPhonu by též mohla být jedním z důvodů po výše zmiňované zavedení podpory vyšších rychlostí datových přenosů.

Ostatně právě video bylo jedním z argumentů při jejich prosazování, v praxi se však dosud příliš neuplatnilo.

Jestli ovšem nový iPhone opravdu bude vybaven videokamerou, bude důležitá hlavně možnost jeho rychlého odesílání z telefonu do sítě, v takovém případě by se rozhodně hodila podpora protokolu HSUPA (o tom AppleInsider sice nemluví, ale vyplývá to ze samotné logiky věci).

Zároveň se však zdá, že narozdíl od některých jiných 3G telefonů ani předpokládaný nový model nebude podporovat videohovory, takové telefony totiž mají kamery dvě (ta druhá, umístěná vepředu pro snímání uživatele, ovšem bývá s nižším rozlišením). Jenže videohovory se zatím ve 3G sítích příliš neuchytily, a tak není příliš pravděpodobné, že by Apple uvažoval o jejich podpoře.

Softwarová podpora nahrávání videa

V případě, že Apple nový iPhone skutečně vybaví videokamerou, tak zřejmě pro její podporu zavede novou aplikaci „Movies“ (filmy), která poskytne nejzákladnější možnosti střihu nahraného videa, nejspíš umožní jeho ořez, podobně jako v současné beta verzi firmwaru 3.0 dovoluje aplikace Voice Memo pro hlasové poznámky ořezávat nahraný zvuk.

Na základě stejné analogie lze usuzovat, že aplikace „Movies“ bude rovněž schopná pořízené videoklipy odesílat elektronickou poštou nebo jako MMS zprávy.

Videokamera může zůstat vyhrazena jen pro nejvyšší model

Také se nedá vyloučit, že videokameru získá pouze nejvyšší nový model iPhonu. Servery Boy Genius Report a Ars Technica totiž informují, že se v beta verzi firmwaru 3.0 objevují identifikační řetězce produktů odkazující hned na dva nové modely iPhonu, na „iPhone 2,1“ a „iPhone 3,1“. To by mohlo znamenat, že Apple letos uvede na trh více nových modelů iPhonu, jež se pravděpodobně budou lišit svou výbavou (a cenou). A právě videokamera by mohla být jedním z rozdílů mezi nimi.

06mm22032009f.jpg

Samozřejmě, stále jde jenom o pověsti, teprve letos v létě uvidíme, zda se naplní (zachová-li Apple své dosavadní zvyklosti, mohl by nové iPhony poprvé představit veřejnosti na červnové vývojářské konferenci WWDC).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: