Nové pověsti o iPadu a Apple TV - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Nové pověsti o iPadu a Apple TV

11. srpna 2010, 00.00 | Server DigiTimes přišel s novými pověstmi o modernizaci iPadu, o CDMA verzi iPhonu a o nové Apple TV.

V poslední době přibývá pověstí o chystaných přístrojích Applu s iOS a v pondělí dorazila jejich nová dávka, zaměřená však na novinky vzdálené několik měsíců.

Tentokrát je přináší tchajwanský server DigiTimes, jehož tvrzení se sice vždy nepotvrdila, ale mnohdy ano. Má velice dobré kontakty mezi asijskými výrobci elektroniky, takže někdy opravdu může získat informace od těch, kdo zajišťují fyzickou výrobu chystaných hardwarových novinek (jež se musí připravovat týdny či spíše měsíce před jejich uvedením na trh).

A teď už se podívejme, co vlastně DigiTimes (citující analytika Digitimes Research Mingčiho Kua) tvrdí:

Výkonnější nový iPad

V prvním čtvrtletí příštího roku má Apple uvést na trh modernizovaný 9,7” iPad, který bude používat SoC čip postavený na procesoru ARM Cortex-A9 (čip Apple A4 v současném iPadu užívá procesor Cortex-A8) a 512 MB RAM (dnešní iPad má jen 256 MB RAM).

To by celkem dávalo smysl, 512 MB RAM by se hodilo pro iOS 4 podporující multitasking (iOS 4 pro iPad se očekává již v září), ostatně iPhone 4, používající novější verzi čipu A4, už 512 MB RAM má.

Procesor Cortex-A9 by zajistil další nárůst výkonu, na stejné taktovací frekvenci je významně rychlejší (podle odhadů asi o 30 až 50 procent), navíc může pracovat na vyšších frekvencích (s moderními výrobními procesy až na 2 GHz) a existují i jeho vícejádrové verze, není však vůbec jasné, kolik jader by měl mít procesor nového iPadu.

Všeobecně se však očekává, že v příštím roce na trh přijde řada zařízení s Cortexem-A9, šlo by tak o logickou snahu držet krok. Navíc kdyby se tento iPad objevil až koncem prvního čtvrtletí 2011, bylo by to skoro již rok po uvedení současného iPadu a Apple u přístrojů s iOS zatím udržuje roční cyklus obměny.

Tvrzení o 7“ iPadu budí pochybnosti

DigiTimes ale také předpokládá, že Apple uvede iPad se 7“ displejem. Totéž nedávno oznámil iLounge, mnozí to však považují za nevěrohodné, tchajwanské zprávy ale tvrdí, že novinka sice bude mít jenom 7“ displej, avšak zachová si rozlišení 1 024 × 768. Tím by se hustota pixelů zvýšila ze 132 na 184 ppi, což by zlepšilo ostrost obrazu, na displej Retina iPhonu 4 s jeho 326 ppi to ovšem pořád nemá.

Samozřejmě, pověsti o menších iPadech vyvolávají pochybnosti, takové zvěsti tu byly již dříve a nenaplnily se, nakonec DigiTimes v červenci psal o údajných 5,6“ a 7“ iPadech s OLED obrazovkou, ale sám o tom pochyboval. (OLED displeje stále zůstávají drahé a v případě nasazení do iPadu by asi byl problém vůbec zajistit jejich dostatečné dodávky.)

Verze iPhonu pro sítě CDMA

Další pověst se týká iPhonu pro sítě CDMA. DigiTimes tvrdí, že v prosinci zahájí hromadnou výrobu těchto přístrojů Pegatron Technology (takové pověsti se počaly vynořovat už letos na jaře). Telefony mají být určeny jednak pro operátora Verizon Wireless v USA, jednak pro čínský China Telecom.

Budou prý používat kovový zadní panel namísto krycího skla iPhonu 4 (s jehož výrobou pořád jsou dost velké potíže). Navíc mají mít integrovanou anténu, namísto antény iPhonu v obrubě telefonu (možná v reakci na tolik medializované potíže s útlumem signálu).

Verizon údajně ohlásí CDMA verzi iPhonu na výstavě CES 2011 a jeho prodej začne už v lednu 2011, poměr prodaných kusů mezi GSM a CDMA verzí by měl v příštím roce dosáhnout 65 ku 35.

Jsou to ale samozřejmě jenom dohady, CDMA iPhone byl předpovídán už vícekrát a dosud se neobjevil, na druhou stranu by to dovolilo obsadit další trhy. GSM/UMTS je sice celosvětově nejrozšířenější standard, jenže CDMA sítě rovněž mají nezanedbatelný počet zákazníků, což platí zejména pro USA. Určitě by to dále zvýšilo odbyt, nadále však přetrvávají pochybnosti, zcela jasno bude až v lednu 2011.

Rozporná tvrzení o nové Apple TV

A poslední tvrzení DigiTimes se týkají nové verze Apple TV. Už koncem května se počalo mluvit o tom, že se chystá zcela přepracovaná nová verze tohoto mediálního přístroje (v současnosti se jedná o okleštěný Mac se značně zastaralým hardwarem).

Nová Apple TV bude údajně dále zjednodušená, již nebude obsahovat pevný disk. Avšak zatímco dosud se předpokládalo, že půjde o hardware odpovídající přístrojům s iOS, tedy nějakou variaci na procesor ARM, DigiTimes naopak očekává užití platformy AMD Fusion, chystaných čipů AMD kombinujících úsporné procesory x86 s integrovanými grafickými procesory ATI.

Nová Apple TV však má mít uživatelské rozhraní podobné tomu na iPhonu, bude zahrnovat podporu pro weby sociálních sítí a obchodu App Store. To by naznačovalo, že bude používat iOS, což ale je v rozporu s nasazením AMD Fusion. Buď Apple přenese iOS na platformu x86, anebo se DigiTimes prostě spletl. Mnohem větší smysl by totiž dávalo, kdyby nová Apple TV využívala nějakou variantu čipu A4 (tedy SoC čipu s procesorem ARM).

DigiTimes dále uvádí, že hromadná výroba nové Apple TV začne už v prosinci (na trh by tak měla přijít zřejmě počátkem příštího roku), takže si tato tvrzení bude možné ověřit již za několik málo měsíců.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: