Zprávy o iPhone OS 4 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Zprávy o iPhone OS 4

24. května 2010, 00.00 | Apple uvolnil čtvrtou beta verzi iPhone OS 4, která mimo jiné přináší podporu modemové funkce pro USA, editovatelný uživatelský slovník a nové odkazy na fotografický blesk. A objevily se další důkazy podpory videohovorů na novém iPhonu.

Minulé úterý Apple vydal nový software pro Macy (nové testovací sestavení Mac OS X 10.6.4 a aktualizace Javy pro Leoparda a Snow Leoparda), zkrátka však nepřišla ani jeho mobilní platforma, protože ve stejný den uvolnil čtvrtou beta verzi iPhone OS 4 (jako vždy se nabízí registrovaným vývojářům na portálu iPhone Dev Center).

To ovšem nebylo velké překvapení, protože Apple beta verze iPhone OS 4 vydává pravidelně ve dvoutýdenních intervalech (třetí beta verze přišla skutečně o dva týdny dříve, avšak kvůli chybě ji musel Apple velice záhy zase stáhnout).

Připomeňme, že iPhone OS 4 Apple poprvé představil veřejnosti v dubnu, kdy se také objevila první beta verze pro vývojáře (samozřejmě spolu s beta verzí příslušné vývojářské sady) a následné beta verze vždy přidaly nějaké další novinky. (Předvedení ostré verze iPhone OS 4 se očekává při zahájení konference WWDC 2010, tedy 7. června, kdy by měl Apple ukázat nový iPhone a oznámit datum uvedení jak telefonu, tak nového systémového softwaru na trh).

Novinky pochopitelně obsahuje i čtvrtá beta verze iPhone OS 4, v průběhu minulého týdne postupně přicházely zprávy o tom, co se v ní našlo:

První odhalené novinky

Významnou novinku čtvrtá beta verze přinesla uživatelům z USA, objevila se v ní totiž podpora použití iPhonu jako modemu pro další zařízení připojená přes Bluetooth nebo USB (v angličtině se to označuje termínem „tethering”) i v síti operátora AT&T. Podporu modemové funkce sice zavedl už loni iPhone OS 3, funguje to však pouze spolu s podporou mobilních operátorů a AT&T patří k těm, kteří takovou podporu nenabídli.

Avšak čtvrtá beta verze iPhone OS 4, jak zjistilo Gizmodo, obsahuje nový konfigurační panel naznačující, že konečně bude tato funkce dostupná též v USA (AT&T modemovou funkci poskytuje pro jiné telefony, v případě iPhonu však nejspíš měl strach z přetížení své sítě, teď ale zřejmě překonal poslední překážky), k aktivaci funkce bude třeba buď AT&T zavolat, nebo to půjde udělat na webu operátora.

Samozřejmě však došlo i k dalším, obecněji použitelným změnám. Změnila se výchozí domovská obrazovka, některé aplikace (hodiny, kalkulačka, kompas a hlasové poznámky) byly soustředěny do složky „Utilities” a pro obrazovky se nabízejí nové tapety příjemnějšího vzhledu (několik ukázek předkládá 9to5mac).

Aplikace Photo již dovoluje zobrazovat filmový pás i v odlišné orientaci, pokud není uzamčena změna orientace obrazovky. Také přibyla volba pro vypínání skupinových MMS zpráv.

A především vývojáři hlásí, že se uživatelské rozhraní dále zrychlilo, všechny aplikace působí svižněji a čileji reagují, zejména mapová aplikace se zdá být rychlejší a přesnější a před převzetím hovoru už nedochází k promlce.

Konečně editovatelný uživatelský slovník

Následně byla objevena další docela významná novinka čtvrté beta verze iPhone OS 4 (opět na ni přišlo Gizmodo). Týká se kontroly překlepů, iPhone konečně získá uživatelský slovník, do něhož půjde přidávat vlastní slova a bude ho možné editovat.

iPhone OS samozřejmě má uživatelský slovník od počátku, avšak dosud se do něj nedalo přímo zasahovat, místo toho se přístroj musel nová slova postupně „učit“, když uživatel odmítl navrhovaná slova ze zabudovaného slovníku (při chybných volbách se ovšem často uložila nežádoucí slova).

To teď bude možné obejít, v oddílu Keyboard (klávesnice) nastavení (Settings) telefonu se totiž nachází nová volba „Edit User Dictionary“ (editovat uživatelský slovník), jež vyvolá uživatelské rozhraní pro přidávání vlastních slov (tlačítkem plus), slova lze přirozeně z uživatelského slovníku též odstraňovat.

Tato možnost v iPhone OS dosud citelně chyběla, Apple teprve nyní uznal, že by uživatel měl dostat možnost zasahovat do kontroly překlepů přímějším způsobem.

Nové, konkrétnější odkazy na blesk

Už v první beta verzi iPhone OS 4 byly nalezeny náznaky podpory blesku, z čehož se usuzuje, že nový model iPhonu, očekávaný v létě, bude mít fotoaparát doplněný bleskem (pověsti o nasazení LED blesku se objevily již v lednu a uniklý prototyp chystaného iPhonu blesk skutečně měl, stejně jako druhý prototyp ohlášený z Vietnamu).

A ve čtvrté beta verzi iPhone OS 4 9to5mac odhalil další řetězce jasně ukazující na podporu blesku. Nachází se tam totiž struktura pro nastavování režimu blesku (definuje konstanty AVCaptureFlashMode), z níž vyplývá, že blesk bude mít tři režimy - vždy zapnutý, vždy vypnutý a automatický, kdy se přístroj sám rozhodne, zda použít blesk, podle údajů čidla okolního světla.

Tím to ale nekončí, v kódu se nalézají také chybová hlášení, jež varují uživatele, že přístroj musí vychladnout, než bude možné použít blesk. Vlastně tam jsou tato hlášení hned tři, pro iPhone, iPod a iPad. To napovídá, že se do budoucnosti počítá s tím, že fotoaparát s bleskem získá nejenom iPhone, ale též iPod touch a dokonce iPad.

Tři verze hlášení tam ovšem asi programátoři umístili spíše jen pro úplnost, zejména v případě iPadu zřejmě půjde o přípravu na poněkud vzdálenější budoucnost, avšak iPod touch by fotoaparát mohl získat již brzy, protože v kódu pro EXIF metadata snímků se nabízejí modelové položky pro iPhone a iPod. (Jestliže Apple i letos dodrží svůj obvyklý časový harmonogram, měl by se nový iPod touch s fotoaparátem objevit někdy v září.)

Objevily se dokonce odkazy na Mac OS X 10.7

A když už jsme u těch zajímavých odkazů v kódu iPhone OS 4, které vyštrachal 9to5mac, hlavičkový soubor s definicemi typů mediálních souborů AVMediaFormat obsahuje dokonce odkazy na Mac OS X 10.7.

Z toho lze usuzovat, že Apple předpokládá uvedení Mac OS X 10.7, dosud nepojmenovaného nástupce Snow Leoparda, někdy v době životnosti iPhone OS 4. (Zachová-li Apple své dosavadní zvyklosti, měla by v červnu 2011 přijít nová verze iPhone OS, takže Mac OS X 10.7 by se mohl objevit ještě předtím, to jsou ovšem pouhé spekulace, ostatně v této věci možná zatím nemají úplně jasno ani v Cupertinu.)

Terénní testovací verze iPhone OS 4 zahrnuje podporu videohovorů

Výše zmíněné uniklé prototypy nového iPhonu byly také vybaveny čelní kamerou pro videohovory a nyní přišel další důkaz, že je nový iPhone bude podporovat. Blogu Boy Genius Report zdroj zevnitř Applu poslal snímky obrazovek verze iPhone OS 4 pro terénní testování, v nichž menu Settings (nastavení) obsahuje položku „Video calls debugging“, tedy ladění videohovorů, která umožňuje testovacím technikům aktivovat a vypínat protokolování těchto hovorů a exportovat pořízené záznamy.

Bližší podrobnosti pochopitelně nejsou známy (můžeme ostatně jen spekulovat, zda k tomuto „úniku“ došlo s požehnáním vyšších míst, anebo jestli pokračují potíže Cupertina s utajováním novinek), takže asi teprve při představení nového iPhonu se ukáže, jak Apple videohovory implementoval, zda využívají iChat, anebo jde o klasické videohovory 3G sítí, případně obojí.

Nový iPhone se tak zřejmě stane jedním z mála mobilních telefonů dostupných v USA, co bude nabízet tuhle možnost, hodně však bude záležet na tom, jak se k ní postaví mobilní operátoři (v USA především AT&T) a za jakých podmínek ji dovolí využívat.

Zůstává však otázkou, nakolik se videohovory prosadí, už při zavádění 3G sítí se právě videohovory inzerovaly jako jedna z jejich hlavních předností, ale příliš se neujaly (s výjimkou Japonska a Jižní Koreje, kde jsou takovéto telefony mnohem běžnější). Uvidíme, zda to implementace videohovorů v systémovém softwaru nového iPhonu spolu s marketingovou mašinerií Applu dokážou změnit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

s iPhonem koncim

Autor: smrt Muž

Založeno: 24.05.2010, 11:34
Odpovědí: 0

Vsimate si toho? Jeste nedavno neumel iPhone ani mazat SMSky. Apple pak tuto "skvelou" featuru doimplementuje, a hned sou toho plne noviny. Zeby nam ted Apple povolil tethering? Oh, jak my se vsichni tesime!

Mluvim za sebe, ano investoval sem 20k do iPhone 3Gs. Do 4G vsak uz investovat nebudu. Mel sem v ruce Android HTC Desire a v porovnani s 3G iPhonem je fakt lepsi. Mozna v ruce nepusobi tak hladce a tak prijemne na omak, ale jinak...

Prodam svuj MacBook, koupim HP netbook s ubuntu, nahradim iphone za HTC Desire a jeste mi zbude na peknou dovolenout v Krkonosich. Tyhle zpravy o "novych" featurach noveho iPhonu jsou cim dale tim trapnejsi.

Odpovědět na příspěvek

RE: s iPhonem koncim

Autor: ms Muž

Založeno: 24.05.2010, 13:38

tethering je povolenej uz od OS3...
toto si tyka asi americkeho trhu...kde tethering neimplementovala AT&T

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: s iPhonem koncim

Autor: smrt Muž

Založeno: 24.05.2010, 14:04

Mne nefunguje. Mam O2. Od jiste tridy telefonu neexistuje telefon, se kterym by nefungoval tethering u O2 krome teda iPhonu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: s iPhonem koncim

Autor: Joudaxx Muž

Založeno: 24.05.2010, 14:21

Čistě teoreticky. Fungoval by tethering na iPhone od Vodafone CZ se SIM O2? Název APN je shodný tzn. "internet", teoreticky by mohl.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: s iPhonem koncim

Autor: mykl Muž

Založeno: 24.05.2010, 20:41

Ja nevim, mam 3GS s poslednim firmware, kupovany u O2 a O2 pausal. Internet tethering i odesilani MMS mi funguje bez problemu, asi mas spatny carrier soubor... Je pravda, ze od jiste doby musi byt tyto soubory digitalne podepsane, jinak je iphone nebere (coz O2 pokud vim neudelalo - mozna je to jinak uz), ale to resi bud jailbreak nebo si muzes vlastni mobileconfig podepsat pomoci iPhone Configuration Utility, da se zadarmo stahnout z jablecnejch stranek... Je to trosku kostrbatejsi reseni, nez si stahnout primo ipcc pres iTunes, ale to je chyba operatora, ne Apple...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: s iPhonem koncim

Autor: PetrG5 Muž

Založeno: 24.05.2010, 14:58

Za to nemůže iPhoine, ale O2, který nevydal podporu. Po netu jsou ale návody, jak to zprovoznit i tam.
U Vodafonu to již rok funguje k plné spokojenosti.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: s iPhonem koncim

Autor: Filip Muž

Založeno: 24.05.2010, 18:57

me to s vodafone fungovalo hned po nainstalovani os3 i se spanelskou sim.. telefon mam tovezeny se statu ale odblokovany oficialne. jak to je u kysliku to nevim

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

me to s vodafone fungovalo hned po nainstalovani os3 i se spanelskou sim.. telefon mam tovezeny se statu ale odblokovany oficialne. jak to je u kysliku to nevim


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: