Nové informace k iPhone OS 4 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Nové informace k iPhone OS 4

12. dubna 2010, 00.00 | Objevují se fotografie a videa beta verze iPhone OS 4. V kódu beta verze byly nalezeny pravděpodobné odkazy na fotoaparát s bleskem a na čelní videokameru. A velký rozruch vzbudilo pozměněné licenční ujednání vývojářské sady iPhone OS 4, jež v podstatě zakazuje křížově kompilované aplikace z jiných prostředí, například z Flashe CS5.

Minulý čtvrtek Apple představil hlavní novinky iPhone OS 4, mezitím ovšem přibyly další informace, vývojáři pochopitelně zkoumají uvolněnou beta verzi a začínají zveřejňovat svá první zjištění.

Fotografie a videa beta verze iPhone OS 4

AppleInsider předkládá několik snímků obrazovek iPhone OS 4 (vedle dalších zjištění, jež se probírají podrobněji níže), ilustrující různá menší vylepšení, která Apple ve čtvrteční prezentaci zmínil jen letmo.

Například se ukazuje, že poznámky půjde synchronizovat pro zákazníky služby MobileMe (lze je nyní synchronizovat pro více různých účtů).

V Safari skutečně přibyly Applem zmiňované návrhy webového vyhledávání.

Aplikace fotoaparátu získala podporu pro 5X digitální zoom a možnost zaostřování oblastí videa poklepáním. A předvolby pro editor MMS zpráv teď zahrnují možnost zapnutí počitadla znaků.

Editor SMS a MMS zpráv s počitadlem znaků je vidět třeba zde.

Nová sjednocená poštovní schránka nabízí nový dialog Mailboxes (schránky) a samotný poštovní klient nyní dovoluje nechat zprávy obsahující připojený obrázek automaticky zmenšit. A zprávy lze nechat zobrazovat podle jejich řazení do vláken.

Lokalizační služby je možné vypínat a zapínat pro jednotlivé aplikace a objevila se též podpora IPv6, nové postupně zaváděné verze IP protokolu pro síťové připojení.

Když si aplikace vyžádá určení polohy telefonu, zobrazí se v liště menu příslušná nafialovělá signální šipka lokalizačních služeb a nově jde přímo na telefonu vytvářet přehrávací seznamy (playlisty), bez použití iTunes.

Nová videa iPhone OS 4

A na YouTube se objevila videa předvádějící nové možnosti iPhone OS 4. Tato nahrávka ukazuje, jak pracuje multitasking,

Toto video pak předvádí hned několik nových funkcí, vedle multitaskingu uvidíte také vytváření složek. Ukázka pochází z Polska a slovní doprovod je v polštině, jazyku nám dost blízkém, ale pro ty, kdo mají se slovanskými jazyky potíže, nabízí anglické textové poznámky.

Zajímavé odkazy objevené v beta verzi iPhone OS 4

Beta verzi si samozřejmě již stáhli mnozí vývojáři a nyní ji propátrávají, stejně jako v minulosti v ní objevili některé zajímavé odkazy, jež by mohly ukazovat na chystaný budoucí hardware (podobné náznaky byly nalezeny v beta verzích iPhone OS 3.0, některé věci skutečně přišly v iPhonu 3GS, jiné ovšem nikoli).

Pravděpodobná podpora blesku

Vývojáři například v kódu beta verze vypátrali náznaky, že by budoucí model iPhonu mohl používat pro svůj fotoaparát blesk.

Jak Apple slíbil při čtvrtečním představení, vývojářská sada skutečně zahrnuje nový vývojový rámec, který vývojářům poskytuje přístup ke spoustě dalších funkcí fotoaparátu, kupříkladu dovolí nastavovat vyvážení bílé a další parametry.

A navíc rámec zahrnuje tři nové funkce nazvané AVCaptureDevice.hasFlash, AVCaptureDevice.flashMode, a AVCaptureDevice.hasTorch. První bude zřejmě zjišťovat, zda daný přístroj má fotoaparát s bleskem, druhá aktivuje režim blesku (bude-li přítomen). A třetí funkce by mohla nastavit použití blesku jako svítilny, užitý termín „torch“ se ovšem vyskytuje spíše v britské angličtině.

Už letos v lednu se objevily pověsti, že Apple pro nový model iPhonu nakupuje LED diody pro blesk (již dříve se tvrdilo, že nový model nasadí pětimegapixelový CCD snímač), tomu dobře odpovídají nová zjištění v iPhone OS 4, LED blesk by samozřejmě nebylo těžké použít i jako svítilnu. Blesk dnes využívá většina konkurenčních telefonů obdobné třídy, takže by takovýto krok nebyl nijak překvapivý.

Možná podpora videohovorů

V kódu beta verze byly nalezeny také další zajímavé odkazy. Jak uvádí blog TUAW, diagnostickým softwarem iStat a pomocí Activity Monitoru ve vývojářské sadě se podařilo zjistit, že v pozadí běží proces nazvaný iChatAgent, což nasvědčuje, že by se iPhone OS 4 mohl dodávat s přibaleným IM klientem.

To samozřejmě vyvolává další dohady, nezdá se pravděpodobné, že by IM klient postrádal podporu videokonferencí a navíc další vývojáři oznámili, že našli v iPhone OS 4 dva nové rámce, jaké se nevyskytují v iPhone OS 3.2 pro iPad, nazvané IMCore.framework a IMAVCore.framework.

A ty údajně obsahují textové řetězce „front facing“ a „back facing“, což napovídá, že by nový model iPhonu mohl mít dvě videokamery, včetně čelní kamery pro videohovory. Rámec IMAVCore.framework navíc zahrnuje řetězce naznačující, že by nový systém mohl podporovat sdílení obrazovek při komunikaci.

Vývojářská sada iPhone OS 4 možná zakáže použití křížových kompilátorů

Velký rozruch vyvolalo nové omezení v licenčním ujednání vývojářské sady iPhone OS 4. Jak upozorňuje na svém blogu Daring Fireball John Gruber, odstavec 3.3.1 licenčního ujednání vývojářského programu iPhonu byl aktualizován. Dříve obsahoval prostý zákaz používání privátních API rozhraní (pro který existovala řada rozumných důvodů), teď ho Apple rozvinul, nové znění klade mnohem přísnější omezení.

Podle něj musí být aplikace napsány v jazycích Objective-C, C a C++, nebo v JavaScriptu zpracovávaném WebKitem iPhone OS a pro dokumentovaná API rozhraní se smí kompilovat a přímo linkovat pouze kód napsaný v C, C++ a Objective-C, zakazují se aplikace, jež se k API rozhraním linkují zprostředkovávajícím překladem, vrstvou zajištění kompatibility či jiným takovým nástrojem.

Podle Grubera to lze těžko vyložit jinak, než že nové ujednání zakazuje všechny křížové kompilátory. To se vztahuje především na Flash CS5, schopný pomocí Packageru vytvářet aplikace pro iPhone OS, ale i na další podobná vývojová prostředí, třeba na MonoTouch.

Nejasné zůstává postavení nástrojů jako jsou Titanium a PhoneGap, využívající javascriptový kód běžící ve WebKitu, ale zabalený do aplikace iPhone OS. Gruber váhá též nad hrami napsanými pomocí Unity3D. Tento systém sice vytváří projekt Xcode a zdrojové soubory v Objective-C, původní zdrojové kódy však jsou v C# (jde spíše o preprocesor).

Bude hodně záležet na tom, jak se k téhle záležitosti vyjádří Apple, ale v iPhone OS 4 zjevně bude výběr vývojových nástrojů a prostředí mnohem omezenější. Gruber si nemyslí, že by nové omezení bylo namířeno přímo na Flash CS5, spíše to vidí jako důsledek snahy striktně nadefinovat vývojovou metaplatformu iPhone OS, kterou bude pouze prostředí Cocoa Touch anebo webové aplikace (to, že ze hry vypadne Flash CS5, bude jen vítaným nádavkem).

Adobe již vyjádřila svou nelibost nad tímto krokem, považuje ho za nečestné a nespravedlivé jednání, ale zároveň ujišťuje, že nehodlá činit žádné podobné odvetné kroky.

AppleInsider přinesl obsáhlý článek tvrdící, že zmíněný zákaz souvisí se zavedením multitaskingu a má čistě technické příčiny, je však napsaný tak nepokrytě ve prospěch Applu, že je dost těžké mu věřit. Tato záležitost se nepochybně bude dále vyvíjet, o čemž budeme průběžně informovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: