Zahajovací projev na WWDC 2010 pronese Steve Jobs - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Zahajovací projev na WWDC 2010 pronese Steve Jobs

26. května 2010, 00.00 | Apple oficiálně potvrdil, že úvodní projev na vývojářské konferenci WWDC 2010 bude mít Steve Jobs. Čeká se hlavně uvedení nového iPhonu, případné další novinky zůstávají předmětem spekulací.

Už na konci dubna Apple oznámil, že se letošní vývojářská konference WWDC 2010 bude konat od 7. do 11. června v San Franciscu.

Tato akce sice oficiálně má sloužit především jako zdroj informací pro vývojáře aplikací na platformách Applu, ale veřejnost již řadu let svou pozornost soustřeďuje na zahajovací projev konference její první den, protože při této příležitosti Apple pravidelně představuje své novinky, zejména ty hardwarové. Od roku 2007 se akce navíc stala místem, kde si odbývá premiéru nový model iPhonu.

Všeobecně se očekávalo, že zahajovací projev přednese Steve Jobs, jako tomu bylo vždy v minulosti, s výjimkou loňského roku, kdy se Jobs zotavoval z transplantace jater. Letos už ovšem opět pevně třímá otěže své firmy, a tak nikoho nepřekvapilo, když v pondělí Apple oficiálně ohlásil, že projev opravdu přednese Jobs (vyšla k tomu tisková zpráva).

Tisková zpráva nic bližšího nesděluje

Zpráva pochopitelně neprozrazuje nic konkrétního, vedle spousty marketingové omáčky pouze opakuje základní náplň chystaných přednášek, jichž bude přes sto a přirozeně neopomíná zdůraznit, že lístky na konferenci byly vyprodány v rekordním času osmi dní od zahájení předprodeje. Míst pro účastníky je přitom přes 5 000 tisíc a ceny lístků letos vzrostly na 1 599 USD, zájemců se přesto zjevně našlo víc než dost (asi se projevil ohromný počet vývojářů pro iPhone OS).

Přirozeně začaly kolovat dohady o tom, co na WWDC 2010 Apple představí, k čemuž (nejspíš záměrně) přispěl i samotný Jobs, když (jak se v poslední době stalo jeho zvykem) odpověděl čtenáři serveru MacRumors na dotaz, zda hodlá patřičně zareagovat na novinky, jež představil Google minulý týden na své konferenci Google I/O 2010 (uvedl tam například projekt WebM, Android 2.2 či Google TV, což všechno do značné míry konkuruje Applu). Jobs odvětil „nebudete zklamáni“.

Přibývá náznaků uvedení nového iPhonu

Je však otázkou, co tak převratného může Apple předvést. Nepochybně bude uveden nový model iPhonu (médii již překřtěný na iPhone 4G), avšak vzhledem k tomu, že už v dubnu server Gizmodo popsal „uniklý“ prototyp nového iPhonu a další prototyp se vynořil ve Vietnamu, moment překvapení se z velké části vytratil.

A informační úniky pokračují dál, tchajwanský web Apple.pro zveřejnil fotografie jak již známého černého provedení nového iPhonu, tak také jeho bílé varianty (různé podobné náznaky se objevovaly už dříve).

Končí prodej iPhonu 3G

A zdá se, že by prodej nového modelu iPhonu mohl začít velice brzy poté, co bude představen v San Franciscu. Například blog Boy Genius Report hlásí, že Apple údajně přestal dodávat do prodejen operátora AT&T 8GB iPhone 3G a už nepřijímá další objednávky.

To by mohlo znamenat, že se tento model z roku 2008 přestane prodávat a jeho postavení levné nabídky zaujme iPhone 3GS (iPhone 3G se v USA prodává za dotovanou cenu 99 USD, jež však vyžaduje úvazek u AT&T), aby uvolnil místo novému modelu, samozřejmě nelze vyloučit ani to, že se přestane prodávat také iPhone 3GS (to bude nepochybně záležet na tom, co bude pro Apple výhodnější).

Řetězec Wal-Mart už v očekávání nového iPhonu začal od pondělí prodávat iPhone 3GS za 97 USD místo 197 USD (opět se jedná o dotovanou cenu spojenou s povinným úvazkem u AT&T).

A webový obchod Applu včera též přestal umožňovat nákup iPhonu 3G, sice se na příslušné stránce nadále zobrazuje, ale zmizelo u něj tlačítko pro koupi, ta zůstala pouze u iPhonů 3GS (že by Apple konečně vyčerpal své zásoby iPhonu 3G?).

Apple asi bude na novém iPhonu zdůrazňovat videohovory

Kvůli všem těm informačním únikům Apple zřejmě bude muset přijít s něčím dalším, čím bude lákat ke koupi nového iPhonu a čím se bude snažit odlišit od konkurence. Je docela dobře možné, že by tím rozlišujícím faktorem mohla být podpora videohovorů.

Minulý týden se objevily náznaky, že iPhone OS4 skutečně zahrnuje jejich podporu a v pondělí uvedl Engadget, že režisér Sam Mendes, který natočil například film Americká krása, připravuje reklamy na nový iPhone, údajně označovaný jako „Mammoth / N90“.

Důvěryhodný zdroj měl Engadgetu potvrdit, že reklamy budou mimo jiné předvádět matku s dcerou, jak vedou pomocí nových iPhonů videohovor. Po Twitteru navíc kolují zprávy, že v reklamě bude účinkovat známá herečka a že se vybírají místa pro natáčení reklam v Kalifornii.

To, že nový iPhone podporuje videohovory, není velkým překvapením, protože uniklé prototypy nesly čelní kameru, jež je umožňuje. A Apple se zjevně bude snažit prosadit jejich využívání, což může být už těžší, tato možnost se zatím mimo Japonska a Jižní Koreje příliš neujala (uvidíme, co zvládne marketing Applu).

Spolu s novým iPhonem nepochybně bude uvedena též ostrá verze iPhone OS 4, o té se ovšem ví už docela dost a sotva bude obsahovat nějaká další překvapení (možná se však budou předvádět nové aplikace využívající jeho možností).

Spekuluje se také o tom, že by Apple mohl, možná právě ve spojení s novým iPhonem, výrazně zlevnit službu MobileMe, případně ji učinit zcela bezplatnou, ale stejně dobře se nemusí její cena vůbec změnit.

Přetrvávající nejistota okolo Maců

Hodně nejasného zůstává okolo Maců. S výjimkou MacBooku Air již Apple modernizoval všechny své notebooky, takže na WWDC by se mohly objevit spíše nové stolní modely (pokud se tam ovšem vůbec objeví nějaké nové Macy), mluví se například o Macích Pro s šestijádrovými Xeony, ale uvedení těchto strojů možná zdržuje nedostatek potřebných procesorů.

Zatím se ani neví, jakou roli vlastně v Jobsově projevu budou Macy hrát, zveřejněný program konference však jasně ukazuje, že se zaměří hlavně na iPhone OS a s ním spojený hardware, což vyvolává obavy, že Macům se už Apple tolik věnovat nebude, ale není pravděpodobné, že by je zcela opustil, na to jsou stále příliš výnosné.

Končí reklamní kampaň „Mac“ proti „PC“

Rozhodně se však změní způsob inzerce Maců, Apple totiž končí s kampaní „Get a Mac“ (Pořiďte si Mac), v níž vystupovali dva herci v rolích „Macu“ a „PC“.

Herec Justin Long, ztělesňující „Mac“, již před měsícem prozradil, že kampaň končí (od října 2009 se už stejně nenatočila žádná nová reklama) a nyní tato kampaň zcela zmizela z webu Applu, příslušné URL adresy návštěvníka přesměrují na stránku „Why You'll Love a Mac“ (Proč si Mac oblíbíte), zmizel také archív těchto reklam.

Asi by nebylo vhodné dělat z toho nějaké dalekosáhlé závěry, ale reklama Applu se nyní asi opravdu zaměří spíše na iPhone a iPad a Macy zůstanou trochu stranou (nakonec se beztak prodávají docela dobře).

Do zahájení konference WWDC 2010 zbývají necelé dva týdny, takže se určitě ještě vynoří řada pověstí a dohadů, co tam můžeme čekat, ale teprve 7. června zjistíme, zda Steve Jobs skutečně má v rukávu další trumfy, jež ještě nebyly prozrazeny.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: