Apple údajně zvažuje změnu služby MobileMe na bezplatnou - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSlužby

Apple údajně zvažuje změnu služby MobileMe na bezplatnou

12. května 2010, 00.00 | Podle nových pověstí by Apple mohl přestat zpoplatňovat svou synchronizační službu, v rámci soupeření s Googlem a jeho mobilní platformou Android.

Už na konferenci WWDC 2008 uvedl Apple svou službu MobileMe jako nástupce dosavadní služby .Mac (spuštěné v roce 2002, sama však vycházela z bezplatných služeb iTools zavedených již v roce 2000).

Po značných počátečních potížích Apple postupně MobileMe vylepšoval a dnes služba funguje docela uspokojivě, iPhony a iPady ji využívají k vyhledávání a blokování ztracených přístrojů, samozřejmě se používá k synchronizaci dat mezi Macy, PC a přístroji s iPhone OS, hojně se využívá též její webová galerie pro fotografie a videa, stejně jako její internetové úložiště iDisk.

Přestane se platit za MobileMe?

Mnohým ovšem vadí poměrně vysoká cena, již Apple za MobileMe požaduje, roční poplatek činí 99 USD, teď se však objevily pověsti, že by se to mohlo změnit. Server MacDailyNews obdržel tip, který však nemůže potvrdit, proto ho sám výslovně označuje jako pověst, podle něj Apple zvažuje učinit z MobileMe bezplatnou službu.

Zatím nebyl stanoven pevný časový rámec, kdy by se tak mohlo stát, ale údajně k tomu má dojít spíše dříve, závisí to na tom, kdy budou zprovozněna určitá zařízení (nejspíš bude třeba posílit podpůrnou infrastrukturu, protože lze očekávat příval nových zájemců).

Jde sice o pouhou nepotvrzenou pověst, jež se může ukázat jako zcela mylná, řada okolností však takovému kroku Applu nasvědčuje. Už od loňského roku buduje v Severní Karolíně nové datové centrum, spekulovalo se, že se tak Apple připravuje na svou streamingovou službu pro iTunes Store (o dění v téhle oblasti se MůjMac zmiňoval nedávno), ale datové centrum by jistě zvládlo i další internetové služby.

Možná půjde o další krok v souboji Applu s Googlem

Bezplatná služba MobileMe by se mohla stát další zbraní Applu v zostřujícím se souboji s Googlem, který podobné služby poskytuje zdarma od počátku.

Na služby Googlu silně spoléhají přístroje se systémem Android a shodou okolností právě toto pondělí NPD Group zveřejnila výsledky svého průzkumu trhu za první čtvrtletí 2010, podle něhož v USA poprvé chytré telefony s Androidem překonaly v prodeji iPhone, který získal 21 procent trhu, zatímco Android 28 procent, první místo však nadále drží přístroje BlackBerry s 36 procenty.

Samozřejmě by bylo předčasné iPhone odepisovat, sama NPD připomíná, že zatímco iPhone nabízí jenom operátor AT&T, telefony s Androidem dodávají všichni významní američtí mobilní operátoři a svůj vliv má zřejmě i to, že se už čeká na nový model iPhonu.

Bezplatné služby Googlu sice lze využívat i na přístrojích Applu, ale je jasné, že Apple bude chtít poskytovat vlastní řešení, MobileMe navíc vedle synchronizačních funkcí poskytuje ještě další možnosti, jako například iDisk či funkce pro vyhledání ztraceného přístroje, kdyby se za MobileMe nemuselo platit, stala by se víc než rovnocenným soupeřem.

Dozvíme se více na WWDC 2010?

Zrušení výběru poplatku za MobileMe by tak celkem dávalo smysl, služba by navíc mohla být vázána na vlastnictví hardwaru Applu (ze zprávy MacDailyNews to sice přímo nevyplývá, ale vyloučit se to nedá), čímž by mohla přispět k posílení jeho odbytu a už tím by částečně vyrovnala propad příjmů ze zrušení plateb za službu (finanční situace Applu je ovšem nyní tak silná, že by tento výpadek ani nezaznamenal).

Chystaný iPhone OS 4 navíc zahrnuje reklamní platformu iAd, která by mohla nahradit platbu za službu MobileMe reklamou (i když zrovna tohle řešení by se asi každému nezamlouvalo).

Samozřejmě zatím nevíme, jestli to Apple opravdu udělá, ale kdyby ano, potom by nejbližším vhodným termínem k oznámení změn okolo MobileMe byla vývojářská konference WWDC 2010, jež začíná 7. června zahajovacím proslovem, kde se očekává představení nového iPhonu a ostré verze iPhone OS 4.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Služby  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: