Souhrn pověstí o nových modelech iPhonu a iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Souhrn pověstí o nových modelech iPhonu a iPadu

23. srpna 2011, 00.00 | Začíná převládat přesvědčení o uvedení nového iPhonu počátkem října. Telefon asi brzy dostanou také čínští operátoři. Jeho vlastnosti zůstávají nejisté (mluví se i o více různých modelech), avšak na Webu přibývá fotografií ochranných pouzder pro něj a též jeho údajných komponent. A iPad 3 se zřejmě objeví až na jaře 2012, očekává se, že dostane displej typu Retina s vysokým rozlišením a čtyřjádrový SoC čip Apple A6.

Konec července byl ve znamení novinek týkajících se Maců, a tak iOS a hardware pro něj ustoupili do pozadí. Nyní se situace obrací, přes víkend skoro žádné zprávy o Macích nedorazily, novinky se týkaly hlavně iOS (ty jsme shrnuli v tomto pondělním článku).

Stále se ovšem objevují různé pověsti a dohady o nových modelech iPhonu a iPadu, zde se pokusíme předložit jejich souhrn, nejprve se podíváme na ty týkající se iPhonu, ale ještě předtím musíme zmínit současné dění ve světě mobilních telefonů:

Překvapivé změny u výrobců mobilních telefonů

Světem mobilních telefonů teď hýbou hlavně patentové spory, bohužel se zdá, že obvyklý konkurenční boj začínají nahrazovat soudní pře, což asi není právě zdravý vývoj a Apple v tom hraje docela aktivní úlohu.

Uvidíme, jak tuhle situaci ovlivní ohlášené převzetí Motorola Mobility (mobilní divize Motoroly) Googlem. Tato transakce by mohla současné spory, kdy hrozí, že soupeření technických vlastností a obchodních strategií nahradí argumenty právníků, poněkud utlumit, ale bude sama muset překonat četné právní kličky, bude asi trvat ještě nejméně několik měsíců, než se situace vyjasní.

Minulý týden pak došlo ještě k další významné změně na mobilním trhu, když HP ohlásil, že končí s hardwarem pro mobilní operační systém webOS získaný převzetím Palmu (ostatně HP zvažuje i vydělení a možná dokonce odprodej své divize osobních počítačů), nelze však vyloučit, že licenci na webOS prodá HP jiným zájemcům.

Z technického hlediska je webOS velice zajímavý, avšak současné vedení HP ho svou obchodní politikou přivedlo tam, kde je. Možná tak z trhu zmizí potenciální konkurent, ovšem pokud se najde zájemce o licenci, může se to ještě změnit. Když se to vše dá dohromady, je zjevné, že současný vývoj na trhu mobilních zařízení se stal nejasným a nestabilním, za rok může být všechno jinak, mimo jiné i v závislosti na výrocích soudů.

Pověsti o novém iPhonu

Nyní se ale již zaměříme přímo na iPhone, nejprve probereme možné termíny uvedení nového modelu (médii většinou nazývaného „iPhone 5“, avšak oficiální název zatím pochopitelně nikdo, s výjimkou několika málo lidí u Applu, nezná).

Nový iPhone dorazí zřejmě až v říjnu

Letošní rok se liší v tom, že se termín uvedení nového modelu iPhonu posunul na pozdější datum. Tradičně byl nový iPhone vždy představen na vývojářské konferenci WWDC v červnu a jeho fyzický prodej potom začal koncem června či červenci. Letos ovšem Apple na WWDC pouze představil iOS 5 s tím, že jeho ostrá verze vyjde někdy na podzim. A protože Apple pracuje s astronomickou definicí ročních období, iOS 5 se podle toho dočkáme nejdříve koncem září. A je téměř jisté, že nový iPhone bude uveden spolu s iOS 5.

Dohady o zářijové mediální akci Applu

V září ovšem Apple dosud vždy pořádal samostatnou mediální akci, na níž představoval nové iPody a další související novinky (například novou hlavní verzi iTunes). Akce se očekává i letos, jenže tentokrát by na ní měl být též představen nový iPhone. Zatím ale není vůbec jasné, kdy se tato akce vlastně bude konat.

Předminulý týden se sice objevilo tvrzení, že akce bude uspořádána 7. září, přišel s tím japonský web Kodawarisan, avšak záhy to důrazně popřel Jim Dalrymple na svém webu The Loop, podle jeho zdrojů 7. září Apple žádnou takovou akci pořádat nebude. Domnívá se proto, že se tento datum nezakládá na zjištěných faktech, ale byl prostě odhadnut analogií s předchozími lety. Ví se, že Dalrymple má u Applu dobré zdroje a zřejmě slouží jako neoficiální komunikační kanál k popírání těch pověstí, jež se Cupertinu nehodí, tohle zjevně byl právě takový případ.

Mezitím se vynořila celá řada tvrzení o termínu uvedení nového iPhonu, zpočátku poněkud rozporných, ale v poslední době se počala sjednocovat.

Začíná převládat přesvědčení o říjnovém uvedení nového iPhonu

Už koncem června uvedl blog Boy Genius Report (BGR), že se operátor AT&T připravuje na uvedení nového telefonu Applu v září. Dále však tvrdil, že nový iPhone bude představen již koncem srpna a do prodeje přístroj přijde v první polovině září, což se nyní zdá jako velice nepravděpodobné. Ostatně samotný BGR počátkem srpna zmínil, že podle informací od zdroje u kanadského operátora Telus bude nový iPhone uveden na kanadský trh až 1. října (což ovšem úplně nevylučuje jeho dřívější uvedení v USA).

Naopak AllThingsD počátkem srpna prohlásil, že se nový iPhone začne prodávat až v říjnu. Podle jeho zdroje dřívější zprávy o tom, že AT&T zakázal svým zaměstnancům vybírat si dovolenou o posledních dvou týdnech v září, nemají spojitost s novým iPhonem, ten má do prodeje přijít teprve v říjnu, přesnější datum ale dotyčný odmítl sdělit.

AllThingsD má mezi výrobci telefonů a mezi mobilními operátory řadu dobrých kontaktů, takže se jeho informace zdají být dost spolehlivé. Předminulý pátek AllThingsD své tvrzení ještě zopakoval, několik zdrojů mu opakovaně potvrdilo, že platí říjnový termín uvedení nového iPhonu.

Ve stejný den přišly ještě další takové zprávy. TiPb napsal, že iPhone nové generace se na trh USA dostane až v pátek 7. října. Údajně půjde spíše o „iPhone 4S“, tedy obdobu iPhonu 4 s lepším procesorem a fotoaparátem, ale jisté to není, jednou z možností zůstává i současné uvedení “iPhonu 4S“ a zcela nového modelu „iPhone 5“.

Obdobnou zprávu o dvou nových modelech přinesla toto úterý agentura Reuters, tvrdí, že podle dvou zasvěcenců požadujících zachování anonymity již asijští dodavatelé Applu zahájili výrobu levnější verze iPhonu 4 s 8 GB flash paměti. Flash čip má vyrábět nejmenovaná korejská forma (nejspíš by to mohl být Samsung). S touto verzí iPhonu 4 by se měl Apple pokusit dostat do segmentu trhu levnějších telefonů, analytici očekávají, že jeho cena nepřesáhne 200 USD (zřejmě se myslí bez dotace).

Flash paměť ovšem dnes už rozhodně netvoří zvlášť významnou nákladovou položku, tak asi půjde spíše o to (pokud ovšem takový telefon vůbec přijde na trh), aby levný model příliš nekonkuroval vyšším iPhonům, podobnou strategii ostatně Apple již teď uplatňuje v případě stále prodávaného iPhonu 3GS (levný 8GB iPhone 4 by se mohl stát jeho nástupcem).

Zároveň prý Apple chystá uvedení “iPhonu 5”, telefonu nové generace, podle jednoho ze zdrojů. Tento telefon má být svým vzhledem velmi podobný iPhonu 4, ale dostane větší dotykovou obrazovku, lepší anténu a osmimegapixelový fotoaparát. Jeho prodej by měl začít do konce září, což však odporuje řadě jiných zpráv, jež předpokládají poněkud pozdější příchod nového iPhonu:

Přesnější termíny uvedení nového iPhonu už před týdnem předložil 9to5mac. Podle jeho zdrojů se Apple původně rozhodoval mezi 7. a 14. říjnem, ale protože přípravy hromadné výroby zatím probíhají dobře, nakonec volba padla na dřívější termín.

Avšak již od září budou moci dychtiví zájemci podávat předběžné objednávky na nový telefon. Datum zahájení objednávek ještě nebylo definitivně stanoveno, volí se mezi čtvrtkem 29. září a pátkem 30. září, přičemž 30. září se podle jednoho ze zdrojů jeví jako pravděpodobnější. To by znamenalo, že se mediální akce Applu bude konat ještě v září, i když asi o něco později než obvykle.

Také 9to5mac zmiňuje pověsti o uvedení dvou různých telefonů. Jeden by měl být vylepšenou verzí iPhonu 4 (čeká se, že dostane dvoujádrový procesor v SoC čipu A5 z iPadu 2 a osmimegapixelový fotoaparát), druhý by měl být zcela nový model. Nic z toho ovšem není jisté.

Termín uvedení nového iPhonu se ale též ještě může změnit, 9to5mac připomíná, že Apple už datum jednou posunul o týden dříve a nejde vyloučit, že znovu nezmění. Avšak zatím se zdá, že zahájení příjmu předběžných objednávek 30. září a spuštění prodeje (přinejmenším v USA) 7. října jsou reálné.

Tomu, že se nový iPhone neobjeví před 30. zářím, napovídá i v minulý dnech objevená akce operátora Verizon. V období od 18. od 30. září slibuje dárkovou kartu na 100 USD zákazníkům, kteří přejdou z běžného mobilního telefonu na chytrý telefon, pokud budou mít nárok na takový přechod a upíšou se na další 2 roky, akce platí přinejmenším v západní části USA.

Při uvedení nového typu telefonu (obzvlášť když se jedná o iPhone) se obvykle takové slevy nenabízejí, protože nový přístroj se dobře prodává i za plnou cenu, takže to vypadá spíše jako snaha vytěžit ještě maximum ze stávajících telefonů.

Další potvrzení říjnového termínu minulý pátek přinesl BGR, jeho zdroj z nejvyššího vedení operátora AT&T informoval, že viceprezident AT&T několika zaměstnancům potvrdil plánované uvedení nového iPhonu počátkem října. Skupině manažerů poté ještě řekl, že mají své týmy připravit na hodně rušné dění za 35 až 50 dnů. Jim Dalrymple na to na The Loop zareagoval „jobsovským“ jednoslovným komentářem „Yep“ („Jo“).

Četné zprávy z Číny

Hodně zpráv o novém iPhonu došlo i z jiných zemí než jsou USA, zejména z Číny. Už počátkem července přicházely informace o tom, že o prodej iPhonu (pravděpodobně již nového modelu) usilují všichni tři hlavní čínští mobilní operátoři (zatím v Číně oficiálně nabízí iPhone jenom China Unicom). A podobné zprávy v minulých týdnech rychle přibývaly.

Počátkem srpna uvedl CapitalVue, že se Apple konečně dohodl s největším čínským operátorem China Mobile (je i největším operátorem na světě, při 600 milionech zákazníků nijak překvapivé) o uvedení iPhonu v jeho síti. Už koncem června byl spatřen v budově ředitelství China Mobile provozní ředitel Applu Tim Cook, jeho návštěva se pravděpodobně týkala právě oněch jednání.

Apple již od roku 2007 s přestávkami vyjednával s China Mobile o prodeji iPhonu, dosavadní pokusy však vždy ztroskotaly, tentokrát se ale zřejmě situace změnila. Asi největší problém může být v tom, že China Mobile provozuje 3G síť čínského standardu TD-SCDMA nekompatibilního s UTMS používaným stávajícími iPhony, ovšem vzhledem k velikost potenciálního trhu by se zřejmě vyplatilo uvedení speciální varianty iPhonu pro TD-SCDMA. (Ostatně už teď se v síti tohoto operátora provozuje přes 7 milionů iPhonů 4, i když nemohou využívat její 3G služby, ale jenom její GSM část.)

A minulý čtvrtek vydala agentura Reuters zprávu, že se jednání s China Mobile několikrát zúčastnil i Steve Jobs, ale k dohodě ještě nedošlo (navzdory předchozím zprávám tvrdícím opak), obě strany však doufají, že jednání skončí úspěšně. Podobně agentura Bloomberg minulý čtvrtek potvrdila, že Tim Cook při své návštěvě Číny skutečně nabízel iPhone operátorovi China Mobile.

Nezahálejí ani ostatní čínští operátoři. Vedoucí pracovníci China Unicomu, který již telefon Applu prodává, údajně přiletěli do USA k dalším jednáním, pravděpodobně o novém iPhonu.

Snaží se také třetí čínský operátor China Telecom, počátkem srpna napsal AllThingsD, že podle zpráv čínského serveru Sohu.com dosáhl China Telecom předběžné dohody o zahájení prodeje dvou nových modelů iPhonu do konce října.

Stejně jako jiné výše citované zprávy i tahle tvrdí, že se budou nabízet dva různé telefony, jednak nový iPhone, jednak „zjednodušený” a levný iPhone 4. China Telecom má nyní přes 108 milionů zákazníků a používá CDMA síť, takže by v ní mohla fungovat CDMA verze iPhonu 4, v případě nového iPhonu se předpokládá, že bude používat hybridní čipovou sadu podporující jak UTMS, tak CDMA sítě (k tomu se podrobněji vrátíme níže).

Je jasné, že Apple věnuje čínskému trhu velkou pozornost. Není divu, v červnu počet uživatelů mobilních telefonů v této zemi překročil 900 milionů, takový trh samozřejmě nemůže ignorovat žádný významný výrobce telefonů.

Nový iPhone v Rusku

Jedna zpráva o novém iPhonu ostatně dorazila i z Ruska, podle tamního deníku RBC Daily se nový iPhone v Rusku začne prodávat v listopadu. Deník se to prý dozvěděl od prodejců mobilních telefonů.

Ruští mobilní operátoři však údajně jednají s Applem o dřívějším zahájení prodeje telefonu v jejich zemi, nechtějí, aby jako dosud nový iPhone dorazil až několik měsíců po svém uvedení v USA. Obávají se hlavně prodejů na šedém trhu, právě Rusko (a též Čína) jsou země, do nichž se nové iPhony ve velkém dovážejí ze států, kde se již prodávají, různými polooficiálními kanály.

Očekává se, že nový iPhone (či iPhony, potvrdí-li se pověsti o uvedení více modelů) se začne nejprve prodávat v několika zemích, mezi nimiž jistě budou USA, Kanada, Japonsko či Velká Britá0nie. Tentokrát však v „první vlně“ pravděpodobně bude i Čína, jejíž význam roste, navíc by se tak vyřešily potíže s tamním šedým trhem.

Testy u operátorů

Nový iPhone sice na trh dorazí asi až v říjnu, ale testování prototypů už u operátorů pochopitelně probíhá, ovšem za velmi přísného utajení. V tomto článku britského deníku The Guardian, který se především snaží dokázat, že nový iPhone přijde již v září (jeho argumentace však není příliš přesvědčivá), se objevila také zmínka, že mobilní operátoři už nový iPhone testují.

Avšak přístroj dostali v zapečetěných obalech, jež sice umožňují testovat kompatibilitu s mobilními sítěmi operátorů, ale nedá se zjistit, jak telefon vlastně vypadá. Obal mohlo sejmout jen pár lidí a ti, co to udělali, zjistili, že je přístroj navíc umístěn do maskovacího pouzdra, takže se stejně nedalo říci, jaký bude vzhled konečné verze, co půjde do prodeje.

V souvislosti s tím BGR minulý týden též napsal, že partnerští operátoři Applu již testují modely iPhonu podporující 4G sítě standardu LTE, získal totiž od jednoho z těchto operátorů verzi iOS, v níž se nachází .plist soubor pro LTE.

To ovšem vůbec neznamená, že letošní nový iPhone bude LTE podporovat, dřívější výroky představitelů Applu naznačují pravý opak. Zatím totiž LTE rychle vyčerpává baterii a Apple je známý svým důrazem na co nejdelší výdrž iPhonu, nové technologie zavádí teprve tehdy, co se vypořádá s jejich energetickými nároky (právě ohledy na spotřebu energie oddálily zavedení podpory 3G UMTS sítí až do iPhonu 3G či multitaskingu až do iOS 4).

Dá se proto předpokládat, že jde jen o předběžné testy prototypů, podporu LTE Apple zřejmě nasadí až později poté, co tato technologie vyzraje (vypadá to na opakování situace s podporou 3G sítí, první iPhone je nepodporoval, muselo se počkat na následující iPhone 3G, LTE tak nejspíš bude až záležitostí „iPhonu 6“).

V minulém týdnu se sice objevily další náznaky, že Apple testuje LTE v iOS 5 (zmíněný .plist soubor pro LTE se nachází i v beta verzích iOS 5 pro vývojáře) a někteří operátoři chystají další přípravné kroky, ale stále to vypadá, že v iPhonu se LTE hardware objeví teprve v průběhu roku 2012 (Qualcomm svou čipovou sadu MDM9615 s podporou LTE, jejíž nasazení se v iPhonu předpokládá, zřejmě začne nabízet teprve ve druhém čtvrtletí 2012).

Dohady o vlastnostech nového iPhonu

Pokud jde o vlastnosti nového iPhonu, všeobecně se očekává, že bude vybaven dvoujádrovým SoC čipem A5 (stejným jako v iPadu 2), osmimegapixelovým fotoaparátem a pravděpodobně také hybridní čipovou baseband sadou podporující jak UMTS, tak CDMA sítě.

Nové potvrzení kombinované podpory UMTS a CDMA sítí

Mimochodem, další potvrzení, že nový iPhone bude „světový telefon“, přinesl v pondělí TechCrunch. Od tvůrce jedné velice oblíbené aplikace iOS (jenž si přál zůstat v anonymitě) získal informace a protokolové soubory využívání dané aplikace ukazující, že k jejím uživatelů patří také malá skupinka lidi provozující dosud neuvedený přístroj Applu, co je zjevně dvourežimový – pracuje jak v GSM, tak v CDMA sítích.

Skoro určitě se jedná o nový iPhone, který nepochybně provozuje iOS 5 a využívá dvě různé sady mobilních síťových kódů (MNC) a mobilních kódů země (MCC). Tyto kódy se užívají k jednoznačné identifikaci operátorů, v daném případě protokolové soubory ukazují, že přístroj pracuje s MNC/MCC kódy jak operátora AT&T (s GSM/UMTS sítí), tak operátora Verizon (ten provozuje CDMA síť).

Donedávna iPhone podporoval pouze GSM/UMTS sítě, ovšem letos v lednu Apple představil CDMA verzi iPhonu 4 a od února se začal v USA nový telefon prodávat.

A tak se nyní nabízejí dvě odlišné verze iPhonu 4, vzájemně neslučitelné. Určitě by se proto hodilo, kdyby nový iPhone byl „světovým“ či „globálnim“ telefonem schopným pracovat v obou typech sítí (pomiňme teď výše zmíněné potíže s čínským TD-SCDMA). Význam by to mělo hlavně v zemích, kde se široce používají sítě obou standardů (jde o takové významné státy jako USA, Japonsko, Indii, Brazílii, Argentinu a mnohé další, Evropy se to ovšem netýká, v ní se užívají skoro výlučně GSM/UMTS sítě).

Hardwarově by neměl být problém tohle zařídit, protože rozebrání CMDA verze iPhonu 4 ukázalo, že už tento přístroj obsahuje hybridní baseband čip Qualcomm MDM6600, schopný současně zvládat jak sítě CDMA/EVDO, tak GSM/UMTS. Nový iPhone tak bude muset vyřešit ještě konstrukci antén, aby uspokojivě fungovaly v sítích všech typů.

Schématické náčrty vzhledu nového iPhonu

O dalších vlastnostech nového telefonu Applu se zatím nic jistého neví, ale v minulých týdnech se samozřejmě objevovaly všelijaké náznaky, hlavně co se týče jeho možného vzhledu. Koncem července MobileFun zveřejnil schématické náčrty nového iPhonu, jež získal od čínského výrobce ochranných pouzder.

Podle nich by měl mít iPhone nové generace lehce zaoblený zadní panel (podobně jako iPad 2), větší displej sahající od okraje k okraji a větší domovské tlačítko. To vcelku odpovídá různým dřívějším pověstem.

Příval fotografií ochranných pouzder z Číny

Brzy poté začaly z Číny přicházet četné další fotografie údajných ochranných pouzder nového iPhonu a M.I.C. gadget doplnil, že tato pouzdra jsou nyní v Číně k vidění v podstatě všude.

Podle těchto fotografií by nový telefon Applu měl být poněkud delší a širší než iPhone 4, přepínač hlasitého zvonění by se měl přesunout na opačnou stranu přístroje než u iPhonu 4 a měl by mít zaoblené hrany. Z ochranného pouzdra se pochopitelně nedá mnoho vyvěštit, ale jeho rozměry by mohly znamenat, že Apple použije o trochu větší displej, o čemž se již také dlouho mluví. Dohady přetrvávají okolo jeho rozlišení, ale pravděpodobně zůstane zachováno dosavadní stále velmi vysoké rozlišení 960 x 640, protože jeho změna by vyvolala potíže s kompatibilitou aplikací.

Čínští výrobci se sice rychle pouštějí do ledasčeho, ale jestliže již začala hromadná výroba takovýchto pouzder, zjevně skutečně věří, že nový iPhone bude vypadat takto. A můžeme-li soudit podle zkušeností z minulosti, už vícekrát se v Číně s předstihem objevila ochranná pouzdra přístrojů, které Apple později opravdu uvedl, bylo tomu tak třeba s iPhonem 3G nebo s iPody nano 5. a 6. generace. Jindy se ovšem titíž výrobci netrefili, údajný „iPhone nano“ nikdy nespatřil světlo světa, přestože pouzdra na něj ano a iPod touch třetí generace s fotoaparátem byl na poslední chvíli zrušen (fotoaparát dorazil do tohoto přístroje až o generaci později).

Další možné náznaky vnějšího vzhledu

Domněnky, že nový iPhone bude mít alespoň částečně pozměněný design, podpořila též fotografie, kterou přinesl vietnamský blog Tinhte. Pochází od uživatele čínského mikroblogovacího systému Weibo, který ji pořídil v továrně firmy Wintek, kde se montují dotykové panely pro displeje iPhonů.

Měla by zobrazovat výstupní kontrolu kvality dotykových panelů pro nový iPhone, protože Wintek je hlavním dodavatelem dotykových panelů pro iPhony a v současnosti již nepochybně pracuje na dodávkách pro nový model. Fotografie naznačuje, že jeho obrazovka bude o něco větší a domovské tlačítko bude oválné.

Okolo velikosti displeje nového iPhonu se stále vedou velké debaty. Hlavní otázka zní, zda Apple nadále zachová jeho současnou úhlopříčku, tedy 3,5“, tak jak to dělá již po čtyři roky. Výrobci telefonů s Androidem totiž v poslední době začali v širší míře prosazovat větší displeje, čtyřpalcová úhlopříčka se u nich stala zcela běžnou a chystají se i ještě rozměrnější modely (s až 4,5“ obrazovkou).

Lze se samozřejmě ptát, nakolik jsou takto velké displeje ještě šikovné, ale bude záležet hlavně na tom, jak velký displej ovlivní vnější rozměry telefonu. Podle některých pověstí by nový iPhone mohl nasadit až 4“ displej (hustota pixelů při současném rozlišení stále postačí pro obrazovku typu „Retina“), ale protože bude sahat od kraje ke kraji telefonu, vnější rozměry přístroje zůstanou skoro stejné.

Spekulace o „iCloud iPhonu“

Spíše jen pro zajímavost zmíníme tvrzení AppleNApps, že vedle plně vybaveného „iPhonu 5“ Apple uvede ještě levnější telefon, u Applu prý vnitřně označovaný jako “iCloud iPhone”, který bude mít omezenou vnitřní paměť a bude spoléhat především na službu iCloud.

Zmenšením flash paměti se mají snížit výrobní náklady, avšak to nepůsobí příliš věrohodně, protože flash čipy dnes zdaleka nepatří k nejdražším komponentám. Navázání telefonu na iCloud by navíc nepochybně zvyšovalo nároky na datové přenosy, což se operátorům určitě příliš líbit nebude, ostatně zákazníkům také ne (kupci levného telefonu by sotva stáli o zvýšené provozní náklady). A tak to celé působí spíše jako nepodložená spekulace.

Přibývá fotografií komponent nového iPhonu

Jestliže se nový iPhone začne prodávat počátkem října, je jasné, že již nyní se musela v asijských (především čínských) továrnách rozběhnout jeho výroba. A tak těžko překvapí, že se na Webu počínají ve větší míře objevovat fotografie údajných komponent tohoto telefonu.

V pondělí MacRumors oznámil, že čínský dodavatel náhradních dílů pro iPhone TVC Mall zveřejnil několik fotografií údajných komponent nového iPhonu, konkrétně se jednalo o baterii, objektiv zadního fotoaparátu a ohebný kabel pro zdířku sluchátek.

MacRumors tyto komponenty porovnal s jejich protějšky z iPhonu 4, podle fotografií, jež při rozebrání iPhonu 4 pořídila firma iFixit (MůjMac přinesl podrobný výtah z této reportáže zde) a je jasně vidět, že se nové komponenty od těch pro iPhone 4 rozhodně liší.

Baterie má zhruba stejný tvar a téměř stejnou kapacitu (5,3 Wh, zatímco baterie iPhonu 4 udává kapacitu 5,25 Wh). Modul zadního fotoaparátu vypadá, že nese integrovaný blesk podobně jako fotoaparát iPhonu 4. Některé dřívější pověsti tvrdily, že by nový iPhone mohl mít blesk oddělený od fotoaparátu a spekulovalo se i o užití dvojitého LED blesku, ovšem je-li zobrazená komponenta autentická, pak se asi nic z toho neuskuteční.

Ke kabelu se toho mnoho říci nedá, ale vypadá hodně odlišně oproti kabelům pro GSM a pro CDMA verzi iPhonu 4. Kyle Wiens z iFixit k dotyčným snímkům uvedl, že čísla komponent působí věrohodně a označení kabelu se podobá tomu užívanému pro stávající kabely.

Ještě v pondělí dorazily další potvrzující informace k baterii nového iPhonu. Britská servisní firma iPatchiPods opravující přístroje s iOS totiž uvolnila několik fotografií baterie nového iPhonu, které obdržela od svých kontaktů. Tyto snímky zobrazují stejnou baterii jako stránka TVC Mall, avšak baterie nese označení "DVT_B3”, jde tedy o prototyp z pozdní vývojové fáze.

Dá se očekávat, že takovýchto úniků teď bude přibývat, zejména z Číny, kde probíhá fyzická výroba a montáž těchto přístrojů (a dostupnost Internetu se tam trvale zvětšuje).

Pověsti o novém iPadu

Pověstí o novém iPadu je samozřejmě mnohem méně, ale také se nějaké našly. Ovšem i vývoj na poli tabletů dnes ovlivňují soudní spory.

Na trhu tabletů též přituhuje

Rovněž kvůli tabletům se vedou patentové spory, Apple se pokouší dosáhnout zákazu prodeje tabletu Samsung Galaxy Tab 10.1 v Evropské unii, zatím dosáhl předběžného opatření v Německu, ale konečný výsledek určí až další soudní jednání. Podrobnější komentář k této záležitosti najdete na Lupě.

Výsledek sporu je opět nejistý, mimo jiné i kvůli tomu, že některé důkazy, jež Apple předložil, byly zřejmě poněkud upravené. Je sice otázkou, jak velkou roli hrály právě tyhle důkazy v argumentaci obžaloby, ale obhájci Samsungu se to samozřejmě budou snažit využít ve svůj prospěch. Mezi Applem a Samsungem tak nyní probíhají tvrdé právní souboje (svého času podobnou žalobu vznesl Samsung v USA vůči Applu).

Apple se snaží zákaz prodeje přístrojů Samsungu dále rozšířit a chystají se i další patentové spory, takže se asi můžeme dočkat ještě ledasčeho. A samozřejmě, jak jsme zmínili již výše, vzhledem k odchodu HP z mobilní arény ze hry vypadly tablety s webOS.

Nový iPad přijde asi až příští rok

V případě iPadu se většina pověstí točí okolo očekávaného iPadu 3, tak jako u iPhonu se zabývají jednak termínem jeho uvedení na trh, jednak jeho vlastnostmi. Co se týče termínu jeho příchodu, hodně se spekulovalo o tom, že by tento přístroj mohl dorazit ještě letos, první takové pověsti kolovaly dokonce ještě před uvedením iPadu 2.

Již citovaný japonský blog Macotakara předminulý týden tvrdil, že vedle „iPhonu 4S“ bude ještě letos uveden také nový model iPadu, prý dorazí na trh počátkem října. To bylo ale záhy zpochybněno. TiPb, který mezi prvními prosazoval výše probíraný říjnový termín příchodu nového iPhonu, zároveň uvedl, že iPad 3 lze očekávat až na jaře příštího roku.

A tchajwanský server DigiTimes minulé pondělí napsal, že Apple nedávno zrušil plány na dodávky iPadu 3 ve druhé polovině letošního roku. Údajně se počítalo s dodávkami několika milionů kusů ještě letos, ale dodavatelé komponent zjistili, že příslušné objednávky byly zrušeny.

Čeká se na vyřešení potíží nového displeje

Podle zdrojů DigiTimes byla příčinou tohoto rozhodnutí zatím příliš nízká výtěžnost výroby nových 9,7“ displejů s vysokým rozlišením pro iPad 3 (k vlastnostem těchto displejů se ještě vrátíme níže). Tyto panely prý zatím dodává hlavně japonský Sharp, avšak za vysokou cenu a ostatní výrobci mají potíže s dosažením přijatelné výtěžnosti výroby. Nelze tak zajistit jejich dostatečné dodávky, proto je hromadná výroba nového iPadu v letošním roce nanejvýš nepravděpodobná.

Tyto panely navíc vyžadují výkonnější podsvícení, které se zatím nedá zajistit lištou diod jen na jednom okraji obrazovky, což koliduje se současnými požadavky na tenký design. Dokud se tohle nevyřeší, nelze očekávat nový iPad. (Řešení se možná již našlo, podle nejnovější zprávy DigiTimes se hlavním dodavatelem podsvěcovacích jednotek pro zobrazovací panely iPadu 3 stala tchajwanská firma Radiant Opto-Electronics, přičemž jako dodavatele samotných panelů už Apple vybral firmy LG Display, Samsung Electronics a Sharp.)

DigiTimes později ještě doplnil, že firma Chimei Innolux (CMI) se podle jeho zdrojů nedokázala stát dodavatelem displejů pro iPad 3 právě kvůli technologickým překážkám. Zatímco pro stávající iPad 2 se CMI stala jedním z hlavních dodavatelů obrazovek, kterého Apple přibral, aby dokázal uspokojit poptávku zákazníků, na specifikacích pro iPad 3 CMI ztroskotala. Sice vyvinula panel s vysokým rozlišením, avšak problémy s propustností světla a s výtěžností výroby jí zabránily získat potřebnou certifikaci od Applu.

A minulý pátek přišla další zpráva, podle níž Apple chystá nový iPad na počátek příštího roku. Uvedl to deník Wall Street Journal, tvrdí, že podle „lidí obeznámených se situací“ se nový tablet začne prodávat počátkem roku 2012.

Deník dále připomíná, že se všeobecně očekává nasazení displeje s vysokým rozlišením – 2 048 x 1 536 proti 1 024 x 768 iPadu 2, Apple již údajně zadal první objednávky na příslušné displeje, jejich zkušební výroba prý začne už v říjnu (to souhlasí s ostatními zde citovanými zprávami).

Poptávka po iPadu 2 zůstává silná

Uvedení nového iPadu až příští rok se jeví jako logický krok, vzhledem k tomu, že poptávka po současném iPadu 2 je stále značná. Teprve počátkem srpna se jeho dodací lhůta ve webovém obchodu Applu zkrátila na 24 hodin, takže až od té doby lze mluvit o vyrovnání nabídky a poptávky.

V souvislosti s výše zmíněnými spory Applu a Samsungu je docela pikantní, že jedním z kroků, jímž tohoto stavu Apple dosáhl, bylo, podle serveru DigiTimes, převedení části objednávek zobrazovacích panelů z LG Display na Samsung Electronics a Chimei Innolux (CMI). Stalo se tak poté, co displeje LG měly problém s odolností LED podsvícení při pádu a též s výtěžností výroby. Samsung Applu dodává celou řadu komponent, ty ovšem pocházejí od jiné divize, než té, jež vyrábí přístroj, kvůli nimž se teď vedou soudní spory.

Uvedení nového modelu iPadu již letos na podzim tak nedávalo příliš velký smysl, když se stávající modely stále prodávají víc než dobře. Podle všeho tak lze očekávat, že alespoň v případě iPadu Apple dodrží dosavadní inovační cyklus a iPad 3 přijde na trh někdy na jaře 2012 (jeho veřejné představení ale nejspíš proběhne mnohem dřív).

Vlastnosti nového iPadu

V předchozím oddílu jsme sice některé očekávané vlastnosti iPadu 3 už zmínili, ale teď je probereme podrobněji:

Očekává se nasazení displeje typu „Retina“

Pokud jde o vlastnosti nového iPadu, všeobecně se předpokládá nasazení displeje typu „Retina“, tedy s rozlišením zdvojnásobeným proti současnosti v obou směrech. Podobně jako u iPhonu 4 se tak snadno zajistí kompatibilita se stávajícími aplikacemi iPadu, znamená to ovšem, že počet pixelů bude opravdu vysoký, totiž 2 048 x 1 536 (QXGA) namísto současných 1 024 x 768 (XGA).

Samsung prototyp podobného displeje předvedl už v květnu a v polovině července údajně již začaly „Retina“ displeje pro nový iPad testovat Samsung a LG, podle informací The Korea Times. Hustota pixelů u těchto 9,7“ obrazovek by měla vzrůst nad 280 pixelů na palec (ppi), což je sice méně než u iPhonu 4 (s 326 ppi), ale ještě to splňuje požadavky Applu na takovéto displeje.

V souvislosti s těmito displeji se mluví hlavně o podpoře HD videa, ale na to by stačilo i podstatně nižší rozlišení, v případě iPadu však bude zřejmě hrát významnou roli též to, že se hustotou pixelů přiblíží vlastnostem elektronického inkoustu specializovaných elektronických čteček. Jistě, stále jde o emisní zobrazovač (zatímco elektronický inkoust je reflexní), který přinejmenším některým uživatelům způsobuje větší únavu zraku při čtení, ale je jasné, že iPad 3 s displejem typu „Retina“ by byl mnohem lepší elektronickou čtečkou než dosavadní modely.

Zprávy o SoC čipu A6

Takto velký počet pixelů ovšem bude klást zvýšené nároky na výkon procesoru a zejména grafického hardwaru, proto se čeká, že iPad 3 nasadí nový, výkonnější SoC čip. S tím souvisejí zprávy z předminulého pátku, že tchajwanská firma TSMC (největší smluvní výrobce polovodičových součástek na světě) už začala zkušební výrobu SoC čipu Apple A6 (informoval o tom deník Taiwan Economic News a jeho zprávu převzala četná další média včetně českých), avšak veřejně představený má být tento čip nejdříve ve druhém čtvrtletí 2012.

Pro čip A6 podle téhle zprávy TSMC již použila svůj nejnovější 28nm výrobní proces, technologie 3D vrstvení a další pokročilé výrobní postupy. Pověsti o tom, že TSMC chce vyrábět SoC čipy pro Apple, kolují už delší dobu, zjevně jde o snahu Applu přenést jeho výrobu od Samsungu jinam (ten teď Applu dodává prakticky všechny SoC čipy pro iOS, vhledem k popsaným soudním sporům obou firem snaha o přesun výroby nijak nepřekvapuje). TSMC ovšem svůj 28nm proces teprve rozbíhá, takže hromadná výroba bude až záležitostí příštího roku.

Pokud jde o čip A6, o jeho vlastnostech se zatím nic bližšího neví, ale dá se usuzovat, že půjde o obdobu plánovaných konkurenčních SoC čipů postavených na procesorech ARM. Jeho soupeřem by mohla být například chystaná Tegra 3 Nvidie. Ponese proto nejspíš čtyřjádrový hlavní procesor doplněný o výkonnou grafickou jednotku. Lze předpokládat, že si čip A6 hladce poradí s výše zmiňovaným QXGA displejem typu „Retina“, avšak na tohle vše si budeme muset ještě řadu měsíců počkat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: