Zprávy ze světa iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy ze světa iOS

12. ledna 2011, 00.00 | Operátor Verizon skutečně představil CDMA verzi iPhonu, na trh přijde 10. února. Zřejmě se chystá také CDMA verze iPadu a jeho model druhé generace by měl Apple představit do měsíce. A zpravodajská služba The Daily pro iPad bude údajně spuštěna 19. ledna.

Zatímco hlavním tématem minulého týdne bylo spuštění obchodu Mac App Store, tento týden se nese ve znamení novinek ze světa iOS, jež jsou ovšem zajímavé hlavně pro americké uživatele:

Verizon představil CDMA verzi iPhonu 4

Narozdíl od Evropy mobilní operátoři v USA provozují několik vzájemně nekompatibilních technologií mobilních sítí. iPhone doposud podporoval pouze celosvětově nejrozšířenější sítě GSM/UMTS, což ho v podstatě omezovalo jen na operátora AT&T (další američtí GSM operátoři používají pro 3G sítě odlišené frekvence).

Exkluzivní navázání iPhonu na tohoto operátora se americkým zákazníkům pochopitelně nikdy příliš nezamlouvalo, jenže hlavní konkurenti AT&T, mezi nimiž vyniká zejména Verizon, užívají technologii CDMA, s níž dosud byl telefon Applu zcela nekompatibilní.

Sílící přísun pověstí

Pověsti o CDMA verzi iPhonu kolují vlastně už od uvedení původního modelu v roce 2007, ale zatím se nikdy nenaplnily. Ovšem v poslední době jich začalo přibývat, nejprve se minulý týden objevily zprávy, že Apple zaměstnancům svých obchodů zakázal vybírat si dovolenou na přelomu ledna a února, což naznačuje přípravy na zahájení prodeje nějaké hodně oblíbené novinky.

Později blog Boy Genius Report tvrdil, že podle jeho zdrojů přijde CDMA iPhone na trh mezi 3. a 6 únorem. Začalo též přibývat zpráv, že nová verze iPhonu bude představena veřejnosti v úterý 11. ledna, akce se měl účastnit i Steve Jobs.

CDMA verze iPhonu opravdu představena

A včera skutečně Apple a Verizon společně představili verzi iPhonu kompatibilní s CDMA sítí Verizonu. Americké zpravodajské servery této události přirozeně věnovaly značnou pozornost, pro nás ovšem budou zajímavé hlavně technické parametry nového telefonu. (Zápis z akce konané v New Yorku nabízí například Macworld, za Apple se jí nakonec účastnil provozní ředitel Tim Cook).

On to ovšem až tak nový telefon není, jde prostě o normální iPhone 4, jehož čipovou sadu pro sítě GSM/UMTS nahradila komunikační elektronika pro sítě CDMA (konkrétně pro sítě typu EV-DO, podobnou síť u nás, ale na jiných frekvencích a pouze pro datové přenosy, provozuje například Telefónica O2, jež ji zdědila od Eurotelu).

Verizon sice již rozbíhá také LTE síť 4. generace, avšak Tim Cook prohlásil, že LTE varianta iPhonu by vyžadovala přílišné konstrukční kompromisy (jako obvykle Applu asi vadily vysoké energetické nároky nového, ještě nedoladěného standardu).

iPhone 4 pro Verizon bude možné začít předběžně objednávat 3. února, vlastní prodej začne 10. února (výše zmíněné pověsti se tak s termínem skoro trefily). Model s 16 GB paměti bude stát 199,99 USD a 32GB verze 299,99 USD, při úvazku u Verizonu na 2 roky.

Podrobnosti o povinném tarifu ještě nebyly zveřejněny, pro zájemce poskytuje Verizon odpovědi na často kladené otázky. (Víceletá smlouva Applu s Verizonem není exkluzivní, uvedl Tim Cook, takže CDMA iPhone by mohli provozovat i další američtí operátoři využívající tenhle standard.)

A pochopitelně se již objevily podrobnější informace o vlastnostech nového telefonu Applu.

Mobilní WiFi bod a iOS 4.2.5

Technologie sítě CDMA umožňuje, aby nová varianta iPhonu poskytovala 3G připojení a hlasovou komunikaci, telefon však může sloužit též jako mobilní přípojný WiFi bod, jehož 3G připojení sdílí dalších až 5 zařízení podporujících WiFi. CDMA iPhone tak půjde například používat jako 3G modem pro notebook. Potřebná konfigurační nastavení se nacházejí ve standardních nastaveních telefonu.

Z toho plyne, že došlo také ke změnám v iOS, včera předvedené ukázkové kusy hlásily, že používají iOS 4.2.5, zatímco GSM varianta nadále užívá iOS 4.2.1 (vydaný loni v listopadu). Nová verze iOS zjevně přidává podporu nových možností spojených s CDMA sítí Verizonu, včetně funkce přípojného bodu. Dosud ovšem není úplně jasné, jakou verzi iOS vlastně dostanou CDMA iPhony, co přijdou v únoru do prodeje.

GSM iPhone zatím funkci osobního WiFi bodu nepodporuje, ale to se nejspíš brzy změní, podle některých náznaků (zveřejněných na serverech iPhoneclub.nl a iPhoneHellas) GSM iPhony stejnou možnost získají s iOS 4.3. Bude ovšem záležet na jednotlivých operátorech, zda budou tuhle funkci podporovat. (Mimochodem, Android ji poskytuje od verze 2.2 „Froyo“.)

CDMA iPhone má přepracovanou anténu

Jednou věcí se však CDMA verze iPhonu liší na první pohled, používá totiž poněkud odlišnou konstrukci antény. To sice vyvolává vzpomínky na dohady okolo útlumu signálu GSM iPhonu 4 při jeho silném stisknutí, které skončily známou tiskovou konferencí, ale v tomhle případě jde prostě o to, že se anténa musela uzpůsobit pro mobilní CDMA sítě.

Liší se rozmístění a počet mezer ve vnějším ocelovém rámečku tvořícím anténu, CDMA varianta nese po dvou mezerách na každém boku, zatímco GSM verze má jednu mezeru na horní obrubě a dvě na bocích dole. Srovnávací fotografie antén obou telefonů předkládá Ars Technica, jež zároveň zjistila, že CDMA iPhone netrpí při přemostění segmentů antény žádným útlumem signálu.

Kvůli posunu anténních segmentů se o pár milimetrů posunula také tlačítka regulace hlasitosti a ztlumení, což znamená, že CDMA iPhone bude potřebovat odlišná ochranná pouzdra. Další fyzický rozdíl spočívá v tom, že CDMA iPhone postrádá zásuvku SIM karty, protože CDMA sítě narozdíl od GSM sítí SIM kartu nepoužívají.

Zmizely obrázky bílého iPhonu 4

S příchodem CDMA iPhonu musel Apple provést menší změny svého webu (iPhonu pro Verizon zatím vyhradil tuhle stránku, zmínky o CDMA modelu již obsahují též technické specifikace). Této příležitosti však Apple využil také k tomu, aby odstranil všechny zbývající obrázky bílého iPhonu 4 a zmínky o něm.

Jak si jistě pamatujete, iPhone 4 se měl dodávat jak v černém, tak v bílém provedení, jenže bílá verze se stále odkládala, nakonec loni v říjnu Apple oznámil, že se objeví až v letošním roce.

Od té doby odstranil většinu odkazů na ni (z webového obchodu Applu bílý model zmizel už v říjnu), avšak teprve včera byly z webu Applu vymýceny poslední odkazy na tuhle poněkud efemérní variantu iPhonu. To nejspíš znamená, že se bílého iPhonu 4 již nedočkáme.

Prodej iPhonu v USA by mohl ještě zesílit

Pro Evropu CDMA iPhone samozřejmě velký význam nemá, protože u nás pracovat nebude, ovšem situaci na americkém trhu jistě výrazně promění, díky němu skončila exkluzivita AT&T a lze předpokládat, že prodej iPhonu v USA nyní ještě dále zesílí, protože ti, kdo telefon Applu dosud odmítali kvůli jeho svázání s AT&T, dostali novou alternativu.

Objeví se také CDMA iPad a za pár týdnů se čeká představení modelu druhé generace

Když se CDMA iPhone stal skutečností, počaly se vynořovat též zprávy o iPadu schopném pracovat v CDMA sítích. Podle agentury Bloomberg začne Verizon prodávat verzi iPadu schopnou pracovat v jeho CDMA sítích bez dodatečných zařízení. Finanční ředitel Verizon Communications Inc., vlastníka operátora Verizon, to uvedl v jednom rozhovoru, odmítl však upřesnit, kdy se tak stane.

Už před koncem loňského roku tchajwanský server DigiTimes tvrdil, že nový iPad se bude nabízet ve třech verzích, podporujících WiFi, GSM/UMTS a CDMA sítě. Není však jasné, zda CDMA iPad Verizonu už bude nový model druhé generace, anebo zda podobně jako u iPhonu 4 půjde o současný iPad, pouze doplněný o nový komunikační čip pro síť Verizonu.

Verizon ostatně iPady v USA prodává již od října 2010, ovšem jen WiFi modely doplněné o hardwarový přípojný bod MiFi pro jeho síť, tyto kombinace dvou zařízení nabízí za ceny srovnatelné s odpovídajícími 3G (UMTS) modely iPadu. Bylo by ale mnohem pohodlnější, kdyby iPad obsahoval podporu připojení k síti Verizonu přímo v sobě.

Apple má do měsíce představit druhou generaci iPadu

CDMA iPhone už je „venku“, další novinkou pro svět iOS by tak brzy mohl být očekávaný iPad druhé generace. Minulý pátek na svém blogu prohlásil Kevin Rose, zakladatel služby digg, že podle jeho informací ze spolehlivého zdroje by měl Apple nový iPad představit do 2 až 3 týdnů, nejspíš někdy okolo 1. února.

Nový iPad prý ponese displej Retina a čelní a zadní fotoaparát. V následném upřesnění Rose dodal, že nový displej sice bude mít vyšší rozlišení než ten současný, ale nebude to přímo displej typu Retina, jaký používají iPhone 4 a iPod touch čtvrté generace.

Jde o to, že kdyby nový iPad měl mít stejnou hustotu pixelů jako Retina, vyžadovalo by to skutečně hodně vysoké rozlišení, někde okolo 2 560 x 1 920 pixelů, což by jeho hardware asi jen těžko zvládal (přestože má být výkonnější).

Kevin Rose však podobných předpovědí vydal celou řadu a dost mu jich nevyšlo (asi nejlépe dopadly jeho předpovědi vlastností iTunes 8 a nových iPodů pro rok 2008), takže jeho tvrzení se musí brát s velkými výhradami.

Na druhou stranu představení nového iPadu okolo 1. února by celkem dávalo smysl, očekává se však, že vlastní prodej by začal až někdy koncem března či počátkem dubna, protože Apple se bude snažit dodržet roční interval obměny svého mobilního hardwaru. To, nakolik jsou výše uvedená tvrzení pravdivá, zjistíme již za pár týdnů.

Služba The Daily má být spuštěna 19. ledna

Koncem loňského listopadu počaly obíhat pověsti o službě The Daily, novém předplaceném zpravodajství News Corp pro iPady (a později možná i pro další tablety). Podle původních dohadů měla služba fungovat už v prosinci, ale pozdější informace upřesnily, že bude dostupná teprve v letošním roce a koncem prosince 2010 se začalo mluvit o polovině ledna 2011.

Ta již skoro nastala, a tak nepřekvapuje, že se datum dále zpřesňuje. Forbes v pondělí napsal, že služba The Daily bude pravděpodobně ohlášena ve středu 19. ledna, podle zdrojů z nitra News Corp.

Ta zatím odmítá cokoli oficiálně sdělit, ale její majitel a generální ředitel Rupert Murdoch údajně už datum sdělil některým novinářům na výstavě CES, ovšem pod podmínkou zachování mlčenlivosti. (Již také existuje stránka The Daily zobrazující nové logo, jež slibuje brzké spuštění služby.)

Personál The Daily (možná až 100 lidí včetně několika známých novinářů z publikací News Corp.) už prý několik týdnů vydává testovací verzi zpravodajství pro iPad a posílá ho tisícovce vybraných čtenářů, přechod služby na ostrý provoz by tak měl být vcelku hladký.

Podle dřívějších pověstí by cena The Daily měla činit 99 centů týdně, které se budou automaticky strhávat z iTunes účtu uživatele, což ovšem bude vyžadovat podporu v iOS, hodně se proto mluvilo o iOS 4.2, jenž má poskytovat potřebné funkce, avšak vývojáři zatím žádnou novou testovací verzi iOS neobdrželi.

Další podrobnosti o chystané akci ke spuštění The Daily přinesl The Cutline, 19. ledna (i když datum se ještě může mírně změnit) by měla být nová služba představena v sanfranciském muzeu moderního umění, kde společně vystoupí Rupert Murdoch a Steve Jobs.

Možná už příští týden tak zahájí ostrý provoz nová zpravodajská služba pro iPad, která by měla přinést obrat v nabídce placeného obsahu pro tablety, avšak teprve následující týdny ukážou, nakolik se tyto naděje naplnily.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: