Zprávy o iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o iPhonu

7. února 2011, 00.00 | Zásoby CDMA iPhonu 4 pro předběžné objednávky se vyprodaly za 17 hodin. Objevily se další zprávy o brzkém zahájení prodeje bílého iPhonu 4. A ostrá verze iOS 4.3 údajně vyjde 14. února.

Minulý týden byl dost bohatý na události spojené s iOS, o řadě z nich jsme již informovali, zde probereme některé další zprávy související s iPhonem:

Počáteční zásoby CDMA iPhonu 4 se rekordně rychle vyprodaly

Počátkem ledna americký operátor Verizon spolu s Applem představili iPhone 4 podporující CDMA síť tohoto operátora (v Evropě fungovat nebude).

A od minulé středy bylo pro stávající zákazníky Verizonu možné zadávat předběžné objednávky CDMA telefonu Applu, ostatní však budou moci objednávat až od středy 9. února a prodej v obchodech začne teprve ve čtvrtek 10. února (týká se to jen USA). Jako obvykle ale několik málo telefonů bylo dodáno dříve, už přišly zprávy, že jeden zákazník přístroj obdržel o víkendu a další by je měli dostat dnes.

O zmíněné předběžné objednávky byl ohromný zájem, ještě tentýž den jak Verizonu, tak Applu vyčleněné zásoby telefonů došly. Minulý pátek pak Verizon oznámil (touhle tiskovou zprávou), že šlo o nejrychleji prodávaný nový telefon v jeho historii, přestože první objednávky bylo možné zadávat v noci a navíc byl přístroj dostupný pouze pro stávající zákazníky operátora.

Tisková zpráva uvádí, že již během prvních dvou hodin se prodalo více těchto přístrojů než při jakémkoli jiném uvedení nového telefonu pro Verizon. A dále zpráva upřesňuje, že Verizon zastavil příjem objednávek už 17 hodin po zahájení jejich přijímání.

Prodal se již milion CDMA iPhonů 4?

Avšak ani Verizon, ani Apple neupřesnili, kolik telefonů bylo vlastně pro tyto prvotní objednávky vyčleněno, takže se musíme spoléhat pouze na dohady.

AppleInsider uvádí, že podle některých analytiků mohl Apple pro předběžné objednávky a pro zahájení maloobchodního prodeje připravit až 2 miliony CDMA iPhonů 4 (odhady se ovšem nesmírně různí, dolní mez leží naopak u 100 000 kusů, což byl počáteční odbyt telefonu Motorola Droid, který byl podle prohlášení Verizonu určitě překonán) a v rámci samotných předběžných objednávek se mohl prodat až milion kusů tohoto telefonu.

Jde pochopitelně pouze o nepotvrzené odhady, i když zatím poměrně hladký průběh objednávání (ve srovnání s loňským uvedením iPhonu 4 u operátora AT&T, jež provázely četné potíže) naznačuje, že zásoba telefonů asi byla skutečně hodně velká. Kdyby to byla pravda, byl by nástup CDMA iPhonu 4 úspěšnější než loňské zahájení prodeje GSM iPhonu 4, jehož se v pěti zemích (samozřejmě včetně USA) prodalo za první tři dny 1,7 milionu kusů.

Je ovšem třeba si uvědomit, že mnozí američtí zákazníci už od původního iPhonu čekali na jeho CDMA verzi, mnohé zájemce odrazovalo právě dosavadní exkluzivní spojení telefonu se sítí AT&T (jíž mnozí vytýkají slabé pokrytí).

Lze předpokládat, že právě tito lidé podávali ony předběžné objednávky. Uvidíme, zda tomu bude podobně také při zahájení maloobchodního prodeje ve čtvrtek, pokud ano a počáteční odbyt CDMA varianty bude opravdu rekordní, Apple nepochybně vydá stejně jako v případě GSM iPhonu 4 nějaké oficiální prohlášení.

Další zprávy o bílém iPhonu 4

Podle výše uvedeného se zdá, že CDMA verze iPhonu 4 bude v USA úspěšná, možná se však objeví ještě jedna varianta iPhonu 4, jež by též mohla posílit prodej předtím, než nastoupí nový model (očekávaný nejspíš někdy v červnu).

Řeč je samozřejmě o bílém provedení iPhonu 4, který Apple sice sliboval od počátku, ale kvůli blíže nevysvětleným problémům s výrobou jeho uvedení neustále odkládal. Poslední oficiální prohlášení k němu pochází z loňského října, kdy byly bílé modely přislíbeny na jaro letošního roku.

Mnozí si ovšem už začali myslet, že se tento telefon na trh vůbec nedostane, jenže koncem ledna se počaly objevovat stále četnější náznaky, že by se přece jen mohl prodávat a bílý iPhone 4 se dokonce na chvíli vyskytl v nabídkách několika webových obchodů (včetně obchodu Applu).K bílému iPhonu 4 se vyjádřil Steve Wozniak

K bílému iPhonu 4 se vyslovil také Steve „Woz“ Wozniak, spoluzakladatel Applu. V rozhovoru pro Engadget řekl, že důvodem k odložení prodeje skutečně bylo to, že bílé lakování krycích panelů propouštělo světlo, jež zhoršovalo kvalitu snímků fotoaparátu (jak tvrdily pověsti z loňského podzimu). Wozniak dále prohlásil, že tyto potíže již byly vyřešeny (údajně díky novému japonskému laku), proto očekává zahájení prodeje v blízké budoucnosti.

Není ovšem jasné, nakolik lze Wozniakovým informacím věřit. (Pochybnosti budí už to, že své zkušenosti odvodil z bílých krytů, jež si sice objednal od oficiálního dodavatele náhradních dílů z Asie, ale jejich pravost je poněkud sporná.)

Wozniak nepochybně stále má určité vazby s Cupertinem (Apple mu pořád vyplácí malou mzdu), ovšem s každodenním děním ve firmě již nic společného nemá a samozřejmě nemůže Apple oficiálně zastupovat. A některá jeho minulá prohlášení o chystaných krocích Applu se ukázala jako značně nepřesná, na druhou stranu přece jenom asi má k vnitřním informacím lepší přístup než většina ostatních.

V Británii se má bílý model prodávat od března

A server Pocket-lint minulé úterý napsal, že podle jeho zdroje se bílý iPhone 4 začne ve Velké Británii prodávat koncem března. Odvolává se na výše zmíněné říjnové oznámení Applu, dotyčný zdroj měl potvrdit, že tomu tak skutečně bude, avšak další kontaktovaní britští mobilní operátoři nic konkrétnějšího nevěděli.

Z obchodního hlediska by ovšem uvedení bílého iPhonu 4 bylo docela výhodným krokem, protože lze předpokládat, že by se stále našlo dost těch, co by si telefon koupili. Apple by tak mohl poněkud zmírnit pravidelný pokles odbytu, jaký vždy nastává v době, kdy se už začíná očekávat příchod nástupnického modelu. To ovšem bude nejdřív v červnu, na což každý čekat nevydrží a dostupnost bílého provedení iPhonu by se mohla stát dodatečnou motivací ke koupi.

iOS 4.3 údajně vyjde 14. února

CDMA varianta iPhonu 4 byla v lednu předváděna s iOS 4.2.5, ale do prodeje tenhle týden pravděpodobně půjde s iOS 4.2.6, uvolněným minulý týden. Tyto verze iOS jsou ovšem určeny pouze pro CDMA iPhone, ale již brzy by se nové verze firmwaru měla dočkat všechna zařízení s iOS.

Minulé úterý vývojáři totiž obdrželi už třetí beta verzi iOS 4.3, a tak se pochopitelně vynořila řada dohadů, kdy dorazí jeho ostrá verze. Z různých náznaků se soudí, že by to mohlo být v polovině února a minulý pátek se objevilo tvrzení, že oním datem bude pondělí 14. února.

Zprávu přinesl server MacStories, uvádí, že podle jeho „spolehlivého zdroje“ iOS 4.3 vyjde 14. února v 10:00 pacifického času.

To je v souladu se zprávou, že AT&T 13. února zprovozní ve své síti funkci osobního WiFi bodu, protože iOS obsahuje její podporu až od verze 4.3 (vlastně již od verze 4.2.5, ale ta je stejně jako verze 4.2.6 určena jen pro CDMA variantu iPhonu 4).

Minulou středu bylo navíc oficiálně představeno zpravodajství The Daily pro iPad, které jako první začne využívat nové možnosti placení předplatného obsahu z aplikací iOS. Prvních 14 dní se ovšem The Daily nabízí zdarma, k placení novým způsobem (kdy se příslušné částky odečtou přímo z účtů uživatelů u iTunes Store) dojde až v týdnu po 14. únoru. A MacStories tvrdí (ve shodě s dalšími zdroji), že iOS 4.3 bude zahrnovat též API rozhraní potřebná právě pro tuhle novou funkci.

Viceprezident Applu Eddy Cue při představování The Daily poznamenal, že Apple brzy vydá další oznámení týkající se nové metody předplatného pro jiné vydavatele, současně s tím by mohla vyjít ostrá verze iOS 4.3.

Zatím však není jasné, jakou formu bude oznámení mít, někteří spekulují o zvláštní mediální akci (na níž by podle některých dohadů mohl Apple také veřejnosti poprvé představit nový iPad druhé generace), ale stejně dobře to může odbýt prostým vydáním tiskové zprávy, za týden bychom už měli být moudřejší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: