Nové informace k fotoaparátu pro iPod touch - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Nové informace k fotoaparátu pro iPod touch

14. září 2009, 00.00 | Steve Jobs sice vysvětlil tisku, proč videokameru nedostal také iPod touch, ale zákulisní zdroje tvrdí, že možnost doplnění fotoaparátu k tomuto iPodu stále existuje, až se vyřeší technické potíže.

Když Apple minulou středu představil nové iPody, mnohým způsobil značně zklamání představenými inovacemi iPodů touch. Ty totiž navzdory všeobecnému očekávání a mnoha různým náznakům nedostaly fotoaparát, zatímco nové iPody nano byly vybaveny videokamerou.

Vyvolalo to značný rozruch a spousty bouřlivých diskusí na Webu (kupříkladu Ars Technica nechala své čtenáře hlasovat, co o tom soudí, více než 60 procentům hlasujících vadí právě nepřítomnost fotoaparátu, na druhém místě skončila chybějící GPS).

Jobs vysvětloval New York Times rozhodnutí ohledně nových iPodů

Rozhořčení mnoha uživatelů si musel všimnout i Apple, takže asi není náhoda, že Jobs poskytl rozhovor novináři prestižního deníku New York Times, v němž tato rozhodnutí vysvětluje. S Jobsem ve středu po jeho vystoupení mluvil David Pogue a to nejdůležitější z Jobsových odpovědí zveřejnil na blogu New York Times zaměřeném na informační technologie.

První otázka se pochopitelně týkala toho, proč miniaturní iPod nano dostal videokameru, zatímco iPod touch nikoli. Jobs zopakoval tvrzení Phila Schillera ze středeční akce, že Apple teď považuje iPod touch hlavně za herní přístroj. A kvůli tomu se ho snaží učinit co nejlevnějším.

Apple původně nevěděl, jak vlastně iPod touch nabízet, zda jako iPhone bez telefonu či kapesní počítač. Ale reakce zákazníků nakonec ukázaly, že ho začínají pokládat za herní přístroj. A tak ho tak počali propagovat a uchytilo se to.

Nyní Apple vidí iPod touch jako nejlevnější možnost vstupu do App Store, proto se soustředili na snížení ceny až na 199 USD a nebylo třeba přidávat nové prvky. Apple totiž chce cenu snížit natolik, aby si iPod touch mohl dovolit každý. (A protože se v případě nejlevnějšího modelu pravděpodobně jedná o nezměněný iPod touch druhé generace, zachová si Apple i tak dostatečně vysokou marži.)

Pogue se dále zeptal, proč iPod nano umí nahrávat video, ale nepořizuje statické snímky.To má podle Jobse technický důvod, snímače pro nahrávání videa jsou dnes extrémně tenké, takže se vejdou i do tenoučkého iPodu nano.

Avšak snímače s dostatečným rozlišením pro statické fotografie, zvlášť ty podporující automatické zaostřování (jako snímač v iPhonu), jsou příliš silné, než aby se vešly do přehrávače o tloušťce 6 milimetrů. (Tomu se dá celkem věřit a zjevně to znamená, že maximální fyzické rozlišení použitého snímače nebude příliš valné, nejspíš to bude jen 640 x 480 pixelů.)

Následující otázka se týkala Jobsova názoru na elektronické čtečky (před několika lety vyjádřil pochybnost o jejich praktické použitelnosti). Odpověď zněla, že specializovaná zařízení tu budou vždy a mohou mít určité výhody v tom, že dělají pouze jednu věc, ale podle Jobse nakonec zvítězí univerzální přístroj, protože lidé prostě nechtějí platit za specializovaná zařízení. Apple nevidí elektronické knihy jako nějak velký trh, Jobs poukázal na to, že Amazon neprozrazuje, kolik vlastně prodává čteček Kindle.

Pogue se poté dotázal, jestli se Jobsova několikaměsíční nepřítomnost projeví zpožděným uváděním nových produktů, na což se mu dostalo odpovědi, že existuje několik věcí, jejichž doladění teď Jobs věnuje hodně pozornosti a naznačil, že chystají nějaké opravdu dobré věci. Tyto pythické náznaky (pravděpodobně vypuštěné záměrně) pochopitelně vyvolaly spoustu spekulací, co by to tak asi mohlo být (k hlavním favoritům patří pověstmi tolik oblíbený tablet).

A nakonec se Pogue přirozeně zeptal na to, jak se Jobs cítí. Ten na to řekl, že zřejmě bude muset přibrat nějakých 15 kilo, ale jinak se cítí opravdu dobře, hodně jí, pojídá spoustu zmrzliny, dodal s pousmáním.

Podle zasvěcenců iPod touch může fotoaparát dostat později

Je pochopitelné, že se Jobs snaží rozhodnutí ohledně nových iPodů obhájit, avšak podle zákulisních zdrojů (jejichž věrohodnost však nelze ověřit), byly příčiny poněkud jiné (ostatně cena modulu fotoaparátu v iPhonu 3GS se odhaduje na zhruba 10 USD, takže přinejmenším v nových vyšších modelech iPodů touch by se až tolik neprojevila a bez fotoaparátu mohl zůstat jen nejlevnější 8GB model).

AppleInsider píše, že podle zasvěcenců počáteční plány pro nový iPod touch skutečně počítaly s fotoaparátem podobným tomu v iPhonu. Specifikace byly nastaveny už před nějakým časem a byly provedeny i potřebné výrobní přípravy.

Apple totiž udržuje početný tým pro analýzu nákladů, který spolupracuje jak se zavedenými dodavateli, tak s novými nadějnými potenciálními výrobními partnery na rozborech výrobních nákladů mnoho měsíců (a někdy snad i několik roků) před zahájením vlastní výroby.

Když se tato hodnocení dopracují, včetně předběžných seznamů použitých komponent, předkládají se ke schválení asi dvěma desítkám členů nejvyššího vedení Applu.

V případě nových iPodů touch bylo jejich vybavení fotoaparátem schváleno již loni. Jenže během letošního roku se začaly hromadit problémy s použitým snímačem, pověsti o tom však pronikly na veřejnost až pár dní před středeční akcí.

Tyhle potíže (způsobené dodavatelem snímače) se stále nedařilo řešit, po několika neúspěšných pokusech o nápravu asi před měsícem padlo rozhodnutí fotoaparáty z iPodů touch úplně odstranit, tvrdí další zasvěcenci (ale podle jiných zdrojů k tomuto rozhodnutí mělo dojít až v posledních hodinách).

To by vysvětlovalo, proč se v San Franciscu Apple o novinkách pro iPod touch příliš nešířil (většina připravených prezentačních materiálů nejspíš byla nepoužitelná).

Přesto však údajně Apple stále hodlá iPody touch vybavit fotoaparátem (schopným nahrávat také video) co nejdříve, jakmile se vyřeší zmíněné potíže. Podle dalšího zdroje AppleInsideru by k tomu mělo bez ohlášení dojít u nových 32GB a 64GB modelů, aniž by se změnila jejich cena.

Pochopitelně nevíme, nakolik tomu lze věřit, ovšem jestli zákazníci začnou očekávat, že k takové inovaci dojde, asi to prodejům nových iPodů touch příliš neprospěje. Bude zajímavé sledovat, jak se tohle vyvine dále, pověstí na toto téma nepochybně bude nyní přibývat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zajímací

Autor: Vítězslav Válka Muž

Založeno: 16.09.2009, 09:21
Odpovědí: 0

Někde už jsem o tom četl. Každopádně se Apple snaží prosadit tím, že ladí své produkty na konkrétní persóny, což je vrchol použitelnosti :-) Nebo spíš její nástavba...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: