První dojmy z MacExpa 2001 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

První dojmy z MacExpa 2001

23. listopadu 2001, 00.00 | Jaké to je na největší a nejvýznamnější evropské apple akci letošního roku? Jak obstálo pražské Expo ve srovnání s Londýnem? To vše v naší exkluzivní reportáži.

Londýnské MacExpo pro nás bylo ještě předevčírem velkou neznámou. Jde sice o akci s dlouholetou tradicí, nicméně až do letošního roku její význam nepřekročil hranice Velké Británie. Pořadatelé nám potvrdili, že v posledních letech se britská macovská komunita výrazně zmenšila a podle jejich popisu například loňský ročník nebyl o mnoho větší než naše pražské AppleExpo. To všechno je však už minulost, protože po zrušení pařížského Expa se stala londýnská akce evropskou jedničkou. Tomu odpovídala podpora ze strany Applu a pochopitelně i zájem vystavovatelů a návštěvníků.

Business Design Center
Volba místa konání byla nanejvýš dobrá. Zřejmě poměrně stará budova haly je aktuálně významně přestavěna a doslova dýchá moderním pojetím. Navíc jde o místo, ve kterém běžně sídlí různé designerské a kreativní společnosti, takže i bez Expa je centrem nejrůznějších lidí pohybujících se kolem moderního designu. A do tohoto prostředí je zasazen samotný veletrh, jehož plocha je rozdělena do několika navzájem propojených podlaží a teras. Celkovou využitou plochu je možné přirovnat například dvou křídlům Průmyslového paláce na Pražském výstavišti. Na české poměry jsou expozice poměrně malé a i uličky mezi stánky jsou pro středoevropana nečekaně úzké. Výsledkem byly první den velmi pomalu se pohybující davy návštěvníků vyplňující většinu prostoru. Přesto ve srovnání například s Invexem je atmosféra neuvěřitelně příjemná.

Expozice
Přístup vystavovatelů se dá rozdělit do tří hlavních proudů. Prvním jsou klasické expozice demonstrující několik konkrétních produktů či význam dané společnosti v oboru. Ve srovnání s většinou podobných akcí jsou však expozice mnohem decentnější a účelnější než bývá zvykem. V podstatě jediným pompézním stánkem je samotný Apple.
Druhou variantou přístupu jsou stánky přednáškové. Rok od roku je tento typ stánků oblíbenější a na londýnském Expu představují cca 1/3. Například společnost Adobe nemá na svém stánku jediný klasický počítač demující konkrétní produkt. Celý stánek je rozdělen na dvě poloviny a každá z nich obsahuje miniaturní jeviště a hlediště. Na obou souběžně a prakticky nepřetržitě probíhají živé prezentace, které s úspěchem poutají pozornost kolemjdoucích.
Poslední variantou jsou stánky prodejní. Těch je na londýnském Expu například ve srovnání s loňskou Paříží poměrně málo. Přesto si návštěvníci mohou koupit nejen libovolný Apple produkt, ale i řadu periférií. Například iMac se prodává se slevou 100liber a ani si nepřejte vědět, na kolik vychází v přepočtu.

iPod a ti ostatní
Pokud by se na MacExpu mělo udělovat ocenění produkt veletrhu, tak jím bezesporu je nový iPod. Vždyť si také první den odbyl svojí oficiální evropskou premiéru a poprvé byl oficiálně v prodeji. Někteří šťastlivci si jej dokonce koupili již hodinu před slavnostní premiérou, protože dealeři nevydrželi čekat až do 11 hodin. Od toho okamžiku na schodištích či volných plochách posedávali návštěvníci lačně prohrabávající krabici od iPadu. Většina z nich ze svých PowerBooků či iBooků okamžitě odesílala první MP3ky, aby vyzkoušela slibovaný SUPER zvuk.

Hodnocení prvního dne
Zájem o veletrh byl ohromný. Až do odpoledních hodin se před hlavním vchodem tvořily fronty návštěvníků čekajících na registraci. Přímo na ploše bylo chvílemi až nepříjemně nabito, ale Londýňanům to viditelně nevadilo. Jsou zvyklí ze svého metra na ledacos.
Zatím nemáme k dispozici žádná oficiální čísla o počtu návštěvníků, ale odhadem jich za první den prošlo Expem kolem 5 až 7000. A podle několika rozhovorů s návštěvníky byla většina velmi spokojená. Kéž bychom se v našem regionu dočkali podobné akce. Do Londýna je to přeci jen kus cesty a Čecha jsme zatím žádného nepotkali.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: