iPod - poprvé na vlastní uši - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

iPod - poprvé na vlastní uši

23. listopadu 2001, 00.00 | Na MacExpo jsme měli poprvé šanci se podívat na iPod na živo. Jaký je, jak se nám líbí?

Na londýnském MacExpo se odehrálo ve čtvrtek v 11 hodin evropské uvedení iPodu – nového MP3 přehrávače od Applu. Ve velmi krátkém proslovu jeden bezejmenný pracovník Applu představil iPod a oznámil, že právě od teď si uživatelé můžou u několika obchodníků na ploše veletrhu koupit iPod za cenu 349 liber (v praxi bylo možné iPod získat už do rána). Mnoho návštěvníků možnosti nákupu na místě využilo, a tak jsme mohli v průběhu celého dne vidět šťastné nové majitele poposedávat po volných plochách, jak si hrají s novým iPodem. Typický obrázek byl majitel sedící s notebookem (PowerBook G4 nebo iBook) na kolenou a nepřítomným výrazem ve tváři.

Návštěvníci také využívali možnost si iPod pouze vyzkoušet na stánku Applu - asi nikdo nemohl odolat a aspoň na chvíli si musel pohrát s tou malou pěknou krabičkou. iPod je na MacExpu prostě středem pozornosti jak návštěvníků, tak novinářů z nejrůznějších médií.

Na vlastní uši

Design iPodu je příjemný a z hlediska ovládání a používání účelný - přední bílá strana s displejem a ovládacími tlačítky je hladká a lesklá, stejně tak zadní kovový chromovaný základ s logem. Bohužel, z toho vyplývá, že iPod bude náchylný k poškrábání, o trvalém „umatlání“ od prstů nemluvě. Na kousku, který jsme měli k dispozici, byly vidět již první škrábance na kovové části. Apple však nedodává žádný obal, ve kterém by bylo možné iPod nosit například na opasku, což sice otevírá trh výrobcům dalších příslušenství, ale uživatele to zbytečně frustruje. K tomu se v místních „polních“ podmínkách zařízení špatně fotilo, silný lesk dělal potíže při ostření.

Pokud se vám dostane iPod do rukou, skoro hned budete vědět, jak ho používat – ovládání je jednoduché a hodně intuitivní. Velký displej vypadá velmi dobře a pomáhá snadné navigaci. Podsvícení je negativní bílo-modré, díky tomu bude ve tmě vše perfektně čitelné. Z tohoto hlediska je iPod rozhodně velmi dobrý.

Nejdůležitější částí ovládání je velké otáčecí kolečko a středové potvrzovací tlačítko – kolečkem se pohybujete v menu a ovládáte hlasitost. Pokud se obáváte například listování v dlouhém seznamu skladeb, s kolečkem je otázka chvilky se dostat na konec seznamu i několika set skladeb – písmenka v tom okamžiku po obrazovce doslova letí. Po vybrání konkrétní skladby je cítit, jak iPod v ruce „zaškrundá“ (velmi potichu) a začne hrát – disk je většinu času zastavený a roztáčí se pouze v okamžiku, kdy je potřeba do paměti nahrát skladbu.

Přímo na místě jsme iPod mohli vyzkoušet pouze s uzavřenými sluchátky od Bose, „špunty“, které dodává přímo Apple nebylo povolené používat z hygienických důvodů – na výstavě se přeci jen u každého kusu iPodu vystřídá mnoho uživatelů. Za tu chvíli nebylo možné kvalitu zvuku posoudit, těšíme se na možnost praktického vyzkoušení.

První dojmy z iPodu jsou velmi pozitivní – splňuje vše, co se od něj dalo podle dostupných informací očekávat, je maličký, vypadá skvěle a dobře se ovládá. FireWire port je pro přenos velkého množství dat skvělý, právě testujeme MP3 přehrávač s USB připojením, což je malá tragédie, v tomto směru se Applu nelze divit, že FireWire tak tlačí.

Poslední novinka Applu je u návštěvníků poměrně populární – kolem stánku s iPody je stále plno. Uvidíme, jak si iPod povede prodejně a zda se stane prodejním předvánočním hitem – u nás mu tomu ale asi cena 17 600 Kč bez DPH a omezení pouze na Macovskou platformu asi nepomůže.

Více fotografií z MacExpa si můžete prohlédnout v naší galerii, krátké videosekvence, zachycující iPod a dění na výstavní ploše naleznete v samostatném článku.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: