Novinky z MacExpa - 1. část - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Novinky z MacExpa - 1. část

26. listopadu 2001, 00.00 | Jaké další zajímavé produkty byly k vidění na londýnském MacExpu? První dávka hardwarových i softwarových novinek je tu dnes pro vás.

Na MacExpo jsme viděli několik hardwarových i softwarových novinek, které postupně krátce představíme – k zajímavým produktům se určitě vrátíme v podrobnějších článcích a recenzích.

Apple a spol.

U velkých firem jsme našli především již ohlášené novinky, žádné překvapení se nekonalo. Apple prezentoval všechny novinky a produkty - o iPodu jsme toho napsali již poměrně hodně, stejně tak o iTunes 2 jsme již podrobně informovali, na recenzi iDVD 2 se můžete těšit v blízké budoucnosti. Chystáme také bližší pohled na nové modely přenosných počítačů. U Adobe byly pouze prezentační „kina“, ve kterých se opakovaly prezentace již uvedených nebo ohlášených produktů, další očekávané produkty tedy k vidění nebyly. Microsoft ve svém kině předváděl nový Office v. X, který je již v USA v distribuci. Quark na MacExpo chyběl, pravděpodobně nechtěli odpovídat na dvě časté otázky „Kdy bude Quark 5“ a „Kdy bude verze pro OS X“, na které nejsou zatím stále přesné odpovědi.

Formac Gallery 1740

Formac, známý výrobce monitorů a periferií (FireWire mechaniky, disky a další) uvedl svůj první LCD monitor, Gallery 1740. Monitor v barevném provedení odpovídajícím Macům G4 má úhlopříčku 17“ a rozlišení 1280 x 1024 bodů, používá aktivní TFT technologii. Obnovovací rychlost je podle výrobce 25 ms, což je dobrá hodnota, monitor by měl být dobře použitelný i například pro práci s videem. První LCD monitor od Formacu získal na výstavě jednu z cen „Best of the show“ od redakce britského MacWorldu. Monitor se dodává ve dvou provedeních, s DVI konektorem a s ADC konektorem, používaným Applem u PowerMaců. České ceny zatím nejsou dostupné, pro ilustraci, DVI verze stojí 619 liber, za Macovskou verzi s ADC konektorem zaplatíte 649 liber – ceny jsou bez DPH.

ShuttlePRO

Zajímavou periferií přímo určenou pro uživatele, pracující s videem, obrazem a dalšími časově závislými médii, je ShuttlePRO od britské společnosti Countour Design. Dominantní částí je otočné kolečko, zažité pod názvem „shuttle“, které slouží ke snadnému posunu v čase vpřed a vzad – například krokově po jednotlivých snímcích, nebo rychloposuvem. Dále je k dispozici celkem 13 kláves (9 před kolečkem, snadno dostupných prsty, 4 pod dlaní), kterým lze přiřadit v podstatě libovolnou funkci. Všechny parametry lze snadno konfigurovat v ovládacím panelu. Pro profesionály pracující například ve FinalCut Pro to může být velmi zajímavý a užitečný pomocník, díky kterému si doplní funkci, dostupnou pouze na střihacích pultech. Doporučená cena ShuttlePRO je 125 USD.

iView Media Pro

Další ostrovní firma, iView Multimedia, je výrobcem zajímavého nástroje pro práci s obrazovými daty – iView Media Pro. Tento prohlížeč a katalogizér dat patří momentálně mezi špičku v podobných programech na Macu – jak díky své rychlosti, tak díky schopnostem. Seznam podporovaných formátů je poměrně zajímavý, nekončí u možností QuickTime, jak je tomu obvykle u čistě prohlížecích programů, ale nabízí i velmi zajímavé možnosti, jako je zobrazení souborů ve formátu EPS, Quark, Freehand, PageMaker či InDesign, čímž jasně potvrzuje svou aspiraci neomezovat se pouze na prohlížení obrázků, ale nabízet pokročilé možnosti katalogizace dat. Zajímavá je také podpora pro RAW formáty některých výrobců digitálních fotoaparátů. Program je určený pro Mac OS i Mac OS X, právě nyní se objevuje nová verze 1.3, která obsahuje mnoho vylepšení.

Freeway

Poslední novinkou z Velké Británie je WYSIWYG HTML-editor Freeway od firmy SoftPress, u kterého byla ohlášená verze 3.5 s podporou pro Mac OS X. Program je jednoznačně zaměřený jako klasický program pro sazbu, s podobným ovládáním a logikou. Tomu se také snaží přizpůsobit funkce programu, lze tedy importovat například soubor z Illustratoru, program poté provede inteligentní export do webového formátu. Také lze převádět standardní text do grafiky – například při použití neobvyklého fontu. Program podporuje CSS a mnoho dalších obvyklých funkcí, například populární roll-over efekty a podobně. Verze 3.5 by se měla objevit v nejbližší době, jsme zvědaví na porovnání s ostatními WYSIWYG editory – každopádně, bude se podle všeho jednat o první program tohoto druhu pro Mac OS X.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: