Novinky z MacExpa - 2. část - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Novinky z MacExpa - 2. část

28. listopadu 2001, 00.00 | Přinášíme vám další porci informací o nových a zajímavých produktech, které byly k vidění na MacExpo - nejmenší FireWire disk, ISDN adaptér a také elektronická písařka ve vašem Macu.

Přinášíme vám bližší informace o některých dalších nových a zajímavých produktech, které jsme byly k vidění na veletrhu Mac Expo 2001.

FireFly

FireFly je jméno nejmenšího kapesního přenosného pevného disku připojovaného prostřednictvím FireWire rozhraní. Tento pevný disk o půdorysu zhruba kreditní karty a váze necelých 150 g poskytuje kapacitu 5 GB. Je vybavený diskem o velikosti 1,8“ podobně, jako MP3 přehrávač iPod od Applu. Jednou z výhod elegantního stříbrného pevného disku je napájení prostřednictvím FireWire sběrnice, díky čemuž ho uživatel může užívat opravdu mobilně bez omezení. Přenosová rychlost disku je 12 MB/sec, což je více než dostačující pro všechna obvyklá požití, včetně práce s digitálním videem.


FireFly je uprostřed, vpravo pro porovnání vypalovačka

FireFly je produktem společnosti SmartDisc, která před časem koupila firmu VST, známou díky nejrůznějším periferiím (FireWire disky, CD-RW, příslušenství pro PowerBooky a pod.). Disk bude na trhu před koncem roku, prozatím pouze v kapacitě 5 GB, v ceně zhruba 250 liber. Mimochodem, původně oznámená cena byla 299 liber, ovšem podle všeho díky tomu, že iPod, MP3 přehrávač Applu, se prodává za 350 liber a nabízí kromě shodné kapacity také „přidanou hodnotu“ v podobě kvalitního MP3 přehrávače, musel asi výrobce snížit cenu, aby obstál na trhu.

WebShuttle II

Německá společnost Hermstedt, známá především díky svým produktům pro ISDN, na MacExpo představila ISDN adaptér, připojovaný k USB portu, nazvaný WebShuttle II. Adaptér je svými malými rozměry a nízkou váhou ideálním doplňkem především pro mobilní uživatele, také díky napájení z počítače prostřednictvím USB sběrnice – výrobcem je udávaná poměrně nízká spotřeba, takže by snad neměl baterie notebooku „vysát“. WebShuttle II podporuje připojení pomocí obou B kanálů běžné ISDN linky, tedy v praxi maximální rychlostí 128 kB/s, přičemž podporuje inteligentní správu využití této linky – zapojí se pouze v okamžiku, kdy je skutečně potřeba, například při přenosu souborů a podobně. Adaptér také dokáže uvolnit druhý kanál pro příchozí nebo odchozí hovor. Kromě běžného připojování WebShutlle podporuje i odesílání a příjem faxů. Zařízení se dodává s ovladači pro Mac i PC, na Macu je v daný okamžik podporovaný Mac OS 8.5 a novější, na ovladačích pro Mac OS X se pracuje. Cena je 199 DM.

IBM ViaVoice for Mac OS X

Předchůdce této aplikace, určený pro Mac OS, je již více než rok na trhu, nyní se k uživatelům dostává i verze určená pro Mac OS X. ViaVoice je program pro diktování textu – vaše počítačová písařka, která se řádově vzdaluje rozpoznávání hlasových příkazů, které standardně podporuje Mac. Pokud si říkáte „to je fajn“, tak vás musíme zklamat – takto komplikovaný program, pracující na slovníkovém základu, musí být speciálně naučený pro konkrétní jazyk, dokonce pro konkrétní „verzi“ jazyka – proto například existuje zvláštní verze pro britskou angličtinu, která respektuje, to jak se používá angličtina na ostrovech. Čeština bohužel mezi podporované jazyky nepatří - nás by určitě potěšila alespoň česká verze text-to-speech.

Program obecně má velmi jednoduchou obsluhu, uživatel prostě do mikrofonu (USB provedení, dodávaný s programem) diktuje svůj text v libovolné textové aplikaci a vidí, jak jeho slova program překládá do psané podoby. V případě použití zabudovaného textového editoru lze bez problémů text dále editovat a formátovat rovněž pomocí hlasových povelů. Program má rozsáhlou databázi slov a je schopen se naučit dalších 64 000 slov, umí se také přizpůsobit vašemu přízvuku. Kromě toho lze prostřednictvím hlasových příkazů ovládat i celý počítač a jeho aplikace.

Verze pro Mac OS 9 je nabízena kromě obou verzí angličtiny také pro němčinu, francouzštinu a japonštinu, verze pro OS X asi budou následovat. Mac OS X verze se v USA prodává za 171 USD, cena pro UK verzi je 99 liber.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: