Apple Expo 2003 a hardwarové novinky - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Apple Expo 2003 a hardwarové novinky

23. září 2003, 00.00 | Samozřejmě že nejsledovanějšími hardwarovými novinkami letošního Apple Expa byly všechny nové produkty Apple, zajímavé produkty jsme však nalezli i u dalších výrobců. Nejednalo se o tak převratné novinky, ale rozhodně rozšíří nabídku a především možnosti využití pro řadu uživatelů.

Samozřejmě že nejsledovanějšími hardwarovými novinkami letošního Apple Expa byly všechny nové PowerBooky a také nová bezdrátová klávesnice a myš, zajímavé produkty jsme nalezli i u dalších výrobců. Nejednalo se o tak převratné novinky, ale rozhodně rozšíří nabídku a především možnosti využití pro řadu uživatelů.

Dr. Bott

Poměrně dlouhá byla zastávka na stánku německé firmy Dr. Bott. Tato společnost, která má svá zastoupení v USA a ve Francii a jejíž produkty u nás distribuuje firma Quentin, se zabývá jak distribucí mnoha set produktů řady výrobců, tak vlastním vývojem. Letos v lednu například ohlásili zároveň s uvedením nových produktů AirPort Extreme externí směrovou a všesměrovou anténu vlastní produkce, vyrábí přepínače pro připojení více počítačů k jednomu ADC displeji či speciální kufříky pro přenosné počítače od Apple (modifikované kufříky Samsonite).

Mezi pozitivní novinky patří povolení pro provoz směrové antény s dosahem 150 m pro AirPort Extreme (připojuje se k vyšší verzi základnové stanice, která má konektor pro externí anténu) v rámci EU. Zatímco se všesměrovou anténou problém nebyl, se směrovou ano, díky přísnějším restrikcím příslušných regulačních úřadů v Evropě. Díky snížení vyzářeného výkonu se anténa dostala do hodnot, které jsou povolené, aniž by došlo k výraznějšímu snížení vosahu, a tak se již může používat v rámci EU, což znamená, že by se měla dát používat po vstupu ČR do EU bez problémů také u nás.

Novinkou z vlastního vývoje firmy Dr. Bott je převodník VGA-ADC. Primárně byl navržen pro připojení ADC displeje k 12" PowerBooku G4 (který nyní nově dostal DVI výstup), obecně ho lze použít pro připojení displeje Apple k libovolnému počítači s VGA výstupem. Převodník v sobě kombinuje vstup pro signál VGA (a má také zároveň výstup, takže je průchozí), USB a napájení - výstupem je klasický konektor ADC, pro připojení libovolného displeje, který PowerBook zvládne. V praxi jsme se mohli podívat, jak vypadal výstup na 20" LCD - obraz nám připadal poměrně dobrý, podle vývojářů je ještě potřeba zapracovat na ostrosti. Obraz však byl rozhodně bez problémů. Jelikož se jednalo o první prototyp, zatím není jasné, kdy se začne převodník prodávat, dá se předpokládat, že na přelomu roku či začátku příštího roku.

Kromě toho byl k vidění čtyřnásobný přepínač pro ADC, umožňující připojení až čtyř počítačů k jednomu monitoru s konektorem ADC a k jedné klávesnici a myši. Dr. Bott tento přepínač předváděl již v lednu v San Franciscu, ovšem nyní se již dostal prakticky do výroby.

Novým produktem, který jsme viděli na Apple Expo poprvé, byla televizní karta Televio od německé firmy Meilenstein. Jedná se o standardní PCI kartu (zatím nekompatibilní s novými PowerMacy G5), která slouží pro sledování televize a nahrávání TV signálu, kromě toho lze přes tuto kartu také poslouchat rádio (FM) a k dispozici je dálkové ovládání, které není omezené na využití s touto kartou. Proti jiným podobným zařízením na USB je zřejmá výhoda - signál se zpracovává až v počítači, není tedy nutné provádět kompresi do MPEG1, aby se obraz "protáhl" pomalým USB, a lze tedy zobrazovat a nahrávat signál v plné kvalitě. Výrobce by měl podporovat i naši zvukovou PAL normu, takže by produkt měl být bez problémů funkční i u nás - doufáme, že se k nám brzy dostane na recenzi. Cena v Německu je 149 Euro.

Automaticky následoval dotaz na televizní výstup - podle slov majitele firmy, pana Botta (po kterém se společnost jmenuje), se uvažuje o řešení pro uživatele grafických karet ATI, které by využívalo možností těchto karet (Nvidia to takto "neumi") - po připojení na konektor ADC na kartě by došlo k rozdělení na signál pro TV a samostatný ADC konektor. Doufejme, že se tento produkt dočká praktické realizace.

Samostatnou skupinou příslušenství jsou doplňky pro iPod. Dr. Bott nabízí například řadu různých obalů pro iPody, od minimalistických až po velmi bohatě vybavené, určené například pro sportovní vyžití - recenzi jednoho z těchto obalů od firmy Marware pro vás připravujeme. Zajímavými doplňky jsou reprosoustavy, jak stolní, tak spíše "cestovní", v podobě elegantní bílé kabelky (k dispozici jsou dvě odlišné verze). Zvukový výkon samozřejmě není nijak závratný, reproduktory jsou napájené z iPodu, ovšem o "kabelku" je prý poměrně zájem, především v USA, Francii a Itálii (naproti tomu německé zákaznice jsou spíše konzervativní :).

Místy jsme se až pobavili u nabídky japonských společností, jejichž produkty Mr. Bott také distribuuje - počínaje semišovými obaly na LCD displeje, ať už samostatně stojící, nebo na iMacu, přes různobarevné nalepovací podložky pro zápěstí na přenosné počítače, až po vyložené raritky. Například korkovou podložku pod iMaca, s kroužky pro umístění reproduktorů (Japonci podle všeho "ulétají" na přírodních materiálech, protože z korku bylo k dispozici kde co), či speciální sadu, které umožní nahradit zelené LED diodky v klávesnici za modré - v balení jsou 4 LED diody (pro CapsLock, NumLock, ScrollLock) a sada příslušného nářadí. K dispozici také je řada náhradních (horních) krytů na přenosné počítače - počínaje titanovými PowerBooky v originální barvě a konče nejrůznějšími kreacemi pro iBooky.

Návštěva na stánku Dr. Botta byla rozhodně zajímavá, nejen díky novým produktům, které jsou v nabídce. Zajímali jsme se také o to, jak se které národy zajímají o různé produkty - zatímco například němečtí zákazníci nakupují především "účelné" produkty, američané oceňují řadu originálních doplňků z dílen kreativních japonských firem.

New Pebble

Rozšířením možností Maců může pro některé zákazníky být potisk plastických karet. Francouzská společnost Evolis vyrábí tiskárnu New Pebble, nabízející čtyřbarevný sublimační potisk plastikových karet, s možností tisku z Mac OS X 10.2 - tiskárna se pro systém tváří jako standardní tiskárna. K dispozici jsou i modely, podporující práci s daty na magnetických či čipových kartách. Pro potisk je možné použít buď vlastní řešení (například postavené na FileMakeru) nebo použít program, vyvíjený další firmou. Cena potisku jedné karty je 30 eurocentů, cena tiskárny je kolem 2 000 Euro (bez záruky, aktuální cenu se nám nepodařilo najít).

InTouch

Chtěli jste ze svého Maca udělat telefonní záznamník? Tak vězte, že to podle všeho nejde bez dodatečného hardware - a ten nyní začala, spolu s příslušným programem, nabízet italská firma Ovolab. Převodník, který se připojuje k USB, dovoluje využít počítač pro nahrání uvítacího pozdravu a vzkazu od volajícího, přičemž umožňuje vzkaz dále zpracovat a poslat například na email. Kromě toho je při využití funkce identifikace volajícího (dostupná i u nás na pevných linkách Telecomu) možné počítač dálkově ovládat pomocí tónové volby a AppleScriptů s příslušným číslem - počítač tedy lze na dálku restartovat a podobně. Převodník, který na Expo stál 90 Euro a v plné produkci bude stát kolem 120 Euro, umí počítač i probudit, zatím však není vyřešené například souběžné přijímaní faxu a hlasového záznamu (dle typu příchozího hovoru).

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

No spousta věcí, ale...

Autor: Víťa Muž

Založeno: 23.09.2003, 11:18
Odpovědí: 0

...co takhle přinést mnohem více fotografií těch skvělých věciček? Ať je jejich užitek jakýkoliv. :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: No spousta věcí, ale...

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 23.09.2003, 11:33

Autor clanku vice fotek nafotil. Autor je vsak bohuzel blbec a prvni varku fotek ze stanku Dr. Botta uspesne smazal aniz by je prehral do pocitace :(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: No spousta věcí, ale...

Autor: Don Martinello Muž

Založeno: 23.09.2003, 15:31

Stava sa :-).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: No spousta věcí, ale...

Autor: micker Muž

Založeno: 23.09.2003, 16:43

uprimnost se ceni :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: No spousta věcí, ale...

Autor: micker Muž

Založeno: 23.09.2003, 16:44

PS. prima cteni

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: No spousta věcí, ale...

Autor: Víťa Muž

Založeno: 24.09.2003, 11:17

No to zamrzí :-(
Výraz "první várka" znamená, že fotek bude víc, mnohem víc?
To by bylo fajn.

Odpovědět na příspěvek

RE: No spousta věcí, ale...

Autor: Sajdak Muž

Založeno: 23.09.2003, 12:46
Odpovědí: 0

Niekedy ma analog vyhodu, nemozete si zmazat zaber...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: No spousta věcí, ale...

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 23.09.2003, 14:59

...zase ho muzes znicit osvicenim... ;–)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: No spousta věcí, ale...

Autor: Víťa Muž

Založeno: 24.09.2003, 11:15

Ale fotit na už nafoceny film je snadne... :-)

Odpovědět na příspěvek

Zajimave:-)

Autor: Max Muž

Založeno: 23.09.2003, 13:45
Odpovědí: 0

Zdravim:) je to zajimave.. skoda tech fotek.. a nema Dr.Boott nakou
www stranku..? nak tam neni odkaz..

Zatim papa:)

Odpovědět na příspěvek

w w w

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 23.09.2003, 14:24

http://www.drbottkg.de

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: