AppleExpo2003 - Jobse přivítala hala plná do posledního místa - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

AppleExpo2003 - Jobse přivítala hala plná do posledního místa

keynote

17. září 2003, 00.00 | Keynote byla na evropské poměry "našlapaná" novinkami - diváci v zcela zaplněné hale kongresového paláce tedy museli být spokojení. Dočkali jsme se oznámení (byť dlouho očekávaných) nových přenosných počítačů a také nové bezdrátové periferie jsou zajímavým doplňkem.

Steva Jobse, CEO Apple, přivítal v zaplněné hale (sedělo se i na schodech) pařížského kongresového paláce obrovský potlesk. Jobs byl oblečen tradičně, tedy modré džíny a černý rolák, a vzal svou zhruba hodinu a půl dlouhou keynote pěkně "zostra". Bohužel první hodina byla opakováním již známých informací - zdálo se však, že dav se nenudil, reakce však nebyly tak časté jak je tomu u amerického publika, které se raduje takřka z čehokoliv.

Ještě před začátkem keynote bylo možné si všimnout změny - pryč byla náladová hudba 60. let, sálem zněla měkčí elektronická muzika, těsně před začátkem ji vystřídala píseň nedávno zemřelého Johnyho Cashe.

Ačkoliv je Paříž v současné době doslova polepená reklamami na iPod, těm se Steve věnoval jen okrajově, připomenul uvedení nových modelů minulý týden a omluvil se zákazníkům, kteří musí čekat na svého iPoda, neboť Apple prostě nestíhá výrobu.

Poměrně důkladně se Jobs věnoval Power Macům G5 - od procesoru, který si Apple nechal vyrobit od IBM, přes systém, kolem těchto procesorů postavený, až po samotné počítače, uvedené v červnu na WWDC. První potlesk se ozval u konstatování, že nové Macy jsou výrazně tišší než předchozí modely, Power Mac G4. Oproti předchozí době, kdy bylo možné budoucí vývoj maximálně věštit z karet, nyní Apple slibuje, že příští léto bude už na 3 GHz - doufejme, že na IBM bude dlouhodobě větší spolehnutí než na Motorolu.

Další část keynote byla věnovaná Pantheru - Jobs opět zdůraznil, že je největším dodavatelem UNIXového operačního systému na světě. Postupně se věnoval řadě z více než 150 novinek v Pantheru, jako je nové rozhraní Finderu (přechod k trochu rozlišnému způsobu práce Apple vysvětluje jako zaměření na uživatele, nikoliv na počítač, jak tomu bylo doposud), jednou ze zajímavých "blbinek" je integrace panelu pro nastavení pozadí plochy s iPhoto - je tedy možné si snadno vybrat libovolnou fotku z alba v iPhoto. Velký ohlas si vysloužilo předvedení rychlého hledání v novém Finderu.

Rovněž další nové funkce, jako je Exposé, dovolující snadný a především rychlý přístup k jednotlivým otevřeným oknům a ploše, či Fast User Switching pro rychlé přepínání aktivních uživatelů, vyvolaly v publiku ohlas. Steve Jobs je však podle všeho nejvíce nadšený z iChat AV, klienta pro instant messaging, umožňujícího kromě textové komunikace také komunikaci hlasovou nebo videokonferenci. Betaverze iChat AV byla uvedená v červnu na WWDC a od té doby si ji nahrálo půl milionu uživatelů.

Diváky však určitě zklamalo, že Jobs neohlásil kdy přesně se Panther dostane do prodeje - zatím stále zůstává v platnosti "do konce roku". Nebyla ohlášená ani žádná "ochrana", tedy například levnější upgrade na počítače zakoupené v současné době a vybavené ještě Mac OS X 10.2.x - uživatele tak čeká záhy další výdaj na plnou verzi Panthera, což je 129 USD, resp. 149 Euro. V současné době je vývojářům dostupná verze 7B68, která stále obsahuje chyby a nedá se tedy označit za kandidáta na finální verzi. Panther Preview, které je k vidění na stánku Apple, je verze 7B66.

Potom se Jobs zmínil, že by rád mluvil ještě o jedné věci - přenosných počítačích (vzrušený šum v sále). Apple již v lednu označil tento rok za rok přenosných počítačů, a prodejní výsledky to podle Jobse jasné potvrzují - v posledním čtvrtletí byl podíl přenosných počítačů 42%. Šťourové mohou namítnout, že je to následek špatných prodejů stolních Power Maců G4, které se propadly na své naprosté dno, takže podíl notebooků zákonitě naroste.

Každopádně, nejdříve se Jobs zmínil o modelech uvedených letos v lednu, tedy 12" a 17" PowerBooky - zatímco 17" PowerBook je podle Jobse špičkové dílko, které se konkurenci zatím nepodařilo překonat (konkurenční stroje jsou výrazně těžší a větší), 12" PowerBook je nejmenším "kompletní" notebook od Apple. Po "pochválení" obou strojů následovalo to, na co každý čekal - oznámení jejich upgrade na procesory PowerPC G4 1,33 GHz v případě 17" verze a na 1 GHz u 12" modelu. Cena 17" konfigurace klesla na 2999 USD, 12" verze je podle mechaniky za 1599 nebo 1799 USD. O konkrétních technických parametrech podrobně píšeme v samostatném článku.

A co 15" PowerBook G4 Titanium? Byl uveden v lednu 2001 a od té doby postupně vylepšován, byť poslední upgrade přišel v listopadu loňského roku. Podle Jobse se konkurenci stále nepodařilo dohnat již legendární "Titanium". Ovšem teď je potřeba dorovnat řadu a tak je tu nový 15" PowerBook G4, s hliníkovým obalem a designem shodným jako jeho dva bratříčci. Rychlost procesoru je maximálně 1,25 GHz a počítač je možné mít vybavené také podsvětlenou klávesnicí. K dispozici jsou dva modely, lišící se rychlostí procesoru, optickou mechanikou a dalšími drobnostmi, cena je 1999 USD a 2599 USD. Pozitivní zpráva pro zájemce o nové stroje je, že jsou dostupné ihned, tedy nebude nutné čekat i měsíce jako letos v lednu. Podle dotazu u jednoho z prodejců přímo na Apple Expo budou nové stroje v Paříži k dispozici již tento týden.

A na závěr - "One more thing..."! Z tohoto hesla by si Jobs mohl už udělat ochrannou známku, publikum po objevení se titulku začíná nadšeně tleskat a pískat. A tentokrát vyšel náš tip do puntíku: Jobs uvádí novou myš a klávesnici, ovšem využívající bezdrátové spojení pomocí Bluetooth. Myš má v sobě dvě AA baterie a má vydržet v provozu tři měsíce, klávesnice s 4 AA baterkami dokonce 9 měsíců. K tomu provoz až do 10 metrů, zabezpečený 128 bitovým šifrováním a technologií proti rušení, to vše za 69 USD za kus - klávesnice a myš se prodává zvlášť a zatím se nezdá že by se jednalo o standardní součást dodávek. Bezdrátové příslušenství bude k dispozici za dva týdny. Bohužel na stánku Apple na Expu není k vidění.

Keynote byla na evropské poměry "našlapaná" novinkami - diváci v zcela zaplněné hale kongresového paláce tedy museli být spokojení. Dočkali jsme se oznámení (byť dlouho očekávaných) nových přenosných počítačů a také nové bezdrátové periferie jsou zajímavým doplňkem. Možná nás trochu zklamal silný důraz na Panthera, aniž by se objevily nové informace a především datum uvedení do prodeje.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: