Apple Expo 2003 křížem krážem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Apple Expo 2003 křížem krážem

19. září 2003, 00.00 | Pozýváme vás na malou virtuální procházku po právě probíhajícím pařížském veletrhu Apple Expo 2003. Zajímavé produkty se zde dají najít jak u velkých korporací, tak u malých firmiček, takže rozhodně je se na co dívat. A u Apple jsme pro vás také vyfotili čerstvě uvedenou klávesnici a myš.

Letošní ročník pařížského Apple Expo 2003 je zatím nejbohatším na novinky - jak jsme již psali, Apple zde uvedl své nové PowerBooky a také Bluetooth klávesnici a myš, což samozřejmě zaručilo neustálý zájem návštěvníků o produkty. Ovšem stánek Apple, který je na ploše bezkonkurenčně největší, je obklopen řadou dalších vystavovatelů, jak lokálních, tak celosvětových produktů.

Apple Expo 2003 je přes svůj význam pro celou Evropu přece jen z výrazné části lokální výstavou a tak je část produktů pro nás nezajímavá - dokumentuje však, jak široká je aktivita francouzských vývojářů a prodejců v porovnání s naší republikou. Využití Maců je možné bez omezení asi ve všech odvětvích - například programům pro zdravotnictví je věnovaná samostatná sekce, stejně tak využití ve školství je silně akcentované.

Pojďme se však trochu projít po výstavní ploše. Hned za vchodem návštěvník může narazit na auta - vozítka Smart (standardní verze i otevřený roadster coupé) ve speciální edici, kterou výrobce vybavil také kitem pro připojení iPoda a samotným iPodem. Toto řešení je nejelegantnější, neboť iPod je připojený přímo do autorádia, nikoliv například přes FM vysílač či audiokazetu. Také držáček pro iPod je integrální součástí vozu.

Hned za autíčky se obvykle táhne fronta čekajících na některou z přednášek... Za tímto lidským štítem je herní oblast - stánky řady producentů a výrobců her, tradičně doprovozené řadou stolů s počítači, na kterých si každý může hry vyzkoušet - kombinace Power Mac G5 a 20 LCD by se asi líbila kde komu. Rodiče s malými potomky určitě potěšil dětský koutek, ale jak je vidět, nejen dítě baví hraní.

Snad v ještě větším měřítku než loni se prezentovaly firmy, nabízející software a hardware pro práci se zvukem a hudbou - od převodníků přes klávesnice, speciální softwarové syntentizéry až po výrobce populárních hudebních programů, jako je Emagic ci Steinberg. Zajímavé je, že i přes pohlcení Emagicu firmou Apple je stánek velmi skromný...

Část, vyhrazenou centrálnímu stánku Apple si asi nenechá utéct nikdo. V již standardním pojetí s centrálním kinem a dlouhými pulty s produkty kolem je možné si prohlédnout jak nové softwarové a hardwarové produkty od Apple, tak programy řady dalších výrobců. Ve středu jsme zde našli také bezdrátové klávesnice a myši, sice jsem si žádnou "praktickou ukázku" neodnesli, ale alespoň jsme je nafotili. Uvidíme jak si myš, která již vyvolala řadu negativních i pozitivních reakcí uživatelů, povede v praktickém testu - při zběžném vyzkoušení jsme se nemohli zbavit dojmu, že trpí podobnou nectností jako většina bezdrátových myší, tedy "poskakuje, místo zcela hladkého chodu. Kromě toho centrálního stánku měl Apple ještě nekolik dalších - například maličký Apple Store se softwarem, či stánek zaměřený na Apple Care a splátkový nákup produktů.

Kolem Apple byla řada dalších velkých firem - někteří z výrobců fotoaparátů (prezentovala se zde řada značek - Canon, Olympus, Pentax a další na stáncích věnovaných nejen fotoaparátům), firmy jako Epson, HP, Microsoft, Adobe či Quark. Zajímavé bylo sledovat "souboj" Adobe vs. Quark - resp. to, jak Quark "hodil ručník do ringu". Zatímco Adobe mělo tradičně výstavní a velmi kreativní stánek, s velkým "kinem" a řadou prezentátorů u počítačů, Quark měl stánek takřka minimalistický, s menší než čtvrtinovou plochou a s minimem návštěvníků. Je s podivem, že se firma, která zde měla výrobnou příležitost prezentovat svůj nový QuarkXPress 6, nezviditelnila více. Adobe to v tomto případě u návštěvníků jednoznačně vyhrávalo.

Samostatnou kapitolkou jsou oborově zaměřená centra - kromě herního a hudebního také kreativní, výukové, vývojářské a pro malé firmy a zdravotnictví. Centra byla většinou doménou menších firem, pro které nebyl zajímavý či únosný velký samostatný stánek. V řadě případů se jednalo o místní výrobce, ať už hardware nebo software, takže nelze než závidět aktivitu například dodavatelům pro školství.

Samozřejmostí také byly prodejní stánky - od poměrně malých až po prodejce CLG, který disponoval druhou největší samostatnou plochou.

Po ploše byly kromě větších stánků roztroušené desítky menších a malých vystavovatelů - někdy se jednalo vyloženě "one man show", stoleček nalepený na stěně místního distributora, jako například u Alladinu či Roxia. Stálo však za to bedlivě procházet mezi stánky a zkoumat, kde se "urodila" jaká novinka - přehled toho nejnovějšího a nejzajímavějšího z hardware i software vám samozřejmě přineseme v příštích dnech.

Apple Expo 2003 je rozhodně vydařená výstava, i na světové parametry - mezi stánky proudí davy lidí a zákazníků, stánky, které mají co nabídnout jsou neustále obsypané, plné jsou kina a prezentační sály, fronty návštěvníků na konference... Pokud patříte mezi nadšené fanoušky Maců, určitě se vyplatí absolvovat Expo (samozřejmě včetně keynote) jako rekreaci z naších malých lokálních poměrů. Samozřejmě, můžete namítnout, že ve světě internetu máte informace na obrazovkách rychleji, než zde najdete příslušný stánek, ale přece jen stále nevymizela potřeba si produkty prohlédnout, nechat předvést, odzkoušet a případně se pobavit s dalšími uživateli a fandy. Doufejme, že se nějaké to Expo, byť v příslušných lokálních rozměrech bude také brzo konat u nás.,

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: