Scripty - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Scripty

11. dubna 2002, 00.00 | Dneškem jsme se dostali ze začátečnické úrovně "terminálových zelenáčů" mezi pokročilé: všechny základy už známe, takže se můžeme začít učit používat skripty.

Dneškem jsme se dostali ze začátečnické úrovně "terminálových zelenáčů" mezi pokročilé: všechny základy už známe, takže se můžeme začít učit používat skripty.

O co vůbec jde? Základní myšlenka je velmi jednoduchá: jestliže nějaké pořadí příkazů (ne nutně jen přímo v shellu, totéž se týká třeba awk nebo sedu) provádíme často, je hloupé, abychom se s nimi pokaždé znovu psali: namísto toho je uložíme do textového souboru nazvaného skript, a ten "spustíme"; unix se už sám postará o to, aby se ve skutečnosti spustil správný program (shell, awk, sed,...) a aby dostal zadané příkazy ke zpracování.

Nejprve pár příkladů

Vůbec nejjednodušší možný skript je jeden jediný řádek, který voláme dost často na to, aby se nám nechtělo jej psát pokaždé znovu (zkušení unixoví borci vědí, že na to je obvykle šikovnější alias, ale o těch si povíme až jindy).

Dejme tomu, že často pakujeme nějaký projekt — u mne to může být třeba aplikace HexEditor — na /tmp pro odeslání e-mailem, tedy bez generovaných souborů a bez složek CVS, a že už nás přestalo bavit pořád vypisovat odpovídající příkazový řádek. Nic jednoduššího: prostě jej přesně tak jak je uložíme do textového souboru, a nastavíme právo 'x' (spouštění):

1 /tmp> cat > test
gnutar czvf /tmp/HexEdit.tar.gz ~/Projects/Applications/HexEditor --exclude build --exclude CVS
^D
2 /tmp> chmod a+x test 
3 /tmp> 

Od té chvíle můžeme test používat přesně stejně, jako jakýkoli jiný program:

4 /tmp> ./test
gnutar: Removing leading `/' from absolute path names in the archive
Users/ocs/Projects/Applications/HexEditor/
...
Users/ocs/Projects/Applications/HexEditor/readme.txt
5 /tmp> 

Je samozřejmé, že můžeme do skriptu napsat řádků libovolně mnoho; jednotlivé řádky se pak budou provádět postupně. Můžeme také využívat všechny finty a triky, které jsme se naučili: takto např. náš triviální skript rozšíříme, aby nám do složky /Backups uložil kopii vytvořeného archivu, v jejímž jméně je navíc zapsán čas a datum archivace:

13 /tmp> cat > test
gnutar czvf /tmp/HexEdit.tar.gz ~/Projects/Applications/HexEditor --exclude build --exclude CVS
cp /tmp/HexEdit.tar.gz "/Backups/HexEdit of `date`.tar.gz"
^D
14 /tmp> 

Tento skript nejprve — stejně jako minulý — zavolá archivaci, a potom výsledek zkopíruje do složky /Backups (a jako součást nového jména použije výstup programu date).

A co dále?

Samozřejmě, skripty toho dokáží mnohem více: můžeme v nich používat proměnné, můžeme dokonce do značné míry programovat (tj. větvit provádění skriptu podle výsledků předchozích akcí, volat příkazy v cyklu, a podobně)... na to na všechno se ale podíváme až v příštích dílech našeho seriálu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: