CAD vs. Mac: Nemetschek, VectorWorks - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

CAD vs. Mac: Nemetschek, VectorWorks

13. března 2008, 09.00 | V předcházejících dílech seriálu CAD vs. Mac jsme se seznámili s CAD produkty pro platformu Apple. Michal Forejt nám zmapoval tuto oblast od produktů nejlevnějších až po ty finančně nejnáročnější a doplnil i doporučení oblasti jejich profesního nasazení.

VectorWorks, RenderWorks
Dodavatel: Nemetschek North America
URL: http://www.nemetschek.net/
Distribuce v ČR: http://www.digitalmedia.cz/
Cena: viz. http://obchod.digitalmedia.cz/eshop/vyrobce.aspx?vyr=NemetschekUS

Na svých zahraničních cestách jsem se setkal s velice zajímavým produktem používaným především v architektonickém školství ve Velké Británii, ve Švýcarsku a v Německu. V dnešním díle si povíme o tomto produktu, který by se dal zjednodušeně charakterizovat jako spojení Adobe Illustratoru s profesionálním CADem, kvalitním renderem a navíc včetně BIM za cenu 1595 USD!

Pro většinu z nás projektantů je důležitá kompatibilita s okolním světem prostřednictvím dwg formátu. Právě v tomto ohledu máme na Macu v prostředí Mac OSX zúžený výběr na MacDraft, TurboCAD, a nebo ArchiCad. Z hlediska ceny i toho, co jednotlivé programy nabízejí, není volba jednoduchá, dva první jmenované navíc neexistují v české verzi - mají problémy s převodem českých textů při konverzi dwg formátu apod. Pokud k výběru vhodného CADu přistupujete svědomitě, chcete se vyhnout případným problémům, doporučuji si před vlastní investicí přečíst ještě tento článek.

ArchiCad je jistě to nejlepší, co platforma Apple pro práci architekta v České republice nabízí. Především díky lokalizaci, podpoře produktu, studentským a učitelským licencím poskytovaným zdarma. Existuje snad i jiná varianta v případě, že vám nevyhovuje „odlišné” uvažování a způsob práce s programem, anebo zkrátka přecházíte z Windows PC a hledáte alternativu vhodnou k profesionální práci za méně peněz?

Americká společnost Nemetschek North America, známá v českém prostředí díky programu pro projektanty Allplan FT - pro WinPC, nabízí již více než 20 let alternativní řešení určené pro malé a střední firmy s názvem VectorWorks (VW).

Modulově koncipovaný systém je vhodný pro nasazení ve stavebnictví, architektuře, plánování s podporou výstupu pro GIS a ve strojírenství, v aktuální verzi 2008. Systém je portován jak pro použití na platformě Win PC, tak na Apple. Pro vizualizaci prostorových modelů slouží volitelná nadstavba RenderWorks - plně integrovaná do prostředí VW, podporuje jak studie oslunění, animaci, VR, tak radiositu, přenositelnost mezi programy SketchUP, Cinema4D a další, kompletní přehled vlastností najdete zde.

Pracovní prostředí programu VW2008 Mac

Vedle americké verze existují a vznikají stále nové lokálními distributory vytvářené verze, např. pro Rakousko, Belgii, Kypr, Francii, Německo, Řecko, Itálii, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Holandsko, Portugalsko a Švýcarsko. V těchto zemích jsou rovněž vytvářeny profesionální nadstavby systému, za zmínku stojí např. interiorcad Cabinet maker od firmy Extragroup pro tvorbu výrobní dokumentace truhlářských prvků a nábytku.

O tom, že je VW mezi architekty oblíbený, svědčí i dlouhý seznam jeho uživatelů a renomovaných firem, ale také například i samostatný záznam ve Wikipedii.

Českému uživateli bude pravděpodobně známější starší program MiniCAD firmy Diehl Graphsoft (později Nemetschek), umožňující na Macu kreslení od jednoduchých schémátek až po komplexní 3D geometrii.

VW je tedy velmi silným produktem s řadou rozšíření a za konkurenční cenu. Jeho nedostatkem je absence lokalizace pro české prostředí, která vede uživatele k omezování použití české diakritiky v názvech souborů, vrstev, tříd atd. VW v poslední verzi však podporuje multilingvální systém, a umožňuje tedy ve výkresech psát česky, import z dwg z CZ Win PC však diakritiku "rozhází". Pro mnohé uživatele Maců to však již dnes jistě nepředstavuje nepřekonatelný oříšek.

Jedna ze starších verzí - VW 7 byla svého času lokalizována olomouckou firmou digitalmedia, která dodnes dodává VW na český trh.

V příštím díle si povíme něco o způsobu práce v prostředí programu VW.

Webové linky:

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

VectorWorks a 20let?

Autor: Jirka Muž

Založeno: 14.03.2008, 08:54
Odpovědí: 0

VectorWorks se jeste pred par lety jmenoval MiniCad od firmy Diehl Graphsoft. Prodaval se u nas i v lokalizovane verzi. Pote, co doslo k prodeji Nemetschku, sel kompletni distribucni pavouk do kytek. Skoda.

Odpovědět na příspěvek

RE: VectorWorks a 20let?

Autor: Jiri Palacky Muž

Založeno: 17.03.2008, 20:24

Připojuji několik zajímavých informací:
U VW verze 7 se dala vyřešit lokalizace elegantně. Ale nynější verze jsou pro lokalizování nevstřícné, verze 2008 sice obsahuje složku s lokalizačními soubory, ale to je jen polovina úspěchu. Dále je spousta věcí řešena pluginy, které již lokalizační tabulky nemají, je třeba lokalizovat přímo zdrojový soubor. A těchto pluginů je možné zdrojově otevřít tak asi jen polovinu. V neposlední řadě je zde (nebo spíše není) ochota Nemetschek NA spoluúčasti na lokalizaci pro ČR.
Závěrem tedy musím potvrdit, že z naší strany (digitalmedia) se lokalizace prozatím nechystá.

Ve zmíněném článku máte plnou pravdu s tím že lokalizace a plná podpora je základem úspěchu u nás, ale toho bez podpory Nemetscheku není možné dosáhnout.

Ještě aktuální kušenost - VW2008 má na Macku i některé funkční problémy - např. pod OSX 10.4.11 nebo 10.5 nedovolí systém uživateli přístup do míst kde je uloženo licenční číslo, čímž není schopen ověřit přítomost donglu a tím zabrání spuštění programu. Uživatel proto musí pracovat pod rootem, kde již má přístup k místu uložení licence a vše je funkční. Tento menší problém se objevuje i na fóru Nemetscheku a hledá se řešení.

Odpovědět na příspěvek

Mac versus Němeček

Autor: Peppe Muž

Založeno: 14.03.2008, 14:57
Odpovědí: 0

Mac versus Němeček = ??!#$~#!!?*&^~

Odpovědět na příspěvek

jedine VectorWorks

Autor: peter Muž

Založeno: 15.03.2008, 22:38
Odpovědí: 0

Vector Works pouzivam uz 3 roky a je to neporovnatelne lepsi soft ako AutoCAD. Pracovat s AutoCADom mi teraz pride ako za trest. Vrelo odporucam kazdemu. Moznosti ktore ponuka su uzasne. Architekti a projektanti by sa mali spamatat a poobzerat sa aj po inych moznostiach nez je AutoCAD.

Odpovědět na příspěvek

RE: jedine VectorWorks

Autor: Richard Muž

Založeno: 12.08.2008, 16:37

Dobrý deň čítal som Váš prispevok na webe ACad, je blbí program, to súhlasím chcel by som si kúpiť program a asi prejsť na mac, lebo mi vadí aj windows aj autocad, vždy niečo nejde niečo treba inštalovať, zaberá to kopec času Vista je posledný klinec do truhly ak sa mám učiť niečo nové tak to bude mac a nie Vista. O čom je Vector Works?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: jedine VectorWorks

Autor: Jiri Palacky Muž

Založeno: 14.08.2008, 16:49

Dobrá otázka, „o čem to je”, pokusím se být stručný. Na Macu jste a budete co se týká Cadu vždy výjimka. Důležité je se zapojit do pracovního prostředí (externisté, spolupracovníci, firma, klient apod.) Proto musíte zůstat kompatibilní a řeknu vám, že s každou byť sebemenší odlišností můžete u lidí dost bojovat.

S VectorWorksem pracuje v ČR cca 20 kanceláří (menších) a možná i více individuí :) Pokud ho zvládnete, budete připraven pracovat v jakékoli firmě (ostatní cady jsou velmi podobné) výhodou bude vaše připravenost např na Nemetschek Allplan FT (velmi rozšířený na WinPC platformě). Vyhovuje mi že se v něm tahají čáry a dost se podobá MicroStationu (ve kterém jsem byl vychován a který nahrazuji na Apple platformě) ale umí i 3D modelování a parametrické buňky 2D a 3D, řezy apod. Dobrý je poměr cena a výkon, ale chybí podpora v ČR, uprade musíte shánět v zahraničí (nebo u českých prodejců s vysokým rabatem, neboť je odběratelů z ČR/SK minimum).

Existují ale i další varianty - TurboCAD je nejlevnější a další super CAD (prodává ho česká firma a chystají i českou verzi pro Mac), podobá se velmi AutoCadu, což vám ale nemusí vyhovovat.

Sázkou na jistotu bude ArchiCAD, který má podporu, poměrně slušnou cenovou politiku, také poměrně vysoké ceny, oproti VW. Kompatibilita s winPC (po stránce češtiny v DWG apod) je asi nejlepší.

Pomohlo?

Odpovědět na příspěvek

RE: jedine VectorWorks

Autor: Pavel Dautovský Muž

Založeno: 08.09.2008, 10:01

Mám vectorworks Spotlight a potřeboval bych s tím jako začátečník pomoct. Nevíte o někom prosím?
Pavel Dautovský

Odpovědět na příspěvek

AutoCad

Autor: cca1 Muž

Založeno: 17.03.2008, 11:44
Odpovědí: 0

Jedine coho sa bojim, je ze mi niekto posle vykres z AutoCadu XYZ a ja ho na Macovi v nicom neotrvorim. Je mozne sa v tomto na Vector Works spolahnut? Prakticky nepoznam nikoho v profesii, kto by pouzival nieco ine ako AutoCad.

Odpovědět na příspěvek

RE: AutoCad

Autor: Jiri Palacky Muž

Založeno: 17.03.2008, 20:48

VW12.5 importuje a exportuje DWG/DXF verzi 2.5, 2.6, 9, 10, 11, 12, 13, LT95, 14, LT98, LT97, 2000, 2000i, 2002, 2004, 2005, 2006. S každou novou verzí VW je rozšířena i nabídka importních formátů. Nemetschek má na poli CAD silnou pozici a tím získáváte i jisou nezanedbatelnou záruku kompatibility (oproti jiným, CAD produktům v našich zeměpisných šířkách téměř neznámých výrobců).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: AutoCad

Autor: Jiri Palacky Muž

Založeno: 17.03.2008, 20:58

Jeste snad jednu poznamku. Pracuji pres deset let s programem Bentley MicroStation pro WinPC a ten již několik let standartně pracuje i DWG soubory bez potřeby konverze formátu do DGN. Nicméně DWG formát je natolik jedinečný a (podobně jako u DOC, nebo PDF) závislý na nastavení při exportu, že otevřená kopie DWG mimo odpovídající verzi AutoCADU se téměř vždy v některých jednotlivostech liší od originálu.

Důležit
je, že je správně převedena kresba včetně zachování souřadnicového systému a rozdělení do vrstev. VW umožňuje import kót jako rozložené prvky (je zachován původní vzhled kót), anebo se zachováním vlastnosti kóta (bude použito defaultní nastavení pro kóty, změní se vzhled). Fonty, tloušťky čar, výplně a další bude pravděpodobně zapotřebí upravit, nicméně pokud používáte DWG k přenosu podkladních informací, je vše v pořádku a standartní.

Odpovědět na příspěvek

Recenze VectorWorks 2008 na Architosh.com

Autor: Jiří Palacký Muž

Založeno: 01.08.2008, 07:52
Odpovědí: 0

Zdravím všechny a připojuji odkaz na recenzi z webu architosh.com, obsahuje i krátké videosnímky obrazovek:

http://www.
architosh.com/features/20
08/reviews/vw2008/index.h
tml

Odpovědět na příspěvek

Vectorworks 2009 studentska verze ke stazeni

Autor: Jiri Palacky Muž

Založeno: 20.01.2009, 21:55
Odpovědí: 0

Zacatkem roku 2009 Nemetschek NA uvolnil studentskou a ucitelskou verzi Vectorworks Designer 2009 vcetne Renderworks volne ke stazeni po registrovani na:

http://student.myv
ectorworks.net/

licenc
e se musi aktivovat pres internet a je platna jeden rok, je rovnez mozne program instalovat na dva pocitace. V systemovych preferencich musi byt English na prvnim miste aby bylo mozne program spustit.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: