CAD vs. Mac: Nemetschek, VectorWorks - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

CAD vs. Mac: Nemetschek, VectorWorks

13. března 2008, 09.00 | V předcházejících dílech seriálu CAD vs. Mac jsme se seznámili s CAD produkty pro platformu Apple. Michal Forejt nám zmapoval tuto oblast od produktů nejlevnějších až po ty finančně nejnáročnější a doplnil i doporučení oblasti jejich profesního nasazení.

VectorWorks, RenderWorks
Dodavatel: Nemetschek North America
URL: http://www.nemetschek.net/
Distribuce v ČR: http://www.digitalmedia.cz/
Cena: viz. http://obchod.digitalmedia.cz/eshop/vyrobce.aspx?vyr=NemetschekUS

Na svých zahraničních cestách jsem se setkal s velice zajímavým produktem používaným především v architektonickém školství ve Velké Británii, ve Švýcarsku a v Německu. V dnešním díle si povíme o tomto produktu, který by se dal zjednodušeně charakterizovat jako spojení Adobe Illustratoru s profesionálním CADem, kvalitním renderem a navíc včetně BIM za cenu 1595 USD!

Pro většinu z nás projektantů je důležitá kompatibilita s okolním světem prostřednictvím dwg formátu. Právě v tomto ohledu máme na Macu v prostředí Mac OSX zúžený výběr na MacDraft, TurboCAD, a nebo ArchiCad. Z hlediska ceny i toho, co jednotlivé programy nabízejí, není volba jednoduchá, dva první jmenované navíc neexistují v české verzi - mají problémy s převodem českých textů při konverzi dwg formátu apod. Pokud k výběru vhodného CADu přistupujete svědomitě, chcete se vyhnout případným problémům, doporučuji si před vlastní investicí přečíst ještě tento článek.

ArchiCad je jistě to nejlepší, co platforma Apple pro práci architekta v České republice nabízí. Především díky lokalizaci, podpoře produktu, studentským a učitelským licencím poskytovaným zdarma. Existuje snad i jiná varianta v případě, že vám nevyhovuje „odlišné” uvažování a způsob práce s programem, anebo zkrátka přecházíte z Windows PC a hledáte alternativu vhodnou k profesionální práci za méně peněz?

Americká společnost Nemetschek North America, známá v českém prostředí díky programu pro projektanty Allplan FT - pro WinPC, nabízí již více než 20 let alternativní řešení určené pro malé a střední firmy s názvem VectorWorks (VW).

Modulově koncipovaný systém je vhodný pro nasazení ve stavebnictví, architektuře, plánování s podporou výstupu pro GIS a ve strojírenství, v aktuální verzi 2008. Systém je portován jak pro použití na platformě Win PC, tak na Apple. Pro vizualizaci prostorových modelů slouží volitelná nadstavba RenderWorks - plně integrovaná do prostředí VW, podporuje jak studie oslunění, animaci, VR, tak radiositu, přenositelnost mezi programy SketchUP, Cinema4D a další, kompletní přehled vlastností najdete zde.

Pracovní prostředí programu VW2008 Mac

Vedle americké verze existují a vznikají stále nové lokálními distributory vytvářené verze, např. pro Rakousko, Belgii, Kypr, Francii, Německo, Řecko, Itálii, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Holandsko, Portugalsko a Švýcarsko. V těchto zemích jsou rovněž vytvářeny profesionální nadstavby systému, za zmínku stojí např. interiorcad Cabinet maker od firmy Extragroup pro tvorbu výrobní dokumentace truhlářských prvků a nábytku.

O tom, že je VW mezi architekty oblíbený, svědčí i dlouhý seznam jeho uživatelů a renomovaných firem, ale také například i samostatný záznam ve Wikipedii.

Českému uživateli bude pravděpodobně známější starší program MiniCAD firmy Diehl Graphsoft (později Nemetschek), umožňující na Macu kreslení od jednoduchých schémátek až po komplexní 3D geometrii.

VW je tedy velmi silným produktem s řadou rozšíření a za konkurenční cenu. Jeho nedostatkem je absence lokalizace pro české prostředí, která vede uživatele k omezování použití české diakritiky v názvech souborů, vrstev, tříd atd. VW v poslední verzi však podporuje multilingvální systém, a umožňuje tedy ve výkresech psát česky, import z dwg z CZ Win PC však diakritiku "rozhází". Pro mnohé uživatele Maců to však již dnes jistě nepředstavuje nepřekonatelný oříšek.

Jedna ze starších verzí - VW 7 byla svého času lokalizována olomouckou firmou digitalmedia, která dodnes dodává VW na český trh.

V příštím díle si povíme něco o způsobu práce v prostředí programu VW.

Webové linky:

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: