CAD vs. Mac: Když stačí dva rozměry - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

CAD vs. Mac: Když stačí dva rozměry

22. února 2006, 00.00 | V dnešním díle seriálu CAD vs. Mac se podíváme na pole 2D CAD aplikací. K představení je připraveno celkem pět programů, kterým se budu stručně věnovat a které mohou představovat řešení pro menší projekty.

CADintosh 5.3.2
Dodavatel: Lemke Software GmbH
URL: http://www.lemkesoft.de/en/cadintosh.htm
Cena: 33 USD

CADintosh je produktem německé firmy Lemke Software GmbH, která má ve svém portfoliu většině čtenářů MujMACa pravděpodobně o mnoho známější GraphicConverter. Co za svých 33 USD dostanete? Na první pohled je práce s programem lehce nepřehledná a zejména nekonzistentní s celkovým ovládáním Mac OS X. Zapomenout lze na běžné klávesové zkratky jako Command-A apod. Program nejspíše nebude příliš vyhovovat kreativním jedincům. Na druhou stranu se v něm mohou najít lidé technicky zdatní a zejména ti, kteří jsou např. z AutoCADu zvyklí zadávat většinu příkazů z klávesnice, protože práce s myší v CADintoshu je vše jiné než pohodlná.

CADintosh si obousměrně poradí s formáty DXF a HPGL. To zcela stačí pro jednoduchou práci, pouze budete muset přesvědčit své kolegy k exportu do DXF místo obvyklejšího DWG. HPGL pak poslouží k exportu pro tisk na plotru.

Verdikt? Neleknout se prvního pohledu a začíst se do manuálu, protože bez něj skutečně nemáte šanci program pochopit a efektivně používat. CADintosh se nehodí pro architekty, ale profesisté (elektro, voda, kanalizace) či statik by jej s přehledem používat mohli. Největší předností je v tomto případě vskutku lidová cena.

Pro zobrazení většího náhledu klikněte na obrázek.

HighDesign 1.6.1 Professional Edition
Dodavatel: ilexsoft
URL: http://www.ilexsoft.com/highdesign/
Cena: 349,95 USD

Po instalaci a spuštění programu HighDesign budete příjemně překvapeni. Objeví se totiž uživatelsky přívětivé prostředí s tím, že ovládání je podobné "velkým" CAD programům a dokonce je v některých ohledech i předčí. Vývojáři evidentně věnovali značné úsilí při dodržování "Aqua user interface guidelines".

Pohyb po projektu je snadný a rychlý a vůbec celé ovládání je velice intuitivní. Troufám si tvrdit, že i nezkušený uživatel se během několika málo hodin bude cítit jako doma. Překvapující je bohužel náročnost na výkon. Na testovaném PB G4 1,5 GHz s 512 MB RAM a OS X 10.4.4 se mi zdálo překreslování pomalejší než bych očekával. Na druhou stranu je program ve vývoji a dá se předpokládat optimalizace.

Zajímavým nástrojem je "Photogrammetry", který má pomocnou funkci při překreslování fasád do vektorových čar na základě fotografie. Otevřete fotografii fasády popř. jiné části domu, několika vertikálními a horizontálními čarami naznačíte perspektivu fotografie a spustíte proces. Jakmile nyní při stisknutí klávesy shift začnete kreslit, máte automaticky nastavený úhel čáry (či jiného prvku) podle dané perspektivy. Byť architekt zpravidla tvoří čelní pohled na fasádu, kdy něco takového není potřeba, jedná se o příjemné ulehčení.

Importovat lze výkresy v DXF, exportovat pak (když pomineme obvyklé PDF, JPEG, PNG, TIFF apod.) opět do DXF a HPGL.

Verdikt? Příjemné a intuitivní ovládání naprosto přizpůsobené zvyklostem práce s Mac OS X. HighDesign je ideální volbou pro architekty pracující na menších projektech. Vytknout lze jedině náročnost na výkon. Perlička na závěr? Verze 1.4.1 je stále dostupná pro OS 9.

Pro zobrazení většího náhledu klikněte na obrázek.

MacDraft 5.5.8
Dodavatel: Microspot Ltd.
URL: http://www.microspot.co.uk/products/macdraft/index.htm
Cena: 309,60 EUR

Po zkušenosti s HighDesignem mohu s uspokojením konstatovat, že MacDraft vašeho Maca příliš zatěžovat nebude. Vyžaduje pouze G3 a 8 MB RAM(!). Ideální program pro slabší stroje. K dispozici je standardní paleta nástrojů a vůbec celé ovládání se nijak nevymyká běžnému průměru. Jen bych vytknul, že ovládání stylem klik-klik, tak typické pro CAD, se chová v MacDraftu poněkud neobvykle. Ale možná někomu jinému by to vyhovovalo. Program je stěží využitelný pro architekturu. Nedokáži si představit, že by v dnešní době někoho bavilo zakreslovat okna či dveře čarami a kružnicemi. Použitelný je tedy spíše pro profesisty a to již kvůli tomu, že vyjma obligátní podpory DXF lze otevírat a ukládat DWG, což obě výše zmíněné aplikace citelně postrádají.

Verdikt? Vyjma trochu nešťastného ovládání (můj subjektivní pocit) lze MacDraft označit jako vhodný pro jednoduché 2D kreslení s tím, že výraznou předností je možnost práce s DWG, kterou předchozí programy absentují. Výhodou jsou také minimální nároky a svižný chod. Je otázkou, zda za to těch více než 300 EUR stojí.

Pro zobrazení většího náhledu klikněte na obrázek.

QCad
Dodavatel: Ribbonsoft
URL:
http://www.ribbonsoft.com/
Cena: 28 USD

QCad je vyvíjen pro MAC OS X, Linux, UNIX a Windows. Tím je také do značné míry dáno jeho GUI, které je v podstatě pro všechny identické. Pokud je uživatel zarytým mekařem, bude mít s ovládáním tohoto programu velký problém. Takřka nic nefunguje tak jak jste zvyklí. Pokud vás to ale neodradí, otevřou se vám brány k vyvážené 2D CAD aplikaci. Co tím myslím? Neumí toho ani málo, ale ani moc. Zkrátka tak akorát. Výkresy QCad ukládá ve formátu DXF. Opět se podobně jako MacDraft hodí spíše pro technické kreslení. Architekta by neuspokojil. Ale pro profesisty umí vše potřebné. Velkým plusem může být také české rozhraní, které je až na drobné výjimky kompletně přeloženo.

Verdikt? Jestliže překousnete uživatelské rozhraní, nestojí vám v cestě k užívání QCadu v zásadě nic. Za směšných 28 USD dostanete poměrně hodně muziky a navíc v češtině.

Pro zobrazení většího náhledu klikněte na obrázek.

PowerCADD 7
Dodavatel: Engineered Software
URL: http://www.engsw.com/
Cena: 995 USD

2D kreslící program PowerCADD je příkladem dobře odvedené práce zejména s ohledem na bohaté možnosti přizpůsobení uživatelského rozhraní. Paletky se k sobě automaticky přichytávají, lze je snadno zapínat či vypínat a dále upravovat. Na rozdíl od jiných aplikací lze snadno přiřadit každému nástroji či položce menu vlastní klávesovou zkratku. Uspokojující je také práce s CAD formáty - k dispozici je DWG, DXF i HPGL.

Aplikace je naprosto vyhovující pro 2D kreslení, pro architekta však opět nedostatečná v její základní podobě. Možností je ovšem přikoupení balíčku WildTools (bundle PowerCADD 7 s WildTools 8 stojí 1.205 USD), kterým se program o míle přiblíží komplexním CAD systémům. Kreslení ve 2D je pak komfortnější a přibudou desítky nových funkcí, z nichž některé částečně simulují práci s třetím rozměrem.

Verdikt? Příjemné a snadno přizpůsobitelné uživatelské rozhraní společně s možností práce se všemi hlavními CAD formáty dělá z PowerCADDu vhodný nástroj pro statika či profesistu. V případě, že zakoupíte ještě WildTools, dostojí aplikace slovu "Power" ve svém názvů na sto procent a o mnoho se přiblíží komfortu práce s high-end CADy.

Pro zobrazení většího náhledu klikněte na obrázek.

Závěrem

Co říci na závěr našeho dvourozměrného výletu? Situace na Macu rozhodně není špatná. Zejména pokud kreslíte vodu, elektro či statiku, je nabídka zcela dostatečná. Pro jednoduché 2D kreslení přece nepotřebujete software v hodnotě mnoha desítek tisíc korun. Osobně bych v takovém případě dal přednost PowerCADDu. Sice je již poměrně drahý, ale s jistotou mohu říci, že s ním lze po přikoupení WildTools profesionálně pracovat. PowerCADD je zdá se nejmocnějším nástrojem. Přesto není jednoznačným vítězem. Pokud máte omezené prostředky a jste architekt pracující na menších projektech, je HighDesign můj soukromý tip. Disponuje totiž ideálním poměrem cena/výkon.

Komunikaci s PC světem vám zajistí (vyjma PowerCADDu) formát DXF. Budete tedy muset přesvědčit své spolupracovníky k exportu do DXF, což pro ně samozřejmě žádná zvláštní práce není, ale budete to muset pokaždé zdůraznit. Pokud vám stačí DWG pouze prohlížet nebo tisknout, doporučuji vyzkoušet free prohlížeč eDrawings. Ten může být užitečný také pro grafiky, kteří nejsou schopni z klienta (projekční kanceláře) dostat nic jiného než právě DWG. Vím, že se čas od času podobné dotazy objevují. eDrawings vám umožní DWG přeuložit do všech hlavních grafických formátů.

Pokud kreslíte menší projekty a nepotřebujete BIM (Building Information Modeling), neváhejte a stáhněte si dema a trial verze výše zmíněných produktů. Je totiž dost dobře možné, že ušetříte hromadu peněz oproti nákupu komplexních a možná až příliš složitých CAD systémů.

A na co se můžete těšit příště? V dalším díle seriálu si představíme ArchiCAD, prvního zástupce komplexních CAD systémů.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: