CAD vs. Mac: ArchiCAD - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

CAD vs. Mac: ArchiCAD

28. února 2006, 00.00 | V dnešním pokračování seriálu o CADu v prostředí Mac OS X se zaměříme na aplikaci ArchiCAD.

ArchiCAD
Dodavatel: Graphisoft
URL: http://www.graphisoft.com/
Distribuce v ČR: Centrum pro podporu http://www.cegra.cz
Cena: viz. http://www.cegra.cz/produkty/nabidky.php

Poté, co jsme si v minulém díle ukázali, jaká existují řešení na poli 2D CAD pro Macy, nastal čas přejít na těžkou váhu. Možná si vzpomínáte na 80. léta minulého století, kdy k nám z Maďarska dorazila Rubikova kostka. Z našeho pohledu je ovšem mnohem důležitější rok 1992, kdy firma PosAm začala distribuovat jiný maďarský produkt. Komplexní CAD systém ArchiCAD (AC) toho času verze 4 dostupný pouze pro Apple. O tři roky později převzala distribuci firma CEGRA (http://www.cegra.cz). Od té doby uplynula pěkná řádka let a ArchiCAD nám dnes povyrostl do verze 9. Pokud jste se s ním viděli naposledy právě v 90. letech, dnes ho již určitě nepoznáte. Produkt za těch deset let prošel obrovským vývojem. Nemluvě o tom, že podle dostupných informací bude již brzy uvedena verze 10, jejíž betaverze mimochodem Graphisoftu díky bezpečnostní chybě unikla a její screenshoty se objevily na některých ruských a španělských serverech.

ArchiCAD je v oboru architektury jednoznačnou jedničkou na platformě Apple. Vždyť první verze z roku 1984 byla právě pro Mac OS a na platformu PC se dostal AC až v roce 1993! Podpora je tedy skutečně dlouhodobá a nemusíme se bát, že bychom o ní mohli přijít.

V prvním díle seriálu jsem mimo jiné mluvil o BIM (Building Information Modeling), Graphisoft tomuto způsobu práce říká Virtual Building (Virtuální budova). ArchiCAD je zcela objektově orientovaný systém a snaží se o maximální automatizování tvorby výkresové dokumentace a dalších podkladů pro stavbu. Cílem je mít možnost se soustředit na tvůrčí práci ohledně designu a tvorbu dokumentace nechat na AC. Jak to v praxi funguje? Idea je to skvělá, ale v málokteré projekční kanceláří využívaná. Problémem bývá přístup uživatelů, z nichž mnoho přistupuje k AC pouze jako k o něco lepšímu 2D CADu a využije tak pouze malou část jeho potenciálu. V situaci, kdy na vás investor tlačí, abyste dodali kompletní dokumentaci ke stavebnímu povolení, si málokterý projektant najde čas na pečlivé zadávání všech objektů (okna, dveře, sanita apod.) a zkrátka se snaží vše co nejrychleji "načmárat". Pokud by vše dělal tak jak má, zabere mu počáteční fáze o něco více času, který by však bohatě ušetřil v dalších fázích projektu, kdy AC sám vytvoří tabulky oken, dveří, místností či výkazy výměr pro rozpočty. Ne nadarmo je v USA časté, že velké projekty mají svého CAD manažera, který se právě o toto stará a vše koordinuje.

Rozhraní

ArchiCAD verze 9 oproti předchozím verzím disponuje přepracovaným uživatelským rozhraním. Přizpůsobit si můžete kompletně všechno od klávesových zkratek (vyjma několika málo z nich), přes obsah menu až po plovoucí paletky. Každý uživatel si může svá nastavení uložit a při práci je za běhu měnit. Může tak mít např. prostředí upravené pro kreslení či renderování, nebo také pro různé velikosti a rozlišení monitoru. Já osobně mám takto nastavené právě dvě prostředí podle toho, jestli zrovna pracuji s 12" LCD na PowerBooku nebo s 19" LCD v kanceláři. Možná jste se právě chytili za hlavu a říkáte si, že na 12" může kreslit jenom blázen. Ubezpečuji vás, že při pečlivém přizpůsobení uživatelského rozhraní a uspořádání pracovní plochy je i taková práce možná.

Knihovní prvky

Důležitou součástí koncepce BIM jsou parametrické knihovní prvky. Ty jsou založeny na GDL (Geometric Description Language). Každý uživatel si může tyto prvky sám vytvářet i bez znalosti programovacího jazyka s tím, že objekt vymodeluje pomocí desek, zdí, střech apod. a následně uloží jako GDL prvek. O tvorbu kódu se postará ArchiCAD. Připravené GDL prvky poskytují na svých webech také někteří dodavatelé stavebních materiálů (teď nedávno např. komíny Schiedel) a stovky dalších naleznete na specializovaných webech.

Publikace

Publikací se v terminologii ArchiCADu má na mysli ukládání do různých datových formátů, tisk, plotrování a ukládání na web. To vše můžete dělat zcela automaticky na základě přednastavených sestav (např. dokumentace ke stavebnímu povolení, dokumentace pro profese apod.), které si pamatují datový formát, měřítko a použité vrstvy.

Uživatelé zpravidla nejsou zvyklí příliš využívat programu PlotMaker, který je dodáván společně s ArchiCADem. PlotMaker slouží k vytváření výkresových sestav, ale umí toho mnohem více. Dokáže se kupříkladu postarat o výkresová razítka, takže automaticky doplní jméno výkresu, jeho pořadí či jméno projektanta.

Uživatelé se také mohou bez problému opřít o jednoduchou práci s PDF, která je vlastností celého systému Mac OS X a oproti PC kolegům nemusí doinstalovávat virtuální PDF tiskárnu, kterou Graphisoft dodává s PC instalací.

Jak jsem uvedl výše, ArchiCAD také dokáže z projektu vyexportovat webové rozhraní projektu, ve kterém si klient může projekt prohlédnout a přidat komentáře, které si pak projektant může načíst zpět do ArchiCADu.

Datová výměna

ArchiCAD vytváří soubory ve formátu PLN (resp. PLA v případě archívu projektu uloženého i s knihovními prvky), které jsou na platformě nezávislé. To znamená, že otevřete soubory vytvořené v ArchiCADu na PC a obráceně. Program také podporuje DWG, DGN, DXF, PDF, DWF, 3DS, PSD, EMF, WMF, MOD, ATL, FACT, EPX, LP, WRL, TIF, QTIF, JPG a TGA. Jak vidíte, nic nechybí. Pro projektanta je nejdůležitější práce s DWG. Ta je v podstatě bezproblémová a při importu můžete využít mnoho pokročilých funkcí tak, aby importované kresby odpovídaly vašim představám. ArchiCAD podporuje i zatím poslední verzi IFC 2X, která umožňuje přenos dat s menší ztrátou informací, než je tomu u DWG.

Vizualizace

ArchiCAD umožňuje vytváření fotorealistických pohledů, animací či VR přímo v programu. Jednou z hlavních novinek verze 9 je implementace pokročilé renderovací technologie LightWorks, kterou využívá mnoho profesionálních renderovacích systémů. Nastavení jsou dosti detailní a bohužel vzhledem k tomu, že se jedná o novinku v AC, není dle mého názoru ovládání ještě příliš intuitivní. Nicméně se jedná o mocný nástroj, který vám umožní profesionálně renderovat bez nutnosti nákupu dalších specializovaných programů.

Lidem pohybujícím se okolo 3D vizualizací v architektuře jistě nemusím představovat modelovací a animační software Cinema 4D od společnosti MaxonForm. Ten je v komunitě uživatelů ArchiCADu považován za špičkové řešení při vizualizacích. Obě společnosti rozvinuly zajímavou spolupráci a nyní lze díky dokonalé provázanosti obou programů namodelovat jakýkoliv tvar v Cinemě a následně snadno přesunout do ArchiCADu. Tímto počinem Graphisoft odstranil limity modelování v ArchiCADu, který pochopitelně není programem určeným především k modelování. Aby Graphisoft splnil požadavky dnešního designu, zvolil dle mého vhodnou cestu prohloubení spolupráce s profesionální modelovací aplikací.

Rozpočty

ArchiCAD dokáže vygenerovat tabulky pro rozpočty. Od tabulky místností, přes výkaz prvků (např. sanita) až po množství omítek. Vše lze exportovat buď do projektu nebo do textových souborů a dále použít např. v Excelu apod.

Pro spolupráci s externími databázemi se hodí schopnost ArchiCADu exportovat data na základě dotazů v jazyce SQL (Structured Query Language). Tento mocný nástroj má ovšem na Macu omezení. Na rozdíl od PC na platformě Apple bohužel neexistuje ODBC (Open Database Connectivity) ovladač, který by umožnil práci s ArchiCADovským souborem bez nutnosti spouštět ArchiCAD. Uživatelé po tomto ovladači volají již dlouho, nicméně Graphisoft se v tomto ohledu zdá býti poněkud nedoslýchavým.

TeamWork

ArchiCAD umožňuje týmovou práci na daném projektu. Ten může být uložen na centrálním serveru a každý projektant k němu na základě různě omezených přístupových práv přistupuje. TeamWork zřejmě nenajde využití v malé kanceláři, kde se projektanti dělí o jednu licenci popř. má každý na starosti jiný projekt. Nicméně na rozsáhlejším projektu a zejména v případě, kdy spolupracují i externí projektanti, popř. si nosí práci domů, se z TeamWorku stává silný nástroj. Ani v případě TeamWorku nerozhoduje, zda-li jste na macu či na PC.

Systémové požadavky

Nyní možná to nejdůležitější. ArchiCAD 9 již nespustíte pod Mac OS 9, minimem je Mac OS X 10.2 a pokud máte 10.4, využijete i výhody Spotlight, který po nainstalování plug-inu umožní prohledávat i "vnitřek" projektu. Graphisoft jako minimální konfiguraci uvádí PowerMac G4 1 GHz, 512 MB RAM a 64 MB VRAM. Doporučuje pak PM G5 1,8 GHz s 1 GB RAM. A jaká je realita? Z vlastní zkušenosti mohu říci, že AC 9 je bez problému použitelný na G4 DP 867 MHz s 1,25 GB RAM a 32 MB VRAM.

Již od verze 8 funguje jádro AC na technologii OpenGL. Čím lepší a rychlejší karta, tím rychlejší zobrazování nejen ve 3D, ale také ve 2D. Pokud jste neměnili ve svém Macu grafickou kartu, můžete se spolehnout na to, že bude s ArchiCADem kompatibilní (seznam kompatibilních karet naleznete na http://archicad-talk.graphisoft.com/Compatibility.php). Jediný problém, který se občas s OpenGL objeví, je to, že se výkres popř. 3D okno korektně nepřekreslí a je nutné dát povel k přestavění a když ani to nepomůže, nechat vsadit celý výkres na obrazovku, resp. zavřít a znovu otevřít 3D okno.

Kvalitní grafická karta tedy dokáže AC řádně popohnat. Při vhodném nastavení sice postačí i 32 MB VRAM, ale pokud to myslíte zejména s 3D vážně, je 64 MB minimum a 128 MB optimum. Podobné je to s RAM. Nejvíce jí je potřeba pokud pracujete s komplexními 3D modely, kdy je 1 GB skutečně minimum. A zde mam pro uživatele Mac OS X dobrou zprávu. Na rozdíl od Windows XP, u kterých dokáže AC využít maximálně 2 GB RAM (a podle toho co vím, tak nejen ArchiCAD), v případě Mac OS X takové omezení není.

ArchiCAD není, dle mého subjektivního názoru, při samotné práci až tak náročný na procesor. Síla procesoru se projeví výrazně až při renderování a to zejména pokud disponujete víceprocesorovým strojem. Osobně mám k dispozici dvouprocesorovou G4 867 MHz a jednoprocesorovou G4 1,5 GHz a jejich výkon je při renderování stejný. Renderovací engine LightWorks zkrátka ze všech vašich CPU vymáčkne maximum. Jen by mne zajímalo, jak by to vypadalo na Quad G5 s dvěma dvoujádrovými procesory.

Nesmím zapomenout na hardwarový ochranný klíč. Ten se dodává buď jako samostatný (do USB) nebo jako síťový. Se síťovým bohužel nemám zkušenosti, takže se mohu vyjádřit pouze k USB variantě. Nutností je nainstalování ovladače WIBU. Má osobní zkušenost s funkčností klíče je taková, že se zcela vždy "chytí", pokud jej zasunu přímo do USB slotu počítače, ale pokud použiji slot na klávesnici (Apple Pro Keyboard dodávaná k G4 DP 867 MHz Mirrored doors), tak se občas vyskytnou potíže. Pokud zvolíte běžný napájený USB hub, který pořídíte za pár stovek korun, tak se podle mých zkušeností s problémy nesetkáte.

Kompatibilita mezi PC a Mac

Pokud jde o jiné CADy a především o u nás nejrozšířenější AutoCAD, je komunikace zajištěna přes formát DWG, jehož možnosti nastavení jsou u ArchiCADu dosti detailní a v zásadě se nesetkáte s problémy, protože ArchiCAD zvládá formát DWG 2004. Je to oblast, které se Graphisoft pečlivě věnuje. Možná naše maďarské kolegy dosti mrzí, že to byl zrovna AutoCAD, který stanovil standard v této oblasti.

Formát PLN resp. PLA je zcela kompatibilní mezi macem a PC. Pouze je nutné, aby uživatelé PC zaškrtli v Předvolby/Různé volbu "Ukládat ve formátu MultiPlatform".

Knihovní prvky jsou kompatibilní zcela, ačkoliv pokud si dobře pamatuji, tak v dřívějších verzích (před verzí AC 7) tomu tak nebylo, nicméně nepředpokládám, že není nevyhnutelné tak staré knihovní prvky používat a lze vždy najít vhodnou náhradu.

Doplňky ArchiCADu

Ani ArchiCAD neumí vše tak, jak bychom si přáli. Proto je na trhu několik zajímavých doplňků, které vám ulehčí případně rozšíří práci tam, kde AC zaostává. Příkladem je italská firma Cigraph, která má v portfoliu doplňky ArchiStair na snadnou tvorbu schodišť či ArchiTerra na tvorbu terénů, silnic a mnoha dalšího.

Závěr

Nebudu předstírat, že jsem ohledně hodnocení ArchiCADu zcela objektivní. ArchiCAD je zkrátka můj jednoznačný favorit. Oceňuji dlouhotrvající podporu Maců (od samého počátku) a vysoce rozpracovaný koncept Virtuální budovy (BIM). Osobně v ArchiCADu kreslím cca 3 roky a za tu dobu jsem program dostatečně poznal, ačkoliv i tak mám ještě mezery v některých oblastech jeho používání. Je to tak komplexní software, že dokonalé prozkoumání vám bude trvat po dobu několika rozsáhlých projektů.

Doporučuji od počátku práce na projektu kreslit ve 3D a pečlivě používat nastavení knihovních prvků. Jen tak totiž budete moci využít výhody konceptu Virtuální budovy a skutečně efektivně zhodnotíte nemalé prostředky, které do ArchiCADu investujete.

Pokud vím, tak jedinou vážnou konkurencí ArchiCADu na platformě Macintosh je Vectorworks od firmy Nemetschek, jehož recenze se z pera jiného autora v rámci seriálu pravděpodobně také dočkáte.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Dotaz

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 28.02.2006, 00:14
Odpovědí: 0

Zajímalo by mě, kolik takových systémů u nás na Macích běhá. Samozřejmě přibližně, přesně to asi nikdo nezjistí. Rád bych to někomu doporučil.

Odpovědět na příspěvek

RE: Dotaz

Autor: wizzi Muž

Založeno: 28.02.2006, 13:14

co tim myslis "kolik takovych systemu u nas na Macich beha?" myslis tim CAD systemy obecne anebo primo ArchiCAD?pokud jde o ArchiCAD,tak si zavolej do Cegry a tam ti to reknou uplne presne, oni jsou jedinej a vyhradni distributor :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dotaz

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 05.03.2006, 20:20

CAD systémy obecně. Je jasné, že pokud by se jednalo o jediný produkt, stačí se zeptat distributora.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Dotaz

Autor: Michal Forejt Muž

Založeno: 05.03.2006, 20:34

Po pravde receno ani nevim, jestli nahodou neni USB klic univerzalni, tedy pro MAC i PC. Nezkousel jsem to. CD je hybridni, to vim a je dost dobre mozne ze klic take, takze v takovem pripade by asi ani distributor presne nevedel...

Odpovědět na příspěvek

MAXON ne MaxonForm

Autor: Standa Muž

Založeno: 28.02.2006, 09:26
Odpovědí: 0

Firma vyrábějící Cinemu 4D se jmenuje MAXON, ne MaxonForm. MaxonForm je produkt, který vychází z Cinemy 4D (nemá renderovací jádro a animace) a který je určen právě pro uživatele ArchiCADu, hledající řešení pro free form modeling.

Odpovědět na příspěvek

školní verze zdarma pro studenty Architektury

Autor: daag Muž

Založeno: 28.02.2006, 10:36
Odpovědí: 0

Nevím jak je tomu teď, ale studenti Architektury si mohli školní verzi zakoupit s dalšími doplňkovými programy za velmi nízkou cenu a některé programy (včetně školní verze Archicadu)byly asi před rokem zcela zdarma. (já v tom nedělám, ale dcera si ten balík kupovala)

Odpovědět na příspěvek

RE: školní verze zdarma pro studenty Architektury

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 28.02.2006, 12:11

A co studenti přírodních věd?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: školní verze zdarma pro studenty Architektury

Autor: Michal Forejt Muž

Založeno: 02.03.2006, 14:05

Nevim jak studenti prirodnich ved, ale studentska verze stoji myslim kolem 3.000,-. Studentska verze ma omezeni v tom, ze pri tisku kolem dokola je nejaky napis a ze dokumenty (PLN) v tomto vytvoorene nelze otevrit na plne verzi. Ale to je jiste pochopitelne.

Pokud je clovek absolvent do urciteho poctu let po studiu, tak ma take nejakou zvyhodnenou cenu.

Odpovědět na příspěvek

vzhled 9

Autor: dizz Muž

Založeno: 01.03.2006, 11:10
Odpovědí: 0

Jen pro doplneni 9 jde pepnout i do vzhledu treba 8.1..
Nam (studentum SPS Stavebni Brno) studenske verze rozdavaly zadarmo vcetne MaxonForm -CD je jak pro Windows tak pro MACOSX.
Jen je tam zajimava vec, v minimalnich pozadavcich je napsano "disky formatovane pod UNIXem nejsou podporovany"
-dost nechapu jak je to mysleno a jak to uzivatele Applu resi :)

Odpovědět na příspěvek

vzhled 9

Autor: dizz Muž

Založeno: 01.03.2006, 11:13
Odpovědí: 0

Jen pro doplneni 9 jde pepnout i do vzhledu treba 8.1..
Nam (studentum SPS Stavebni Brno) studenske verze rozdavaly zadarmo vcetne MaxonForm -CD je jak pro Windows tak pro MACOSX.
Jen je tam zajimava vec, v minimalnich pozadavcich je napsano "disky formatovane pod UNIXem nejsou podporovany"
-dost nechapu jak je to mysleno a jak to uzivatele Applu resi :)

Odpovědět na příspěvek

RE: vzhled 9

Autor: j.t.d Muž

Založeno: 02.03.2006, 00:47

velmi pravděpodobně je to myšleno tak, jak je zvykem i jinde - programy rády používají výhod HFS+ a nespolupracují s disky formátovanými v UFS.
Vzhledem k tomu, že přímo Apple doporučuje formátovat disky v HSF+ (včetně disku se systémem), nevidím v tom problém - tedy krom vzácných případů, kdy někdo používá z nějakého důvodu UFS a nějakým omylem na nějnacpe program, který výhod HFS+ využívá.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: vzhled 9

Autor: dizz Muž

Založeno: 02.03.2006, 02:53

No me spis slo o to ze ten disk na HFS+ stejne naformatujete pod UNIXem :) takze by vam nemel fungovat, je tam trozku chyba prekladu ..

Odpovědět na příspěvek

RE: vzhled 9

Autor: nufu Muž

Založeno: 02.03.2006, 10:34

cau je na tebe nejakej mail, ICQ nebo jinej kontakt? chtel bych se zeptast na par veci ohledne MaxonFormu a takhle pres web je to dost zdlouhavy... :)

Diky moc nufu

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: vzhled 9

Autor: dizz Muž

Založeno: 02.03.2006, 22:15

no icq 324592109
ale ja ten MaxonForm ani neinstaloval .. takze ti k tomu nic nereknu

Odpovědět na příspěvek

Pěkný článek

Autor: Jan Volf Muž

Založeno: 04.06.2006, 16:17
Odpovědí: 0

Je hezké, že se zde objeví článek i na toto téma, i když moje zkušenost je, že lidí používajících AC na Macu je asi pomálu. Já osobně jsem dělal v AC 6 v OS 9 a AC 7 v OS X na vejšce všechny projekty včetně diplomky a nevím o nikom dalším, kdo by to tam tehdy smolil na Macu. Musím říct, že AC vždycky byl velmi příjemná Macovská aplikace, i když s tou sedmičkou v začátcích OS X to nebyl žádnej med. Moji spolužáci na PC většinou používali nelegální kopie plné verze, ale pro Maca to sehnat tak lehce nešlo, takže jsem koupil asi za 2k studentskou verzi a byl jsem ušetřen všech problémů s krekováním, nikoli ale podivných úšklebků od spolužáků. Upozornění že jde o studentskou verzi, které se vytisklo oklo výkresu šlo obvykle odříznout. V případě školních prací si stejně nikdo nemohl stežovat na to, že to tam je. Firma Cegra se chovala vždycky velmi vstřícně, i když jsem byl jen chudý student. Zajímavý problém nastal ale ve škole, kde používali plnou verzi a tudíž nemohli otevřít ani jednu z mých prací. Vím, že jsem s tím tehdy měl docela problémy, na rozdíl od PC-čkářů, kteří používali "kradené" plné verze. Chvíly trvalo, než jsem jim vysvětlil, že si těžko můžu dovolit koupit plnou verzi z platu mých rodičů.
Jinak Plotmaker jsem používal velmi často na generování souborů pro plotr a vzhledem k tomu, že se mi je na škole nepodařilo přemluvit, aby tiskly i z pdf, tak to byla jediná možnost jak na těch plotrech tisknout.
K tomu využití plné funkčnosti AC bych řekl asi tolik: Vím, že ideální by bylo vymodelovat objekt ve 3D a potom nechat vygenerovat kompletní projektovou dokumentaci včetně výkazů výměr a rozpočtu a navíc po jakékoliv úpravě by stačilo jen znovu vygenerování dokumentace a nestalo by se to, že změny jsou jen v půdoryse, ale už ne v řezu apod.. To by možná šlo u jednoduchého objektu tvaru kvádru, ale bohužel realita je taková, že jsou jistá pravidla jak má výkresová dokumentace vypadat a zvlášť u atipických objektů to nikdy nebude vypadat tak jak má. Já osobně jsem vždy pracoval tak, že jsem se snažil dělat kompletní objekt, tak aby v 3D a řezech byl maximálně hotový, protože to výrazně zjednodušší kótování a hlavně vizualizaci. Generované řezy a pohledy jsem si nakonec vždy musel upravovat/dokreslovat. To bohužel ale stežuje jakékoliv úpravy, takže ty úpravy řezů a pohledů jsem dělal až nakonec, což ale ve škole budilo dojem, že nevím, jak se kreslí řez nebo pohled. Navíc detaily člověk musí stejně nakreslit ve 2D, ale i na to je AC po úpravě klávesových zkratek velmi příjemný a rychlý nástroj.
Podle mého názoru AC byla, je a bude vzor komplexní, přesto luxusní Macovské aplikace, která se chová jak se správná Macovská aplikace chovat má narodíl od některých jejích vrstevníku z řad zlomu.

Odpovědět na příspěvek

archicad libraries

Autor: Eva Muž

Založeno: 15.08.2006, 14:46
Odpovědí: 0

nevies mi prosim Ta poradit kde a ako by som si mohla rozsirit archicadovsku libraries o dalsie gdl objekty, pisal si o specializovanych weboch...?

Odpovědět na příspěvek

RE: archicad libraries

Autor: Michal Forejt Muž

Založeno: 15.08.2006, 17:06

Zacni na: http://www.archiforum.cz/
viewtopic.php?t=56

Odpovědět na příspěvek

Poděkování

Autor: Martin Polášek Muž

Založeno: 25.01.2011, 23:29
Odpovědí: 0

Moc děkuji, jak za tento článek, tak hlavně Graphisoftu za jejich příkladnou podporu studentům. Studuji Fakultu stavební VUT v Brně a na fakultních stránkách jsem našel oficiální odkaz na stránky graphisoftu, ze kterých jsem si legálně stáhl studentskou verzizdarma! Ano, po okrajích mám nápis, že je to studentská verze. To ve škole nikomu vadit nemůže. Příkladná spolupráce! Ještě jednou, děkuji!

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: