Adobe uvolnila modul Camera Raw 6.5 a Lightroom 3.5 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Adobe uvolnila modul Camera Raw 6.5 a Lightroom 3.5

3. října 2011, 00.00 | Zásuvný modul Camera Raw 6.5 a Adobe Photoshop Lightroom 3.5 doplňují podporu RAW formátů více než 20 nových fotoaparátů a opravují drobné chyby.

Profesionální fotografové, ale i mnozí náročnější amatéři ve stále větší míře využívají pro své digitální snímky formát RAW, to ovšem vyžaduje software schopný takovéto fotografie zpracovat. A protože se vlastně jedná spíše o skupinu formátů, lišících se pro každý typ fotoaparátu, je nutné vydávat pravidelné aktualizace tohoto softwaru, jež doplňují podporu nových typů fotoaparátů.

Apple nabízí pro zpracování RAW snímků svůj program Aperture 3 a potřebné aktualizace zajišťuje přímo na úrovni Mac OS X (s RAW snímky tak lze pracovat též v programu iPhoto '11, ale jeho možnosti jsou pochopitelně omezené). Adobe přirozeně ani v této oblasti nezůstává stranou, ta ovšem musí svá řešení poskytovat pro obě nejrozšířenější platformy, tedy pro Windows a pro Mac OS X a samozřejmě též vydává jejich pravidelné aktualizace.

Podporu RAW formátů Adobe zajišťuje dvěma způsoby. Pro Photoshop CS5 (a celý balík Creative Suite 5) dodává zásuvný modul Camera Raw, mimoto ale ještě prodává také samostatný program Adobe Photoshop Lightroom 3 pro profesionální zpracování fotografií (na Macu přímého konkurenta Aperture), který zmíněný modul integruje přímo v sobě. Musí proto vydávat dva druhy aktualizací – nové verze modulu Camera Raw a nové verze programu Lightroom 3.

A minulou středu uvolnila další verzi obou těchto aktualizací (viz příslušné oznámení na blogu Adobe, předchozí verze pocházela z konce dubna):

Camera Raw 6.5

Zásuvný modul Camera Raw 6.5 doplňuje podporu 23 nových typů fotoaparátů, konkrétně se jedná o Fuji FinePix F600EXR, Hasselblad H4D-60, Leaf Aptus II 12 a II 12R, Nikon Coolpix P7100, Olympus E-P3, E-PL3 a E-PM1, Panasonic DMC-FZ150, DMC-G3 a DMC-GF3, Pentax Q, Phase One IQ140, IQ160, IQ180, P40+ a P65+, Ricoh GXR MOUNT A12 a aparáty Sony Alpha NEX-C3 a NEX-5N, Sony SLT-A35, SLT-A65 a SLT-A77.

Vedle vyspělých kompaktních fotoaparátů Fuji, Nikon, Olympus, Pentax a Ricoh tyto přírůstky zahrnují nové zrcadlovky (a „bezzrcadlovky“) Sony a též několik středoformátových aparátů Hasselblad, Leaf a Phase One. Přehled všech fotoaparátů nyní podporovaných modulem Camera Raw najdete tady.

Od verze 6.1 ovšem modul Camera Raw umožňuje také automatické korekce některých optických vad objektivů (například určitých geometrických zkreslení či chromatických aberací) s pomocí profilů pro jednotlivé objektivy. A nová verze 6.5 přidává dalších 25 takovýchto profilů, jejich seznam najdete v oznámení na blogu Adobe (tam se nalézají též seznam nově podporovaných fotoaparátů, popis přetrvávajících problémů a soupisy opravených chyb v nových verzích modulu Camera Raw a programu Lightroom.)

Zásuvný modul Camera Raw 6.5 se dá pro Mac stáhnout odtud (má velikost 93,1 MB) a pro Windows tady (60,7 MB). To jsou varianty pro Photoshop CS5 (starší verze Photoshopu nepodporuje), pro Photoshop Elements 9 a 10 a Premiere Elements 9 a 10 se musí použít jiné samostatné varianty modulu (odkazy pro jejich stažení najdete ve výše zmiňovaných stránkách variant pro Photoshop CS5). Podrobnější popis modulu (včetně přehledu opravených chyb) naleznete v tomto PDF dokumentu, a to i v češtině (od strany 105).

DNG Converter 6.5

Samozřejmě vyšla též nová verze 6.5 převodníku DNG Converter, který umí převést všechny aktuálně podporované RAW formáty do formátu DNG (Digitálního negativu). Pro Mac OS X se tato utilita dá získat zde (zabírá 71,6 MB), pro Windows pak tady (60,8 MB). Utilitu lze ovládat jak z grafického uživatelského rozhraní, tak také z příkazové řádky (což se hodí pro dávkové nebo automatizované zpracování).

Adobe Photoshop Lightroom 3.5

A jak jsme už zmínili výše, minulou středu Adobe uvolnila též novou verzi 3.5 programu Photoshop Lightroom 3. Ten se prodává od loňského června a přirozeně vycházejí jeho další aktualizace, současně s aktualizacemi modulu Camera Raw.

Je tedy jasné, že Lightroom 3.5 doplňuje podporu RAW formátů stejných fotoaparátů a stejné profily objektivů jako modul Camera Raw 6.5. Mimoto ale ještě opravuje řadu různých drobných chyb předchozí verze, což podrobněji popisuje tenhle PDF dokument, zde se však budete muset spokojit s informacemi v angličtině nebo dalších světových jazycích.

Lightroom 3.5 pro Mac OS X lze stáhnout odtud (aktualizace má velikost 102,6 MB), pro Windows se dá pořídit tady (218,2 MB).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: