Softwarové novinky pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Softwarové novinky pro Macy

29. dubna 2011, 00.00 | Adobe vydala Photoshop Lightroom 3.4 a zásuvný modul Camera RAW 6.4. Generátor krajin TerraRay 2.0 podporuje vlastní 3D modely a import 3DS souborů. A Evernote for Mac 2.1 doplňuje podporu pro sdílení na Facebooku a Twitteru.

Hlavní pozornost se nyní sice zaměřuje na iPhone a na platformu iOS jako celek, ale v minulých dne se objevilo i pár softwarových novinek pro Mac OS X:

Adobe Lightroom 3.4 a Camera RAW 6.4 doplňují podporu mnoha nových fotoaparátů

Profesionální fotografové ve stále větší míře využívají formát RAW, a tak samozřejmě software pro zpracování digitálních fotografií poskytuje odpovídající podporu. To přirozeně platí též pro Adobe, jež to v případě Photoshopu CS5 (a celého balíku Creative Suite 5) zařizuje zásuvným modulem Camera RAW. Adobe ovšem pro zpracování fotografií nabízí také program Photoshop Lightroom, který zmíněný modul integruje přímo v sobě.

Formát RAW je však spíše obecné označení, protože pro každý typ fotoaparátu se liší, a tak je třeba příslušný software pravidelně aktualizovat, aby zahrnoval podporu nových typů. To pochopitelně platí i pro Adobe, jež neustále vydává nové verze modulu Camera RAW a též programu Lightroom. Ve středu uvolnila jejich nové verze 6.4 a 3.4 (předchozí verze 6.3 a 3.3 se objevily loni počátkem prosince).

Camera RAW 6.4 a Lightroom 3.4 doplňují podporu RAW formátů 13 nových fotoaparátů a dále ještě přidávají 25 nových profilů objektivů používaných funkcí automatické korekce optických vad (ty modul Camera RAW umožňuje od verze 6.1).

Konkrétně se jedná o fotoaparáty Canon EOS 600D a EOS 1100D, Fuji FinePix S200 EXR, F550 EXR, HS20 EXR a X100, Hasselblad H4D-40, Kodak EasyShare Z990, Nikon D5100, Olympus E-PL1s, E-PL2 a XZ-1 a Samsung NX11. Seznam všech fotoaparátů nyní podporovaných tímto modulem najdete tady.

Kromě podpory nových fotoaparátů a nových profilů objektivů jak modul Camera RAW 6.4, tak Lightroom 3.4 přinášejí též opravy některých chyb předchozích verzí (souhrn všech těchto oprav spolu se seznamem nově podporovaných fotoaparátů a profilů objektivů obsahuje příslušné oznámení na blogu Adobe).

Modul Camera Raw 6.4 se dá použít pouze pro Photoshop CS5 (se staršími verzemi nespolupracuje), jeho variantu pro Mac si lze stáhnout odtud (má velikost 78,8 MB) a variantu pro Windows tady (39,6 MB). Pro Photoshop Elements 9 a Premiere Elements 9 se musí použít samostatné varianty modulu (odkazy pro jejich stažení nabízí popisná stránka modulu pro Photoshop CS5).

Zároveň Adobe vydala také novou verzi 6.4 převodníku DNG Converter, umožňujícího převádět všechny v současnosti podporované formáty RAW do formátu DNG („digitálního negativu“ Adobe). Varianta téhle utility pro Mac se nachází zde (57,5 MB) a varianta pro Windows tady (53,8 MB).

A samozřejmě si lze od Adobe stáhnout též aktualizace Photoshopu Lightroom na verzi 3.4, pro Mac OS X ji získáte odtud (zabírá 88,5 MB) a pro Windows zde (203,1 MB).

TerraRay 2.0 přidává podporu vlastních 3 modelů a import 3DS souborů

Programy pro generování realistických krajin jsou v poslední době dost oblíbené, proto se na tomto poli snaží prosadit další nově příchozí. Německá firma AvisNocturna uvedla počátkem dubna první verzi svého generátoru krajin TerraRay, který se snaží nalákat především nízkou cenou. A v úterý vydala jeho novou verzi 2.0, jež přináší několik významných vylepšení (viz oznámení na firemním blogu).

TerraRay se sice nemůže plně vyrovnat profesionálním generátorům krajin jako jsou třeba programy Vue, ale pro domácí použití postačuje, lze s ním vytvářet poměrně realistické scény zahrnující vegetaci, skály, oblaky a vodu.

Verze 2.0 především nově dovoluje do scén umisťovat vlastní 3D modely, přičemž spolu s programem se nyní dodává knihovna těchto modelů a dále teď lze importovat modely uložené v souborech formátu 3DS, takže se dají využívat modely z jiných programů a zdrojů.

Mimoto ještě přibyl nový nástroj simulující erozi, byla vylepšena nastavení pro vykreslování scény, s programem se dodává řada nových materiálů a samozřejmě verze 2.0 též přináší opravy chyb předchozí verze.

Program se prodává výlučně v Mac App Store, vyžaduje Mac OS X 10.6.6 nebo vyšší, procesor Intel a 2 GB RAM. Stojí 14,99 USD (11,99 EUR v Evropě), vlastníci předchozí verze samozřejmě dostanou novou verzi 2.0 zdarma.

Evernote for Mac 2.1 umožňuje sdílení na Facebooku a Twitteru

K oblíbeným internetovým službám pro sdílení dokumentů patří EverNote (MůjMac ji podrobněji popsal již v lednu 2009), a tak se klienti pro ni nabízejí pro všechny běžné platformy včetně Mac OS X a iOS.

Loni v prosinci EverNote vydala značně vylepšenou verzi 2.0 svého klienta pro Mac OS X, která přinesla sdílené zápisníky a upravila uživatelské rozhraní. A toto úterý uvolnila jeho další následnou aktualizaci na verzi 2.1 (jejíž novinky blíže popisuje blog EverNote).

Verze 2.1 rozšiřuje možnosti sdílení poznámek i na další služby, jednotlivé poznámky lze sdílet v sociálních sítích Facebook a Twitter a elektronickou poštou, případně je možné zkopírovat URL adresu poznámky do systémové schránky. Klient v liště menu nabízí nové tlačítko, jímž půjde sdílet vybranou poznámku některou z uvedených metod.

Dále přibyla možnost nahrávání zvukových poznámek. Nová ikona v podobě mikrofonu umožňuje začít nahrávat zvukový záznam jako novou samostatnou poznámku, anebo ho lze připojit k již existující textové či fotografické poznámce. Ke zvukovým poznámkám se naopak dají doplňovat texty a obrázky. To, že EverNote for Mac právě nahrává, signalizuje červená tečka u ikony slona v liště menu.

Délku zvukových nahrávek určuje maximální přípustná velikost poznámky, jež se liší podle verze služby EverNote. Bezplatná verze dovoluje poznámky o maximální velikosti 25 MB, zatímco její placená verze Premium povoluje až 50 MB. V případě zvukového záznamu se to rovná zhruba 2 hodinám pro uživatele bezplatné verze a 4 hodiny pro uživatele verze placené, přirozeně ale jen tehdy, když nahrávka kromě zvuku neobsahuje nic jiného.

Mimoto by verze 2.1 klienta pro Mac měla umožňovat mnohem rychlejší vyhledávání, což ocení uživatelé EverNote s tisíci poznámek. V předchozích verzích EverNote for Mac bylo prohledávání takovýchto účtů dosti pomalé, verze 2.1 údajně hledání dramaticky urychlila. A samozřejmě nová verze též přináší opravy chyb předchozí verze.

EverNote for Mac 2.1 si lze stáhnout odtud (jde o 18,95 MB velký DMG soubor), případně se dá použít aktualizační funkce. EverNote for Mac se nabízí také v Mac App Store, jenže tam se zatím nachází pouze verze 2.05, verze 2.1 ještě čeká na schválení Applu.

Evernote for Mac vyžaduje Mac OS X 10.5.8 nebo vyšší a dodává se zdarma stejně jako klient pro ostatní platformy. Zdarma je i základní verze služby EverNote, ovšem za příplatek 5 USD měsíčně nebo 45 USD ročně se nabízí rozšířená služba Premium, jež poskytuje větší úložnou kapacitu a různé dodatečné funkce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: