Nový grafický software pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Nový grafický software pro Macy

4. června 2010, 00.00 | Adobe vydala ostrou verzi zásuvného modulu Camera Raw 6.1 pro Photoshop CS5. Sada editačních modulů HSC Edit 2 pro Aperture přináší nové uživatelské rozhraní, podporu 64bitového režimu a další vylepšení. A utilita Magic Bullet Grinder převádí videa z digitálních zrcadlovek do formátů vhodných pro střih.

V tomto článku se podíváme na nové utility a zásuvné moduly pro grafické aplikace Maců:

Zásuvný modul Camera Raw 6.1 přidává podporu řady nových fotoaparátů a korekce vad objektivů

Adobe Photoshop řeší podporu formátu RAW, který profesionální fotografové využívají stále častěji, pomocí zásuvného modulu Camera Raw.

V dubnu vydaný Photoshop CS5 přinesl také významně přepracovanou verzi 6 tohoto modulu (jehož funkce budou integrovány do chystaného Photoshopu Lightroom 3, novinky modulu obsažené v beta verzi Lightroomu 3 proto Grafika popsala už loni), avšak aby se stihlo uvedení balíku Creative Suite 5, některé funkce nebyly do modulu ještě zapracovány a oproti verzi 5.7 (určené pro aplikace Creative Suite 4) mu chyběla podpora některých fotoaparátů. A právě tyto nedodělky by měla napravit aktualizace modulu na verzi 6.1.

Již v polovině května Adobe uvolnila RC verzi modulu Camera Raw 6.1, takže zvlášť nedočkaví uživatelé si ji mohli už nainstalovat, avšak teprve tento týden se objevila ostrá verze modulu.

Ta nově podporuje fotoaparáty Canon EOS 550D, Kodak Z981, Sony A450, Panasonic G2 a G10 a Olympus E-PL1 a E-600, dále pak středoformátový aparát Mamiya DM40 a digitální stěny Leaf Aptus-II 8 a 10R. (Seznam všech podporovaných fotoaparátů najdete tady.)

Vedle podpory nových typů fotoaparátů však modul zavádí též funkci korekce vad objektivů, jež umožňuje ze snímků odstraňovat geometrická zkreslení, chromatické vady a vinětaci vyvolané konkrétním použitým objektivem. Kromě toho lze provádět ruční korekce geometrických zkreslení a perspektivních transformací ve vodorovném a svislém směru.

K tomu je ovšem potřeba mít profil příslušného objektivu, základní sadu profilů dodává Adobe spolu s modulem, ale další budou moci vytvářet samotní uživatelé s pomocí utility Adobe Lens Profile Creator, zatím dostupné v Adobe Labs, protože jde o beta verzi (odtud se dá zdarma stáhnout jak verze pro Mac, tak pro Windows, v obou případech se jedná zhruba o 80 MB).

Varianta modulu Camera Raw 6.1 pro Mac navíc ještě opravuje závažnou chybu verze 6.0, která způsobovala ukončení Photoshopu CS5 při nahrání RAW snímku. Tohle vše samozřejmě nabízela už RC verze vydaná před třemi týdny, avšak nyní přišla ostrá verze, důkladně otestovaná a dostupná i prostřednictvím automatických aktualizací. Samozřejmě se ale pořád může modul stáhnout a nainstalovat i ručně.

Vlastní modul Camera Raw 6.1 pro Mac najdete zde (má velikost 62 MB) a přirozeně existuje i pro Windows (21,5 MB). A zároveň se objevila také ostrá verze převodníku DNG Converter 6.1, samostatné utility schopné z podporovaných RAW formátů vytvořit „digitální negativ“ ve formátu Adobe DNG. Pro Mac se převodník nachází tady (52,7 MB), zatímco pro Windows ho získáte odtud (48,9 MB).

Modul Camera Raw 6.1 je určen pouze pro Photoshop CS5 (aplikace Creative Suite 4 musí použít verzi 5.7), pro Photoshop Elements 8 a Premiere Elements 8 sice rovněž existuje, ale musí se užít jeho odlišné varianty (najdete je v tomhle seznamu nejnovějšího softwaru Adobe ke stažení).

Sada editačních modulů HSC Edit 2.0 pro Aperture přináší nové uživatelské rozhraní a podporu 64bitového režimu

Četné zásuvné moduly se nabízejí také pro program Aperture, aplikaci Applu určenou k profesionálnímu zpracování fotografií. A od verze 2.1 vydané v roce 2008 Aperture podporuje editační zásuvné moduly, dovolující rozšiřovat možnosti zpracování obrazu v programu (na tom se samozřejmě nic nezměnilo ani v nové verzi 3, uvedené letos v únoru).

Takových modulů existuje celá spousta, přičemž některé z nich doplňují i značně velké počty efektů a funkcí, k takovým patří též sada modulů HSC Edit firmy Human Software. (Tato sada existuje také pro Adobe Photoshop Lightroom a jako samostatná aplikace.)

04mm17042009f.jpg

Ta se objevila brzy po příchodu Aperture 2.1 a samozřejmě procházela postupnými aktualizacemi, kdy přidávala stále další moduly a rozšiřovala paletu dostupných možností. A nyní na trh dorazila její nová verze 2.0 (na MůjMacu jsme naposledy podrobněji zmiňovali verzi 1.7 loni na jaře).

Sadu teď tvoří 14 modulů, které dohromady poskytují přes 5 000 jednotlivých efektů. Každý modul nabízí řadu různých nastavení přizpůsobujících účinek efektů, jež se dají uplatnit jak na jednotlivé snímky, tak na celou dávku fotografií. Efekty je pochopitelně možné vzájemně kombinovat a užívat v samostatných vrstvách a jejich nastavení lze ukládat pro pozdější opakované použití. A před uplatněním efektu na snímek se může zobrazit rozměrný náhled jeho účinků.

Podrobnější popis funkcí jednotlivých modulů najdete na webu výrobce, stránka sady obsahuje příslušné odkazy. Moduly toho zvládají skutečně hodně, například úpravu barev, změnu hloubky ostrosti, opatření k potlačení šumu a řadu různých dalších efektů, včetně efektů simulujících použití speciálních objektivů (popisy modulů zahrnují také ukázky jejich účinků).

Verze 2.0 však znamená skutečně zásadní aktualizaci, podle výrobce byla sada zcela přepsána a nyní nabízí nové výkonnější a snadno ovladatelné uživatelské rozhraní. Mnoha změn se dočkaly i jednotlivé moduly, které teď mohou pracovat též v 64bitovém režimu (na odpovídajícím hardwaru).

A samozřejmě se rozšířily i schopnosti některých modulů, tak třeba modul pro deformaci mřížkou nově dovoluje prolnout zdeformovaný snímek s jiným, což se dá použít například pro opravu perspektivy nebo úpravu obzoru.

Modul pro korekce zkreslení objektivů poskytuje dvojitou vstupní a výstupní korekci schopnou opravit perspektivu a obstarává korekce i pro objektivy se zorným úhlem 180 a 360 stupňů a korekci poduškového zkreslení pro širokoúhlé objektivy. Modul pro automatické potlačování šumu může odděleně potlačovat jasový a barvový šum a v jednom kroku se dají nastavit kontrast, sytost a ostrost.

Novinek je samozřejmě ještě víc, nové možnosti sady HSC Edit 2.0 podrobněji popisuje tato tisková zpráva.

Sada spolupracuje s Aperture verzí 2.1 až 3 pod Mac OS X 10.5 nebo 10.6, a to jak na procesorech Intel, tak PowerPC. Zkušební verzi sady si lze vyžádat od výrobce, na téhle stránce najdete adresu elektronické pošty, kam se žádost pošle.

Human Software prodává jednotlivé moduly sady i samostatně, za ceny sahající od 59,95 USD po 89,95 USD, pokud však budete potřebuje víc než jen několik málo z nich, bude rozhodně výhodnější zakoupení celé sady v jednom balíku, protože ten přijde na 299,95 USD.

Utilita Magic Bullet Grinder umí převádět videonahrávky ze zrcadlovek do formátů pro střihový software

Digitální zrcadlovky stále častěji nabízejí možnost nahrávání videa, často ve FullHD rozlišení. A přes počáteční skepsi se začínají prosazovat pro nahrávání videa i v profesionální oblasti (zrcadlovka Canon byla například použita k natočení závěrečné epizody další řady známého seriálu Dr. House).

Profesionální využití takovýchto nahrávek samozřejmě předpokládá také jejich zpracování v odpovídajícím profesionálním softwaru, na Macu tedy nejspíš ve střihovém programu Final Cut Pro. Není proto divu, že se počínají objevovat zásuvné moduly a utility schopné převádět videonahrávky těchto fotoaparátů do formátů vhodných pro střih v něm. Už v březnu vydal takový modul Canon pro své zrcadlovky řady EOS a nyní americká firma Red Giant Software na trh uvedla svou utilitu Magic Bullet Grinder, jež umožňuje podobné převody.

Zatím Magic Bullet Grinder podporuje zrcadlovky Canon schopné nahrávat video (seznam podporovaných typů naleznete tady), ale výrobce slibuje, že doplní podporu dalších fotoaparátů, časem by si tak utilita měla poradit s většinou fotoaparátů pořizujících video kódované do H.264. Z něj umí vygenerovat výstupy ve formátech ProRes Standard, ProRes Proxy a PhotoJPEG, včetně stopy časových kódů.

Oproti zásuvným modulům pro Final Cut Pro by měl být tento program rychlejší, podporuje totiž vícevláknové zpracování, takže na vícejádrových stojích půjde převádět několik souborů současně (na osmijádrovém Macu Pro tak bude možné zpracovávat osm souborů vedle sebe). A utilita podporuje také dávkové zpracování, což usnadní převody většího počtu záznamů.

Je možné měnit snímkové rychlosti nahrávek, z rychlostí 30p a 60p se dá převádět na 24p. Pro zpracování na slabších Macích (třeba na noteboocích) lze navíc nechat vytvořit náhledové soubory v nižším rozlišení, jež se nahradí původními soubory v plném rozlišení až při generování konečného výstupu. Utilita sama zajišťuje pro náhledové soubory pojmenovávání a správu časových kódů. Práci s ní názorně předvádějí tyto videokursy.

Magic Bullet Grinder funguje pouze na Macích s procesory Intel, dále potřebuje alespoň 1 GB RAM a 45 MB prostoru na disku (samozřejmě pro zpracovávané video bude třeba prostor mnohem větší) a Mac OS X 10.5.8 nebo Mac OS X 10.6.3 či vyšší.

Zkušební verze utility se dá stáhnout zde (po vyplnění registračního formuláře), za plnou verzi Red Giant Software požaduje 49 USD.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: