Power Mac G5 klepe na dveře - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Power Mac G5 klepe na dveře

25. srpna 2003, 00.00 | Alespoň těm šťastnějším uživatelům v USA - zbytek světa si podle všeho opět musí ještě počkat. Objevují se již updaty programů, aby uměly lépe využívat schopnosti nových procesorů a také jsou publikovány výsledky prvních rychlostních testů. A my se můžeme alespoň těšit na první možnost prohlédnout si Power Maca G5 v Praze.

Apple minulý týden zahájil v USA dodávky prvních Power Maců G5, a tak je kolem těchto počítačů opět trochu víc rušno. Objevují se informace, kdy budou dostupné G5 v jiných částech světa, výrobci software začínají své programy upravovat pro nový procesor, objevují se první rychlostní porovnání a také se chystá představení Power Maců G5 zástupcům tisku v ČR.

První Power Macy se začaly v USA objevovat minulý týden, ovšem zatím není moc na internetu slyšet nadšené výkřiky "ten můj už dorazil" - zdá se tedy, že zatím jsou dodávky ještě omezené. Dodávají se pouze konfigurace 1,6 a 1,8 GHz, 2 GHz duály se mají začít expedovat na přelomu srpna a září.

To je ovšem situace v USA, jinde ve světě to není tak růžové - například v Japonsku je uvedení oficiálně posunuté o měsíc, nižší konfigurace se mají začít prodávat zhruba v půlce září, duální 2 GHz na konci. Toto jsou oficiální slova Apple a potvrzují také to, co většina lidí po zkušenostech s Applem v poslední době čekala - nástup nového modelu je opět opožděn, neboť Apple nestíhá - podle vlastního vyjádření zaostává výroba nových počítačů za plánem.

V Evropě to podle všeho bude podobné. Podle serveru MacBidouille se zatím dostaly k prodejcům jen prezentační stroje a podle jednoho ze čtenářů, který si objednal G5 před měsícem, může očekávat dodávku na konci září, případně v polovině října. Podle redakčního zdroje z Itálie zatím žádné počítače také nedorazily, ovšem na 12. září se plánuje velké uvedení. Evropský i americký Apple store při nových objednávkách tvrdí 4-6 týdnů, u 2 GHz 5-7 týdnů - doufejme, že Apple výrobu dostatečně rozjede, pokud by byl na vině opět dodavatel procesorů, byla by to situace až mírně paradoxní...

Kdy nové počítače budou reálně na trhu se zeptáme přímo zástupce Apple Europe v úterý, kdy bude nový počítače oficiálně představen tisku v Praze. Zdá se však, že Apple opět výrazně upřednostňuje USA před zbytkem světa, podobně, jako například s iPody - těch se sice po uvedení nových modelů prodalo 300 000 (za čtvrtletí duben - červen), ovšem zatímco v USA byl pobit rekord, u nás se na iPod čekalo řadu týdnů - a v této situaci nejsme sami, rozhořčené hlasy se ozývají například z Austrálie nebo Irska.

Každopádně, na setkání s G5 se velmi těšíme, doufejme, že bude možnost si stroj prohlédnout "důvěrněji", než na Macworldu v New Yorku. Pokud máte nějaké otázky ohledně konstrukce nebo vzhledu, pošlete je do diskuse pod článkem, pokud to bude možné, rádi se pokusíme je zodpovědět.

Optimalizace pro G5

Adobe podle svých slibů uvedlo update pro Photoshop 7, který zrychluje operace na nových počítačích s procesorem G5 (PowerPC 970). Také německý Emagic (vlastněný Applem) uvedl update pro svůj hudební program Logic Platinum, v tomto případě je update vyžadovaný pro běh programu. Zdá se, že i další výrobci budou připravovat aktualizované verze svých programů, přičemž jako obvykle se dá očekávat, že rychleji zareagují menší producenti a výrobci shareware/freeware, než velké firmy. Zdá se však, že optimalizace kódu pro nový procesor je nezbytná, především u AltiVecu - při použití neefektivního kódu, který na G4 běží korektně, se u G5 dostavují silné propady výkonu.

První výsledky neoptimalizovaného testu Cinebench 2003 (využívající jádro Cinema 4D) ukazují, že duální konfigurace na 2 GHz s přehledem překoná jak všechny Macy, tak Pentium 4, pouze duální Xeon na 2,4 GHz je rychlejší, ovšem G5 na 1,6 GHz je pomalejší než duální 1 GHz Power Mac G4. Objevují se také první výsledky programu Xbench 1.1, který je upravený, aby poskytoval na G5 lepší výsledky, tedy využívá jeho možností.

"Optimalizace" asi také čeká na Microsoft - podle jednoho z příspěvků v diskusích na serveru Spymac.com nelze na nové stroje instalovat Virtual PC 6 :).

Zdá se tedy, že tématem podzimu bude nejdříve kdy se G5 začnou dodávat v dostatečném množství a posléze, jak jsou na tom rychlostně v porovnání se staršími stroji. Hodláme proto rozšířit a aktualizovat náš redakční benchmark (aktuální podoba k vidění v testu notebooků), přidat export .ps z Quarku a konverzi do PDF v Acrobatu, ovšem nebráníme se ani žádným dalším návrhům a požadavků ze strany našich čtenářů. Doufáme, že se nám podaří otestovat co nejširší počet počítačů - především všechny tři nové konfigurace Power Mac G5.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: