Další podrobnosti o nových Power Macích G5 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Další podrobnosti o nových Power Macích G5

30. června 2003, 00.00 | Bohužel si ještě asi dva měsíce počkáme na to, až se první Power Mac G5 objeví u nás, ovšem v některých evropských zemích již oficiální představení proběhlo. Díky tomu se objevuje i více informací o těchto nových strojích, například jak to je anténami pro AirPort a Bluetooth nebo jak vidí inženýr Apple možnost upgradu.

Bohužel si ještě asi dva měsíce počkáme na to, až se první Power Mac G5 objeví u nás, ovšem v některých evropských zemích již oficiální představení proběhlo. Díky tomu se objevuje i více informací o těchto nových strojích, i když zatím především ohledně technických detailů, nikoliv například podrobné testování výkonu. Za snímky děkujeme italskému serveru MacCityNet.

Jedním ze zajímavých následků použití celokovového obalu je poměrně dokonalé odstínění všech rádiových signálů - proto jsou u nových Power Maců G5 použité jak pro AirPort Extreme, tak pro Bluetooth externí antény, které se připojují na zadní straně počítače do připravených konektorů. Anténa pro Bluetooth je malá, "telefonní", anténa pro AirPort dovoluje nastavení tak, aby byly příjmové a vysílací podmínky ideální. Doufejme jen, že blízkost obou antén nebude mít negativní vliv na kvalitu příjmu, Bluetooth se může projevit jako poměrně účinný rušič AirPortu. AirPort anténa je součástí dodávky, Bluetooth anténa nikoliv.

Zajímavé je také srovnání velikosti a váhy nových Power Maců G5 a starších G4 - hloubka je v podstatě shodná, počítač je o dva centimetry užší, ale skoro o deset vyšší (51 cm). K tomu je nová G5 o 4 kg těžší (dá se předpokládat že díky použití kovu, i když se jedná o aluminium) a podle komentáře jednoho z naších čtenářů, který se zúčastnil WWDC, se také hůř drží a tedy i přenáší - počítač sice má madla, ovšem s celkem ostrými kovovými hranami.

Co by mělo potěšit nové zákazníky výrazně, je nižší hlučnost, a to díky celkem devíti pomaloběžným ventilátorům a rozdělení počítače do čtyř nezávislých tepelných zón. Podle zpráv z předváděček je hluk vydávaný počítačem nižší než u nových Power Maců G4 s méně hlučnými ventilátory, což by byla dobrá zpráva. Ovšem jeden z inženýrů Apple na WWDC varoval (samozřejmě, neoficiálně), že díky tomu může být relativně komplikované počítač upgradovat, neboť každý je přesně vyladěný na teplotu obsažených procesorů. Upgradem by se systém mohl rozhodit, což by vedlo buď k tomu, že by fungoval jen chvíli, nebo by se počítač nenastartoval vůbec.

Je však možné, že vývojáři upgradů tak jako obvykle nástrahy Apple překonají a opět naleznou nějaké řešení jak do počítačů osadit rychlejší procesory (samozřejmě, až to bude aktuální). Mimochodem, nelze počítat s tím, že by se objevily upgrady na G5 - pro starší modely prostě zůstane maximem PowerPC G4, nový procesor je tak radikálně odlišný, že by to asi ani technicky nešlo (nehledě na to, že by to bylo jako mít motor z ferrari v trabantu).

Zdá se také, že instalace nových disků bude výrazně jednodušší - Serial ATA disky mají lépe vyřešený konektor rozhraní a napájení, takže instalace by měla být pouze zasunutí disku do šachty. Nevýhodou však pro někoho bude, že počítač může obsahovat pouze dva disky, další je nutné připojit externě přes FireWire.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: