Power Mac G5 klepe na dveře - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Power Mac G5 klepe na dveře

25. srpna 2003, 00.00 | Alespoň těm šťastnějším uživatelům v USA - zbytek světa si podle všeho opět musí ještě počkat. Objevují se již updaty programů, aby uměly lépe využívat schopnosti nových procesorů a také jsou publikovány výsledky prvních rychlostních testů. A my se můžeme alespoň těšit na první možnost prohlédnout si Power Maca G5 v Praze.

Apple minulý týden zahájil v USA dodávky prvních Power Maců G5, a tak je kolem těchto počítačů opět trochu víc rušno. Objevují se informace, kdy budou dostupné G5 v jiných částech světa, výrobci software začínají své programy upravovat pro nový procesor, objevují se první rychlostní porovnání a také se chystá představení Power Maců G5 zástupcům tisku v ČR.

První Power Macy se začaly v USA objevovat minulý týden, ovšem zatím není moc na internetu slyšet nadšené výkřiky "ten můj už dorazil" - zdá se tedy, že zatím jsou dodávky ještě omezené. Dodávají se pouze konfigurace 1,6 a 1,8 GHz, 2 GHz duály se mají začít expedovat na přelomu srpna a září.

To je ovšem situace v USA, jinde ve světě to není tak růžové - například v Japonsku je uvedení oficiálně posunuté o měsíc, nižší konfigurace se mají začít prodávat zhruba v půlce září, duální 2 GHz na konci. Toto jsou oficiální slova Apple a potvrzují také to, co většina lidí po zkušenostech s Applem v poslední době čekala - nástup nového modelu je opět opožděn, neboť Apple nestíhá - podle vlastního vyjádření zaostává výroba nových počítačů za plánem.

V Evropě to podle všeho bude podobné. Podle serveru MacBidouille se zatím dostaly k prodejcům jen prezentační stroje a podle jednoho ze čtenářů, který si objednal G5 před měsícem, může očekávat dodávku na konci září, případně v polovině října. Podle redakčního zdroje z Itálie zatím žádné počítače také nedorazily, ovšem na 12. září se plánuje velké uvedení. Evropský i americký Apple store při nových objednávkách tvrdí 4-6 týdnů, u 2 GHz 5-7 týdnů - doufejme, že Apple výrobu dostatečně rozjede, pokud by byl na vině opět dodavatel procesorů, byla by to situace až mírně paradoxní...

Kdy nové počítače budou reálně na trhu se zeptáme přímo zástupce Apple Europe v úterý, kdy bude nový počítače oficiálně představen tisku v Praze. Zdá se však, že Apple opět výrazně upřednostňuje USA před zbytkem světa, podobně, jako například s iPody - těch se sice po uvedení nových modelů prodalo 300 000 (za čtvrtletí duben - červen), ovšem zatímco v USA byl pobit rekord, u nás se na iPod čekalo řadu týdnů - a v této situaci nejsme sami, rozhořčené hlasy se ozývají například z Austrálie nebo Irska.

Každopádně, na setkání s G5 se velmi těšíme, doufejme, že bude možnost si stroj prohlédnout "důvěrněji", než na Macworldu v New Yorku. Pokud máte nějaké otázky ohledně konstrukce nebo vzhledu, pošlete je do diskuse pod článkem, pokud to bude možné, rádi se pokusíme je zodpovědět.

Optimalizace pro G5

Adobe podle svých slibů uvedlo update pro Photoshop 7, který zrychluje operace na nových počítačích s procesorem G5 (PowerPC 970). Také německý Emagic (vlastněný Applem) uvedl update pro svůj hudební program Logic Platinum, v tomto případě je update vyžadovaný pro běh programu. Zdá se, že i další výrobci budou připravovat aktualizované verze svých programů, přičemž jako obvykle se dá očekávat, že rychleji zareagují menší producenti a výrobci shareware/freeware, než velké firmy. Zdá se však, že optimalizace kódu pro nový procesor je nezbytná, především u AltiVecu - při použití neefektivního kódu, který na G4 běží korektně, se u G5 dostavují silné propady výkonu.

První výsledky neoptimalizovaného testu Cinebench 2003 (využívající jádro Cinema 4D) ukazují, že duální konfigurace na 2 GHz s přehledem překoná jak všechny Macy, tak Pentium 4, pouze duální Xeon na 2,4 GHz je rychlejší, ovšem G5 na 1,6 GHz je pomalejší než duální 1 GHz Power Mac G4. Objevují se také první výsledky programu Xbench 1.1, který je upravený, aby poskytoval na G5 lepší výsledky, tedy využívá jeho možností.

"Optimalizace" asi také čeká na Microsoft - podle jednoho z příspěvků v diskusích na serveru Spymac.com nelze na nové stroje instalovat Virtual PC 6 :).

Zdá se tedy, že tématem podzimu bude nejdříve kdy se G5 začnou dodávat v dostatečném množství a posléze, jak jsou na tom rychlostně v porovnání se staršími stroji. Hodláme proto rozšířit a aktualizovat náš redakční benchmark (aktuální podoba k vidění v testu notebooků), přidat export .ps z Quarku a konverzi do PDF v Acrobatu, ovšem nebráníme se ani žádným dalším návrhům a požadavků ze strany našich čtenářů. Doufáme, že se nám podaří otestovat co nejširší počet počítačů - především všechny tři nové konfigurace Power Mac G5.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Dotaz na Apple

Autor: Phoenix Muž

Založeno: 25.08.2003, 10:08
Odpovědí: 0

Kdy se začnou do této pračky vzduchu prodávat náhradní filtry? :o)
Ale teď vážně - jakým způsobem je možno ochránit vnitřek počítače před nadměrným nasáváním prachu? Co ochrana komponentů (hlavně SuperDrive).
Teď jsem totiž otevřel rok starou Pecku, která má 1 větrák na zdroji, 1 na procesoru a 1 na chipsetu, standardní bednu a prachu v ní bylo, že až hrůza. A když si člověk spočítá ty dírky v bedně a počet větráků, tak si to koleduje o průšvih.....

Odpovědět na příspěvek

RE: Dotaz na Apple

Autor: ushneek Muž

Založeno: 25.08.2003, 10:26

holt to občas otevřeš a vysaješ štětináčem...

Odpovědět na příspěvek

Konec prachového bludu

Autor: Lubor Muž

Založeno: 25.08.2003, 10:45

Naprosto nechápu, proč všichni spojují počet dír v G5 s množstvím zachyceného prachu. Ve skutečnosti je množství usazeného prachu zhruba úměrné množství procházejícího vzduchu. Dále záleží na tvaru kanálů a především na tom, jestli se vzduch někde v bedně hodně zpolmaluje. K tomu právě dochází, když malou dírou proudí vzduch do velké bedny, jako u lowcost PC. V troubě o konstantním průřezu je usazování menší. A s tím filtrem to zase není až tak legrační, právě pro velké nasávací plochy, jako má G5, se dá filtr použít.

LP

Odpovědět na příspěvek

RE: Konec prachového bludu

Autor: Phoenix Muž

Založeno: 25.08.2003, 11:55

No já jsem to říkal hned od začátku - udělat nějaký filtr s antialergickou vrstvou, dát mu nějakou exotickou vůni a je z toho osvěžující a ozdravující pračka luftu. Třeba se toho někdo chytne......

Odpovědět na příspěvek

RE: Dotaz na Apple

Autor: Miloš Muž

Založeno: 25.08.2003, 21:56

Já s úspěchem požívám filtrační tkaninu z klimatizace op. sálu, minimální odpor vzduchu 99% zachycených nečistot. Jednou za 1/4 roku výměna. počítač po 3 letech provozu jako nový.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dotaz na Apple

Autor: Vojta Muž

Založeno: 25.08.2003, 22:07

Kde se takova vec da koupit?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dotaz na Apple

Autor: eda Muž

Založeno: 26.08.2003, 14:15

jo to mne take zajima. diky za info.

Odpovědět na příspěvek

Podezřelé

Autor: dygot Muž

Založeno: 26.08.2003, 10:29
Odpovědí: 0

Tyto zprávy o spožďování dodávek + podezřelé prezentace výkonu od APPLE - to je asi to, na co chce APPLE nalákat zákazníky.
(můj názor je: APPLE má velké problémy)

Odpovědět na příspěvek

RE: Podezřelé

Autor: Ondřej Noak Muž

Založeno: 26.08.2003, 11:04

Ano. A do dvou let zkrachuje. My víme.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Podezřelé

Autor: JiF Muž

Založeno: 26.08.2003, 13:07

Presne tak, zkrachuje! Stejne jako pred lety jiz nekolikrat. Treba v roce 1996 :)). A pak nastane kralovsvi nebeskych nonejmu. Amen

Spis si myslim, ze Apple neustale opakuje jednu a tu samou chybu. Spatne odhaduje uvadeni na trh. Viz iMac 17" a tak dale.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Podezřelé

Autor: claire Muž

Založeno: 26.08.2003, 15:02

Presne tak - stejnou chybu - mj i zivotni zavislost na velmi uzkem okruhu dodavatelu a vyrobcu ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Podezřelé

Autor: Vojta Muž

Založeno: 26.08.2003, 15:39

Hm, jenze kdyby tu chybu nedelal, prodal by vic stroju, pro HW partnery by byl mnohem zajimavejsi a tak by se vic snazili dodavat HW, mel by penize na to aby pro nej byl zajimavym trhem i takovy trh jako je v CR; mohl by snizit ceny, poskytovat lepsi servis i pro jine trhy nez jsou USA; Adobe a dalsi by se rychleji psali a opravovali software pro nej; bylo by vice tiskaren a scanneru a periferii vseobecne a nakonec by zase a jenom ziskal kdo? UZIVATELE! Ale ne, Appliste jsou radeji ze Apple na ne sere a proto je tu mizerny servis a premrstene ceny. Oni radeji budou vyplacet neskutecne penize za kazdou blbost a nadavat na Adobe a pouzivat anglicky system kde temer nefunguje cestina; hlavne ze jsou VYVOLENI, protoze maji nakousnute jabko se supr designem (schovane ve stole protoze moc huci).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Podezřelé

Autor: ushneek Muž

Založeno: 26.08.2003, 16:17

miluju tě!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Podezřelé

Autor: Vladimír Kolensky Muž

Založeno: 26.08.2003, 16:31

Vázeny Vojto,
znám mnoho lidí, kterí pracují na Macu, mají doma PC a obcas na nem i neco delají. Ani jeden z nich by PC nechtel jako pracovní nástroj (vyjimku snad tvorí nekterí lide kolem webu). Porovnejte si príjmy firmy MS s intervalem (plus kvalitou) inovací systému Windiws a kvalitou (ovladatelností a intuitivností) jejich softwaru - príkladne MS Wordu.
V.K.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Podezřelé

Autor: Tomas Muž

Založeno: 26.08.2003, 17:14

jen skromny dotaz. Co pozivate za textový editor pod Mac OSX ?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Podezřelé

Autor: Vojta Muž

Založeno: 26.08.2003, 18:46

Tex :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Podezřelé

Autor: Vojta Muž

Založeno: 26.08.2003, 18:38

A jakou to ma souvislost s mojim prispevkem?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Podezřelé

Autor: Tomas Muž

Založeno: 26.08.2003, 20:14

:o) s tvym prispevkem naprosto souhlasim :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Podezřelé

Autor: claire Muž

Založeno: 26.08.2003, 22:12

Ale no tak, to prece nic neznamena - tim spise ze rada podobnych lidi jsou 'jen' klikaci, kreativci atp ...

A vy si myslite, ze lide kolem webu nepotrebuji stabilni a vykonny pocitac a system?

A mimochodem, jak dobre vy znate system windows, inovace atp, a co cestina v aplikacich pod mac os x?

Tak mam pocit, ze unix based os x je zatim spise jen reklamnim tahakem :) Kdo z tech vasich znamych vyuzije a oceni vychytavky posix/based os?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Podezřelé

Autor: Paja Muž

Založeno: 27.08.2003, 18:49

Nedovolim si nerypnout ... a priznam to :-) Nezkousel jste Vojto nabidnout sve inovace applu? Takove lidi jako vy tam potrebuji a my VYVOLENI to jen uvitame konecne se nam splni vsechny sny ... jablka nam nebudou hucet a pokorime nenavideny MS ... Proste co cech to nejen trener narodaku, ale koukam i zdatny ekonom a manager, jsem rad ze se v unii neztratime ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Podezřelé

Autor: Vojta Muž

Založeno: 27.08.2003, 22:37

Jelikoz se zivim sam, tak musim byt trosku dobry i pres ekonom a manager a kupodivu mi to jde dobre :)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: