Nové pověsti o modernizovaném MacBooku Air - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Nové pověsti o modernizovaném MacBooku Air

18. října 2010, 00.00 | Různé zdroje se shodují na tom, že nový MacBook Air bude mít menší displej, standardně nasadí SSD disky a pravděpodobně se dokáže probouzet ze spánku stejně rychle iPad. Podle dodatečných informací se však zřejmě budou nabízet modely jak s 13,3palcovým, tak s menším displejem.

Jak již víte, na tuto středu Apple ohlásil mediální akci, jež se bude týkat Maců, takže lze považovat za téměř jisté, že k představeným novinkám budou patřit nové modely těchto počítačů.

O modernizaci MacBooku Air se mluví již velice dlouho

A panuje v podstatě všeobecná shoda na tom, že Apple uvede modernizovaný MacBook Air (případně jeho nástupce), první takové pověsti přicházely už na jaře a v červenci již tchajwanské zdroje začaly popisovat některé vlastnosti údajného nového modelu.

Počátkem října se navíc počaly výrazně zmenšovat skladové zásoby stávajících MacBooků Air u amerických prodejců, což vše nasvědčuje brzké modernizaci tohoto stroje.

A jak se dalo čekat, před blížící se akcí Applu zesílil příliv pověstí a „zaručených zpráv“ o tom, čeho bychom se měli ve středu dočkat, v tomto článku se to pokusíme shrnout:

AppleInsider očekává nasazení nové formy SSD disků

Poměrně podrobné informace přináší AppleInsider, který je získal z několika na sobě nezávislých zdrojů.

Ty tvrdí (ve shodě s dřívějšími pověstmi), že nový MacBook Air bude skutečný subnotebook s menším, 11,6” displejem (proti současné 13,3“ obrazovce, k tomu se ale ještě vrátíme níže) a jeho konstrukce bude zcela přepracovaná.

První kusy tohoto nového stroje již podle těchto zpráv sjíždějí z tchajwanských výrobních linek asi týden, aby bylo možné zajistit jejich dostupnost hned ve středu nebo krátce poté, podle osoby, jejíž informace se v minulosti ukázaly jako naprosto spolehlivé.

Podle dalšího zdroje projde největší změnou (vedle displeje) datové úložiště. Nové stroje by už neměly používat klasické pevné disky, ale ani běžné SSD disky (oboje nabízejí současné MacBooky Air), údajně je nahradí cosi popisované jako „SSD karta“, postrádající tradiční diskové pouzdro a připomínající spíše RAM modul, avšak uživatel ji nebude moci sám snadno vyměnit.

Potvrdí-li se to, potom zřejmě půjde o alternativní SSD disk vyvinutý Applem, který bude do Maců integrovaný podobně, jako je dnes integrovaná flash paměť do iPodů, iPhonů a iPadů. Takové řešení by bylo levnější než standardní SSD disk, navržený tak, aby se dal použít jako náhrada klasického pevného disku, což by mělo snížit výrobní náklady a následně snad i cenu pro koncového uživatele.

Umožní modernizovaný MacBook Air „okamžité zapnutí“ na způsob iPadu?

Standardní vybavení nového MacBooku Air flash pamětí by mělo zajistit krátké doby spouštění a možnost „okamžitého zapnutí“ při probuzení z režimu spánku, podobně jako v případě iPhonů a iPadů. V současnosti se sice dražší model MacBooku Air již nabízí s SSD diskem, ale levnější konfigurace stále používá pevný disk (navíc jeho nepříliš výkonnou 1,8“ variantu), ovšem kdyby se velkokapacitní flash paměť stala standardním vybavením, bylo by mnohem snazší nasadit tuto novou technologii rychlého probouzení.

Co se týče vnějšího vzhledu, zatím se zdá, že nový MacBook Air bude mít pouzdro do značné míry připomínající současný 13,3“ model, ale zmenšený úměrně nové 11,6” obrazovce. Třetí zdroj však AppleInsideru tvrdil, že zahlédl jeden z prototypů, jehož hrany jsou ostřejší a boční profil má klínovitější tvar.

Trocha nepotvrzených spekulací

Tím končí informace, jež AppleInsider považuje za spolehlivé, vše ostatní už jsou jenom dohady, jako například tvrzení, že nový model bude vážit méně než 1,25 kilogramu, že bude mít „unibody“ pouzdro z uhlíkových vláken (všeobecně se soudí, že Apple zůstane u hliníku) či dokonce že by měl jako první nasadit procesor od AMD. To vše vypadá značně nepravděpodobně.

CNET očekává nasazení procesoru Core 2 Duo a GeForce 320M

Další informace o novém MacBooku Air nabízí server CNET News. Také jeho zdroje naznačují, že nový model bude menší a štíhlejší, ale bližší podrobnosti nesdělily. Nasazení 11,6“ displeje považují za pravděpodobné, ale zatím s jistotou ví jen to, že obrazovka bude menší než současných 13,3“, zdola však bude její rozměr omezen iPadem s 9,7“ displejem, nový MacBook Air by měl být o trošku větší.

CNET nezná ani přesnou cenu stroje, avšak podle jeho zdroje má být „podstatně nižší“ než současných 1 499 USD za základní model. To by dávalo smysl, protože v USA se nyní netbooky s 11,6” obrazovkou a s jednojádrovým Atomem prodávají za 399 USD a vybavenější modely s dvoujádrovým procesorem stojí něco málo přes 500 USD. Nový MacBook Air sice jistě bude o něco dražší, jenže zároveň poskytne vyšší výkon, takže cenový odstup od netbooků již nebude tak výrazný.

Navíc však CNET upřesňuje též informace o vnitřním vybavení. Podle jeho zdroje nový MacBook Air bude stále používat procesor Core 2 Duo spojený s čipovou sadou NVIDIA MCP89, kterou znáte spíše jako GeForce 320M (zahrnuje totiž tuto integrovanou grafiku). To by znamenalo, že ještě nenasadí mobilní Nehalemy (červencové pověsti mluvily o užití úsporných variant procesorů Core iX).

Vcelku by to dávalo smysl, uvážíme-li, že současné 13” MacBooky Pro také nadále používají procesory Core 2 Duo a GeForce 320M (nové mobilní procesory Core i7 a i7 nasadily pouze 15“ a 17“ MacBooky Pro), stejně jako bílý MacBook a Macy mini, tedy Macy nižší cenové kategorie, kam by snad měl patřit i nový MacBook Air.

Ten by mimoto měl prodloužit svou výdrž na baterii, což může pomoci zajistit právě čipová sada MCP89 (proti čipové sadě MCP79 neboli GeForce 9400M v současných modelech má při více než dvojnásobném výkonu grafiky nižší příkon díky vyspělejšímu výrobnímu procesu). Na zlepšení výdrže se ovšem bude zřejmě podílet i nasazení SSD disku a další věci.

Zdroje CNETu si nejsou jisté, zda nový MacBook Air bude mít schopnost „okamžitého spuštění“ na způsob iPadu, ale nevylučují to. (Totéž říkají o užití dotykové obrazovky, avšak to se nezdá příliš pravděpodobné.)

Nový MacBook se má odlišit od iPadu

Jak CNET, tak AppleInsider se shodují v tom, že přestože iPad vytvořil novou kategorii trhu, Apple bude chtít zdůraznit, že iPad a MacBook Air představují odlišná zařízení s rozdílným použitím. Když Apple uvedl první MacBook Air v lednu 2008 na tehdejším Macworldu, zdůrazňoval tenkost a lehkost tohoto stroje, avšak počáteční cena 1 799 USD mnohé zájemce odrazovala a též 13,3“ displej některým připadal příliš velký.

Nový MacBook Air by měl na všechny tyto požadavky reagovat, jak menší obrazovkou (ve webových diskusích najdete spoustu příspěvků nostalgicky vzpomínajících na 12” PowerBooky), tak nižší cenou. Jeho hlavní předností by ovšem mohla být možnost stejně pohotového používání jako v případě zařízení s iOS.

Také John Gruber předpokládá pohotovost ve stylu iPadu

To, že by nový MacBook Air mohl být připraven k práci stejně pohotově jako iPad, naznačuje rovněž John Gruber, autor blogu Daring Fireball. Zmiňuje se o tom v podcastu epizody „technologické talk show“ vydané minulý čtvrtek.

Probírá tam různé předpovědi na středeční akci a mimo jiné připomněl vyprávění svého přítele z Applu o letošní konferenci WWDC 2010, kde Steve Jobs řekl, by chtěl na Macích dosáhnout stejné pracovní pohotovosti jako u tabletu. Druhý účastník diskuse, Dan Benjamin, připomněl, že Jobs položil vedle sebe MacBook a iPad, v okamžiku probudil iPad a zeptal se, proč by to nemělo jít také na Macu.

Samozřejmě se jedná o rychlé probouzení ze spánku, nikoli o zavádění systému, to by se nedalo zařídit ani s SSD disky (ostatně studený start přístrojů s iOS též chvíli trvá, skutečně rychle se dají probudit právě ze spánku, v němž však mohou setrvávat velice dlouho).

Gruber v podcastu spekuluje, že by nové MacBooky Air mohly přejít na SSD disky, aby dosáhly takovéto vysoké pohotovosti, ale zdůraznil, že o tom nemá žádné bližší zákulisní informace.

Engadget přinesl fotografii 13,3” prototypu

Všechny dosavadní zprávy se dost shodovaly, avšak Engadget v sobotu přišel s fotografií, jež jim poněkud odporuje. Zveřejněný snímek má totiž zobrazovat nitro nového MacBooku Air a naznačuje, že stroj bude stále mít 13,3“ displej.

Hlavní změna tak spočívá v dodatečném prostoru pro baterie (podle snímku se zdá, že notebook bude mít baterii tvořenou čtyřmi samostatnými komponentami) a ve zmizení šachty pevného disku („SSD karta“ je pravděpodobně umístěná nahoře a vlevo nad bateriovou komorou).

Pouzdro má jednoznačně „unibody“ konstrukci a velice připomíná pouzdro MacBooku Pro, mimo jiné používá trackpad s jedním tlačítkem. Vedle fotografie otevřeného notebooku navíc Engadget zveřejnil též snímek obrazovky vypisující jeho vlastnosti v System Profileru.

Fotografie naznačuje, že se na levém a pravém boku nacházejí USB porty, vlevo pak ještě Mini DisplayPort a čtečka SD karet a vpravo zdířka napájení (konektor MagSafe). Na snímku ovšem vidíme stroj zdola, takže v běžném provozu tohle vše bude obrácené vzhůru nohama.

Obrazovka vypadá stejná jako u stávajícího MacBooku Air (zatímco nové MacBooky Pro používají krycí sklo sahající až k okrajům) a procesorem zůstává Core 2 Duo SL9400 (s taktovací frekvencí 1,86 GHz). Zobrazený notebook je osazen 2 GB RAM stejně jako současný MacBook Air, taktovací frekvence systémové sběrnice činí 1,07 GHz a hlásí se jako „MacBook Air 3,1“.

Jde však o velice časný prototyp (podle zdroje, který snímek dodal, má pocházet přinejmenším z dubna), takže konečná verze se nejspíš dočkala ještě dalších změn. Engadget ale přesto soudí, že alespoň některé modely nového MacBooku Air zůstanou u 13,3“ obrazovky.

Nový MacBook Air zřejmě bude nabízet jak 13,3“, tak 11,6“ model

A tak by tomu opravdu mohlo být, protože AppleInsider od jednoho ze svých zdrojů získal dodatečné informace právě v souvislosti s fotografií, kterou zveřejnil Engadget.

Podle tohoto člověka 11,6” MacBook Air 13,3“ model nenahradí, ale bude jeho doplňkem jako cenově výhodnější alternativa. Jak 11,6”, tak 13,3“ modely dostanou nová „unibody“ pouzdra s jednotlačítkovým trackpadem. Dvířka portů stávajícího MacBooku Air zmizí, nové modely přinesou rozložení portů podobné MacBookům Pro a nová „SSD karta“ bude připojena přes rozhraní SATA. Základní komponenty nového notebooku údajně budou jenom o málo tlustší než standardní USB port.

Podle AppleInsideru tak fotografie Engadgetu skutečně zobrazuje prototyp nového 13,3” MacBooku Air, který se hodně podobá tomu, co Apple uvede teď ve středu vedle 11,6“ modelu. Vůbec to ovšem nemusí znamenat, že nové stroje budou mít stejné parametry, jaké zveřejnil Engadget, kapacita RAM a vlastnosti procesoru se mohly změnit, i když nejspíš pořád půjde o Core 2 Duo.

Závěrečné shrnutí

Když shrneme všechny dosavadní zprávy, tak i přes poněkud rozporné informace, jež se koncem minulého týdne nahromadily, mohli bychom se ve středu dočkat následujícího: Nový MacBook Air zřejmě bude existovat jak ve variantách s 13,3“ obrazovkou, tak také jako menší (a levnější) 11,6“ model.

Tyto stroje budou i nadále osazeny procesory Core 2 Duo spojenými s čipovou sadou MCP89, tedy s GeForce 320M, výkonnostně se tudíž budou pohybovat na úrovni 13” MacBooků Pro (nejspíš budou trochu slabší, protože lze předpokládat nasazení úspornějších variant procesorů). Jejich pouzdra budou připomínat 13“ MacBooky Pro, stejně jako přípojné porty, jejichž nabídka bude proti současným modelům o něco bohatší.

Hlavní změnou by však zřejmě mohlo být to, že nové MacBooky Air budou používat výhradně SSD disky, navíc v novém provedení vyvinutém Applem, jež by mělo přinést snížení ceny. To, spolu s dalšími novými technologiemi, by mohlo zajistit, že se nové MacBooky Air dokážou probudit ze spánku téměř okamžitě a být tak dostupné stejně pohotově jako zařízení s iOS, zejména iPad.

Pokud se navíc prodlouží jejich výdrž na baterii (především ve spánku), mohl by tak skutečně vzniknout stroj kombinující vlastnosti ultrapřenosného notebooku provozujícího Mac OS X s některými přednostmi iPadu a ten by si jistě získal dostatek zákazníků, zvlášť když by i jeho cena byla rozumná. Musíme však počkat do až středy, abychom zjistili, nakolik se tato očekávání naplnila.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: