Nové Macy Pro se zřejmě objeví až na podzim - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Nové Macy Pro se zřejmě objeví až na podzim

12. srpna 2011, 00.00 | V nejbližší budoucnosti k modernizaci Maců Pro nejspíš nedojde, předpokládaný typ procesoru pro ně Intel dá na trh teprve ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku.

Když koncem července Apple uvedl modernizované MacBooky Air a Macy mini, zůstala v prodeji jediná typová řada Maců, jež se nezměnila od loňského roku – totiž Macy Pro. To samozřejmě vyvolává otázku, kdy se obměny dočkají i tyto stroje, určené profesionálům.

V červnu velké naděje v mnohých vzbudily zprávy redaktora CNETu Briana Tonga, že modernizované Macy mini a Macy Pro přijdou počátkem srpna. A protože dřívější podobné Tongovy předpovědi se potvrdily, věnovala se této informaci značná pozornost.

Předpovědi brzkého příchodu nových modelů se nesplnily

Avšak nyní se ukazuje, že v případě Maců Pro předpověď nevyšla (modernizované Macy mini naopak dorazily dříve). Tong sám se na Twitteru omluvil, že jeho dosud spolehlivý zdroj se s Macy Pro nestrefil a slibuje, že se bude snažit nadále přinášet spolehlivé informace o krocích Applu.

Modernizace Maců Pro v posledních letech přicházejí na řadu jako poslední, takže to není zase tak velké překvapení (současné modely byly ohlášeny loni v červenci, ale prodávat se začaly až v srpnu 2010), tentokrát je zde však jeden významný rozdíl.

Chybějící rozhraní Thunderbolt

Všechny letošní Macy byly vybaveny novým rychlým rozhraním Thunderbolt, takže teď ho poněkud paradoxně postrádají již pouze Macy Pro určené profesionálům. Ti by ho přitom využili nejvíc a ani by jim tolik nevadily zatím vyšší ceny několik málo už dostupných periférií pro Thunderbolt. (A bohužel se nedá čekat rozšiřující karta s rozhraním Thunderbolt pro stávající Macy Pro, Intel při únorovém uvedení tohoto rozhraní jasně řekl, že ho bude dodávat pouze na nových základních deskách.)

Svou roli ve zpoždění Maců Pro zřejmě hraje i to, že Apple u Maců klade stále větší důraz na notebooky, což odráží současné trendy světa osobních počítačů. Projevuje se to hlavně ve skladbě prodaných Maců, kde podíl notebooků neustále roste (již se přibližuje třem čtvrtinám celkového počtu prodaných Maců).

Když se tohle vše dá dohromady, zjevně není důvod čekat modernizaci Maců Pro v nejbližší budoucnosti. A opravdu se žádné takové náznaky dosud neobjevily, MacRumors při pravidelné kontrole dostupnosti jednotlivých typů Maců u prodejců nezaznamenal žádná omezení skladových zásob Maců Pro, jež by nasvědčovala brzkému uvedení nových modelů.

Čekání na procesory Sandy Bridge-E

Je téměř jisté, že nové Macy Pro budou tak jako ostatní typy vybaveny procesory z rodiny Sandy Bridge, avšak pokud nedojde k zásadní změně jejich architektury, budou právě procesory dřívějšímu uvedení nových modelů bránit.

Očekává se totiž, že budou použity procesory typu Sandy Bridge-E, s nimiž si Intel dává hodně na čas. Podle dřívějších pověstí měly dokonce dorazit až v roce 2012, ale tento týden se ukázalo, že nakonec přijdou již v posledním čtvrtletí letošního roku. Turecký server Donanimhaber zveřejnil uniklý časový rozvrh Intelu, podle něhož by už ve čtvrtém čtvrtletí 2011 měly být v prodeji první tři procesory typu Sandy Bridge-E.

Ve zveřejněné tabulce žlutý rámeček ohraničuje právě procesory typu Sandy Bridge-E, nové Macy Pro ovšem nejspíš nasadí jejich serverové varianty, tedy Xeony, ale ty by se měly objevit současně s modely pro výkonné osobní počítače. A to znamená, že dříve než v posledním letošním čtvrtletí potřebné procesory nebudou dostupné (Apple sice někdy od Intelu dostane nové procesory s určitým předstihem, avšak rozhodně nikoli o několik měsíců dříve), a tak nové Macy Pro můžeme čekat až někdy v této době.

To ale pochopitelně platí jen za předpokladu, že zůstane zachována dosavadní koncepce, jež používá Xeony pro jednoprocesorové a dvouprocesorové sestavy. V podstatě jisté je tak jen doplnění podpory pro rozhraní Thunderbolt, vše ostatní zůstává v rovině spekulací.

O vlastnostech nových Maců Pro kolují pouze nevěrohodné dohady

Už se objevila řada pověstí o možných vlastnostech nových Maců Pro, blog M.I.C. Gadget dokonce tvrdil, že letošní modely namísto Xeonů dostanou úplně nový typ procesorů vyvinutý přímo pro Apple. Avšak většina ostatních předpovědí tohoto blogu se nesplnila, což činí nevěrohodnými i tahle tvrzení. Také se mluvilo o nasazení zmenšených skříní, jež půjde snáze instalovat do serverových stojanů, nové Macy Pro by tak mohly posloužit jako náhrada zrušených serverů Xserve.

Nic z toho ovšem není potvrzeno, stále jde o pouhé dohady. Dosavadní vývoj však spíše naznačuje, že Apple základní konstrukci Maců Pro mění jen velmi nerad, již několik let se nijak zásadně nezměnily (pouze dostávaly výkonnější procesory a grafické karty).

Úplně jisté ostatně není ani to, zda Apple vůbec chce dále udržovat takovýto typ Maců určených výhradně pro profesionální uživatele. V celkovém objemu prodeje Maců tvoří jenom malý zlomek, na druhou stranu by ale jejich zrušení nepochybně vyvolalo hodně nepříznivé reakce profesionálů, jichž je sice mnohem méně něž běžných uživatelů, ale jejich názory mají velký vliv na dění v oboru. Budeme tak asi muset počkat ještě několik dalších měsíců, než se situace okolo Maců Pro vyjasní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: