Nové Macy Pro se zřejmě objeví až na podzim - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Nové Macy Pro se zřejmě objeví až na podzim

12. srpna 2011, 00.00 | V nejbližší budoucnosti k modernizaci Maců Pro nejspíš nedojde, předpokládaný typ procesoru pro ně Intel dá na trh teprve ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku.

Když koncem července Apple uvedl modernizované MacBooky Air a Macy mini, zůstala v prodeji jediná typová řada Maců, jež se nezměnila od loňského roku – totiž Macy Pro. To samozřejmě vyvolává otázku, kdy se obměny dočkají i tyto stroje, určené profesionálům.

V červnu velké naděje v mnohých vzbudily zprávy redaktora CNETu Briana Tonga, že modernizované Macy mini a Macy Pro přijdou počátkem srpna. A protože dřívější podobné Tongovy předpovědi se potvrdily, věnovala se této informaci značná pozornost.

Předpovědi brzkého příchodu nových modelů se nesplnily

Avšak nyní se ukazuje, že v případě Maců Pro předpověď nevyšla (modernizované Macy mini naopak dorazily dříve). Tong sám se na Twitteru omluvil, že jeho dosud spolehlivý zdroj se s Macy Pro nestrefil a slibuje, že se bude snažit nadále přinášet spolehlivé informace o krocích Applu.

Modernizace Maců Pro v posledních letech přicházejí na řadu jako poslední, takže to není zase tak velké překvapení (současné modely byly ohlášeny loni v červenci, ale prodávat se začaly až v srpnu 2010), tentokrát je zde však jeden významný rozdíl.

Chybějící rozhraní Thunderbolt

Všechny letošní Macy byly vybaveny novým rychlým rozhraním Thunderbolt, takže teď ho poněkud paradoxně postrádají již pouze Macy Pro určené profesionálům. Ti by ho přitom využili nejvíc a ani by jim tolik nevadily zatím vyšší ceny několik málo už dostupných periférií pro Thunderbolt. (A bohužel se nedá čekat rozšiřující karta s rozhraním Thunderbolt pro stávající Macy Pro, Intel při únorovém uvedení tohoto rozhraní jasně řekl, že ho bude dodávat pouze na nových základních deskách.)

Svou roli ve zpoždění Maců Pro zřejmě hraje i to, že Apple u Maců klade stále větší důraz na notebooky, což odráží současné trendy světa osobních počítačů. Projevuje se to hlavně ve skladbě prodaných Maců, kde podíl notebooků neustále roste (již se přibližuje třem čtvrtinám celkového počtu prodaných Maců).

Když se tohle vše dá dohromady, zjevně není důvod čekat modernizaci Maců Pro v nejbližší budoucnosti. A opravdu se žádné takové náznaky dosud neobjevily, MacRumors při pravidelné kontrole dostupnosti jednotlivých typů Maců u prodejců nezaznamenal žádná omezení skladových zásob Maců Pro, jež by nasvědčovala brzkému uvedení nových modelů.

Čekání na procesory Sandy Bridge-E

Je téměř jisté, že nové Macy Pro budou tak jako ostatní typy vybaveny procesory z rodiny Sandy Bridge, avšak pokud nedojde k zásadní změně jejich architektury, budou právě procesory dřívějšímu uvedení nových modelů bránit.

Očekává se totiž, že budou použity procesory typu Sandy Bridge-E, s nimiž si Intel dává hodně na čas. Podle dřívějších pověstí měly dokonce dorazit až v roce 2012, ale tento týden se ukázalo, že nakonec přijdou již v posledním čtvrtletí letošního roku. Turecký server Donanimhaber zveřejnil uniklý časový rozvrh Intelu, podle něhož by už ve čtvrtém čtvrtletí 2011 měly být v prodeji první tři procesory typu Sandy Bridge-E.

Ve zveřejněné tabulce žlutý rámeček ohraničuje právě procesory typu Sandy Bridge-E, nové Macy Pro ovšem nejspíš nasadí jejich serverové varianty, tedy Xeony, ale ty by se měly objevit současně s modely pro výkonné osobní počítače. A to znamená, že dříve než v posledním letošním čtvrtletí potřebné procesory nebudou dostupné (Apple sice někdy od Intelu dostane nové procesory s určitým předstihem, avšak rozhodně nikoli o několik měsíců dříve), a tak nové Macy Pro můžeme čekat až někdy v této době.

To ale pochopitelně platí jen za předpokladu, že zůstane zachována dosavadní koncepce, jež používá Xeony pro jednoprocesorové a dvouprocesorové sestavy. V podstatě jisté je tak jen doplnění podpory pro rozhraní Thunderbolt, vše ostatní zůstává v rovině spekulací.

O vlastnostech nových Maců Pro kolují pouze nevěrohodné dohady

Už se objevila řada pověstí o možných vlastnostech nových Maců Pro, blog M.I.C. Gadget dokonce tvrdil, že letošní modely namísto Xeonů dostanou úplně nový typ procesorů vyvinutý přímo pro Apple. Avšak většina ostatních předpovědí tohoto blogu se nesplnila, což činí nevěrohodnými i tahle tvrzení. Také se mluvilo o nasazení zmenšených skříní, jež půjde snáze instalovat do serverových stojanů, nové Macy Pro by tak mohly posloužit jako náhrada zrušených serverů Xserve.

Nic z toho ovšem není potvrzeno, stále jde o pouhé dohady. Dosavadní vývoj však spíše naznačuje, že Apple základní konstrukci Maců Pro mění jen velmi nerad, již několik let se nijak zásadně nezměnily (pouze dostávaly výkonnější procesory a grafické karty).

Úplně jisté ostatně není ani to, zda Apple vůbec chce dále udržovat takovýto typ Maců určených výhradně pro profesionální uživatele. V celkovém objemu prodeje Maců tvoří jenom malý zlomek, na druhou stranu by ale jejich zrušení nepochybně vyvolalo hodně nepříznivé reakce profesionálů, jichž je sice mnohem méně něž běžných uživatelů, ale jejich názory mají velký vliv na dění v oboru. Budeme tak asi muset počkat ještě několik dalších měsíců, než se situace okolo Maců Pro vyjasní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Tlak profesionálů

Autor: hroch32 Muž

Založeno: 12.08.2011, 23:27
Odpovědí: 0

Pevně doufám, že v případě Maců Pro nebude Jobs tvrdit, že je sotvakdo kupuje.... Neprodává se jich sice moc, ale třeba programátoři je používaj docela zhusta* a bez programátorů bude Apple v řiti. Otázkou je, jestli si to uvědomují i v Cupertinu.

*) Koneckonců jaké jiné aplikace jsou tak dobře přizpůsobeny běhu na více jádrech, než programátorské nástroje ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Tlak profesionálů

Autor: Pavel Muž

Založeno: 14.08.2011, 17:24

Hehe, novym iOS Lionem a Final Cut X dal jasne Apple najevo, ze o profiky nestoji a hazi nas pres palubu. Nejsme hlavni pilir jejich bussinesu, to je prave iOS. Od teto firmy uz nic dobreho necekam, proto se vracim co se tyce software ke konkurenci.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Tlak profesionálů

Autor: jaryn Muž

Založeno: 14.08.2011, 19:31

No ke konkurenci se mi moc nechce. co si postavíš za stroj?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Tlak profesionálů

Autor: Styx Muž

Založeno: 14.08.2011, 21:25

Kvůli Lionu také zvažuji jako hlavní OS Win 7, jenomže mezi PC jsem nenašel náhradu za MacBook Pro :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Tlak profesionálů

Autor: Michal Muž

Založeno: 15.08.2011, 18:36

S tou nahradou to nemyslite vazne?!?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Tlak profesionálů

Autor: Michal Muž

Založeno: 15.08.2011, 18:39

FUJITSU Lifebook E751
LENOVO THINKPAD T420 4178-A4G
HP EliteBook 8460p

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Tlak profesionálů

Autor: Styx Muž

Založeno: 15.08.2011, 20:47

To myslíte vážně, že některý z nich je adekvátní náhrada?
Já mám notebook jako pracovní nástroj s vysokým nárokem na mobilitu a s tím spojený veškerý komfort. Kde máte POUŽITELNÝ touchpad, magsafe, FW800, podsvícení klávesnice, malé a pro přenášení komfortní napájení, okamžitý náběh bluetooth a wifi, TimeMachine, atd.? Moje žena má poslední model nadupaného EliteBooku. Zkoušel jsem, ani omylem. Ona ho má z práce, ale když něco potřebuje doma dělat, jistí to Macbook. Nemám Jobse rád stejně jako všechno co zavání poroučením stádu, Klidně budu dělat na notebooku s Linuxem, až nějaká použitelná distribuce s dobře udělaným a odladěným laptopem bude na trhu a klidně za ni zaplatím víc než za Apple. Asi tak.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Tlak profesionálů

Autor: Michal Muž

Založeno: 16.08.2011, 10:22

Jobs akhbar, Jobs akhbar, Jobs akhbar,Jobs akhbar. Jen otazka mel jste nekdy nektery ze zminovanych NB alespon v ruce. Reknete spise nejsou mi sympaticke, ale ne ze se na tom neda delat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Tlak profesionálů

Autor: Styx Muž

Založeno: 16.08.2011, 13:17

No comment, snad jen lépe se podívejte na to co jsem napsal.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Tlak profesionálů

Autor: Bufo Muž

Založeno: 16.08.2011, 19:41

HP EliteBook 8560p - hm tyto stroje jsou určitě adekvátní obdoba. Navíc za cenu MacBookPro nadupané daleko více.
Navíc co se týká mobility a rozšiřitelnosti, tak HP je určitě vítěz. Např 2 baterie, výdrž až 11 hodin, dokovaci stanice atd.
Dřív jsem si to vůbec nedokázal předatavit, ale ted mi MacPro jako pracovní jede víc s W7 než s leoprdem

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Tlak profesionálů

Autor: hroch32 Muž

Založeno: 17.08.2011, 07:59

Michala si nevšímej, on se tu pasoval do role evangelizátora, který nám vysvětlí, že vše od Apple je špatné. Jeho příspěvky jsou demagogie forever....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Tlak profesionálů

Autor: hroch32 Muž

Založeno: 17.08.2011, 08:03

To je naneštěstí smutná pravda. Jen jsem si tak říkal, na čem mu ti vývojáři budou asi sy skvělé aplikace pro iOS vyvíjet? Jenže on dneska takový iMac nebo MBP jsou natolik nadupané stroje, že k vývoji aplikací pro iOS bohatě stačí. A na nový Final Cut taky. Takže MP již nebude třeba vyrábět :(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Tlak profesionálů

Autor: petr p Muž

Založeno: 17.08.2011, 12:18

to je sice pěkný, ale na Mayu je imac tak trochu nepoužitelný.
Uvidíme tento podzim, ale při nejhorším prostě přejdu na 3D na nějakou pracovní stanici s W7

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: