Macům Pro s Nehalemy klesá výkon při přehrávání zvuku - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Macům Pro s Nehalemy klesá výkon při přehrávání zvuku

5. února 2010, 00.00 | Macy Pro osazené Xeony s architekturou Nehalem při přehrávání zvuku ztrácejí až 20 procent výkonu, problém zřejmě spočívá v Mac OS X.

Loni na jaře Apple uvedl Macy Pro vybavené procesory Xeon s architekturou Nehalem, jež se od té doby příliš nezměnily, pouze počátkem prosince Apple vylepšil některé volitelné konfigurace.

Tyto stroje poskytují skutečně vysoký výkon (i když nové 27“ iMacy s procesory Core i5 a především Core i7 se jim v řadě úloh přinejmenším vyrovnají) a zároveň nabízejí možnosti rozšiřování zcela nesrovnatelné s ostatními Macy, Apple si za to ovšem také nechá patřičně zaplatit.

V každém případě se jedná o profesionální stroje, od nichž se přirozeně očekává odpovídající kvalita. Nejspíš proto značný ohlas vyvolala zpráva Ars Technicy o tom, že Macy Pro s Nehalemy trpí docela nepříjemnou chybou při přehrávání zvuku.

Přehrávání zvuku nadměrně zatěžuje procesor a oslabuje výkon

Když totiž vykonávají úlohy nějak související se zvukem, například přehrávají hudbu v iTunes či video (doprovázené zvukem) v QuickTimu, anebo i když se pouze aktivují zvuková rozhraní připojená přes USB či FireWire, řada uživatelů si všimla, že dochází k výraznému zvýšení příkonu procesoru (nebo procesorů) a k vzestupu jeho teploty.

Ty by samo o sobě nebylo nic tak hrozného, užité Xeony jsou serverové procesory konstruované na provoz za vyšších teplot a nárůst příkonu též není vzhledem k celkové spotřebě počítače nijak markantní, jenže tohle chování má další, a to už opravdu nepříjemný důsledek – práce se zvukem totiž spotřebovává citelnou část výkonu, může poklesnout až o 20 procent.

Ars Technica cituje zkušenosti několika uživatelů, kteří se jí s problémem svěřili, podle nich procesory Maců Pro obvykle mají teplotu okolo 30o C, ale jakmile se začne používat zvukový subsystém, teplota vzroste na 60o C nebo více, podobně vyšplhá příkon procesoru z jednotek na desítky wattů.

Hlavně však dojde k poklesu výkonu, podle testů uživatele Iry Weinschela mu občas program Adobe Lightroom pracoval pomaleji něž obvykle, ale spojitost se zvukem si uvědomil až poté, co o tom našel zmínku v diskusním foru serveru MacRumors. Provedl řadu měření a tvrdí, že vliv zvukového subsystému je plně reprodukovatelný, teplota procesoru stoupla o více než 30o C a výkon programu Lightroom při zpracovávání RAW snímků současně poklesl o 15 až 20 procent.

Příčina zřejmě vězí v Mac OS X

Jak ukazuje tohle diskusní vlákno na MacRumours, takovéto testy provedla řada uživatelů a všichni došli k podobným výsledkům. Problém se zjevně týká pouze Maců Pro s Nehalemy a navíc se projevuje jenom pod Mac OS X, pokud se na daném Macu spustila Windows 7, problém se neprojevil. Pod Mac OS X však ke zvýšení teploty a příkonu procesoru dochází, a to dokonce ve větší míře, než jakou způsobí benchmarkové testy snažící se procesor vytížit naplno.

Několik uživatelů se pokusilo s problémem obrátit na servisní službu Apple Care, avšak bylo jim řečeno, že zvýšená teplota stále zůstává v přípustném rozmezí, takže o žádný problém nejde. Uživatel Alexander Obermann však přece jen dokázal přitáhnout pozornost podpůrného týmu Applu v Evropě, sestavil podrobný popis celé záležitosti, který pracovníci technické podpory poslali do Cupertina k bližšímu prozkoumání, ale výsledky dosud oznámeny nebyly.

Ira Weinschel k tomu podotýká, že zvýšení teploty procesoru ho nijak zvlášť netrápí a domnívá se, že právě kvůli tomu Apple celou věc tak dlouho opomíjel (první zmínky v diskusních forech se objevily již před několika měsíci), avšak teprve v poslední době si uživatelé všimli, že to také oslabuje výkon a zvýšená teplota procesoru představuje pouhý příznak.

Vzhledem k tomu, že se tahle potíž projevuje jen pod Mac OS X, mohla by souviset s ovladačem spravujícím nové funkce Xeonů s architekturou Nehalem, k nimž patří SpeedStep a Turbo Boost. Mladý hacker zabývající se „Hackintoshi“ (úpravami Mac OS X, aby mohl pracovat na běžných PC) vytvořil upravené rozšíření jádra (kernel extension), jež zmíněné funkce vypnulo a při přehrávání zvuku již skutečně ke zvýšení teploty a příkonu nedocházelo. Ovšem bez podpory technologie SpeedStep má procesor vyšší příkon v nečinnosti.

Kdy se dočkáme opravy?

To ale samozřejmě není řešení, protože bez podpory těchto funkcí bude stroj ztrácet zase v jiných úlohách, ukazuje to však, že příčina zřejmě opravdu vězí v softwaru, takže by mohla být řešitelná poměrně snadno. Lze proto doufat, že Apple nakonec přece jenom přijde s opravou, přestože zatím problém oficiálně neuznal a na dotazy Ars Technicy nereagoval.

Jistě se nejedná o zásadní vadu (rozhodně není svou závažností srovnatelná s potížemi zobrazování 27“ iMaců), ovšem přicházet kvůli pouhému přehrávání zvuku až o 20 procent výkonu není nic příjemného ani na tak výkonných strojích jako jsou současné Macy Pro, medializace celé záležitosti by snad mohla Apple přimět k přece jen rychlejšímu řešení, potřebná oprava by se mohla objevit například již v chystaném Mac OS X 10.6.3.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: