Macům Pro s Nehalemy klesá výkon při přehrávání zvuku - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Macům Pro s Nehalemy klesá výkon při přehrávání zvuku

5. února 2010, 00.00 | Macy Pro osazené Xeony s architekturou Nehalem při přehrávání zvuku ztrácejí až 20 procent výkonu, problém zřejmě spočívá v Mac OS X.

Loni na jaře Apple uvedl Macy Pro vybavené procesory Xeon s architekturou Nehalem, jež se od té doby příliš nezměnily, pouze počátkem prosince Apple vylepšil některé volitelné konfigurace.

Tyto stroje poskytují skutečně vysoký výkon (i když nové 27“ iMacy s procesory Core i5 a především Core i7 se jim v řadě úloh přinejmenším vyrovnají) a zároveň nabízejí možnosti rozšiřování zcela nesrovnatelné s ostatními Macy, Apple si za to ovšem také nechá patřičně zaplatit.

V každém případě se jedná o profesionální stroje, od nichž se přirozeně očekává odpovídající kvalita. Nejspíš proto značný ohlas vyvolala zpráva Ars Technicy o tom, že Macy Pro s Nehalemy trpí docela nepříjemnou chybou při přehrávání zvuku.

Přehrávání zvuku nadměrně zatěžuje procesor a oslabuje výkon

Když totiž vykonávají úlohy nějak související se zvukem, například přehrávají hudbu v iTunes či video (doprovázené zvukem) v QuickTimu, anebo i když se pouze aktivují zvuková rozhraní připojená přes USB či FireWire, řada uživatelů si všimla, že dochází k výraznému zvýšení příkonu procesoru (nebo procesorů) a k vzestupu jeho teploty.

Ty by samo o sobě nebylo nic tak hrozného, užité Xeony jsou serverové procesory konstruované na provoz za vyšších teplot a nárůst příkonu též není vzhledem k celkové spotřebě počítače nijak markantní, jenže tohle chování má další, a to už opravdu nepříjemný důsledek – práce se zvukem totiž spotřebovává citelnou část výkonu, může poklesnout až o 20 procent.

Ars Technica cituje zkušenosti několika uživatelů, kteří se jí s problémem svěřili, podle nich procesory Maců Pro obvykle mají teplotu okolo 30o C, ale jakmile se začne používat zvukový subsystém, teplota vzroste na 60o C nebo více, podobně vyšplhá příkon procesoru z jednotek na desítky wattů.

Hlavně však dojde k poklesu výkonu, podle testů uživatele Iry Weinschela mu občas program Adobe Lightroom pracoval pomaleji něž obvykle, ale spojitost se zvukem si uvědomil až poté, co o tom našel zmínku v diskusním foru serveru MacRumors. Provedl řadu měření a tvrdí, že vliv zvukového subsystému je plně reprodukovatelný, teplota procesoru stoupla o více než 30o C a výkon programu Lightroom při zpracovávání RAW snímků současně poklesl o 15 až 20 procent.

Příčina zřejmě vězí v Mac OS X

Jak ukazuje tohle diskusní vlákno na MacRumours, takovéto testy provedla řada uživatelů a všichni došli k podobným výsledkům. Problém se zjevně týká pouze Maců Pro s Nehalemy a navíc se projevuje jenom pod Mac OS X, pokud se na daném Macu spustila Windows 7, problém se neprojevil. Pod Mac OS X však ke zvýšení teploty a příkonu procesoru dochází, a to dokonce ve větší míře, než jakou způsobí benchmarkové testy snažící se procesor vytížit naplno.

Několik uživatelů se pokusilo s problémem obrátit na servisní službu Apple Care, avšak bylo jim řečeno, že zvýšená teplota stále zůstává v přípustném rozmezí, takže o žádný problém nejde. Uživatel Alexander Obermann však přece jen dokázal přitáhnout pozornost podpůrného týmu Applu v Evropě, sestavil podrobný popis celé záležitosti, který pracovníci technické podpory poslali do Cupertina k bližšímu prozkoumání, ale výsledky dosud oznámeny nebyly.

Ira Weinschel k tomu podotýká, že zvýšení teploty procesoru ho nijak zvlášť netrápí a domnívá se, že právě kvůli tomu Apple celou věc tak dlouho opomíjel (první zmínky v diskusních forech se objevily již před několika měsíci), avšak teprve v poslední době si uživatelé všimli, že to také oslabuje výkon a zvýšená teplota procesoru představuje pouhý příznak.

Vzhledem k tomu, že se tahle potíž projevuje jen pod Mac OS X, mohla by souviset s ovladačem spravujícím nové funkce Xeonů s architekturou Nehalem, k nimž patří SpeedStep a Turbo Boost. Mladý hacker zabývající se „Hackintoshi“ (úpravami Mac OS X, aby mohl pracovat na běžných PC) vytvořil upravené rozšíření jádra (kernel extension), jež zmíněné funkce vypnulo a při přehrávání zvuku již skutečně ke zvýšení teploty a příkonu nedocházelo. Ovšem bez podpory technologie SpeedStep má procesor vyšší příkon v nečinnosti.

Kdy se dočkáme opravy?

To ale samozřejmě není řešení, protože bez podpory těchto funkcí bude stroj ztrácet zase v jiných úlohách, ukazuje to však, že příčina zřejmě opravdu vězí v softwaru, takže by mohla být řešitelná poměrně snadno. Lze proto doufat, že Apple nakonec přece jenom přijde s opravou, přestože zatím problém oficiálně neuznal a na dotazy Ars Technicy nereagoval.

Jistě se nejedná o zásadní vadu (rozhodně není svou závažností srovnatelná s potížemi zobrazování 27“ iMaců), ovšem přicházet kvůli pouhému přehrávání zvuku až o 20 procent výkonu není nic příjemného ani na tak výkonných strojích jako jsou současné Macy Pro, medializace celé záležitosti by snad mohla Apple přimět k přece jen rychlejšímu řešení, potřebná oprava by se mohla objevit například již v chystaném Mac OS X 10.6.3.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Ostuda

Autor: Irreversible Muž

Založeno: 05.02.2010, 15:15
Odpovědí: 0

Ostuda, aneb v posledni dobe u Applu normalka.

Odpovědět na příspěvek

Problém

Autor: TjSnake Muž

Založeno: 05.02.2010, 15:40
Odpovědí: 0

Tohle mě už fakt štve, Macy mám sice rád, ale pořád jsou s tím problémy. U takhle drahého profesionálního počítače, kde je výkon na předním místě by se něco takového nemělo stávat a pokud jo, tak by se měl Apple přetrhnout, aby to spravil co nejdříve. Nestojí to nejmín, stačí si spočítat, kolik člověk zaplatí za 20% výkonu navíc. Je to přes 10 tisíc.
Já fakt pochybuji o té kvalitě (myšleno z hlediska bezporuchovosti) s kterou se Apple chlubí. Je tu tenhle problém s Macy Pro, blikání u iMaců, praskání displejů u iMaců, každý nově uvedený model má problémy s grafikou (co vím tak dokonce i u jednoho modelu dokonce praskaly a nebo se rozsejpaly). Můj počítač měl problémy se základní deskou, usmažil se mi napájecí zdroj, Time Capsule se musela nechat opravit díky přehřívání a nízkým přenosovým rychlostem... A to s tím pracuji v rukavičkách!!! Už jen čekám, až si zase něco koupím, že se mi to zase rozbije. Mě už je s toho fakt špatně.

Odpovědět na příspěvek

RE: Problém

Autor: Irreversible Muž

Založeno: 05.02.2010, 20:40

Jsem rád, že se najde někdo, kdo pořád neříká ''nikdy jsem s Applem neměl problém'' a to proto, že současný stav věci je spíše ''vybalil jsem Apple produkt z krabice a on kupodivu fungoval''. Souhlasím s vámi - Apple se s kvalitou řítí do hlubin více než dvanáctistupňovým klesáním.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Problém

Autor: Peter Macik Muž

Založeno: 06.02.2010, 11:34

Som asi z tych "stastnejsich" uzivatelov, ktori nemali az take velke problemy s Apple produktami - za poslednych mozno 20 rokov som ako sukromna osoba vystriedal velmi vela Apple pocitacov - od Macintosh IIci az po najnovsie Intel Macy... A problem som mal "iba" s klavesnicami (predchadzajuca rada su asi najhorsie klavesnice na trhu, stare boli dobre a tie najnovsie su tiez pouzitelne) a s mysami (za tych 20 rokov sa mi pokazili dve) a este mi odsiel disk na PoweBook G4 po piatich rokoch pouzivania. Inak ten PowerBook 12'' je na predaj - ak by niekto chcel - novy disk, nova baterka, dobra cena urcite...

Odpovědět na příspěvek

no...

Autor: karaho Muž

Založeno: 05.02.2010, 18:26
Odpovědí: 0

Myslím, že všechno zlé je k něčemu dobré a každá firma stojí na zákaznících a ti když nebudou kupovat a budou nespokojení, firma pojde.
Kéž by tomu ale tak nebylo...

Odpovědět na příspěvek

RE: no...

Autor: TjSnake Muž

Založeno: 06.02.2010, 10:59

No ale pravdivost tohohle tvrzení si Apple přece nemusí testovat.

Odpovědět na příspěvek

No kurňa

Autor: D2MAC Muž

Založeno: 05.02.2010, 21:25
Odpovědí: 0

A to si chci zrovna koupit Mac Pro kvůli tvorbě hudby. :-(

Odpovědět na příspěvek

Co se stalo?

Autor: Franta Jetel jr. Muž

Založeno: 07.02.2010, 11:48
Odpovědí: 0

Poslední dobou mě chování Applu hodně štve. Přece u takhle drahejch věcí, jako Macy Pro by aspoň mohli odepsat "sory, zvorali jsme to, díky za upozornění, budem makat jak šrouby aby jsme to opravili". Tímhle přístupem "já nic, já nic a pak to občas mlčky spraví" akorát všechny odrazujou.

Přijde mi, že si Apple začíná nevidět ani na špičku nosu. Snad se vzpamatuje, protože už těm jeho řečím o naprosté bezporuchovosti a bezproblémovosti moc nevěřím. :-(

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: