Další vývoj okolo problémů zobrazování 27“ iMaců - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Další vývoj okolo problémů zobrazování 27“ iMaců

3. února 2010, 00.00 | Apple vydal očekávanou druhou softwarovou opravu blikání obrazu, zároveň se však mluví o pozastavení výroby 27“ iMaců do vyřešení zbývajících problémů zobrazování, což však Apple důrazně popírá.

Nové 21,5“ a 27“ iMacy sice Apple začal prodávat už loni v říjnu (27“ modely se čtyřjádrovými procesory Core i5 a i7 přišly na trh až v listopadu) a v USA se téměř okamžitě staly nejprodávanějšími stolními počítači, jenže zároveň počalo přibývat stížnosti na zobrazování především 27“ modelů. Zpočátku občas docházelo k praskání krycího skla rozměrných 27“ obrazovek, především však poměrně velké množství uživatelů hlásilo problémy s blikáním a trháním obrazu.

Loni před Vánoci Apple proto uvolnil aktualizaci grafického firmwaru, jež měla daný problém vyřešit, avšak brzy se ukázalo, že u mnoha strojů potíže přetrvávají a začaly se šířit pověsti o chystané druhé opravě.

Nová aktualizace zobrazovacího firmwaru 27“ iMaců snad konečně vyřeší potíže s blikáním obrazu

A v pondělí se tyto pověsti potvrdily, protože Apple takovou opravu skutečně vydal. Oficiálně se jedná o aktualizaci 27-inch iMac Display Firmware Update 1.0, tedy první aktualizaci zobrazovacího firmwaru 27” iMaců, příslušný podpůrný dokument Applu uvádí, že aktualizuje zobrazovací firmware, aby vyřešila problémy, které mohly způsobovat občasné blikání obrazu.

Nová oprava se poněkud liší od zmíněné předvánoční aktualizace, protože ta se týkala grafického firmwaru karet ATI Radeon HD 4670 a HD 4850 27“ iMaců, nyní zjevně jde o firmware spojený s obecným zobrazováním. Od Applu samozřejmě nějaké technické podrobnosti čekat nemůžeme, ale tentokrát snad už potíže s blikáním obrazu vyřeší definitivně.

Nová aktualizace se dá stáhnout odtud (má velikost 294 KB) a vyžaduje Mac OS X 10.6.2. Zmíněný podpůrný dokument obsahuje také stručný popis instalačního postupu a připomíná, že budou-li potíže s blikáním přetrvávat, měl by se uživatel přesvědčit, zda nainstaloval též onu předchozí aktualizaci grafického firmwaru pro karty Radeon. Jestliže nepomůže ani to, bude třeba se obrátit na servis.

Údajné pozastavení výroby 27“ iMaců kvůli dořešení zbývajících problémů Apple důrazně popírá

Nové iMacy (zejména 27“ modely) však trápí ještě jedna potíž se zobrazováním, jak jsme již informovali, řada uživatelů si stěžuje na to, že monitory jejich strojů jeví nepříjemný žlutý nádech. Ten podle všeho výše popsaná oprava neřeší, Apple se o ničem takovém nezmiňuje, to by ovšem ani nemohl, protože problém dosud oficiálně neuznal.

Zřejmě však o něm ví, naznačuje to údajný vnitřní pokyn Applu, který zveřejnilo Gizmodo. Potíže se žlutým nádechem však žádná softwarová oprava nevyřeší, nejspíš totiž vznikají kvůli defektům vrstvy LCD panelu rozvádějící světlo z podsvětlovacích LED diod (v takzvaném optickém difuzoru).

A Apple kvůli tomu údajně dokonce zastavil výrobu 27” iMaců, alespoň to tvrdí francouzský web MacBidouille (anglickou verzi téhož textu nabízí sesterský web Hardmac).

Uvádí, že Apple čelí novým potížím s výrobou 27“ iMaců s procesory Core i5 a 7 a už kvůli tomu začal zákazníkům oznamovat, že zmíněné stroje nedodá v původně stanoveném termínu.

Podle jednoho ze zdrojů MacBidouille Apple úplně zastavil výrobu 27“ iMaců a neobnoví ji, dokud nenajde spolehlivé a definitivní řešení jak dřívějších, tak nových potíží zobrazování, tedy blikání obrazu a žlutého nádechu displejů.

Co se týče blikání obrazu, to, doufejme, vyřeší nová výše popisovaná aktualizace zobrazovacího firmwaru, teď ještě zbývá potíž se žlutým nádechem, což asi bude tvrdší oříšek, ale nějaké řešení se snad brzy též najde.

MacBidouille sice mluví jen o 27“ iMacích se čtyřjádrovými procesory, potíže se žlutým nádechem však postihují všechny 27“ modely. Pro všechny Apple také ve svém webovém obchodu uvádí dlouhé dodací lhůty, ty se však přece jen již zkrátily z původních 3 na 2 týdny, což by mohlo naznačovat, že se řešení blíží (pokud ovšem opět nedojde k nějaké nečekané změně).

Apple ovšem včera toto tvrzení oficiálně popřel, deníku Wall Street Journal jeho mluvčí řekl, že výroba stále běží a problémy s dodávkami způsobuje výlučně vysoká poptávka zákazníků.

A zopakoval předchozí tvrzení, že 27“ iMacy jsou ohromně oblíbené a Apple pracuje na tom, aby tuto poptávku uspokojil. Zároveň však dodal, že výroba pokračuje, zatímco firma napravila problémy s blikáním obrazu a žlutým nádechem, takže v podstatě uznal i druhý problém, nemluvě o tom, že stejnou průpovídku Apple užil již v prosinci, když poprvé došlo ke zpoždění dodávek 27“ iMaců.

Ať už je to s výrobou iMaců jakkoli, bylo by v každém případě vhodné, aby Apple tuto záležitost konečně dal do pořádku, ačkoli zmíněné problémy zřejmě postihují jen menší (ale nezanedbatelnou) část uživatelů, přesto vyvolaly hodně nespokojenosti a neustálé mlžení a zatajování věci rozhodně neprospělo (informace si nakonec stejně našly cestu na veřejnost „neoficiálními kanály“).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: