Intel nedodá větší množství šestijádrových Xeonů před koncem června - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Intel nedodá větší množství šestijádrových Xeonů před koncem června

10. května 2010, 00.00 | Dodávky 32nm šestijádrových Xeonů 5600 pravděpodobně zůstanou omezené do poloviny letošního roku, což by mohlo být důvodem stále se opožďující modernizace Maců Pro, spekuluje se o představení nových modelů na konferenci WWDC 2010.

Minulý týden se objevily zprávy, jež možná vysvětlují, proč stále nepřichází nové modely Maců Pro.

Francouzský web MacBidouille často přinášející zákulisní informace totiž dostal tip, že Intel informoval své distributory o omezených dodávkách šestijádrových Xeonů série 5600, tento stav by měl trvat přinejmenším do konce druhého čtvrtletí, tedy do konce června (stejnou zprávu si lze přečíst v angličtině na sesterském webu Hardmac).

Dlouhé čekání na nové Macy Pro

Všeobecně se předpokládá, že právě tyto Xeony budou nasazeny do nových letošních Maců Pro, které však stále nepřicházejí (první pověsti o těchto strojích se přitom vynořily již loni v říjnu, poté se opakovaly počátkem letošního roku a další marné naděje vzbuzovaly v březnu).

Macy Pro sice mají zdaleka nejdelší cyklus hardwarové obměny a nové modely se objevují nejvýše jednou za rok, což je pro stroje této cenové kategorie celkem přirozené, ovšem letos to trvá už opravdu dlouho, protože stávající modely přišly na trh loni v březnu.

Nedostatečné dodávky potřebných procesorů by mohly toto zpoždění vysvětlovat (nejasnosti však vznikly i okolo toho, jaké procesory vlastně Apple použije, některé pověsti naznačovaly, že by levnější modely mohly nasadit namísto Xeonů stolní šestijádrový procesor Core i7-980X, což ovšem budí pochybnosti, protože takový stroj by potřeboval zcela odlišnou základní desku a nedovoloval by dvouprocesorovou konfiguraci).

Důležité by samozřejmě bylo i to, jaké grafické karty Apple do případných nových Maců Pro užije, dosud standardně nabízí karty poměrně slabé, proto se doufá, že bude alespoň jako volitelné vybavení podporovat nejnovější karty ATI a NVIDIe (jenže karty „Fermi“, tedy GeForce GTX 470 a 480, také rozhodně nejsou bez problémů).

Ke zvýšení dodávek Xeonů 5600 dosud nedošlo a příčina jejich nedostatku není přesně známá, jde však o procesory vyráběné 32nm procesem, stejně jako nové mobilní procesory Core i5 a Core i7 použité v nedávno modernizovaných 15“ a 17“ MacBoocích Pro, jichž se v březnu také nedostávalo (tehdy se tím vysvětlovalo zpoždění nových notebooků Applu, avšak to zřejmě způsobily i další faktory, zejména potíže plynoucí ze změny architektury nových mobilních procesorů).

Objeví se nové modely na konferenci WWDC 2010?

Pokud by příčina zpoždění nových Maců Pro skutečně spočívala v nedostatku potřebných procesorů, dalo by se předpokládat, že se objeví, až zesílí dodávky Xeonů 5600, tedy nejdříve koncem června.

To samozřejmě vyvolává dohady, že by tyto stroje mohl Apple představit na vývojářské konferenci WWDC 2010, jež začíná 7. června. (Zájem o konferenci je tak velký, že Apple už vyprodal, pouhých 8 dní po oznámení data jejího konání, všechna účastnická místa, kterých byl samozřejmě omezený počet, web konference vedle tlačítka zakoupení účasti uvádí, že je vyprodáno).

Ze zveřejněného programu konference sice vyplývá, že se soustředí hlavně na iPhone OS a aplikace pro něj, ovšem zahajovací proslov WWDC tradičně slouží k představování hardwarových novinek. Vedle téměř jistého nového iPhonu (jehož prototyp se letos dostal předčasně na veřejnost) se tam někdy objevují též nové Macy (loni to byly modernizované MacBooky Pro), letos by mohly přijít nové Macy Pro (ostatně první Mac Pro Apple uvedl na WWDC 2006).

A také by to souhlasilo s březnovými pověstmi o tom, že Apple v červnu dá na trh 27“ monitor LED Cinema Display a dvanáctijádrový Mac Pro (stroj se dvěma Xeony 5600). Nelze ovšem vyloučit, že na WWDC 2010 sice budou nové Macy Pro představeny, ale jejich fyzický prodej začne až později, podle dostupnosti Xeonů 5600.

Otázkou však zůstává, zda nedostatek procesorů je skutečně hlavní příčinou zpoždění modernizace nejsilnějších stolních Maců, v minulosti se už několikrát stalo, že Intel dodal nové Xeony pro tyto stroje přednostně, dříve, než je uvolnil pro ostatní výrobce počítačů, navíc se Maců Pro nejspíš neprodává zase tolik, aby to nějak výrazně ovlivnilo trh (Apple nikdy neprozradil přesná čísla o odbytu Maců Pro, pouze připustil, že tvoří jen malý zlomek počtu všech prodaných Maců).

Intel slibuje výhercům soutěže francouzských prodejců iPad

Objevily se i spekulace, že se vztahy mezi Applem a Intelem zhoršily (hlavně v souvislosti s pověstmi, že Apple vyjednává s AMD a též kvůli potížím okolo nasazení nových mobilních Nehalemů s integrovanou grafikou do MacBooků Pro), MacBidouille však dokládá, že mezi oběma firmami přetrvávají velice těsné vazby.

Ke zprávě totiž přikládá reklamní sdělení pro francouzské prodejce hardwaru Intelu, jež slibuje těm, kdo koupí alespoň pět jeho 160GB SSD disků, zařazení do soutěže, v níž lze vyhrát iPad, 160B SSD disk nebo kupón pro nákupy na Amazonu za 100 EUR. Je samozřejmě poněkud ironické, že Intel jako hlavní výhru nabízí iPad, postavený na procesoru ARM a zřejmě prakticky neobsahující jakékoli komponenty od Intelu.

Více se o nových Macích Pro dozvíme asi až v červnu

Okolo nových Maců Pro očividně zůstává naprostá nejistota, lze vycházet pouze z neotvrzených pověstí a nepřímých náznaků, zjevně však existuje jistá naděje, že by se nové modely mohly opravdu objevit na letošní konferenci WWDC 2010.

Najdou se však pesimisté, kteří tvrdí, že by Apple mohl oblast profesionálních pracovních stanic zcela opustit a zaměřit se výlučně na spotřebitelský trh (pravděpodobně výnosnější), jenže takový krok by ho připravil o podporu sice poměrně malé, ale vlivné slupiny uživatelů, proto se o tom pochybuje. Jako obvykle tak není nic jisté, avšak v červnu bychom se o dalším osudu Maců Pro přece jen měli dozvědět víc.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Konec Maců Pro

Autor: hroch32 Muž

Založeno: 12.05.2010, 08:32
Odpovědí: 0

Možná je přání otcem myšlenky, ale pevně věřím, že v Applu ještě nejsou tak padlí na hlavu a zaslepení úspěchem spotřebitelských hraček, aby vyřadili z produktové řady jediný profesionální stroj. Ano, s dnešními iMacy a Mac Booky Pro je také možné dělat vývoj aplikací (a mnohem pohodlněji než kdysi s některými Power Macy). Ale skutečně velké projekty se bez velkého a konfigurovatelného železa prostě neobejdou. Navíc s koncem Maců Pro by Apple mohl přestat vyvíjet Final Cut a dost možná i Logic. Což jsou dle mého hlavní důvody, proč není jejich konec na pořadu dne.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: