Další pověsti o nových Macích - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Další pověsti o nových Macích

13. července 2011, 00.00 | Nové MacBooky Air a také Macy Pro by se mohly objevit už tento (anebo příští) týden. A modernizované MacBooky Air údajně dostanou podsvícenou klávesnici.

Podle náznaků z minulého týdne by tento týden (snad ve čtvrtek 14. července) měl Apple zahájit prodej Mac OS X Lion a současně s tím či brzy poté se čeká též uvedení nových modelů Maců, především modernizovaných MacBooků Air (nelze ovšem vyloučit menší zpoždění, to podrobněji probíráme níže). A nyní dorazily další pověsti o těchto strojích:

Vedle nových MacBooků Air by se mohly objevit také modernizované Macy Pro

V polovině července se očekávaly především MacBooky Air, avšak v pondělí přinesl 9to5mac další zprávy, podle nichž by to nemusely být jediné nové modely Maců. Zdroj „Mr. X“, který server 9to5mac pravidelně zásobuje informacemi o chystaných počinech Applu, dodal katalogová čísla nových Maců, z nichž plyne, že vedle MacBooků Air by se měly objevit též Macy Pro.

V případě MacBooků Air tato čísla ukazují, že Apple uvede čtyři modely svých ultrapřenosných notebooků. Měly by to být (stejně jako teď) dva 11“ a dva 13“ modely, tvořené dvojicemi základního a lépe vybaveného modelu. Mimoto budou dostupné také volitelné zákaznické konfigurace, 9to5mac předpokládá, že si bude možné připlatit za větší RAM a za výkonnější procesory. Už z dřívějších zpráv vyplývá, že zevně by se nové modely neměly nijak lišit od těch stávajících, hlavními novinkami zřejmě budou výkonnější procesory Sandy Bridge a rozhraní Thunderbolt.

Zároveň by se však snad již tento týden mohly objevit též nové Macy Pro. Předchozí pověsti sice předpokládaly uvedení těchto strojů (spolu s modernizovanými Macy mini) až někdy na přelomu července a srpna, ale zdá se, že je Apple dodá dříve, protože „Mr. X“ přinesl i katalogová čísla Maců Pro (pokud nešlo pouze o jejich předčasný únik, ale to 9to5mac považuje za málo pravděpodobné).

Kolem Maců Pro zůstává hodně nejasností

Podle těchto čísel by se měly nabízet tři klientské a jeden serverový model, avšak o jejich vlastnostech se mnoho konkrétního neví. Kolují sice pověsti o tom, že bude uveden 16jádrový model a ze by letošní Macy Pro mohly dostat užší skříň instalovatelnou do serverových stojanů, ale nic z toho není jisté.

S určitostí tak lze očekávat pouze rozhraní Thunderbolt, vše ostatní zůstává v rovině spekulací (nejvíce dohadů vzniká okolo procesorů Maců Pro, protože Xeony typu Sandy Bridge Intel oficiálně uvede až v pozdním podzimu, takže není jasné, jaké čipy by vlastně mohly tyto stroje dostat).

Všechny tyto nové Macy budou samozřejmě mít předinstalovaný Mac OS X Lion. Ten by se mohl začít prodávat už ve čtvrtek a je možné, že by dotyčné modernizované Macy mohly přijít na trh ve stejný den. Dále se ještě v blízké budoucnosti očekávají nové Macy mini (rovněž vybavené procesory Sandy Bridge a rozhraním Thunderbolt).

Mezi katalogovými čísly chystaných hardwarových novinek, jež serveru 9to5mac předal „Mr. X“, se navíc ještě nachází rozšíření RAM o 4 GB tvořené dvěma 2 GB moduly, není však jasné, pro jaký typ Macu je vlastně určené, může být jak pro stávající MacBooky Pro či iMacy, tak pro některé z nových strojů.

Není samozřejmě vůbec jisté, že tyto Macy dorazí skutečně již tento týden (viz další zprávy níže), ale i kdyby došlo k nějakému zpoždění, dají se čekat už brzy. V minulosti, když na veřejnost unikla katalogová čísla nových modelů Maců, začal jejich prodej obvykle za několik dní poté.

Letošní MacBooky Air údajně dostanou podsvícenou klávesnici

Když loni v říjnu Apple uvedl současné MacBooky Air, většinu jejich vlastností uživatelé uvítali, avšak jeden prvek u nich hodně postrádali.

Totiž to, že nemají podsvícenou klávesnici. Přitom MacBooky Air první generace byly takovými klávesnicemi standardně vybaveny ve všech třech verzích, jež přišly na trh mezi počátkem roku 2008 a polovinou roku 2009. (Však také nesouhlasné reakce zákazníků dlouho plnily diskusní fora a v podstatě každý článek o letošních modelech doprovází přání, aby Apple podsvícení vrátil.)

Avšak to se nyní možná opět změní, AppleInsider tvrdí, že podle lidí znalých plánů Applu budou podsvícené klávesnice další hardwarovou novinkou vedle už zmíněných procesorů Sandy Bridge a rozhraní Thunderbolt. (Mluví se též o tom, že by tyto stroje mohly dostat SSD disk používající výkonnější a úspornější flash čipy typu „Toggle DDR 2.0”.)

Nikdy nebylo úplně jasné, proč vlastně Apple loňské MacBooky Air nevybavil podsvícenou klávesnicí. Výrobní náklady příslušného hardwaru jsou zanedbatelné a díky propracované správě spotřeby by nemělo podsvícení nijak výrazně zkracovat výdrž na baterii (nakonec u MacBooků Pro to žádný problém nepůsobí). Podle některých názorů mohl být tenhle krok snahou o „řízené zastárávání“ těchto notebooků, to ovšem jsou pouhé dohady.

Má-li však AppleInsider pravdu, potom brzy zůstane jediným notebookem Applu bez podsvícené klávesnice bílý plastový MacBook. (Další osud bílého MacBooku ovšem zůstává nejistý, snad se vyjasní po uvedení nových MacBooků Air.)

Zdroje se liší v předpokládaných termínech uvedení nových Maců

Pokud jde o termín uvedení těchto nových MacBooků Air, zde se AppleInsider poněkud rozchází s výše zmíněnými informacemi, předpokládá zahájení jejich prodeje někdy v příštím týdnu poté, co se začne prodávat Mac OS X Lion.

Právě AppleInsider patřil k serverům, které přinesly zprávy o pravděpodobném zahájení prodeje Lionu tento týden, avšak mezitím se objevily další neurčité pověsti, že se na poslední chvíli vyskytly bezpečnostní problémy spojené s obnovováním stavu aplikací a s restarty, jež by mohly uvedení této nové verze Mac OS X oddálit až do příštího týdne. Zároveň však informace přímo zevnitř Applu naznačují, že by Lion mohl přijít již v pátek. (Jak uvádíme v přehledu softwarových novinek, v pondělí počal Apple přijímat aplikace pro Lion do Mac App Store, což by svědčilo spíše pro pozdější zahájení prodeje Lionu.)

Je ovšem pravda, že nové hlavní verze Mac OS X Apple na trh uvádí většinou právě v pátek, tuto tradici dodržoval bez přerušení již od Panthera až po Snow Leoparda (pouze verze Cheetah a Puma byly v roce 2001 uvedeny v úterý a v sobotu).

Avšak v případě Lionu se zároveň mění způsob distribuce, nový operační systém se bude nabízet výlučně v Mac App Store, tedy čistě elektronickou cestou, takže se nedají vyloučit změny. Zatím to vypadá tak, že Mac OS X Lion lze čekat nejdříve ve čtvrtek nebo brzy potom a totéž platí pro nové Macy, ty dorazí buď současně s Lionem, anebo zanedlouho po něm (jejich distribuce si samozřejmě vyžádá více času).

Loňské MacBooky Air byly z obchodního hlediska pro Apple velkým úspěchem, odhaduje se, že se jich během prvního čtvrtletí, co byly dostupné, prodal milion kusů. Odbyt MacBooků Air zřejmě v té době dosahoval až poloviny objemu prodeje mnohem zavedenějších MacBooků Pro. Dá se proto očekávat, že letošní modernizované modely, zvlášť pokud budou opravdu vybaveny podsvícenou klávesnicí, se budou prodávat přinejmenším stejně dobře.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: