Další nové Macy by se mohly objevit v polovině července - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Další nové Macy by se mohly objevit v polovině července

1. července 2011, 00.00 | Modernizované MacBooky Air (a též Mac OS X Lion) nejspíš přijdou na trh v polovině července. A začaly se také ztenčovat zásoby bílého MacBooku, avšak jeho další osud zůstává nejasný.

Očekává se, že letošní léto bude obdobím příchodu dalších modernizovaných Maců (nových modelů se letos zatím dočkaly jenom MacBooky Pro a iMacy). Jako první by měly na řadu přijít MacBooky Air, všeobecně se soudí, že tak stane v průběhu července poté, co bude hotový Mac OS X Lion. Apple údajně odkládá uvedení těchto strojů do doby, kdy je bude moci již vybavit novým operačním systémem. A tento týden dorazily nové pověsti, jež termíny jejich příchodu dále upřesňují na polovinu července.

Web AppleNApps v úterý uvedl, že podle jeho dvou na sobě nezávislých zdrojů, které v minulosti poskytly spolehlivé informace, si Apple vnitřně jako datum uvedení jak Mac OS X Lion, tak nových MacBooků Air stanovil úterý 19. července. Zatím se počítá s tímto termínem, ale nelze vyloučit, že se ještě změní.

Nové MacBooky Air mají mít předinstalovanou GM verzi Lionu a ta má být hotová někdy kolem 4. července. Brzy poté ji samozřejmě dostanou externí vývojáři a ti si to jistě nenechají pro sebe. Dá se proto čekat, že po uvolnění GM verze Lionu vývojářům už bude příchod nových Maců jen otázkou dnů.

Proti zmíněnému datu však mluví to, že právě 19. července Apple oznámí své finanční výsledky za předchozí čtvrtletí (za druhé čtvrtletí kalendářního roku 2011, neboli za třetí čtvrtletí svého fiskálního roku 2011). A zatím nikdy Apple novinky v den takovéhoto oznámení neuváděl.

Také 9to5mac zaslechl, že nové ultrapřenosné notebooky Applu se mají objevit v polovině července. Dodává, že podle člověka, který tyto stroje prý již viděl, budou zevně vypadat téměř shodně se současnými modely, jediným viditelným rozdílem by měla být ikona rozhraní Thunderbolt na místě původního Mini DisplayPortu.

Nové modely budou používat procesory Sandy Bridge, možná půjde o nedávno uvedené nové ULV čipy Intelu určené právě pro tenké notebooky (blíže jsme je popsali zde).

Podle pověstí, jež 9to5mac zachytil, by jak k zahájení prodeje Lionu, tak nových MacBooků Air mělo dojít někdy kolem čtvrtku 14. července. Připomíná, že nové produkty Apple uvádí většinou ve dnech předcházejících oznámení finančních výsledků, v tomto případě tedy před 19. červencem. Obvyklým dnem pro premiéry novinek ovšem bývá úterý (i když už se našly výjimky), nejpravděpodobnějším intervalem pro příchod nových MacBooků Air se tak zdá být období mezi 12. a 19. červencem.

Apple již uvolnil GM verzi Lionu pro vývojáře

GM verze Mac OS X Lion se nakonec objevila ještě dříve, vývojáři ji totiž dostali už v pátek 1. července. Jako vždy se nabízí na vývojářském portálu Applu, tvoří ji sestavení 11A511.

Pochopitelně vyšla též GM verze Lion Serveru a zároveň Apple uvolnil také sedmou předběžnou verzi (Developer Preview 7) integrovaného vývojového prostředí Xcode 4.1. GM verze obou variant Lionu se dají získat i z Mac App Store po zadání kódů dostupných účastníkům vývojářského programu pro Mac.

A dále ještě Apple uvolnil třetí beta verzi softwaru iCloud pro Lion. Ta bude potřeba k tomu, aby GM verze Lionu mohla nadále využívat službu iCloud (rovněž dostupnou vývojářům v beta verzi). A přes Software Update ještě Apple navíc vydal Javu for Mac OS X 10.7 (zjevně tedy ani Lion bez Javy nebude).

GM verze Lionu (pokud v ní nebudou objeveny nějaké závažné chyby) bude pravděpodobně shodná s konečnou verzí Lionu, jež by se již brzy měla začít nabízet v Mac App Store tak, jak to Apple slíbil na zahájení konference WWDC 2011. (Lion se bude prodávat za 29,9 USD a Lion Server jako dodatečný doplněk za 49 USD.)

Tento krok Applu samozřejmě značně posiluje věrohodnost výše probíraných zpráv o uvedení jak Lionu, tak nových Maců někdy v polovině července, zásadní krok, vytvoření GM verze Lionu, už byl učiněn.

Začínají se zmenšovat také skladové zásoby bílého MacBooku

Zatímco na tom, že se nové MacBooky Air objeví do 2 až 3 týdnů, panuje všeobecná shoda, v případě dalších typů Maců zůstávají termíny jejich obměny dost nejasné. Podle poměrně spolehlivých zdrojů by měly nejspíš počátkem srpna dorazit nové Macy mini a též Macy Pro, nic přesnějšího se však neví. Obvyklým signálem blížících se změn bývá omezená dostupnost stávajících modelů u prodejců, a to se nyní děje také s bílým MacBookem.

AppleInsider ve středu napsal, že dostupnost bílého MacBooku s polykarbonátovým pouzdrem, prodávaného v USA za 999 USD, začíná být značně omezená. Mnozí američtí autorizovaní prodejci Applu (včetně Amazonu) tento stroj zcela vyprodali a další ho mají jenom omezené množství. Též jeden z největších evropských distributorů již nemá na skladu vůbec žádné bílé MacBooky a neudává žádný termín nových dodávek.

Podle zdrojů AppleInsideru je to neobvyklé, avšak ještě to nemusí znamenat ukončení prodeje stávajícího modelu. AppleInsider sice nemá žádné informace o jeho možné modernizaci, ale smysl by to dávalo, protože poslední MacBook s plastovým pouzdrem byl naposledy změněn loni v květnu, používá dnes již dost zastaralý procesor Core 2 Duo běžící na 2,4 GHz a integrovanou grafiku GeForce 320M.

Další osud tohoto Macu zůstává nejasný, Apple totiž v současnosti za 999 USD nabízí ještě druhý notebook, základní model 11,6“ MacBooku Air, který si mezi zákazníky získal značnou oblibu. A tak i když se nedá vyloučit ještě další modernizace bílého MacBooku, zůstává další možností jeho nahrazení právě nejnižším MacBookem Air.

Ten by se mu totiž po očekávaném přechodu na procesory Sandy Bridge měl výkonnostně v podstatě vyrovnat (integrovaná grafika procesorů Sandy Bridge je sice o něco slabší než GeForce 320M, ale stejné řešení Apple zvolil i pro 13“ MacBooky Pro a žádné velké protesty to nevyvolalo).

A konečně je možné i to, že Apple bude bílý MacBook prodávat v nezměněné podobě, avšak za ještě nižší cenu (mimochodem, pro americké školství již teď snížil jeho cenu z dosavadních 949 USD na 899 USD, což možná přispělo k oněm potížím s dodávkami).

Byla by to podobná strategie jako u iPhonu, kdy se za nižší cenu dodává předchozí model. U Maců se to však zatím nedělo, mohl by to ale být způsob, jak se zbavit zbývajících zásob. Zatím ovšem jde o pouhé dohady, situace okolo bílého MacBooku se zřejmě vyjasní teprve poté, co Apple na tru uvede nové modely MacBooků Air.

Rozporné zprávy o dostupnosti Maců mini

Web AppleBitch ve středu navíc oznámil, že americký řetězec Best Buy a britský Amazon mají též omezené zásoby Maců mini, což by mohlo signalizovat jejich brzkou modernizaci v souvislosti s vydáním Lionu. Avšak oba prodejci zároveň naznačují, že budou obnoveny dodávky stávajících modelů, takže se asi spíše jedná jen o lokální zásobovací problémy.

AppleInsider k tomu podotýká, že podle velkých distributorů Maců jak v USA, tak v Evropě zatím žádné potíže s dodávkami Maců mini nejsou. Jejich nových modelů se tak asi opravdu nedočkáme dříve než počátkem srpna.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: