Zprávy o softwaru Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy o softwaru Applu

11. července 2011, 00.00 | Apple se zřejmě chystá tento týden uvést Mac OS X Lion. GM verze Lionu neobsahuje uvítací video. Lion i v klientské variantě dovoluje virtualizaci systému. Apple zvažuje, že by mohl dovolit dodatečné nákupy podnikových licencí Final Cutu Pro 7. A vyšla nová verze ovladačů tiskáren Canon pro Snow Leoparda.

Minulý týden se sešlo několik zpráv týkajících se softwaru Applu. Pozornost se pochopitelně zaměřuje především na blížící se vydání nové verze Mac OS X, Lionu:

Prodej Mac OS X Lion začne možná již tento týden

Podle pověstí z konce června by se Lion mohl začít prodávat v polovině července, tedy tento týden. A vzhledem k tomu, že už 1. července externí vývojáři obdrželi GM verzi Lionu (jež velmi pravděpodobně bude totožná s konečnou prodejní verzí), zdají se tato tvrzení poměrně věrohodná. A minulý týden navíc přicházely další zprávy, podle nichž se již Apple připravuje na uvedení Lionu.

V obchodech Applu se má tuto středu pracovat přes noc

Například 9to5mac uvádí, že podle několika jeho mimoamerických zdrojů kamenné obchody Apple plánují „noční směny“ na 13. červenec. Při nich obvykle Apple obměňuje reklamní poutače v obchodech a připravuje personál na uvedení nových produktů. Děje se to při různých příležitostech, někdy skutečně jde o důležité novinky, jindy však jen o věci zajímavé spíše pro marketing.

Tentokrát to ovšem vypadá na něco opravdu významného, totiž na uvedení Lionu a následně též modernizovaných Maců. To by dávalo smysl, jestliže se bude pracovat v noci 13. července, pak by „dnem D“ měl být čtvrtek 14. července, o němž mluvily už dřívější pověsti.

Přípravy se asi budou týkat hlavně propagace Lionu, protože ten se bude prodávat výlučně prostřednictvím Mac App Store, žádná fyzická média a krabice již tentokrát nebudou. V obchodech Applu se ovšem nepochybně objeví reklamní materiály k Lionu a pochopitelně bude třeba personál zaučit na nový operační systém.

Nové Macy by mohly přijít na trh buď ve stejný den jako Lion, anebo velice brzy poté, očekává se především uvedení nových MacBooků Air, další typy dorazí asi až o něco později. Obecně však lze čekat postupnou obměnu všech Maců, co ještě nemají rozhraní Thunderbolt.

Hodně věcí okolo nových Maců zůstává nejasných, ale je zřejmé, že právě zahájení prodeje Lionu tvoří nutnou podmínku k uvedení modernizovaných modelů Maců.

AppleInsider přináší obdobné informace

Také AppleInsider minulý týden přinesl zprávy o přípravách na uvedení Lionu. Minulou středu začal Apple radit zaměstnancům své maloobchodní sítě, aby se připravili na uvedení Mac OS X Lion tento týden, podle dalších lidí by mělo brzy poté následovat zahájení prodeje nových MacBooků Air.

Kupříkladu jeden člověk s přístupem k vnitřní zpravodajské síti Applu pro maloobchod .AppleInsideru prozradil, že nový věstník rozeslaný minulý týden radil vedoucím obchodů zvýšit kapacitu RAM některých předváděcích Maců nejpozději do neděle 10. července – pravděpodobně právě v rámci příprav jejich převedení na Lion brzy poté.

Stejná osoba zmínila, že Apple možná oficiálně pozve vybrané zákazníky do svých kamenných obchodů ke stažení nového operačního systému, aby je bylo možné seznámit s nejvýznačnějšími vylepšeními Lionu.

Podle dalšího zaměstnance z kamenného obchodu Applu vedení sdělilo, že se na tento týden chystá noční směna, ale přesnější datum zatím neudalo. To v zásadě odpovídá informacím, jež získal 9to5mac.

Navíc lidé s vazbami na další provozní segmenty Applu rovněž podporují tvrzení, že Lion bude zpřístupněn zákazníkům někdy v průběhu tohoto týdne. A uvedení modernizovaných MacBooků Air podle nich bude následovat velmi brzy nato, možná už příští týden.

Všechno to dobře zapadá do sebe, takže asi opravdu lze čekat spuštění prodeje Mac OS X Lion v druhé polovině tohoto týdne a zanedlouho potom též uvedení nových Maců.

GM verze Lionu postrádá uvítací video

Již v pátek 1. července obdrželi externí vývojáři GM verzi Mac OS X Lion, jež bude pravděpodobně zcela shodná s konečnou verzí, kterou Apple bude nabízet ke stažení z Mac App Store za 29,99 USD jako upgrade pro Snow Leoparda. Mnohé vlastnosti Lionu už jsou známy z předběžných vývojářských verzí, přesto se však minulý týden objevilo pár dodatečných informací o GM verzi, ta první se týká jejího chování po instalaci.

Pro několik minulých verzí Mac OS X platilo, že se při prvním spuštění systému přehrálo uvítací video, zobrazující animaci slova „Vítejte“ v řadě různých jazyků, doprovázenou písní „Exodus Honey“ od skupiny Honeycut. (Pro Snow Leoparda to vypadá takhle.)

Avšak GM verze Lionu žádné uvítací video neobsahuje. Teoreticky by ho Apple sice mohl ještě doplnit, ale všeobecně se předpokládá, že GM verze je již totožná s konečnou verzí, navíc v případě předchozích verzí Mac OS X bylo uvítací video přítomné už v GM verzi.

Mac OS X Lion se místo toho spustí přímo do instalačního asistenta (Setup Assistant), aby pomohl uživatelům začít pracovat. A tento asistent nově zahrnuje úvod do multi-touch posouvání, předkládající uživatelům bližší pohled na vyspělé multi-touch funkce obsažené v novém operačním systému.

Text a obrázek pro tento úvod se však liší podle vstupního zařízení používaného daným Macem, což může být například myš Magic Mouse či trackpad u notebooků.

Lion dovoluje i v klientské variantě virtualizaci systému

Zatímco přítomnost či nepřítomnost uvítacího videa je v podstatě nevýznamný detail, další vlastnost Lionu bude naopak pro řadu uživatelů (alespoň těch pokročilejších) dost důležitá. Jde o to, že s Lionem Apple poprvé dovolí, aby uživatelé provozovali na stejném stroji více virtuálních kopií Mac OS X v jeho klientské variantě. Lion tak dále uvolňuje omezení pro virtualizaci systému.

Tu zpočátku Apple pro Mac OS X vůbec nepovoloval, teprve s Leopard Serverem začala být (koncem roku 2007) možná virtualizace Mac OS X Serveru. Tehdejší licenční ujednání s koncovými uživateli (EULA) dovolovalo provozování Mac OS X Serveru ve virtuálním stroji, pokud pro každý virtuální stroj byla zakoupena samostatná licence systému a fyzický stroj pocházel od Applu (musel to tedy stále být Mac). Avšak virtualizace klientské varianty Leoparda nadále zůstávala zakázaná.

To se s Lionem změní, GM verze zahrnuje ujednání EULA, jež uvádí, že uživatelé mohou provozovat až dvě instance Lionu na daném stroji, aniž by potřebovali dodatečnou licenci. Ujednání říká, že lze nainstalovat, používat a provozovat až dvě kopie či instance v prostředí virtuálních operačních systémů na každém Macu, který uživatel vlastní či ovládá.

Tato změna je zřejmě hlavně důsledkem toho, že v Lionu se do značné míry smazává hranice mezi klientskou a serverovou variantou systému, když se Lion Server bude prodávat jako doplněk klientského Lionu v Mac App Store (za 49 USD). Samozřejmě, většina běžných uživatelů asi nové možnosti virtualizace Lionu příliš nevyužije, ale pro náročnější uživatele to jistě bude zajímavé.

S pomocí virtualizačních programů jako jsou VMware Fusion či Parallels Desktop bude například možné provozovat dodatečnou virtuální instanci Mac OS X, v níž půjde provádět různé experimenty, aniž by to ohrozilo stávající pracovní konfiguraci Mac OS X.

Apple zvažuje, že dovolí podnikům dodatečné nákupy licencí Final Cutu Pro 7

Apple začal 21. června prodávat v Mac App Store Final Cut Pro X, novou verzi svého profesionálního programu pro střih videa. Avšak tento program vyvolal velice smíšené reakce, především profesionální uživatelé ho ve valné většině odmítají, někteří dokonce prohlašují, že jde o „iMovie Pro“.

Final Cut Pro X totiž sice přinesl zcela novou vnitřní architekturu umožňující plně využívat moderní hardware, jenže zároveň byla odstraněna řada funkcí a možností předchozí verze 7, které profesionálové považují za nezbytné pro svou práci. Kritici mají k nové verzi programu řadu výhrad, zvlášť jim však vadí, že Final Cut Pro X neumí importovat projekty předchozích verzí.

Koncem června Apple zveřejnil seznam odpovědí pro tento program, v němž se snaží vyjasnit různé dohady okolo něj, avšak kritiky příliš nepotěšil. Mimo jiné totiž potvrdil, že import z verze 7 dostupný nebude a export do různých běžných výměnných formátů budou řešit hlavně doplňky třetích stran (které ovšem jejich výrobci nebudou rozdávat zadarmo).

Řada uživatelů Final Cutu Pro tak uvažuje o přechodu na jiný střihový software, Adobe a Avid již přišli se zvýhodněnými nabídkami pro takovéto „přeběhlíky“. A mnozí se zatím rozhodli zůstat u verze 7. Potíž je však v tom, že Apple ukončil prodej Final Cut Studia, jež zahrnovalo Final Cut Pro 7, takže už nelze legálně nainstalovat tento program na nové Macy.

O obnovení prodeje licencí Final Cutu Pro 7 se zatím jenom uvažuje

Značný rozruch proto vyvolaly náznaky, že by Apple nakonec přece jenom mohl alespoň podnikům dovolit dodatečný nákup licencí Final Cutu Pro 7. Minulou středu se totiž v Londýně konala schůzka profesionálních zpracovatelů videa se zástupci Applu, která se týkala právě Final Cutu Pro X a jeho další budoucnosti. Stručný výtah některých sdělení Applu z Londýna přinesl blog alex4d.

Velký ohlas mělo tvrzení Sama Johnsona, že Apple během několika týdnů obnoví možnost dodatečného nákupu podnikových licencí Final Cutu Pro 7, avšak záhy se ukázalo (jak upřesnil Peter Wiggins), že to Johnson špatně pochopil, Apple pouze uvedl, že takovou možnost zvažuje (problém údajně spočívá v právních potížích s těmito licencemi).

Zástupci Applu ale na schůzce potvrdili, že prodej Final Cut Studia 3 byl skutečně ukončen. A všechny zbývající aplikace tohoto balíku (Color, DVD Studio Pro a další) byly zrušeny bez náhrady, jejich další vývoj byl zastaven. (Totéž platí pro Final Cut Server a Final Cut Express, ty rovněž dosáhly konce své životnosti.)

Hlavním účelem londýnské schůzky ovšem bylo předvést jejím účastníkům fungující Final Cut Pro X, podle některých z nich software působil velice dobře, když s ním pracoval někdo, kdo ho zná. To se ovšem dalo čekat, je jasné, že ukázka byla připravena tak, aby zapůsobila.

Další informace o budoucnosti Final Cutu Pro X z Londýna

Apple ale také poskytl některé informace o dalším vývoji Final Cutu Pro X, řada z nich se pochopitelně shodovala s výše zmíněnými odpověďmi na jeho webu. Import projektů z verzí 6 a 7 dostupný nebude, import a export XML dat mají zajistit třetí strany.

Slíbena byla řada dalších aktualizací Final Cutu Pro X, některé prý přijdou již brzy. Třeba podpora souborového systému XSAN se má objevit už během několika týdnů. Jiné aktualizace však zřejmě dorazí teprve za několik měsíců. Byly přislíbeny dodatečné kodeky třetích stran a především pro mnohé velice důležitá podpora střihu z více kamer.

A AJA již pracuje na doplňcích, které umožní zachytávání z pásky přímo do událostí programu, nebudou to však zásuvné moduly, ale samostatné aplikace. Padla též zmínka, že nový Compressor sice pracuje v 64bitovém režimu, avšak při použití 32bitových kodeků se umí přepnout do 32bitového režimu.

Pokud jde o zmíněné nové aktualizace, některé budou zdarma, zatímco jiné budou placené, podpora střihu z více kamer však má být nabízena zdarma, i když to podle Wigginse možná zástupci Applu prozradili nechtěně.

Na londýnské schůzce se též předváděla disková pole Pegasus RAID pro rozhraní Thunderbolt, ta samozřejmě podávala působivé výkony, což je ale dáno základními vlastnostmi tohoto hardwaru (viz nedávné testy polí Pegasus). Wiggins navíc zmiňuje Ethernet a Fibre Channel adaptéry pro Thunderbolt, které by mohly dovolit i běžným novým Macům využívat sdílená úložiště.

Apple si zjevně uvědomuje, že vydáním Final Cutu Pro X v jeho současném stavu si značně znepřátelil profesionální zpracovatele videa a snaží se je uklidnit, jenže mnozí z nich už jeho slibům (jež navíc nezahrnují žádné přesnější časové termíny) nevěří. Skutečně uspokojit by je asi mohlo jedině obnovení prodeje Final Cutu Pro 7, avšak to nadále zůstává nejisté.

Vyšly nové ovladače tiskáren Canon pro Snow Leoparda

V současnosti se samozřejmě již především čeká na vydání Lionu, ale jedna aktualizace pro Snow Leoparda minulý týden přece jenom dorazila (ostatně bude jistě použitelná i v Lionu), totiž nové ovladače tiskáren Canon.

Minulý čtvrtek Apple uvolnil balík ovladačů Canon Printer Drivers v2.6 for Mac OS X v10.6 pro tiskárny a skenery Canon. Seznam všech nyní podporovaných modelů najdete tady.

Nové ovladače se nabízejí jednak přes Software Update (to se ovšem nainstalují pouze ovladače pro tiskárny Canon připojené k danému Macu), jednak si lze balík všech ovladačů stáhnout z webu Applu (jde o 307,39 MB). Vyžadují Mac OS X 10.6.1 nebo vyšší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: