MacExpo 2004 - zaměřeno na přenosné počítače - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

MacExpo 2004 - zaměřeno na přenosné počítače

25. listopadu 2004, 00.00 | Přenosné počítače si získávají stále větší oblíbu uživatelů, což se projevuje nejenom na prodejích, ale i na množství doplňků, které k nim můžete dokoupit. A nejinak tomu bylo na londýnském MacExpu, kde si majitelé Powerbooků a iBooků mohli vybrat z velké škály příslušenství.

Přenosné počítače si získávají stále větší oblibu uživatelů, což se projevuje nejenom na prodejích, ale i na množství doplňků, které k nim můžete dokoupit. A nejinak tomu bylo na londýnském MacExpu, kde si majitelé Powerbooků a iBooků mohli vybrat z velké škály příslušenství.

Stále častěji lze pozorovat uživatele notebooků, jak se snaží své počítače ochránit různými pouzdry. Pravděpodobně průkopníkem v tomto směru byla italská společnost Tucano, která před pár lety na trh uvedla své Tucano second skin. Jedná se o neoprénové pouzdro, které lehce přilne k vašemu laptopu a ten tak získá "druhou kůži". Je to ideální doplněk, který chrání především před poškrábáním povrchu, na což je náchylný jak sněhově-bílý iBook tak Powerbook (především Titanium). V současnosti již neoprénová pouzdra vyrábí kde kdo v různých barevných mutacích, ale na trh se protlačil další produkt podobného ražení a tím je Powersleevz.


Powersleevz od RadTechu

Powersleevz je pouzdro pro přenosný počítač, které je vyrobeno z tzv. Optexu, což je jemná látka, určená speciálně k leštění LCD displejů. Za jejím vývojem stojí společnost RadTech, která tato pouzdra také vyrábí a prodává. Powersleevz tak můžete využít nejenom jako ochranu před škrábanci, ale i na vyleštění a vyčištění displeje. Měl jsem možnost vidět Optex v akci a LCD vyleštit dokáže opravdu dobře, přesto mi subjektivně přijde, že se jedná o stejný materiál, který se používá například na leštění brýlí a mají jej v každé druhé optice. Ať už je má domněnka správná či nikoliv, jedná se o zajímavé řešení, u kterého jako hlavní výhodu spatřuji fakt, že Powersleevz přenosný počítač dokáže opravdu těsně obemknout a nedochází ke zbytečnému nárůstu objemu jako u neoprénu. Určitě dalším plusem je i vkusné provedení, které ocenila spousta návštěvníků Expa, jež si Powersleevz pořídili. Cena v USA činí 23 - 25 USD.

Laptop Armor

Pokud pro vás tenké pouzdro není dostatečnou ochranou, můžete sáhnout po Laptot Armoru. Stylově vyvedený kufr, který se prodává ve dvou barevných provedení (černá a stříbrná), váš počítač dokáže zachránit i při pádu a jako doplněk k drahému obleku ostudu taky neudělá. Uvnitř naleznete spoustu kapes pro příslušenství a především prostor pro přenosný počítač. Ten je celý vystlaný změkčeným materiálem a měl by tak být dostatečnou ochranou před nárazem. Dle propagačních materiálů vydrží Laptop Armor i počítač uvnitř bez problémů pád ze tří metrů na beton. Jak potom kufr vypadal již uvedeno není, ale Powerbook přežil a to je hlavní důvod, proč do Laptop Armoru investovat. Jestliže dáváte přednost kufříkům před taškami přes rameno a batohy, připravte si částku mezi 100 - 180 USD (dle velikosti). Laptop Armor je vyráběn i pro 17" Powerbooky.

Hardpack AXIO

Při přenášení svého Powerbooku preferuji spíše dostatečně odpružený batoh a v tomto směru mě hodně nadchly Hardpacky AXIO. Skořepinové batohy s hi-tech designem nabízelo na Expu více prodejců a i o ně byl velký zájem. Můžete si vybrat ze čtyř variant (Swift, Urban, Tekno, Fuse), do kterých umísíte i 17" Powerbooka, nebo můžete sáhnout po verzi Mini, která pojme 15" Powerbooka. Designově se jedná o hodně povedený batoh, který by díky skořepinové konstrukci měl být dostatečnou ochranou pro přenosný počítač. Na výběr máte i dostatek barevných provedení, takže by si měl vybrat opravdu každý, kdo preferuje batoh před kufrem či taškou přes rameno. Co už není tak veselé, je cena, která se na MacExpu pohybovala od 100 Liber (!) výše. Co naplat, za design se platí a je pravda, že s Hardpackem AXIO na zádech budete mít nejenom počítač v bezpečí, ale i stylový batoh, který vám bude kde kdo závidět.

iLap

Jestliže vám vadí počítač, který se občas roztopí jako kamínka, nebo vás od špatně nakloněné klávesnice bolí záda, možná byste měli zkusit iLap. Ten funguje částečně jako přídavný chladič, jež odvádí efektivněji teplo od notebooku, a zároveň jako ergonomický stojan a podložka. Hlavní část tvoří hliníková deska, na které je položen počítač. V dolní části je měkká látková opěrka pro ruce, v zadní potom vzpěrka, jež se stará o správné a ergonomické naklonění. Poduška se natáčí dle potřeby, takže iLap můžete používat, i když máte počítač na klíně, nebo když ležíte. O ergonomii práce s počítačem se začne zajímat každý, kdo tráví před monitorem více hodin, než je zdrávo, a začne pociťovat zdravotní problémy (bolest v zádech, zápěstí, loktů). V těchto případech by mohl iLap pomoci, především díky správnému naklonění klávesnice a podpěrek zápěstí. Cena se pohybuje od 50 liber za kus dle požadované velikosti.

Wireless Notebook Optical Mouse

Jako poslední jsem si nechal bezdrátovou myš od Microsoftu. Ačkoliv Microsoft nepatří k nejoblíbenějším společnostem mezi Mac-uživateli (a možná i PC uživateli), na MacExpu prezentovala nejenom svůj kancelářský balík MS Office, ale i myši a klávesnice. Nemohla zde samozřejmě chybět vzhledově vyvedená Optical Mouse by S+arck, ale vedle ní jsem si všiml malé bezdrátové myši pro notebooky. Její název je Wireless Notebook Optical Mouse a patří rozhodně k té povedenější části produktů, jež opouští továrny Microsoftu. Pro uživatele přenosných počítačů je velkou předností malá velikost a šikovně vyřešené spojení myši a antény při přenášení. USB vysílač se připne k dolní části a stane se tak pevnou součástí myši. Před zapojením se pouze anténa vysune a zapojí do USB v počítači. Tím zároveň dojde k zapnutí myši a po navrácení antény k jejímu vypnutí - uživatel se nemusí bát jestli nenechal myš zapnutou když ji má uloženou v tašce.

Dalším plusem je možnost práce na jednu či na dvě baterie, kde vzhledem k velikosti je lepší pracovat jen s jednou baterií, aby myš nebyla příliš těžká. S jednou baterií vydrží myška od rivala Applu až tři měsíce, se dvěma pak měsíců šest. Pokud vám nevadí lehce baculaté rozměry a logo Microsoftu a přitom chcete bezdrátovou a vtipně řešenou myš, Wireless Notebook Optical Mouse není rozhodně špatná volba. Pořídit ji můžete od 1200,- Kč i na našem trhu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: