Novinky ze světa Apple - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůNovinky

Novinky ze světa Apple

11. října 2013, 07.30 | Apple je bez debat jednou z nejvýznamnějších technologických společností na světě. I proto neuplyne jediný týden bez toho, aby se ve světě Apple a jeho produktů nestalo něco nového a zajímavého. Stručný přehled novinek a vybraných událostí pro vás ve speciálním článku přinášíme každý pátek brzy ráno, ať si máte k ranní kávě co přečíst.

Nové iPhony vstoupí na český trh už za dva týdny

Se zhruba měsíčním zpožděním se nová generace chytrých telefonů iPhone na tuzemský trh dostane v pátek 23. října. Telefony bude jako dosud možné zakoupit pouze prostřednictvím internetového obchodu společnosti Apple nebo v síti největších tuzemských mobilních operátorů. Je možné, že telefony postupně nabídnou i další prodejci, nebude se ale jednat o oficiální distribuční kanál.

 

Otázkou je ale stále cena nových telefonů, prakticky jisté je jen to, že bude vyšší, než cena dosud prodávaného iPhone 5. Ten se, v závislosti na kapacitě vnitřní paměti dal přímo od Apple pořídit od 14 po zhruba 21 tisíc Kč včetně DPH. Víceméně na stejné peníze by měl vycházet i nový, levnější iPhone 5C. Vybavenější iPhone 5S pak v USA stojí o rovných 100 dolarů, tedy 2 000 Kč, víc. Vzhledem k cenové politice Apple a prémiovému postavení telefonů iPhone bude ale cena nového iPhone 5S pravděpodobně vyšší a je velmi dobře možné, že 64 GB verze iPhone 5S přesáhne magickou hranici 25 tisíc Kč s DPH.

 

 

Start distribuce nových iPhonů na český trh měl být původně naplánován na pátek 27. září, tedy pouhý týden po premiéře nových telefonů v USA a na dalších trzích. Údajně kvůli problémům s výrobou čtečky otisků prstů Touch ID a následné malé dostupnosti iPhone 5S ale společnost Apple termín o téměř měsíc posunula. Spolu s českým trhem budou nové iPhony uvedeny na dalších, převážně asijských a evropských trhů. Od 1. listopadu pak budou telefony dostupné na šestnáctce dalších trhů.

 

22. října ukáže nové iPady, počítače Mac a OS X Maverics

Pouhých pár dnů před uvedením nových iPhonů na český trh nás čeká také v tomto roce jedna z nejvýznamnějších událostí, týkajících se Apple produktů. Podle dosud nepotvrzených informací chystá společnost Apple na úterý 22. října velkou konferenci, na které představí hned několik nových produktů. Vedle očekávaného operačního systému OS X Maverics a v červnu představeného výkonného desktopu Mac Pro nás pravděpodobně čeká také několik překvapení.

 

 

Tím největším z nich je předpokládané představení nové generace tabletů iPad a iPad mini. O obou zařízeních se v uplynulých týdnech objevilo dost informací na to, abychom si mohli udělat poměrně jasný obrázek o tom, co Apple tentokrát přichystal. Na první pohled nejvýraznější novinkou bude změna vzhledu většího iPadu. Ten by nově měl svými tvary plně odpovídat menšímu, v loňském roce představenému iPadu mini. Obě zařízení budou také dostupné v nových barevných kombinacích, tedy šedé „space grey“ a zlatavě „šampaňské“.

 

Co se hardwarových změn týká, do iPadu pravděpodobně dorazí nový procesor A7, který pohání i iPhone 5S. Spekuluje se také o použití čtečky otisků prstů Touch ID, což se ale vzhledem k výrobním problémům nyní nezdá příliš pravděpodobné. Některé zdroje také uvádí, že iPad mini dostane Retina displej, což ještě zmenší hardwarové rozdíly mezi oběma tablety.

 

 

Mimo výše uvedené je možné, že Apple představí také novou generaci multimediálních přehrávačů iPod a uvede několik menších služeb, jako je iCloud Keychain.

 

Prodeje počítačů Mac nadále klesají

Podle informací analytických společností Gartner a IDC se Applu na domácím americkém trhu přestává dařit v oblasti počítačů. Ve třetím čtvrtletí letošního roku dosáhl podíl firmy na celkovém objemu prodaných počítačů 13.4 %, ve stejném období v roce 2012 přitom podíl Apple dosahoval 14.2 %. Pokles ve výši 0.8 % je sice vcelku drobný, přesto svědčí o klesajícím zájmu o počítač Apple, respektive jejich možnou náhradou tablety iPad. Těm se naopak prodejně velmi daří.

 

Přestože trh s osobními počítači v posledních letech vytrvale klesá, zdá se, že podíl Applu v této oblasti se snižuje ještě rychleji. To ilustruje i skutečnost, že zatímco meziroční podíl Applu v oblasti osobních počítačů poklesl, konkurenční výrobci Dell, Hewlett Packard, Lenovo a Toshiba naopak posílil.

 

 

Je otázkou, jestli je pokles poptávky po počítačích Apple jen sezónní nebo zdali se jedná o začátek dlouhodobého trendu, na konci kterého sklouzne podíl firmy v této oblasti zpět do jednociferných čísel. Připomeňme si, že Apple v červnu letošního roku uvedl do prodeje inovovaný MacBook Air, který kromě podstatně výkonnějšího hardware může pochlubit i extrémní délkou provozu na baterii v délce až 12 hodin. To vše mi malých rozměrech a váze. Na druhou stranu nová generace přenosných počítačů MacBook se představí až koncem tohoto měsíce. Je tak možné, že ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku Apple svůj podíl opět navýší.

 

Služba iTunes Radio se představuje na expanzi

Služba iTunes Radio, zdarma poskytující streamování hudebního obsahu doplněného o porci reklam, se už brzo rozšíří mimo území USA. Už v lednu by iTunes Radio mělo být k dispozici v Kanadě, v průběhu prvního pololetí 2014 by se pak měla rozšířit také do Austrálie a Velké Británie. Lze předpokládat, že nástup na další klíčové trhy na sebe nenechá dlouho čekat.

 

 

Co se dalšího rozšíření služby týká, Apple ji postupně plánuje uvést do zhruba stovky zemí a lze se domnívat, že mezi nimi bude i Česká republika. Vzhledem k absenci jakéhokoliv harmonogramu ale nelze ani odhadnout, kdy se tak stane. Je ale velmi nepravděpodobné, že by se služba  iTunes Radio na českém trhu objevila dříve, než v roce 2015. A i to je s velkým otazníkem.

 

Zapomněli jsme na něco? Chtěli byste o dění kolem společnosti Apple vědět víc? Napište nám do diskuze.

 

 

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Novinky  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: