Vývojový rámec TuneKit se zdá být zaměřený na Apple TV - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůMultimedia

Vývojový rámec TuneKit se zdá být zaměřený na Apple TV

16. září 2009, 00.00 | Bonusové materiály zavedené iTunes 9 využívají vývojový rámec TuneKit, který zřejmě má posloužit k dodávce HDTV obsahu pro Apple TV, lze proto předpokládat brzkou významnou aktualizaci jejího firmwaru.

Minulý týden uvolněné iTunes 9 mimo jiné zavedly (v rámci obchodu iTunes Store) interaktivní hudební alba iTunes LP a filmové bonusy iTunes Extras. K jejich vytvoření Apple použil nový vývojový rámec TuneKit, jehož rozbor ukázal, že nejspíš má posloužit též k dodávce HDTV obsahu pro Apple TV.

TuneKit propojuje WebKit s iTunes

Nový interaktivní mediální obsah pro iTunes 9 se vytváří s pomocí otevřených webových standardů – HTML, CSS a JavaScriptu, s čímž pomáhá nový javascriptový vývojový rámec nazvaný TuneKit, na který opakovaně odkazují soubory komponent iTunes Extras (příslušný článek RoughlyDrafted nabízí bližší technické podrobnosti).

Podobně jako Apple napsal webové aplikace služby MobileMe pomocí rámce SproutCore, měl by TuneKit poskytnout vývojářům mediálních aplikací možnost připravovat bonusové materiály s použitím jim dobře známého JavaScriptu, funguje jako prostředek spojující WebKit s iTunes.

Apple se tím především snaží dokázat, že pro poskytování interaktivního mediálního obsahu není třeba žádný specializovaný zásuvný modul, jako je třeba Adobe Flash nebo Microsoft Silverlight, ale že to lze zařídit pomocí otevřených webových standardů. To je ovšem možné zejména díky rychlému vývoji mechanismů pro zpracování JavaScriptu (hlavně stálému zvyšování jejich výkonu).

Apple tento trend prosazuje již delší dobu, zvlášť zjevně se to ukazuje na iPhonu, kde podpora pro zmíněné zásuvné moduly prostě chybí a licenční ujednání vývojářské sady jejich využívání v podstatě zakazuje.

Vývoj s rámcem TuneKit je navíc pro webové vývojáře mnohem snazší než vývoj s použitím složitých specifikací autorských systémů pro DVD a Blu-ray a také není třeba řešit složité otázky licenčních práv (o nichž Steve Jobs před rokem řekl, že zpomalí přijetí Blu-ray).

Pravděpodobné zaměření na Apple TV

Možná ještě zajímavější však jsou četné náznaky, že Apple tyto nové mediální balíky vyvinul hlavně s úmyslem dodávat HDTV obsah pro Apple TV. Jsou totiž navrženy pro rozlišení 1280 x 720, takže třeba na 13” MacBooku Pro se budou dobře přehrávat jen v celoobrazovkovém režimu a pro normální přehrávací okno iTunes se budou muset zmenšovat.

Jde však o rozlišení přesně shodné s HDTV výstupem Apple TV, jež bude dost dobře fungovat i při přepnutí do zobrazování ve formátu 480p, které Apple TV podporuje pro standardní rozlišení.

Ještě výmluvněji ale působí zjištění, že soubory nového obsahu iTunes odkazují na HTML metaznačky „hdtv-fullscreen“ a „hdtv-cursor-off“. Zatím se sice tento obsah dá přehrát pouze na Macu či PC s iTunes 9, tohle ovšem napovídá, že Apple již pracuje na odpovídající softwarové podpoře pro Apple TV a že dokonce nový obsah byl vyvíjen právě s ohledem na tento přístroj.

Apple software Apple TV výrazněji neaktualizoval od ledna 2008, kdy na tehdejším Macworld Expu představil „Apple TV na druhý pokus“. Zdá se tudíž dost pravděpodobné, že už brzy přijde s další velkou aktualizací firmwaru Apple TV, jež by měla doplnit podporu prvků Snow Leoparda včetně QuickTimu X a protokolu HTTP Live Streaming.

Nové bonusové materiály zavedené iTunes 9 tak možná mají posloužit především jako prostředek zvýšení zájmu o Apple TV (na iPhonu a iPodu touch je jejich použitelnost dost omezená).

Významné zlevnění Apple TV

Tomu, že se něco chystá okolo Apple TV, se zdá nasvědčovat i citelné zlevnění Apple TV v USA.

Při představování novinek před týdnem sice o Apple TV nepadla jediná zmínka (ačkoli někteří analytici byli přesvědčeni, že modernizace tohoto přístroje k nim bude patřit), ovšem tento týden Apple potichu změnil svou nabídku. Odstranil z ní model Apple TV se 40GB diskem a cenu zbývajícího 160GB modelu snížil ze 329 na 229 USD.

Na Apple se jedná o poměrně značné zlevnění, jímž zřejmě chce podpořit zájem zákazníků. Zároveň to ovšem naznačuje, že dokud se nevyprodají stávající zásoby, nelze předpokládat uvedení Apple TV s modernizovaným hardwarem, letos se tak nejspíš nové Apple TV nedočkáme. Místo toho Apple pravděpodobně vydá nový firmware poskytující podporu iTunes 9, čemuž nasvědčují výše uvedené náznaky.

Tomu napovídá též to, že Apple ponechal v nabídce jen verzi s větším diskem, která by neměla mít potíže s uložením poměrně objemných bonusových materiálů (zvlášť alba iTunes LP zabírají o dost víc místa než samotné hudební skladby). Ovšem dodávat ještě dnes 40GB pevný disk v zařízení jako Apple TV už stejně bylo hodně zpozdilé (když iPod classic dostal 160GB disk), takže se takový krok dal čekat i bez softwarových novinek.

Brzy by tudíž měla přijít významná softwarová aktualizace Apple TV, zatímco její hardware, přestože již velice zastaralý (viz tenhle pohled do nitra přístroje), nejspíš přinejmenším letos žádné další změny nedozná.

Zůstává ovšem nanejvýš nejisté, zda to bude stačit k dalšímu posílení zájmu o Apple TV, jak samotný Apple přiznává, zatím jde spíše o „koníček“. Je sice pravda, že koncem loňského roku prodej v USA významně vzrostl, avšak Apple nadále neuvádí přesná čísla, takže celkové počty prodaných kusů zřejmě nebudou nijak závratné (alespoň ve srovnání s iPhonem a iPodem touch). A samozřejmě v zemích, kde není dostupný iTunes Store (tedy také u nás), tyto novinky těžko někoho přilákají.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: