Novinky týkající se iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Novinky týkající se iOS

26. listopadu 2010, 00.00 | Mobile Safari v iOS 4.2 podporuje nové webové technologie. iOS 4.2.1 má drobné potíže s přehráváním hudby. Budoucí verze aplikace iBooks bude zřejmě používat složky. A kolují pověsti o nové předplacené zpravodajské službě News Corp pro iPad a o tom, že její podpora bude vyžadovat iOS 4.3 chystaný na prosinec.

Nejvíce novinek se v poslední době pochopitelně týká iOS a záležitostí s ním souvisejících, na některé z nich se podíváme v tomto článku:

iOS 4.2 doplňuje do Mobile Safari podporu WebSockets a akcelerometru

V pondělí Apple konečně vydal ostrou verzi iOS 4.2 pro iPhone, iPod touch a iPad (vlastně to byla rovnou verze 4.2.1). Řada jeho novinek je sice už známá z beta a GM verzí, ale přirozeně se stále nacházejí další nové podrobnosti.

Vývojáři například získávají ve webovém prohlížeči Mobile Safari podporu pro technologii WebSockets a pro akcelerometr. Podrobněji to popisuje Mobile Web Programming, tyto nové prvky poskytnou více možností, když k danému webu přistoupí přístroj s iOS 4.2.

Jako příklad využití nových technologií autor zmíněného článku Maximiliano Firtman vytvořil ukázku, v níž se po obrazovce přístroje s iOS 4.2 pohybuje virtuální míč, jehož směr se mění změnami orientace přístroje. (Názorně to předvádí tohle video.)

Firtman příslušný kód napsal s pomocí JavaScriptu a CSS3, užívá nově doplněné API rozhraní DeviceOrientation v Mobile Safari, toto rozhraní zjišťuje a dál předává údaje akcelerometru 50x za sekundu a na iPhonu 4 či iPodu touch čtvrté generace může načítat i data z gyroskopu.

Mobile Safari v iOS 4.2 navíc podporuje technologii WebSockets, API rozhraní HTML5, jež W3C navrhla jako pomocný prostředek pro konverzační a v reálném času pracující aplikace využívající připojení k serveru přes TCP objímky (sockets). Rozšířila se též podpora pro další prvky HTML5, jako jsou formuláře, AJAX2, tiskové příkazy a další.

To těžko někoho překvapí, protože Apple silně propaguje HTML5, mimo jiné vytvořil tým, který má připravovat nový obsah demonstrující možnosti webů, jichž lze dosáhnout s pomocí HTML5. A už v červnu Apple na svém webu spustil předváděcí stránku ukazující možnosti dosažitelné s HTML5 (vystavené ukázky se však dají prohlížet pouze v Safari).

Apple se nijak netají tím, že by chtěl, aby nové webové technologie nahradily Flash (který iOS nepodporuje), což se ovšem v dohledné době asi nepodaří, ale pokud to posílí využívání nových webových standardů, bude to rozhodně ku prospěchu věci. A právě tímto směrem se vydal také iOS 4.2.

Uživatelé iOS 4.2.1 hlásí potíže s hudbou

V pondělí vydaný iOS 4.2.1 ovšem není úplně bezchybný, už se objevily první stížnosti na problémy s přehráváním hudby. Jak naznačují příspěvky na podpůrném foru Applu, některým uživatelům po přechodu na iOS 4.2.1 aplikace iPod na iPhonu nezobrazuje žádný obsah, přestože příslušné hudební soubory na přístroji uložené jsou.

Již se ale našlo provizorní a poměrně snadné řešení - po použití iTunes k přehrání skladby uložené na iPhonu by nová synchronizace a opětovné otevření aplikace iPod měly vyvolat aktualizaci hudební knihovny telefonu a pak už bude její obsah viditelný.

V pondělí Apple též uvolnil aktualizaci firmwaru nové Apple TV na verzi 4.1, doplňující třeba podporu pro funkci AirPlay iOS 4.2, zdá se však, že nevyřešila již déle zmiňovaný problém s chybami zobrazování (převrácené barvy, blikání či dokonce úplné mizení obrazu) na některých televizorech Sony a Philips.

Personál služby Apple Care sice tvrdil, že se chystá opravná aktualizace firmwaru, ale ta zřejmě přijde až s další aktualizací firmwaru Apple TV. (Mohla by doplnit také podporu pro bonusové materiály iTunes LP a iTunes Extras, jež původní Apple TV se softwarem verze 3.0 nebo vyšší zvládala.)

Budoucí verze iBooks bude zřejmě používat složky

A máme tu další z odpovědí Steva Jobse, tentokrát se týká budoucnosti aplikace iBooks pro iOS, umožňující práci s elektronickými knihami a přístup ke knižnímu obchodu Applu.

Řecký uživatel iPadu totiž Jobsovi poslal dotaz, v němž uvádí, že si pořídil iPad hlavně pro čtení elektronických kniha a PDF souborů, uvítal by však jejich lepší třídění a navrhl Jobsovi, že by aplikace iBooks mohla alespoň pro PDF dokumenty podporovat složky. (V současnosti iBooks sice používá samostatné „knihovničky“ pro elektronické knihy a pro PDF dokumenty, ale jejich obsah už dále třídit nelze.)

Jobs na to odpověděl jediným slovem „Přijdou“. Dotaz se sice týkal jen PDF dokumentů, ale budoucí verze iBooks, zavede-li složky, pravděpodobně dovolí takto třídit veškerý svůj obsah.

Není ovšem jasné, kdy by se nová verze iBooks měla objevit, verze 1.1 přišla v letos v červnu (poté, co ji Apple slíbil začátkem června na konferenci WWDC 2010 v souvislosti s vydáním iOS 4, aplikace tehdy přidala podporu PDF souborů a začala se nabízet i pro iPhony a iPody touch s iOS 4), od té doby vyšly již jenom drobné následné setinové aktualizace, je proto dost pravděpodobné, že tak významnou změnu iBooks, jakou by byla podpora složek, Apple provede asi až s další větší změnou iOS, které se ovšem možná dočkáme už zanedlouho.

Přibývá pověstí o nové zpravodajské službě News Corp pro iPad

V pondělí se objevila též řada zpráv o tom, že mediální společnost News Corp (jejíž generální ředitel Rupert Murdoch se „proslavil“ svými snahami o zpoplatnění webového obsahu) chystá novou zpravodajskou službu nazvanou The Daily, která by měla obstarávat nepřetržitý přísun informací uzpůsobených pro iPad (a později možná i pro jiné podobné tablety).

Předplatné služby by mělo stát 99 centů za týden, tedy asi 4,25 USD za měsíc a News Corp již údajně připravuje pro novou službu speciální personál (mluví se až o 100 lidech vyhrazených pouze pro ni).

Některé zdroje ovšem naznačují, že přinejmenším po technické stránce v tom hraje důležitou roli také Apple, s nímž má News Corp na nové službě spolupracovat. Údajně nebudou existovat žádná tištěná či webová vydání obsahu nové služby, místo toho se s pomocí nové technologie vyvinuté Applem budou zprávy automaticky dodávat na iPady či jiná taková zařízení.

Autor blogu Daring Fireball John Gruber zaslechl, že služba The Daily bude veřejně oznámena na mediální akci, kde společně vystoupí Steve Jobs a Rupert Murdoch, mohla by se konat 9. prosince, ale možná se o týden opozdí.

Zřejmě to bude značně okázalá akce, kde vedle Jobse a Murdocha lze očekávat též další významné postavy z tištěných publikací. S termínem je to však nejisté, protože 9. prosince je čtvrtek, kdy Apple akce obvykle nepořádá, proto, pokud nezměnil své zvyky, by akce mohla připadnout až na následující úterý či středu.

Hlavní inovací, kterou ke službě přidá Apple, má být, podle Gruberových zdrojů, nové API rozhraní umožňující přímo z aplikací platit periodická předplatná různého obsahu přes uživatelův účet na iTunes. Služba The Daily by tak vlastně byla běžnou aplikací iOS nabízenou v App Store, jejíž předplatné by se platilo přes ono API rozhraní.

Přípravy nové zpravodajské služby se zdá potvrzovat i zjištění francouzského webu Consomac, že americký patentový úřad dostal žádost o registraci ochranné známky „The Daily“, jež svým ztvárněním připomíná ikonu iOS. O registraci požádala firma „News DP Holdings“, to je ale nejspíš pouhá krycí společnost, za níž ve skutečnosti stojí Apple.

Podpora této služby bude zřejmě vyžadovat iOS 4.3

John Gruber též naznačil, že by nové API rozhraní pro předplatné mohlo vyžadovat novou verzi iOS a to tvrdí i server MacStories.

Podle jeho spolehlivého zdroje Apple původně předpokládal, než odhalil chyby v iOS 4.2GM, že ostrou verzi iOS 4.2 vydá v první polovině listopadu a uvedení následné další verze plánoval na polovinu prosince, přesněji na 13. prosinec (to je pondělí).

Jak víte, došlo ke zpoždění a nakonec Apple vydal až iOS 4.2.1, protože musel opravit nově objevené chyby, proto není jisté, zda původní plány stále ještě platí. iOS 4.3 by v každém případě měl obsahovat opravy dalších chyb (možná i těch spojených s funkcí AirPlay, avšak to se přesně neví), ale rozhodně prý bude (tady to souhlasí s Gruberovým odhadem) nová verze iOS potřebná pro podporu předplatných a právě tu by měl zahrnovat iOS 4.3.

Okolo 9. prosince by měla proběhnout akce, kde bude nový iOS (a související služby) oznámen a 13. prosince potom tato aktualizace iOS skutečně vyjde. (Samozřejmě nelze vyloučit posun těchto termínů o pár dalších dní.)

MacStories navíc naznačuje, že spolu s uvedením podpory periodických předplatných by měl Apple také začít využívat svého nového datového centra, které už řadu měsíců buduje v Severní Karolíně.

Informace o tom jsou sice nejasné, ale podle některých náznaků by datové centrum mělo umožnit mohutné posílení všech síťových služeb Applu (iTunes Store, MobileMe, aktivací, a tak dále), stávající infrastruktura se prý totiž již nachází na hranici svých možností (naposledy se to projevilo při vydání iOS 4.2.1, kdy potíže se stahováním zaznamenali někteří uživatelé v Evropě).

Nového datového centra bude nejspíš využívat i služba The Daily, červencové ujištění Applu, že centrum začne sloužit do konce letošního roku, by s tím souhlasilo. Jako vždy sice musíme vycházet z pověstí a dohadů odvozených z neoficiálních informací, ale rozhodně to dává smysl, lze proto předpokládat, že nás v prosinci čeká asi ještě jedna mediální akce Applu, po níž bude uvedena nová verze iOS podporující na akci oznámené služby.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: