Apple spustil obchod Mac App Store - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple spustil obchod Mac App Store

7. ledna 2011, 00.00 | Obchod Mac App Store již nabízí přes 1 000 aplikací Mac OS X, včetně těch z balíků iLife a iWork a programu Aperture 3. Přístup k obchodu však vyžaduje přechod na Mac OS X 10.6.6.

Už v polovině prosince Apple oznámil, že svůj nový elektronický obchod Mac App Store s aplikacemi Mac OS X (který poprvé představil veřejnosti na loňské říjnové akci k Macům) spustí 6. ledna 2011. Poté se samozřejmě objevovaly další podrobnosti o tomto projektu, jež jsme shrnuli v úterý.

Obchod začíná s tisícovkou titulů

A včera skutečně došlo ke zprovoznění tohoto obchodu, jako obvykle k tomu Apple vydal oficiální tiskovou zprávu, v níž Steve Jobs říká, že Mac App Store začíná s více než 1 000 aplikacemi. (Vývojáři je do něj mohli zasílat od počátku listopadu a zjevně se činili.)

Když odhlédneme od marketingových prohlášení, představuje tento obchod především způsob, jak zajistit snadné získávání a instalaci aplikací Mac OS X i zcela nezkušeným uživatelům Maců, po vzoru přístrojů s iOS.

Přístup k Mac App Store je však možný až po nainstalování Mac OS X 10.6.6 (ten blíže probereme níže), tahle nová verze Snow Leoparda přidá do doku ikonu aplikace App Store (hned vedle ikony Finderu) volající odpovídající aplikaci.

Používá se tak tato aplikace a ne iTunes, ale jinak se to hodně podobá ostatním obchodům Applu, také zde se dají aplikace (rozdělené do kategorií) vyhledat a poté koupit jedním stiskem tlačítka po zadání identifikátoru a hesla iTunes Store. Aplikace App Store automaticky obstará stažení a instalaci vybraného softwaru, včetně umístění ikony do doku.

A bude též sledovat, zda se neobjevily nové aktualizace nainstalovaných aplikací a když ano, sdělí to uživateli. Potom půjde nové verze nainstalovat po jedné nebo všechny najednou. (Podrobněji práci s novým obchodem popisují například Mac Stories nebo Macworld.)

Stejně jako v případě iOS se také zde nabízejí jak placené, tak bezplatné aplikace a obchod poskytuje přehledy nejstahovanějších bezplatných a placených titulů a umožňuje hodnocení a recenze uživatelů. Podobností s App Store pro iOS je ještě víc, stejným způsobem se dělí příjmy za software a též sem se dostanou jen aplikace splňující určité podmínky, o tom se určitě ještě bude hodně mluvit.

Pokud jde o počáteční softwarovou nabídku, Apple uvádí, že Mac App Store poskytuje aplikace od firem jako jsou Autodesk, Evernote, Omni Group či Pixelmator. Tisková zpráva dále zmiňuje genealogický program Family Tree Maker firmy Ancestry.com a programy firmy Boinx Software pro zpracování videa a fotografií.

Přehled některých vybraných aplikací Apple předkládá tady, zmiňuje tam třeba hru Flight Control HD, obrazový editor Pixelmator, utilitu LittleSnapper pro po pořizování otisků obrazovek či skicovací program SketchBook Pro Autodesku.

O obchodu Mac App Store toho v příštích dnech jistě uslyšíme ještě spoustu, nepochybně se bude probírat, jaké aplikace se do něj dostaly a jaké nikoli (zatím se v něm nenacházejí kupříkladu aplikace Adobe či Microsoftu), následující týdny určitě budou přinášet četné další zprávy na toto téma. Teď se ale podíváme, co lze v tomhle obchodu získat od samotného Applu:

Aplikace Applu v Mac App Store

Mac App Store přirozeně nabízí také aplikace Applu, jde především o jednotlivé aplikace programových balíků iLife a iWork, jež z nového obchodu navíc vyjdou podstatně levněji než krabicové verze (to se ovšem očekávalo v podstatě od počátku, protože to napovídaly zveřejněné propagační materiály).

Například tři hlavní aplikace balíku iLife ’11iPhoto, iMovie a GarageBand – se nyní prodávají jako samostatné tituly Mac App Store po 14,99 USD, zatímco celý balík přijde na 49 USD (ten však zahrnuje ještě významněji neaktualizované aplikace iDVD a iWeb).

Podobně na jednotlivé aplikace Apple pro Mac App Store rozdělil i kancelářský balík iWork ’09, samostatně nabízí jeho aplikace Pages, Numbers a Keynote. Každá z nich stojí 19,99 USD, zatímco krabicová verze vyjde na 79 USD. Navíc každý nemusí potřebovat všechny tyto aplikace, potom ušetří ještě víc.

V případě balíku iWork ovšem mnozí očekávali, že se spuštěním Mac App Store vydá Apple jeho novou verzi ’11, zjevně však ještě nějakou dobu bude nutné vydržet s víc než dva roky starou verzí ’09 (pro niž ve středu vyšla pouze drobnější průběžná aktualizace, Mac App Store ovšem sám nabízí aktuální verze aplikací).

Apple k tomu podotýká, že správa šesti samostatných aplikací v krabicových verzích by byla obtížná, ne-li nemožná, proto je vydával jako programové balíky, ovšem s Mac App Store není problém aplikace prodávat a udržovat odděleně a doufá, že se tak dále posílí jejich prodej. (Soudí nejspíš i podle zkušeností s verzemi aplikací balíku iWork pro iPad, jež se rovněž od počátku prodávají – úspěšně – samostatně).

p>Sedmou aplikací Applu nabízenou v Mac App Store je program Aperture 3 pro zpracování fotografií, ten se odtud dá pořídit se skutečně výraznou slevou, za pouhých 79,99 USD, přičemž krabicová verze stojí plných 199 USD. (Program za tuto cenu však smí sloužit jen pro nekomerční účely.)

V případě aplikací Applu obchod navíc pozná, pokud už byly nainstalovány z jiných zdrojů, zobrazí u nich místo tlačítka pro koupi poznámku „Installed“ (nainstalováno). Zdá se však, že to zatím funguje jenom pro aplikace Apple, ne však pro programy třetích stran.

Mac OS X 10.6.6 přináší též několik dalších drobných oprav

Pro přístup k obchodu Mac App Store se musí nainstalovat včera vydaný Mac OS X 10.6.6. (Uživatelé Leoparda se k obchodu tudíž nedostanou, chystaný Mac OS X Lion, nástupce Snow Leoparda, bude podporu Mac App Store samozřejmě zahrnovat od počátku.)

Nová verze operačního systému především přidá do doku aplikaci App Store, doprovodné poznámky Applu k Mac OS X 10.6.6 ani nic jiného nezmiňují.

Mac OS X 10.6.6 však přece jenom zahrnuje i některé další drobné opravy. Když pomineme obvyklé neurčité řeči o tom, že zlepšuje stabilitu, kompatibilita a bezpečnost systému, zaceluje jednu bezpečnostní díru a opravuje dvě menší chyby.

Na Macích s grafickými kartami ATI by již nemělo docházet k chaotickému chování kurzoru myši, když se k nim připojí externí monitor přes rozhraní DVI. Dále tato aktualizace Snow Leoparda napravuje potíže s ořezáváním při tisku z PostScriptu v orientaci na šířku. (Apple to blíže popisuje v tomhle dokumentu.)

A co se týče bezpečnosti, opravuje Mac OS X 10.6.6 jednu chybu (podrobněji probíranou tady), jež umožňovala útok typu „man-in-the-middle“ prostřednictvím PackageKitu.

Možnosti získání Mac OS X 10.6.6

Mac OS X 10.6.6 se dá samozřejmě získat přes Software Update, případně je ho možné stáhnout ručně z webu Applu, to se ovšem musí vybrat ta vhodná ze čtyř dostupných variant. Uživatelé klientského Mac OS X 10.6.5 si mohou stáhnout rozdílovou aktualizaci o velikosti 143,59 MB. Z předchozích verzí Snow Leoparda lze na verzi 10.6.6 přejít pomocí kombinovaného aktualizátoru (ten už ale zabírá 1,06 GB).

A dvě varianty se nabízejí také pro Snow Leopard Server, rozdílová aktualizace z verze 10.6.5 se nachází zde (143.50 MB), kombinovaný aktualizátor pak tady (1,15 GB). Mezi podporovanými jazyky ovšem není čeština, česká lokalizace se zřejmě časem objeví tady.

Změny pro Mac OS X Server 10.6.6 popisuje tenhle dokument, kromě novinek z klientské varianty navíc proti verzi 10.6.5 již správně překládá DNS aliasy (CNAME) ukazující na hostitele v doméně .local.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: