Zprávy o iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o iPadu

7. ledna 2011, 00.00 | Již od konce minulého roku přicházejí četné další dohady o vzhledu nového iPadu. Objevily se pověsti o CDMA verzi přístroje. Prodej časopisů pro iPad začal klesat. Odbyt dotovaných iPadů ve Velké Británii zatím není příliš úspěšný. Obrazový editor Photogene 2.0 přinesl nový prohlížeč fotografií a nové editační nástroje. A aplikace ClipTouch umožňuje z iPadu procházet videoklipy na Final Cut Serveru.

V tomto článku se podíváme na zprávy související s iPadem, řada z nich sice pochází ještě z konce minulého roku, ale stále stojí za zmínku. Nejprve probereme nahromaděné náznaky toho, jak by mohl vypadat očekávaný nový model iPadu:

Objevila se řada nepřímých náznaků vnějšího vzhledu nového iPadu

Těsně před Vánoci se objevily další informace o vnějším vzhledu nového iPadu, japonský blog Mac Otakara uvedl, že podle jeho čínského zdroje bude nový iPad mít užší obrubu obrazovky, plochý zadní panel a výrazně zvětšený reproduktor.

Nový iPad zřejmě ponese větší reproduktor

Plastovou obrubu displeje současného iPadu někteří kritizovali jako příliš širokou, na což má nový model odpovědět jejím zúžením o 3 milimetry. Rozměry LCD displeje mají zůstat stejné, ale celkové rozměry přístroje budou 239 x 186 milimetrů proti současným 242, 8 x 198,7 milimetru. Zadní panel nového iPadu má být stejně plochý jako u iPodu touch, což dovolí snadné položení přístroje na stůl (současný iPad používá zakulacený zadní panel).

A citovaný zdroj také vysvětluje velký výřez, který se objevoval na fotografiích některých ochranných pouzder nového iPadu, z něhož někteří usuzovali na osazení přístroje integrovanou zásuvkou SD karet.

Podle japonského blogu však nový model iPadu prostě dostane velký reproduktor chráněný kovovou mřížkou a předkládá počítačem vygenerovanou představu, jak by takový reproduktor měl vypadat (není to skutečná fotografie).

Dále blog ještě naznačuje, že by přístroj mohl nést dva fotoaparáty a tvrdí, že podle jeho zdroje výroba nového modelu již začala a na trh by měl dorazit už ve druhé polovině ledna (což ovšem odporuje jinými zprávám, podle nichž nový model iPadu přijde na trh až koncem prvního čtvrtletí).

Tvrzení o velkém reproduktoru na novém iPadu podpořily další zdroje, na obchodním serveru Alibaba.com se totiž objevila pouzdra firmy C&T Industry pro údajný nový model (našel je tam Engadget) s výřezem pro velký reproduktor (iPad a mřížka reproduktoru na dotyčných fotografiích jsou zjevně pouhé makety).

Některé fotografie a náčrty musely být z Webu staženy

Fotografie ze zmíněného čínského serveru se sice dají najít na mnoha jiných serverech, avšak jak informoval Wall Street Journal, ze samotného serveru Alibaba.com byly koncem minulého roku staženy. Server sice nechtěl upřesnit, kdo o stažení požádal, zdá se však, že za tím stojí firma spolupracující s Foxconnem, který pro Apple vyrábí právě iPad (a další přístroje).

Všichni zúčastnění sice jako obvykle odmítli tuto záležitost komentovat, ale pochopitelně to vyvolává podezření, že za ní stojí Apple. Paradoxně by tak těmto informacím dodal na důvěryhodnosti (možná ovšem šlo pouze o přehnanou reakci Foxconnu, jenž přirozeně nechtěl pohněvat jednoho ze svých hlavních zákazníků).

Informací o pouzdru nového iPadu stále přibývá

Úniky informací o pouzdrech nového iPadu z Asie však přicházely i těsně před koncem loňského roku. Například 9to5mac obdržel od asijského dodavatele ochranných pouzder náčrty, jak by mělo vypadat pouzdro nového iPadu. Pochopitelně je zveřejnil, jenže později byl požádán o jejich odstranění, protože jde o majetek někoho jiného. Samozřejmě však dotyčné obrázky už převzaly další servery, takže se stále dají dohledat jinde.

Podle těchto náčrtů by nový iPad měl mít zkosené hrany a plochý zadní panel. Potvrzují též nasazení zadního fotoaparátu a otvor pro jeho objektiv má mít podobné rozměry jako otvor pro objektiv fotoaparátu iPhonu 4 (není ovšem vůbec jisté, zda půjde o stejný hardware).

Náčrty navíc ukazovaly, že se na levém boku přístroj nachází další nový port. Jeho účel není jasný, náčrty naznačovaly, že by to mohla být zásuvka SD karet, nelze ovšem vyloučit ani USB port (anebo to možná bude něco úplně jiného).

Podobné informace zhruba ve stejné době přinesl také již výše citovaný japonský blog Mac Otakara, v novém příspěvku předložil fotografie dvou ochranných pouzder nového iPadu, jež měl fyzicky k dispozici a zveřejnil dokonce i video předvádějící jedno z nich na současném iPadu.

Maketa nového iPadu se objevila i na CES 2011

Od čtvrtka probíhá v Las Vegas výstava CES 2011 (už ve středu byly předneseny oficiální zahajovací proslovy, Steve Ballmer z Microsoftu tam mimo jiné prozradil, že chystaná Windows 8, nástupce současných Windows 7, budou schopná fungovat i na procesorech ARM).

Na CES se samozřejmě vystavuje téměř vše, co nějak souvisí se spotřební elektronikou (Apple se sice akce neúčastní, ale zmínek o jeho produktech se tam i tak najde víc než dost), a tak příliš nepřekvapuje, že se tam objevilo také pouzdro pro nový iPad nasazené na maketu předpokládaného přístroje (všiml si ho Engadget).

Firma Dexim vystavila ochranné pouzdro pro údajný nový model iPadu navlečené na maketu vyrobenou z hliníku. Zajímavé je ovšem i samotné pouzdro tvarem připomínající knihu, zahrnuje totiž Bluetooth klávesnici, jež se magneticky přichytává na jeho čelo a může tak vytvořit nápodobu notebooku a v případě potřeby lze klávesnici snadno odejmout a ušetřit tím na hmotnosti.

Engadget samozřejmě pouzdro zaujalo a chtěl ho vyzkoušet na svém vlastním iPadu, jenže se od vystavovatele dozvěděl, že to nepůjde, protože jde o pouzdro určené již pro nový model.Maketa je o kousek tenčí než současný iPad, se zkosenými hranami podobně jako u iPodu touch a s domovským tlačítkem blíže dolní hrany. Také další vlastnosti pouzdra se shodovaly s výše zmíněnými informacemi, včetně otvoru pro zadní fotoaparát a velkého výřezu pro reproduktor.

Není samozřejmě vůbec jisté, nakolik jsou informace asijských, zejména čínských výrobců ochranných pouzder přesné, ale v minulosti se už podobné prozrazené podrobnosti ukázaly jako pravdivé a vzhledem k tomu, že fyzická výroba většiny produktů Applu dnes probíhá právě v Číně, je docela pravděpodobné, že se k těmto údajům skutečně dostali (možná unikly z Foxconnu).

Ostatně již samotné žádosti o stažení řady fotografií údajných pouzder nového iPadu z Webu naznačují, že se takovéto úniky Applu vůbec nelíbí a snaží se jim zabránit, paradoxně však tím takovýmto informacím spíše přidává na důvěryhodnosti.

Jasno bude samozřejmě až poté, co na trh opravdu přijde nový iPad, ale skutečně se zdá, že by nový model mohl být tenčí, osazený dvěma fotoaparáty a větším reproduktorem, což asi nikomu vadit nebude.

Nový iPad údajně bude existovat také v CDMA verzi

Současný iPad se nabízí buď jen s WiFi, nebo s dodatečným 3G (UMTS) modulem, který navíc obsahuje GPS přijímač. Nový model by však údajně měl nabízet ještě třetí variantu schopnou pracovat v sítích CDMA.

Alespoň to tvrdí tchajwanský server DigiTimes, tvořící jeden z hlavních zdrojů pověstí o chystaných novinkách Applu, o novém iPadu toho napsal již opravdu hodně. Ovšem mnohé z toho, co zveřejnil, se později nepotvrdilo, takže se jeho informace musí brát s výhradami.

DigiTimes píše, že Apple má uvést tři verze nového iPadu, vedle WiFi a 3G UMTS modelů by tak měly existovat též CDMA modely. Hromadná výroba bude podle jeho zdrojů zahájena již koncem ledna, podle údajů od dodavatelů komponent má do prodejních kanálů (nikoli ovšem přímo na trh) v první dávce přijít okolo 500 až 530 tisíc kusů, přičemž poměr mezi WiFi, UTMS a CDMA modely údajně bude 3:4:3.

V současnosti z prodaných iPadů tvoří 3G verze 60 až 65 procent, zákazníci tedy zjevně dávají přednost verzím podporujícím také mobilní připojení a právě proto Apple hodlá tyto možnosti dále posílit. To se samozřejmě týká především amerického trhu, kde operátoři s CDMA sítěmi mají významný podíl na trhu (jde hlavně o operátora Verizon).

O CDMA verzi se hodně a dlouho mluvilo v souvislosti s iPhonem, verze iPhonu 4 pro Verizon se očekává už brzy. Pro Evropu CDMA varianty pochopitelně nemají valný význam, ovšem vzhledem k velikosti trhu USA není divu, ze Apple uvažuje o podpoře těchto sítí (v nichž dnes navíc dominují přístroje se systémem Android).

Podle článku DigiTimes však nový model iPadu vedle podpory dalších bezdrátových standardů přinese i jiná vylepšení zajímavá pro celý svět, jeho displej má zlepšit ochranu proti ušpinění a bude se snažit více potlačovat odlesky, aby mohl lépe konkurovat čtečkám typu Kindle a získal tak ještě více zákazníků. To by sice jistě všichni uvítali, ale principiální rozdíly mezi čtečkami s elektronickým inkoustem a přístroji s podsvícenými LCD displeji to pochopitelně neodstraní.

Výroba nového iPadu sice má začít již v lednu, avšak odhaduje se, že v prodejních kanálech zůstává ještě okolo 2 až 3 milionů kusů současného iPadu. Koncem ledna Apple zřejmě začne jeho výrobu utlumovat a nový model by měl na trh přijít koncem prvního čtvrtletí, takže se zmíněné zásoby asi stačí vyprodat.

Nový model iPadu má být ještě mnohem úspěšnější než ten stávající, podle odhadů by se ho letos mohlo prodat až 40 milionů kusů, což bude tvořit 60 až 75 procent globálního trhu tabletů.

Prodej časopisů pro iPad loni poklesl

Od iPadu (a tabletů obecně) se mimo jiné čeká, že pomohou vydavatelům novin a časopisů. Mnozí doufají, že pokles odbytu tištěných publikací vyrovná prodej elektronických verzí určených pro tablety, jež by měly opět zákazníky přivést k placenému obsahu.

Časopisů pro iPad se dnes už nabízí velký počet a mnohé mají speciální verze určené přímo pro něj, o nichž se MůjMac již zmiňoval. Za „vlajkovou lod“ časopisů pro iPad se dá považovat Wired, který se prodává od loňského května.

Avšak údaje z konce loňského roku ukazují, že zatím iPad revoluci do prodeje elektronických časopisů nepřinesl. Podle organizace Audit Bureau of Circulations sledující náklady vydávaných publikací sice Wired zaznamenal 24 000 stažení za první den a přes 100 000 za červen 2010, jenže poté prodeje zase klesly. Od července do září průměrný počet stažení za měsíc činil jen 31 000 a v září a v říjnu to bylo už pouze 22, respektive 23 tisíc.

Další tituly vydavatelství Condé Nast, jež se v časopisech pro iPad angažuje asi nejvíc, na tom byly ještě hůř. Listopadového vydání Vanity Fair se prodalo 8 700 kusů, zatímco od srpna do října to bylo v průměru 10 500 měsíčně. Prodej časopisu Glamour se od září do listopadu snižoval asi o 20 procent každý měsíc, ze 4 301 stažení na 2 775. Dobře si nevedl ani GQ s 11 000 staženími za listopad, předtím měsíční průměr činil 13 000. A časopisu Men's Health, který v létě dosahoval 2 800 stažení za měsíc, se v září a říjnu prodalo jen asi po 2 000 kusů.

Když se uváží, že se prodaly již miliony iPadů (nová čísla by měl Apple prozradit 18. ledna), nejde o zrovna skvělé výsledky, uživatelé se zjevně do nákupu obsahu příliš nehrnou. Vydavatelé sice doufají, že po Vánocích se situace zlepší s tím, jak se dále rozšířila uživatelská základna, ale teprve se uvidí, nakolik se tato očekávání naplní.

Příčin slabého prodeje časopisů pro iPad bude jistě více, jeden vážný problém spočívá v tom, že App Store zatím nenabízí možnost předplatného elektronických časopisů, takže se musí kupovat jednotlivá čísla jako samostatné aplikace, což vychází poměrně draho (některé časopisy to řeší tak, že elektronickou verzi poskytují zdarma těm, kdo si předplatili tištěnou verzi).

Už loni v listopadu se objevily pověsti, že Apple chystá iOS 4.3, jenž bude zahrnovat podporu předplatného přímo z App Store, vydavatelé však zatím odmítají přistoupit na požadované podmínky.

Hodně se očekává od údajně připravované zpravodajské služby The Daily, kterou má News Corp spustit již brzy, ta by mohla být průkopníkem nové metody předplácení obsahu. Zřejmě právě letošní rok ukáže, nakolik jsou naděje vkládané do předplaceného obsahu pro tablety reálné, uvidíme, co přinesou příští měsíce.

Prodej dotovaného iPadu v Británii není příliš úspěšný

Odbyt iPadu je zjevně víc než dobrý, stále se ovšem hledají cesty, jak ho ještě posílit. Jedním z takových prostředků měl být také prodej dotovaných iPadů mobilními operátory, kdy si zákazníci mohou přístroj pořídit za výrazně nižší cenu, ovšem zároveň se musí na určitou dobu upsat k datové službě u daného operátora. (Je to podobný obchodní model jako pro mobilní telefony včetně iPhonu.)

Začátkem prosince 2010 takovýto prodej začal ve Velké Británii (dotované iPady se prodávají též v Jižní Koreji a podobné snahy se objevily i ve Francii), avšak podle údajů z počátku letošního roku tato obchodní strategie nezaznamenala příliš velké úspěchy.

Pondělní článek The Times uvádí, že přinejmenším Orange UK prodal dotovaných iPadů daleko méně, než očekával. Předpokládal, že za dotovanou cenu 199 GBP prodá přes Vánoce desítky tisíc iPadů, jenže ve skutečnosti se za první týden odbylo pouze 1 000 kusů.

Podle průzkumů trhu sice 80 procent britských zákazníků kupuje 3G verze iPadu, takže operátoři doufali, že trh dotovaných přístrojů bude dostatečně velký, zjevně se však zákazníci nechtějí dlouhodobě vázat k jednomu operátorovi.

Není to zase tak překvapivé, Orange UK vyžaduje úvazek na 2 roky, a to je docela dlouho, zvlášť když uvážíme (jak ukazuje i začátek tohoto článku), kolik koluje zpráv o brzkém uvedení nového modelu. Většina zákazníků navíc pravděpodobně vnímá iPad spíše jako počítač a u těch se model dotovaného prodeje příliš neujal (narozdíl od mobilních telefonů).

Jasnější obraz sice dají až další statistické údaje za delší období, ale zdá se, že dotované iPady příliš zájemců nepřilákaly. Problém to ovšem bude spíše pro zúčastněné mobilní operátory, protože Apple s odbytem nedotovaných iPadů očividně potíže nemá.

Photogene 2.0 pro iPad přidal nový prohlížeč fotografií a nové editační nástroje

Objevily se také zajímavé nové aplikace pro iPad. Koncem minulého roku vyšla třeba přepracovaná verze 2.0 obrazového editoru Photogene.

Jde o aplikaci, jež nabízí funkce editace obrazu pro úpravu fotografií, připomínající možnosti programu Lightroom, umožňuje snímky zaostřovat, upravovat jejich tónové rozsahy pomocí úrovní a křivek, nastavovat vyvážení bílé a uzpůsobovat sytost. Provedené změny se samozřejmě dají odvolávat a přivolávat ve více úrovních. Oddíl Enhance (vylepšení) pak dovoluje uplatňovat na fotografie filtry, rámečky a další efekty.

Verze 2.0 k tomu přidala nové prvky a nástroje. Doplnila nový prohlížeč fotografií, který umožňuje zobrazovat snímky jako velké náhledy a přepínat mezi obrazovkou prohlížeče a editační obrazovkou, snímky lze navíc opatřovat titulky.

V editačním režimu přibyly nové nástroje, zlepšilo se zaostřování, objevily se nové filtry pro potlačení šumu a pro selektivní rozmazávání. Nově se nabízí též retušovací a klonovací nástroj.

Nový prohlížeč metadat zobrazuje EXIF metadata včetně údajů o geografické poloze, program podporuje dávkové publikování snímků (lze vybrat více fotografií a zveřejnit je najednou) a fotografie se nyní dají exportovat až v rozlišení 8 megapixelů.

Stejně jako v předchozí verzi se snímky mohou sdílet prostřednictvím Facebooku, Twitteru, Flickru, elektronické pošty a nahráváním na FTP servery. Verze 2.0 dále podporuje přímý tisk z aplikace a vyřešila problém předchozí verze s otevíráním RAW souborů.

Photogene 2.0 for iPad pracuje (jaké překvapení) na iPadu (existuje i verze aplikace pro iPhone) a vyžaduje iOS 4.2 nebo vyšší. Je to pochopitelně placená aplikace, stojí 2,99 EUR.

ClipTouch umožňuje bezdrátové prohlížení obsahu Final Cut Serveru

Novozélandská firma Factorial, vyvíjející software pro práci s videem, vydala aplikaci ClipTouch, jež funguje jako klient umožňující bez jakéhokoli konfigurování pracovat s videoklipy uloženými na Final Cut Serveru.

Je to vlastně iOS klient Final Cut Serveru, který dovoluje procházet, přehrávat a sdílet videoklipy z tohoto serveru. Uživatelé mohou ke klipům přidávat anotace, měnit jejich metadata a recenzovat je a schvalovat.

iPad s tímto softwarem (další informace o něm najdete na stránkách výrobce) může fungovat jako revizní nástroj nahrazující mnohem dražší specializované klientské pracovní stanice, s Final Cut Serverem se může spojovat přes WiFi, 3G připojení nebo síťová VPN spojení.

Program se řídí přístupovými právy odvozenými z přihlašovacích údajů uživatele a podporuje výchozí nastavení proxy. Klipy lze přehrávat v celoobrazovkovém režimu nebo se dají procházet a zobrazovat lze i časové kódy.

ClipTouch vyžaduje iPad s iOS 4.2 nebo vyšším a Final Cut Server v1.5.1 či vyšší, k serveru se musí přihlašovat přes Open Directory (Active Directory se nepodporuje). V App Store se tato aplikace nabízí za 11,99 EUR.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: