Zprávy spojené s iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy spojené s iOS

29. listopadu 2010, 00.00 | Hackerská úprava zpřístupňuje AirPlay streaming videa pro všechny aplikace iOS. Unikly podrobnosti o chystané aktualizaci aplikace iBooks. A zpravodajská služba The Daily pro iPad asi bude odložena až na příští rok.

Protože v USA byl dlouhý víkend po Dnu díkůvzdání, přísun zpráv poněkud ochabl, chyběly především novinky týkající se Maců (nepočítáme-li odhady, jak rekordní bude jejich letošní prodej v předvánoční době).

Vzhledem k současnému vývoji většina zpráv souvisí s iOS a iPadem, proto se dnešní články zabývají těmito tématy. Souhrn zpráv o iPadu jsme soustředili do tohoto článku, tady se podíváme především na novinky nějak spojené s iOS:

Hackerská úprava přináší podporu AirPlay videa do všech aplikací iOS

Minulý týden vydaný iOS 4.2 mimo jiné zahrnuje funkci AirPlay, umožňující bezdrátový streaming mediálního obsahu na novou Apple TV a na další kompatibilní cílová zařízení, její současná implementace v iOS 4.2 však má svá omezení. Tak například přesměrování videa pomocí AirPlay je možné pouze pro aplikace Applu, pro aplikace třetích stran nikoli, tam to jde pouze se zvukem.

Avšak ti, kdo neodmítají používat hackersky otevřené (jailbroken) přístroje s iOS 4.2, již dostali prostředek, jak získat univerzální podporu AirPlay videa (upozornil na to 9to5mac).

Pomůcka nazvaná AirVideoEnabler (dostupná na Cydii) dovoluje streaming videa ze všech aplikací, jež používají standardní videokontejner Applu, včetně videopřehrávače v Safari (viz tohle video). Potíž vězí v tom, že přístroj musí mít otevřený firmware a přirozeně není zaručena stabilita systému po takové úpravě, takže ti, kdo upřednostňují oficiální řešení, mají zatím smůlu.

Jak zjistil blog TUAW, aplikace pro podporu streamingu videa prostřednictvím AirPlay potřebují hlubší podporu, iOS 4.2 pro něj vyžaduje vedle oficiálního vývojového rámce ještě jednu nedokumentovanou podtřídu.

Vývojář mobilních aplikací Steven Troughton-Smith následně odhalil, že aktivace příslušné funkce spočívá v pouhém nastavení příznaku pro bezdrátové přehrávání videa na hodnotu „ano“ (technické podrobnosti najdete v odkazovaném článku TUAW). A právě toho využívá pomůcka AirVideoEnabler.

Apple zatím vývojářům oficiální přístup k téhle funkci neposkytuje, nejspíš kvůli tomu, že příslušný kód je ještě dost nestabilní a původní testovací kód, který daný příznak užíval, opakovaně způsoboval vážná a potenciálně trvalá zhroucení, používání této úpravy tak není bez rizika.

Jeho existence ale dává naději, že až Apple příslušnou část iOS doladí, mohl by potřebná API rozhraní zveřejnit, potom budou moci podporu pro AirPlay video poskytovat i oficiální aplikace, aniž by bylo třeba se uchylovat k hackerským zásahům.

Je zjevné, že se funkce AirPlay, hlavně co se videa týče, nachází ještě v dost syrovém stavu, bude nejspíš potřeba několika dalších aktualizací iOS, než bude zcela hladce použitelná, protože různých omezení a nedodělků obsahuje víc.

Unikly podrobnosti o chystaných novinkách aplikace iBooks

Minulý týden jsme zmínili odpověď Steva Jobse na dotaz uživatele naznačující, že budoucí verze aplikace iBooks pro práci s elektronickými knihami a knižním obchodem Applu pod iOS bude zřejmě používat složky pro lepší třídění dokumentů.

A minulý čtvrtek se objevily další podrobnosti o tom, co lze v budoucích verzích aplikace čekat, 9to5mac získal nové informace v uniklé aktualizaci uživatelské příručky dosud nevydané verze iBooks.

Aplikace skutečně bude užívat složky podobně, jako je využívá iOS 4 pro ikony aplikací v domovské obrazovce, uživatelé si budou moci vytvářet své vlastní „sbírky“ („collections“) dokumentů a knih, jež bude možné libovolně pojmenovat. Sbírky (tedy složky iBooks) půjde vytvářet, přejmenovávat a odstraňovat (tlačítkem Edit v nástrojovém panelu aplikace).

Budou se nabízet dvě výchozí sbírky – „Books“ (knihy) a „PDFs“ (PDF dokumenty). Ony vlastně existují už teď, ale nová verze iBooks umožní vytvářet si vedle nich další (sbírky „iBooks“ a „PDFs“ nebude možné ani odstranit, ani změnit.)

PDF dokumenty a elektronické knihy se po přidání do knihovničky objeví v odpovídající výchozí sbírce, z nich je bude možné přemisťovat do dalších sbírek, které si uživatel vytvoří (daná položka se smí nacházet jen v jedné sbírce, duplicity nebudou dovoleny).

Později 9to5mac obdržel ještě snímky obrazovek nové verze iBooks, z nichž vyplývá, že všechny sbírky bude možné vyvolat tlačítkem v nástrojovém panelu aplikace, jež zobrazí seznam dostupných sbírek. Půjde je však též umístit do knihovničky spolu s jednotlivými knihami a dokumenty.

Vedle složek (neboli sbírek, budeme-li se držet terminologie Applu) nová verze přinese i další vylepšení. Například bude možné vzít PDF dokument uložený v iBooks a odeslat ho elektronickou poštou (jako přílohu zprávy), po zvolení příkazu pro odeslání se otevře standardní formulář pro zadání cílové adresy. A také se budou moci tisknout funkcí AirPlay (se všemi jejími možnostmi), což řada uživatelů jistě ocení.

Apple ovšem zároveň jasně říká, že tisk a odesílání elektronických knih ve formátu ePub podporovány nebudou (to se ani nedalo čekat, strážci autorských práv by to nedovolili).

Zatím se neví, kdy nová verze iBooks vyjde, ale takto zásadní změny téhle aplikace Apple obvykle vydává při uvedení nové verze iOS, takže nejbližším pravděpodobným termínem by mohl být příchod iOS 4.3, který se očekává v polovině prosince. Zároveň však měla být též spuštěna nová zpravodajská služba News Corp pro iPad, jenže tohle vše se může zpozdit:

Zpravodajská služba The Daily pro iPad možná bude spuštěna až v roce 2011

Minulý týden jsme informovali o pověstech, podle nichž by již v prosinci mohla mediální společnost News Corp ve spolupráci s Applem spustit novou předplacenou zpravodajskou službu pro iPad nazvanou The Daily, minulý pátek však „informované zdroje“ řekly, že uvedení služby v polovině prosince není pravděpodobné a k jejímu spuštění dojde spíše až v roce 2011.

Ze zprávy deníku Financial Times (přístup vyžaduje registraci) přesně nevyplývá, jaké jsou příčiny tohoto odkladu, ale Apple údajně ještě neodsouhlasil podporu periodického předplatného obsahu.

To by ovšem bylo v rozporu s dosavadními pověstmi, že chystaný iOS 4.3, který se měl též objevit okolo poloviny prosince, přinese právě podporu předplatného obsahu přes iTunes Store. Ale ačkoli vznikly nějaké neshody, na službě se podle oněch zdrojů dále pracuje a měla by být výsledkem velmi těsné spolupráce Applu a News Corp.

Spolupráce Applu a News Corp nadále zůstává velmi těsná

Steve Jobs údajně osobně schválil design služby The Daily a generálního ředitele News Corp Ruperta Murdocha odradil od jeho původního Projectu Alesia, jenž měl sdružovat zprávy z různých zdrojů, zatímco The Daily sama bude původním zpravodajským zdrojem. Apple dal přednost tomuto řešení, protože nepodporuje konkurenci, hlavní důvod však spočívá spíše v tom, že se ostatní vydavatelé k projektu Applu odmítli připojit.

Nové zpravodajství pro iPad se má aktualizovat třikrát denně a jeho předplatné bude stát 99 centů týdně, svým vyzněním bude stát někde mezi bulvárem a všeobecným deníkem. Bude ho připravovat 100 až 150 vlastních zaměstnanců a dodávaný obsah by měl zahrnovat také video a další netradiční prvky.

Rupert Murdoch údajně má na projektu velký zájem, vidí ho jako prostředek svých snah o zpoplatnění zpravodajského obsahu, který je jinak na Webu dostupný zdarma. Formát nového zpravodajství by měl mít blíže k tištěným novinám, ale zároveň bude poskytovat interaktivní možnosti.

Přesto ale pro něj nebude snadné uspět, odhaduje se, že bude muset získat 800 000 předplatitelů, aby byl ekonomicky životaschopný, což při počtu prodaných iPadů sice není úplně vyloučeno, avšak zatím žádná z publikací pro iPad takový počet předplatitelů nenashromáždila.

Murdoch dosáhl jistých úspěchů s placeným přístupem k deníkům jako Times of London a Wall Street Journal, jenže ty jsou přístupné z Webu a navíc (zejména Wall Street Journal) mají hodně specifickou čtenářskou obec. Přesto ředitel News Corp věří, že právě spoluprací s Applem na obsahu pro iPad dosáhne svého.

Ovšem teprve příští rok se ukáže, zda jsou tato očekávání reálná (Murdoch a jeho média mají také hodně odpůrců), bude to první větší pokus (z hlediska vložených investic), jak učinit z iPadu prostředek distribuce placeného obsahu.

Zpozdí se také iOS 4.3?

Zároveň vyvstává otázka, jak tomu bude s iOS 4.3, jestliže se služba The Daily odloží až na příští rok. Jsou-li tyto informace pravdivé, mediální akce představující tuhle službu bude zřejmě rovněž odsunuta do příštího roku, avšak není jasné, co bude s aktualizací iOS.

Dá se ale předpokládat, že Apple nějakou aktualizaci iOS 4.2 přece jenom letos vydá, z výše uvedeného je zřejmé, že řada věcí potřebuje opravit a uladit. Nová verze iOS však asi ještě nebude zahrnovat podporu předplatného, mohlo by se proto jednat o pouhou setinovou aktualizaci iOS 4.2. A také u výše popsané nové verze iBooks není jisté, jestli vyjde už letos, nebo se objeví teprve spolu s většími změnami celé své softwarové platformy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: